Bizar

Kog psa preporucujete za cuvanje dvorista?

Recommended Posts

Ovako...mojim prijateljima je potreban pas koji ce cuvati dvoriste! Pas bi od osobina trebao da poseduje vernost prema gazdi, ali i da bude budan na strazi tako da pored njega niko ne prodje ne primecen! Ja sam im savetovao ovcare, konkretno NO, ali bih ipak zeleo da cujem i vase misljenje. Ako imate neki predlog ostavite post, svacije misljenje je od velikog znacaja. :D

Uzgred, ne bi bilo lose da mi kazete gde mogu da nabavim tog psa, i koliko se krecu cene. Hvala vam unapred! pozz

Ako im je ključno da je pas čuvar, preporučio bih im da odu do bilo kog azila, prihvatilišta ili šinteraja i da udome psa.

Mogu bukvalno da biraju, a cene se ne kreću. Pritom, učiniće dobro delo (iako je prošlo vreme Božića).

Ima šinteraj u Pančevu (na podforumu udomljavanje imate temu o tom šinteraju, više informacija od korisnika 2maya) iz koga se ljudi upinju svim snagama da izvuku pse, jer je situacija tamo katastrofalna. Pre par dana su udomili 2 nemačka ovčara, pominjana je i neka doga itd. Možete nazvati i azil u Budisavi ("Bella"), Zrenjaninu, Rakovici ili Đurđevu i raspitati se da li imaju nešto što odgovara opisu...

Azil Bella: http://sr-rs.facebook.com/group.php?gid ... 503&v=wall

Azil Đurđevo: http://www.dzzdjurdjevo.com/index.php?o ... &Itemid=44

Azil Rakovica: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1365099

Ako im je ključno da je pas čuvar, preporučio bih im da odu do bilo kog azila, prihvatilišta ili šinteraja i da udome psa.

Mogu bukvalno da biraju, a cene se ne kreću. Pritom, učiniće dobro delo (iako je prošlo vreme Božića).

Apsolutno se slazem.

Rasa uopste nije bitna,kao ni sama rasnost. :idea:

Vidjao sam i vidjam mesance,takozvane ,,seoske dzukce" kao najljuce branioce poseda. :idea: :D

Najverovatnije ce udomiti stene malamuta. Jos nista nije sigurno. Javicu se ponovo da potvrdim, a kad bude bilo slika onda i njih da okacim! pozz :D

Ne kao klasicnim cuvar, ali retko ko ce pored njega proci ne primeceno... bar su mi tako rekli.

Postoji mogucnost da ce ici i na izlozbe ako bude imao papire... pozz

Kao sto rekoh na pocetku, meni ne treba, nego prijateljima... skupljam vasa misljenja i veoma ih cenim, ali krajnja odluka nije moja. Ja cu sumirati sve vase odgovore i videcu koje im je najprihvatljivije. Hvala vam svima! Nastavite sa predlozima! Svidja mi se smer u kom se krece razgovor! sve je vise rasa ukljuceno! Ako imate neka iskustva sa tim psima koje predlazete slobodno ih iznesite to bi mi pomoglo sigurno! pozz :D

Sve zavisi koliko para su tvoji prijatelji spremni da daju.

Moje misljenje je da uzmu rotvajlera,nije zato sto ga i ja sam imam,nego zato sto je to pas koji je spreman i da savlada napadaca,a ne samo da sluzi kao alarm.Ako se odluce za rotvajlera mozes da pitas na temi ROTVAJLER ko ima dobre pse a prije svega da su dobri cuvari.

Ima tu jos pasa koji su takodje dobri cuvari ali njih necu da spominjem jer oni nikako nisu za pocetnike,nije ni rot ali uz dosta truda moze da bude odlican izbor za psa cuvara. :) :!:

Srednjeazijskog ovcara, kavkazca, sarplaninca. Bilo koji od ove 3rase I nece se pokajati sigurno. Teritorijalni odani I jos milion drugih pozitivnih stvari a svako ko vidi psa od 60 do 80 kg ce dobro razmisliti da li cr uci u dvoriste koje cuva jedna od ovih rasa

Srednjeazijskog ovcara, kavkazca, sarplaninca. Bilo koji od ove 3rase I nece se pokajati sigurno. Teritorijalni odani I jos milion drugih pozitivnih stvari a svako ko vidi psa od 60 do 80 kg ce dobro razmisliti da li cr uci u dvoriste koje cuva jedna od ovih rasa

A uz sve to manje jedu od svih ranije nabrojanih rasa. Ljudima čudno, ali je tako... :D

A uz sve to manje jedu od svih ranije nabrojanih rasa. :D

@Sarplaninac, stvarno? Nisam to znala. Mnogo su slatki dok su mali ko neke pufnave mede. Kolko ja znam jako teritorijalni, mada su ovako ok s drugim psima (kuja koju ja znam, za ostale neznam). E da ste se javili par dana ranije da vam dam musko stene sarplaninac x pit. Posto sad vidim da vam i ta opcija dolazi u obzir. Ovo stene je toliko lepo, zelene oci, crven nosic, pufnavo ko meda ogromnih sapa, samo oblik njuske na pita. Jbg... :-(

A uz sve to manje jedu od svih ranije nabrojanih rasa. :D

@Sarplaninac, stvarno? Nisam to znala. Mnogo su slatki dok su mali ko neke pufnave mede.

Nedavno sam baš o količini hrane razgovarao sa jednim odgajivačem NO, inače moj dobar prijatelj. Kada mi je, na moje pitanje, koliko mu odrasla ženka NO pojede dnevno, moj komentar je bio: ''Pa ja kada bih toliko dao dnevno mojoj šarplaninki, ona bi bila kao trokrilni šifonjer :lol: ''

Ljudima je to neverovatno zato što gledaju na to naspram veličine odredjenog psa pa misle da ako je šarplaninac veći od drugih rasa, automatski i više jede, medjutim, uopšte nije tako.

Sarplaninac je dobar ima ga moj rodjak,i azijat je takodje dobar cuvar,a za kavkazca neznam jeli dobar ako su ljudi pocetnici jer kazu da su to ostriji psi od gore navedenih ovcara.Ali prije toga je najbolje pogledati roditelje pasa da bi otprilike covjek stekao utisak kakav ce njegov pas biti cuvar kada odraste.

Ajde pa napisi za kojeg su se psa tvoji prijatelji odlucili. :) :arrow:

Vec sam spomenuo da je malamut jedna od zasad, za njih,najbolja ponuda... koliko vidim sarplaninac moze ozbiljno da mu uzdrma mesto... U opciji je jedno vreme bio i rot. Jel mozete da napisete nesto vise o rotvailerima? Neka vasa iskustva... :?:

Moje iskustvo tj.ono sto ja vidim kada setam je da nema prilaska dvoristu rotvajlera. Dok je napolju pas sasvim ok. U mom kraju ima prilicno zapostavljenih pasa koji u zivotu nisu napustili dvoriste. Pa volim posvetiti bar mrvicu paznje preko ograde. Jedna zenka boksera zivi u svinjcu 2 sa 2, kad me vidi sve se vrti uz ogradu da je mazim, pa hrce i laje od srece takodje i neki lovacki psi. Sa svakim od tih zatocenika 'popricam' i izmazim ih. Ali nije toliko presudna rasa, psa moras obuciti da bude cuvarski nastrojen ali na tvoj znak kada gost udje pas mora poslusati i shvatiti. Ono sto se meni svidja kod navedenih je sto su cuvarski, a relativno friendly prema drugim psima, dok je terijerima potrebno vise socijalizacije. Shvati ovo uslovno receno, takvo je MOJE iskustvo. Saslusaj i druge.

A obavezno pogledaj i temu BANDOG. Ako cete KUPOVATI psa, onda savetujem da ne stedite, bolje i sacekajte malo dok ne skupite za proverenog psa dobrog porekla! Ne gledajte ni blizinu grada i sl. Ili u protivnom udomite neku mesanu rasu besplatno, dosta oglasa ima. Ako se ipak odlucite za kupovinu, nikako nemojte gledati da ustedite za nekog kvalitetnog psa, kada psa svejedno placate! Par stotina eura gore-dole se zacas potrosi i izvuce za glupost. Ali dobar pas ti ostaje, znas sta si platio. Koji se bave uzgojem znaju o cemu govorim. Uzasavaju me ljudi koji nisu psa videli, a vec se cenkaju, traze snizenje. Takvi ne znaju ceniti ulozeni trud i kvalitet psa. Lep pozdrav i srecno u potrazi sta god da odlucite, kupovinu ili udomljenje.

Malamut je nikakav cuvar!!! Opasnija ti je svaka pudla od malamuta, ako nista bar ce lajati, a malamut ce stajati pored kapije i dozivati prolaznike :roll:

Nisam pratila temu od pocetka, ne znam koliko iskustva sa psima imas, pa slusaj ove "starije", samo da se ne zeznes oko malamuta... Videla sam naslov teme i zadnja dva posta :oops:

Kao sto rekoh, verovatno ce se odluciti za udomljavanje... cak i ako je kupovina u pitanju ne verujem da ce biti prevelik budzet... razgovarao sam sa nekim uzgajivacima i pratim redovno sve postove, kako na ovoj temi tako i na celom forumu... iskren da budem mnogo sam naucio! proucavao sam svaku rasu pomalo i verujem da je sve stvar odnosa izmedju gazde i psa, tj sto ga naucis to ce i raditi... neko uci teze a neko lakse, ali svi oni mogu da se nauce i da se njihove vestine iskoriste na najbolji nacin!

Sto se mene tice ja imam svoje zlatne retrivere i nizasta ih ne bi menjao! Volim ih sto su uvek raspolozeni za igru, umiljati, pazljivi sa ljudima i mnogo sto sta.... ali nazalost pored njih mogu da vas iznesu iz kuce zato sto njih mozs potkupiti i jednim kratkim mazenjem. Vrlo bih rado dao svojim prijateljima stene mojih pasa(kad ga bude bilo) ali to njima nije resenje problema!

Hvala vam na svim ovim postovima! slobodno nastavite od vas se moze mnogo nauciti!

pozz :D

Ja i dalje dajem moj glas za udomljavanje... S tim da ako idete u azil, prihvatilište ili šinteraj, pitajte šta može da se preporuči za dvorišnog psa koji bi bio vezan za porodicu, ali da ne bude "maza svima". Neki azili (npr. Bella iz Budisave) navode da ne daju pse za čuvarske svrhe, tako da treba objasniti jasno da se radi o tome da pas jeste kućni, ali da ipak želite da to ne bude maza i "dečiji pas", već da bude u dvorištu...

Ljudi koji su u azilima obično mogu već da vam daju neku preporuku spram toga šta vi očekujete od psa. :)

Evo jednog zanimljivog psa, mešanac sop i labradora:

viewtopic.php?f=87&t=25752

Ne znam kakav bi bio kao čuvar, izgleda da je navikao na ljude, ali pretpostavljam da bi na svojoj teritoriji vrlo brzo postao odbrambeno nastrojen. Imao sam u komšiluku ženku SOP, pa cenim po njenom ponašanju. Šta misle ostali?

Gost
This topic is now closed to further replies.