Petite

Presa Canario - 2. deo

Recommended Posts

E da je tako bilo bi super,samo ja mislim da je malo stvarno ostrih pasa,i da ih ima bilo bi kuku lele .Malo ljudi zna vladati takvim psima.Bolje da su u manjini ti ostri psi nego da neko najebe.

:arrow: Vinko slazem se sa tobom,presa je pas sa kojim moras znati i imati potpunu dominaciju i kontrolu bas da nebi neko nejebao jer i ovako mali kada stisnu vilicu tesko je izvuci zagrizenu stvar..

Sheva 4 meseca

sheva.jpg

Može li neko što jednostavnije da mi kaže u čemu je razlika izmedju Prese Canario i Dogo Canario,ako je uopšte ima. Znam priču o 2 kinološka saveza u Španiji i to da jedni priznaju Presu,drugi Dogo,ali ja ustvari u fizičkom izgledu ne primjećujem razlike. Volio bi da mi to neko pojasni.Hvala unaprijed!

Presa bi trebalo da je laksi pas koji nema vise od 55 kila.Po meni glava podsjeca vise na pita samo snaznija,bez labrnja.

Dogo je po meni vise kvadratican,glava vise nalik na mastifovu glavu,i to je dosta tezi pas.

Ja sam prisutan na jednom drugom forumu,moram reci da neki renomirani uzgaovaci uzgajaju cudne prese barem meni.

Presa bi trebalo da je laksi pas koji nema vise od 55 kila.Po meni glava podsjeca vise na pita samo snaznija,bez labrnja.

Dogo je po meni vise kvadratican,glava vise nalik na mastifovu glavu,i to je dosta tezi pas.

Ja sam prisutan na jednom drugom forumu,moram reci da neki renomirani uzgaovaci uzgajaju cudne prese barem meni.

A sta mi možete reći o karakreru jednih i drugih? Vidio sam na "BANDOG" temi vas rad sa Presama. Izgleda da su zestoki i energicni psi.

Ja bih prije rekao na uvećanog staforda nego na pita posebno ne na neke radne linije.

Pogledaj ovog malca što ga je Lumen postavio od Cutra. Isti staford.

da na dodam...pressa je siroka, man stoperska ...dok je dogo hot-dog-ast vise duguljast... :mrgreen:

Ja bih prije rekao na uvećanog staforda nego na pita posebno ne na neke radne linije.

Pogledaj ovog malca što ga je Lumen postavio od Cutra. Isti staford.

slazem se jednom prilikom jako,jako,davno u hrvatskoj , jedan tako zvani ljubitelj te pasmine rekao kakoje pressa staford od cca.60kg.

da na dodam...pressa je siroka, man stoperska ...dok je dogo hot-dog-ast vise duguljast... :mrgreen:

Druže, malo bolje pogledaj slike španskih (svetskih) šampiona, ne bih baš rekao da je DC uži i duguljast pas. Mislim da su osim Andy de Cielo Canarias svi ostali vrhunski DC psi bili brutalno široki (Urco, Serach, Terife, Ur de los Cardones itd.), iako jesu nešto duži (što po mom skromnom mišljenju uopšte ne mora da bude mana).

Ne volim da podvlačim razlike između ove "dve" rase, jer mislim da se iste potenciraju iz potpuno pogrešnih razloga, što je i dovelo do razvodnjavanja krvi, bespotrebnog gubljenja energije i unazađivanja rase u oba pravca. Selekcija, rad pa opet selekcija napraviće čudo, samo ako na tom putu ne stoji sujeta i sebičluk! A veruj mi da se od DC-a može napraviti man stoper da se us...eš, samo ako znaš kako i ako je pas potencijal. Na snimcima tzv. Presa koje gledamo obično su najbolji primerci, a niko ne kaže koliko "džukela" je prodato pod tim imenom i to za dobre pare.

Ne mislim nikom da solim pamet, ali svaka medalja ima dve strane pa tako i ova.

Veliki pozdrav svima na temi, koju sa uživanjem pratim iako retko učestvujem!

Evo ja da nesto kazem.Ja sam na nekom forumu gdje su najaci uzgaivaci Prese Canario.

Svi pokazuju kako psi napadaju na rukav sa metar -5 metara a to znavci da uvelike pomaze psu sto zna da je vlasnik blizu i to mu je potpora.

Pitao sam ih da li moze netko da postavi psa koji napada na udaljenosti od 40 metara.Nisam dobio odgovor.

Pa ja danas kazem ovom mom prijatelju ajde da ga pustis na mene s daljine od 17 metara.Jedva sam ostao na nogam,ima snazan udar,hebeno.

Kad ga je pustao na mene sa daljine od 35 metara dotracao sam do stroja i uhvatio sam se rukom za stroj,da nisam to napravio skinuobi me ko nista.

Slijedecu Nedelju cemo snimiti cijelu stvar.

Evo ja da nesto kazem.Ja sam na nekom forumu gdje su najaci uzgaivaci Prese Canario.

Svi pokazuju kako psi napadaju na rukav sa metar -5 metara a to znavci da uvelike pomaze psu sto zna da je vlasnik blizu i to mu je potpora.

Pitao sam ih da li moze netko da postavi psa koji napada na udaljenosti od 40 metara.Nisam dobio odgovor.

Pa ja danas kazem ovom mom prijatelju ajde da ga pustis na mene s daljine od 17 metara.Jedva sam ostao na nogam,ima snazan udar,hebeno.

Kad ga je pustao na mene sa daljine od 35 metara dotracao sam do stroja i uhvatio sam se rukom za stroj,da nisam to napravio skinuobi me ko nista.

Slijedecu Nedelju cemo snimiti cijelu stvar.

. Presa koje gledamo obično su najbolji primerci, a niko ne kaže koliko "džukela" je prodato pod tim imenom i to za dobre pare.

:arrow: Evo ja bih se samo osvrnuo na ovaj delic i to pitanjem koliko li je pasa DC prodato pod tim imenom takodje za dobre pare a skart samo takav.Jer normalna je pojava da u leglu DC ispadnu par pasa u standardu a ostatak atipicni primerci bez maske raznih boja itd.Isto je i kod PC, a svugde vazi ona izreka da sampion nedaje uvek sampiona vec ponekad i to ako ubode.To sto odgajivaci rade mislim na DC je da prikazuju samo one pse koji ispadnu kako treba a ostali se sklanjaju poklanjaju a najcesce unistavaju.Ovo pouzdano znam..Tako da je sve to marketing i komercijala za novac naravno...

. Presa koje gledamo obično su najbolji primerci, a niko ne kaže koliko "džukela" je prodato pod tim imenom i to za dobre pare.

:arrow: Evo ja bih se samo osvrnuo na ovaj delic i to pitanjem koliko li je pasa DC prodato pod tim imenom takodje za dobre pare a skart samo takav.Jer normalna je pojava da u leglu DC ispadnu par pasa u standardu a ostatak atipicni primerci bez maske raznih boja itd.Isto je i kod PC, a svugde vazi ona izreka da sampion nedaje uvek sampiona vec ponekad i to ako ubode.To sto odgajivaci rade mislim na DC je da prikazuju samo one pse koji ispadnu kako treba a ostali se sklanjaju poklanjaju a najcesce unistavaju.Ovo pouzdano znam..Tako da je sve to marketing i komercijala za novac naravno...

Pa po meni je to normalno...cinjenica je da bi razlika izmedu DC i PC...trebala bit oku vidljiva u fizickom smislu...i svi se uzgajavaci to trude napravit i iznjet najbolje primjerke....ipak je sve to mjesanje...a kad se mjesa.... smjesa ...ne ispadne u svim djelovima najbolja... :mrgreen: :mrgreen:

Lumen, uz dužno poštovanje, ja sam prošle i ove godine imao prilike da vidim četiri DC legla, a imao sam i svoje i tvrdim da ni u jednom od njih nije bilo štenaca bez maske, nedozvoljenih boja itd. Naravno da je bilo boljih i lošijih, ali naopako kada bi u svakom leglu svi štenci bili šampioni (bilo radni ili paradni). Zbog toga druže i služi standard i rodovnici, da bi se znalo šta se kupuje i u koju svrhu! Ja nemam iluziju da su validni papiri apsolutna garancija kvaliteta, jer muljanja uvek ima, ali su solidna polazna tačka. E sad, što ljudi neće da plate kvalitet, nego im je lakše da pljuju i da izmišljaju toplu vodu (nerd) , to je njihov problem. I dalje ostajem pri tvrdnji da je podela na PC i DC bilo nešto najgore što je rasi moglo da se desi, kako god je mi zvali. Time se izgubilo i na vremenu i na kvalitetu, a profitirali su (kao i obično) prevaranti i birokrate iz FCI. I kao što Matt 72 reče:

Pa po meni je to normalno...cinjenica je da bi razlika izmedu DC i PC...trebala bit oku vidljiva u fizickom smislu...i svi se uzgajavaci to trude napravit i iznjet najbolje primjerke....ipak je sve to mjesanje...a kad se mjesa.... smjesa ...ne ispadne u svim djelovima najbolja... :mrgreen: :mrgreen:
.

Toliko od mene :!:

Martine ima druze logike u tvom pisanju ali to za stence tipicne i atipicne to retko i mozes znati jer odgajivaci kriju takvu stenad.Jedino je tvoj prijatelj Peky izuzetak jer je ispod zita poklonio DIDI Adzi a ovaj je posle predstavio na forumu.Jos jednom pouzdano znam da takvih kao didi ima prilican broj ali se ne prikazuju i to vodece odgajivacnice dc koje imaju po desetak zenki i samo se tipicni primerci odvajaju i prikazuju a ovo drugi ne...Za rodovnike druze sam si rekao papir nije garancija nicega a kamoli kvaliteta.Pozz

:arrow: Evo da ne bude prazna prica ovaj pas nije bas tipicne boje a znas i sam ciji je i od kojih pasa..

big393897durcizokni091.jpg

:arrow: Mada ako nekome kao meni nesmeta boja i da sam ja mozda predstavio ovog psa kao svog svi bi rekli da pas nije u standardu i da je to PRESA ali ne zato sto lici na presu vec sto bi bio moj..

:arrow: Nema šta da se krije, ako se ne varam taj štenac je iz kombinacije Omar Guanchos i Mamba (od Gorana iz Subotice). Njegova boja možda nije ono čemu moderni odgajivači DC-a teže, ali nije nedozvoljena. Na žalost, nisam imao prilike da ga vidim uživo, ali na slikama deluje jako lep. Treba imati u vidu da je Mamba jedna od prvih kuja uveženih u Srbiju i da je zaista veoma slična izvornim Presama (što nikako nije mana), a to je u krajnjem zbiru definisalo boju ovog štenca. Poenta i jeste da su rezultati izložbi ipak stvar subjektivnog mišljenja sudija i da istinskog ljubitelja rase neće sprečiti da pse drži čak i ako nikad ne pobede. Bitniji su svi ostali kvaliteti, nego eksterijer, ali standard je okvir iz koga ne bi trebalo izlaziti, jer tako znaš šta držiš u dvorištu. Uostalom Dženi nikad nije izvođena na izložbe, pa sam je ja ipak uzeo (i to kao dvogodišnju kuju) i ne bih je menjao ni za šta na svetu.

A što se tiče odgajivača, naravno da ima i takvih slučajeva, ali oni kod kojih sam ja bio sigurno to nisu uradili, jer sam legla video kao jako mala i svi su bili na broju. Slučaj Didi je genetska anomalija, koja se može javiti i kod puno starijih pasmina nego što je DC, tako da to i nije baš neki problem. Uostalom ta kuja je fantastična po svim ostalim parametrima i njenom vlasniku je sigurno donela mnogo radosti, bez obzira što je ne može izvoditi na izložbe.

:arrow: Martine druze razumemo se ti i ja ali mnogo je diskutabilnih pitanja i teme uopste vezano za kanarske pse.Na jednom drugom forumu su me pokusali uveriti NEKI STRUCNJACI I PROVOKATORI odavde sa BK da su samo ovo Dogo-canario a sve ostalo su pitovi prese i mesanci...

dogosi.jpg

Uploaded with ImageShack.us

: :arrow: super psi sa slike...

nego pressa i dogo ...su psi od kojih ljudi mnogo ocekuju...svi se nadaju pravim cuvarima i radnim psima te naravno man-'stoperima...al iu svu tu pricu se umjesaju ljudi kojima je u interesu nesto drugo tipa lova i muljanje i uvjeravanje u nesto ...kako se kaze svaki shaban svojeg psa-pse dize u nebo...a kad ono... :roll:

iskreno vjerujem u dc i presse...i nadam se da ce provjerene uzgajivacnice napravit pravi posao i kad tad prosiriti trziste i da ce ljudi moc masno platit dobrog provjerenog psa iza kojeg stoji sve...renome,selekcija...gotov proizvod! tek tada ce ti shabanski sverceri i muljatori s psima stat... :twisted:

:arrow: Martine druze razumemo se ti i ja ali mnogo je diskutabilnih pitanja i teme uopste vezano za kanarske pse.Na jednom drugom forumu su me pokusali uveriti NEKI STRUCNJACI I PROVOKATORI odavde sa BK da su samo ovo Dogo-canario a sve ostalo su pitovi prese i mesanci...

Uploaded with ImageShack.us

Lumen, druže ja ne bih imao ništa protiv ovakvih "mašina" u svom dvorištu (rofl) :!:

:arrow: Matt slazem se sa tobom

:arrow: Martine pre par godina govorio sam da ce boxeroidni cc biti buducnost u rasi cc[naravno u negativnom smislu] i tako se i desilo..Sada kazem da ce ovakvi psi sa slike biti buducnost u dc[pozitivno jer se i meni svidjaju] jer vec su poznate odgajivacnice pocele da usvajaju taj tip i da idu u tom pravcu.Ali nemozemo govoriti o tome sada trenutno jer osim ovog tipa ima jos drugih tipova dc..