Skoči na sadržaj

Fotografija

Piroplazmoza (babezioza, krpeljska groznica)

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
236 odgovora na ovu temu

#121 make

make

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 18 March 2010 14:25

Molim vas pomozite,
Ne znam bas najbolje da se sluzim forumom, ali moj pas se razboleo i ne znam kako ce da prodje u iscekivanju smo cela porodica i ja zato vas molim za sto hitniju pomoc malo nade ili saveta sta je najbolje za njega i da li ce preziveti????????????????????? On je Staford zove se Bony spavao je cele zime u kuci kod mene na fotelji i preko dana jako je kratko izlazio napolje iak ima dvoriste is voju kucicu i poslednjih dana smo se trudili da ga naviknemo ponovo da zivi napolju otoplilo je. Samo jednu noc je prespavao napolju i skroz se bio pokunjio, ne jede smrsao je cini mi se u roku od dva dana, prolazi pored omiljene hrane kao da je nema, sinoc smo primetili jaku temperaturu uopste nije ustajao, dala sam mu klijacil do ujutru dok ne dodje veterinar. Sinoc oko dva sata mi se ucinilo da mu jetemperatura malo spala, ali nije zivnuo ni malo, veterinar je bio i odmah je sa vrata rekao da je KRPELJSKA GROZNICA u pitanju, sto sam kasnije procitala na netu da je Bebezioza naziv bolesti i da se leci specificnim lekom. Kojim ,ne znam. Dobio je infuziju i dve inekcije, koje takodje ne znam i veterinar je otisao. Piskijo je boje crno-braon boja koka kole i kakijo je narandzasto i jedva malo, beonjace su mu zute takodze i iznad zuba mu je sve zuto.. Veterinar nijenista rekao sem da ce doci sutra da mu da gvozdje i jos jednu infuziju ako bude trebalo. na internetu sam procitala da on moze da umre od toga i ako ne umre da ce mu ostati posledice, da se to ne leci. Pomozite sta dalje da ocekujem? Svi smo jako vezani za njega on je Bony Ivanovic sesti clan porodice, brat je sinoc plakao kao kisa u strahu da ce mu se dogoditi ono najgore! Sta da radimo? Sta da pitam veterinara da li mu je dao?
Ne znam ni kome ovo pisem samo mi pomozite ako ima pomoci!!!!!

#122 Patujko

Patujko

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1867 postova

Postovano 18 March 2010 14:34

Pretpostavljam da mu je veterinar dao Imizol, obavezno pitaj istog da li je to taj lek. Obično veterinari uz to daju i neki antibiotik. Posledeci mogu i ne moraju da ostanu (ja imam kuju koja je to imala 6 puta). To jeste opaka boljka i dobro je što će posle dobiti i to gvožđe, jer je to uprošćeno rečeno jedna galopirajuća anemija. Nadam se da će terapija uskoro delovati i da će mu biti bolje. U principu što se ranije dijagnostikuje - to bolje. A i posle tog Imizola u principu se ubrzo vide prvi pomaci. Sve zavisi od opšteg stanja psa i njegovog imuniteta. Nadajmo se najboljem!
Držimo vam palčeve!!!!!

#123 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 18 March 2010 14:43

O piroplazmozi (babeziozi) se dosta pisalo na forumu. U gornjem desnom uglu stranice (ispod reklamnog banera) imate opciju Pretraga, ukucajte rec piroplazmoza i potrazite u podforumu Zdravlje pasa.

Za pocetak, pogledajte ovu temu gde je objavljen jedan clanak o babeziozi.
viewtopic.php?f=9&t=7083&hilit=babezioza

#124 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1109 postova

Postovano 18 March 2010 14:50

Ne znam ni kome ovo pisem samo mi pomozite ako ima pomoci!!!!!

Ne brini! Sada kad je veterinar postavio diagnozu, a pored ovakvih simptoma, to nije ni bilo tezko, pas ce se izvuci. Vidjet ces, da ce mu biti lakse za 4-6 sata, za 12 sati ce biti situacija za 90% bolja a za 24 sata i mokraca ce biti potpuno zdrave, zute boje! Samo jedna prava injekcija i ova bolest nestane brze nego sto je dosla! Vjeruj mi!
Da niste na vreme postupali pravilno od pocetka izbivanja bolesti pa do smrti ide jako brzo, obicno samo 7-9 dana!
Ti samo pazi, da od sada pa nadalje tretirate psa sa nekim od kvalitetnih sredstava protiv vanjskih nametnika! Pogotovo jer zivite na zaraznom teritoriju pa je to neobhodno!
Misa

#125 make

make

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 18 March 2010 15:40

Ljudi nemam reci kako da se zahvalim na ovako brzom odgovoru i lepoj podrsci...
Sad sam zvala veterinara i potvrdio je da je dobio imizol.
Mnogo mi je lakse kako sam procitala vase savete i komentare ulili ste mi nadu da sve moze da bude u redu... Cekamo jos uvek ,opet je piskijo i ispovracao se iako nista nije jeo, ali jedino sto se vidi da je malo bolje sto nisam morala da ga nosim nazad u kucu, vec je usao sam, sto pre sat vremena nije bio slucaj!!!
Puno vam hvala vi ste najbolji forum..
Svaka vam cast kada ste ili ko god da je smislio sve ovo, a vas Bog blagoslovio kad tako savesno i brzo odgovarate.

Mora da vam jako glupo zvucim, ali u ovom vremenu dobrota i savesnost besplatna jako iznenadjuje!!! Puno pozdrava!!!

#126 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 18 March 2010 15:59

Make, ako je pas zaista toliko zut i ima tako tamnu mokracu, bojim se da ce mu trebati malo vise od Imizola i antibiotika. Malo infuzije i jos pokoji lekic u nju bi mu dobro dosli. Gvozdje je mac sa dve ostrice-kod pasa zna da napravi problem i samo jedan preparat je registrovan za pse od mora onih koji se nalaze na trzistu (mada i njega ja licno izbegavam) . Kod jako teskih slucajeva se radi transfuzija krvi zdravog psa. Prati ga i ako vidis da ne pije dovoljno vode ili ako ga povuces za kozu na vratu (da se napravi nabor) pa pustis, a koza se ne vrati odmah nazad nego ostane nabor neko vreme, znaj da je vreme za infuziju (mada ja ne bih cekala sa tim-nece mu skoditi nikako, samo mu moze pomoci).
Babezioza (piroplazmoza, krpeljska groznica) se uspesno i jako brzo leci kada je bolest tek krenula, ali kada se ceka (a u ovom slucaju to je trajalo bar 3 dana) moze da bude problema.
Zao mi je sto nemam sta vedrije da kazem, ali mislim da bi za tog psa moralo jos ponesto da se uradi (u dogovoru s vetom, naravno).

#127 make

make

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 18 March 2010 17:53

Ne znam sta da vam kazem, on je cini mi se zivnuo malo u jednom kratkom periodu, ali sada kao da budan spava ne pomera se i jako sporo dise i kuca mu srce na prilicno velike razmake sto mozda ja ne mogu bas dobro da zakljucim jer sam se presekla par puta ne videci mu disanje uopste,sve vreme mu sada drzim ruku u predelu srca jako mi deluje sporo. Povukla sam mu kozu na vratu kako ste mi rekli,takodje ne mogu da procenim vrati se koza ali sporo,mada mozda je i sam polozaj za to kriv.. Vodu je pijo svega tri puta po malo za ceo dan i dva puta mokrio, jednom povracao i jednom otezano kakijo.... Ne znam... Veterinar je rekao da ce tek sutra opet doci da mu da infuziju ako bude potrebno i gvozdje.

#128 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 18 March 2010 18:01

Ako niste u mogucstvu da mu danas date infuziju, kupite u apoteci Orosal (kesica praska), razmutite u pola litre vode po uputstvu i dajte mu pomalo spricem na svakih petnaestak minuta. Nemojte vecu kolicinu odjednom, da ne bi povratio.

#129 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 697 postova

Postovano 18 March 2010 18:10

Kod moje keruše se zakasnilo 24 sata jer veterinari nisu dobro odradili analizu krvi pa su rekli da nije piroplazmoza, a bila je. Međutim i pored toga nakon davanja imizola temperatura se unormalila u toku 24 sata. Kada sve prođe i unormali se (a reklo bi se po tvom pisanju da će sve biti u redu uskoro) ne zaboravi jedno mesec dana da poštediš psa većeg napora i ozbiljnijeg istrčavanja iako će on to ubrzo želeti. To je ozbiljna i opaka bolest pa i oporavak treba da bude ozbiljan.

#130 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1109 postova

Postovano 18 March 2010 18:13

make,
dali ste vi uopšte napravili pretragu psa i pronasli taj krpelj ili barem mesto ugriza? Ako niste, trebate to obaviti pod hitno!!!! I pod hitnozovite veterinara ako vam se stanje pogorsalo. Ako ne moze doci ovaj vas, zovite drugoga! Ovo vam je alarmantna situacija. Da sam ja na vasem mestu, ja ne cekam veta nego sa psom u kola i munjevitom brzinom kod najboljeg veterinara koji bi mi bio dostupan.
Misa

#131 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 18 March 2010 18:31

Misa je 100% u pravu. Odmah kod veterinara. Piroplazmoza jako brzo napreduje. Ako stradaju jetra i/ili bubrezi onda vise niko nista ne moze da uradi, a posto je pas zut, pospan i posto mokri tako tamnu mokracu, budite sigurni da su dobro osteceni. Ne cekajte jutro.

#132 make

make

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 18 March 2010 18:51

Pregledala sam ga ne vidim nigde niti mesto ujeda niti da je negde ostao, zvala sma veterinara kaze da je normalno da bude umrtvljen do veceras kada ce mu biti lakse, nemam u blizini drugog veterinara a ni auto, tako da mi preostaje da odem do apoteke po pomenuti prasak.. Puno hvala!!!

#133 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 697 postova

Postovano 19 March 2010 09:17

Iskreno se nadam da je veterinar "pogodio" i primenio pravilnu terapiju. Za groznicu morao je da odradi analizu krvi, ali i mokrenje krvi je podatak koji navodi na takav zaključak. Vidim da je drugi post pisan samo tri sata nakon prethodnog u kojem kažeš da je pas primio imizol. To je još rano za veliku promenu, ali nadam se da ćeš danas da nam javiš kako je psu bitno bolje.

#134 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 19 March 2010 09:24

Ma totalno je nebitno mesto uboda. Nalivaj ga Orosalom koliko god mozes. Jeste normalno da kunjaju posle terapije, ali nije zutica i mokrenje krvi za cekanje.

#135 make

make

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 19 March 2010 10:35

Bony je bolje danas malo, mokraca je promenila boju bistrija je on je malo zivlji danas. Danas dolazi veterinar da mu da infuziju. Do kasno sam sinoc bila sa njim piskio je po 5 minuta samo jos nista nije jeo. Lep je dan pa sad nece u kucu da udje.. Ne bih da se radujem previse da se ne iskomplikuje nesto ali je bolje dosta.. Valjda ce sve biti u redu!!!
Moram jos da ga pratim pa cemo videti.... Puno pozdrava svima!!!

#136 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 19 March 2010 11:33

Ako se mokraca izbistrila i ako je zivnuo, to je definitivno dobar znak. Ide na bolje :wink: Bas mi je drago.

#137 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1109 postova

Postovano 19 March 2010 13:46

I meni je drago, da ste zivnuli! Samo tako nastavite dalje a vet neka danas uradi to sto mora, pa da vam predstojeci vikend donese mirne dane!
Misa

#138 make

make

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 20 March 2010 12:22

Bony je danas sasvim u redu ovo je treci dan kako je veterinar bio... Zadovoljan je kako Bony napreduje, medjutim nasao mu je krpelja ispod repa, izvadio ga je. Bony jede ne bas savrseno ali se vidi napredak.....

Zelim da se zahvalim svima na podrsci, jer zaista ste mi pomogli i da se upoznam sa bolescu i ulili ste mi nadu da ce biti sve u redu. Bilo bih mi mnogo teze bez vas!!!! Puno vas sve pozdravljam
Marija :)

#139 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1109 postova

Postovano 20 March 2010 13:43

Ne volim to reci ali to znaci, da sam bila upravu. Ipak ste imali krpelja jos na sebi dok ste ga tretirali lekovima. Zbog toga vam je lek sporo djelovao!

medjutim nasao mu je krpelja ispod repa, izvadio ga je. Bony jede ne bas savrseno ali se vidi napredak.....

Ja nisam htjela protivrjeciti Maji, posto je ona veterinarka a ja nisam. Ipak sam mislenja, da kod takvih stvari treba znati koji je krpelj u pitanju i obavezno treba potraziti mjesto ujeda od krpelja. Ako nista drugo, da se pregleda i to mesto i ustanovi kakve su preobrazbe na kozi zbog toga.
Da bi bilo lecenje za bilokoju krpeljsku bolest sto bolje i efikasnije, preporucuje se zivotinju u potpunosti pretraziti i mjesto ugriza obkruziti flomasterom, da olaksamo veterinaru posao. A za skinutog krpelja se preporucuje, da se ga stavi u flasicu ili casu napunjenu od 70°% alkohola, da ga se tako sacuva do veterinarske stanice. Veterinari na osnovu toga lakse postave diagnozi i naravno brze, sto je u takvim slucajevima pitanje zivota i smrti.
Evo jedan krpelj, koji srecom nije zarazen.
Postovana fotografija

Zelim da se zahvalim svima na podrsci,

Make, ako tko mora nekome zahvaliti, onda smo to mi, jer ti si jedna od redkih osoba koja si nam na kraju saopstila sta i kako se zavrsila pocetna prica. Obicno ljudi dolaze ovamo, iznose svoj problem, napisu pet sest postova i nestanu. Mi ovdje nismo ni toliko vredni, da nas obaveste sta se desilo i kako se zavrsilo.
Zbog toga, ja tebi saljem jedno veliko hvala.
Sada, kad ste u fazi ozdravljenja mozes malo odmoriti a za nadalje nadam se, da nas neces napustiti vec ces nas razveseliti i slikama svog ljubimca.
Sretno, Misa

#140 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 697 postova

Postovano 20 March 2010 17:24

Bony je danas sasvim u redu ovo je treci dan kako je veterinar bio...

Odlično!!!
Samo da te podsetim da je krpeljska groznica mnogo opaka bolest koja ostavlja trajne posledice na psu i skraćuje mu život. Tako piše u knjigama, a koliko je to u praksi to samo Bog zna. Ono što je važno (opet podsećam) oporavak traje otprilike mesec dana i za to vreme psa nemoj da izlažeš većem opterećenju, jakom istrčavanju i slično. Znam da je staforda teško obuzdati kao i setera jer su izrazito temperamentni, ali moraš. Ma biće sve dobro, važno je da se reagovalo na vreme!

Na kraju da podsetim čitaoce da se krpeljska groznica u Beogradu pojavila krajem 70-tih godina prvo na Adi i u Košutnjaku i tada je dosta pasa uginulo jer se nije odmah znalo šta je u pitanju. Jedan od pionira u lečenju ove bolesti je bio dr. Toša Palić sa Veterinarskog fakulteta koji je u to vreme bio mlad veterinar, ali izuzetno ozbiljan i posvećen. Ubrzo se zaraza proširila na sve veće zelene površine u Beogradu, ali se shvatilo šta je u pitanju pa je primenjeno i odgovarajuće lečenje. Kako je bilo u drugim mestima i gde se groznica prvo pojavila zaista ne znam.