Enes

Moj pas rezi na mene

60 posts in this topic

Ja sam se malo izgubio u vremenu i prostoru, tako da me nije bilo odavno s pitanjima oko psa, no medutim sad imam jedan problems njim.

neki dan sam ga pustio i igrali se.

Ja sam cistio snijeg a on skako oko mene...u jednom momentu su naisli neki ljudi i ja ga zatvorim kod komsije(ograden prostor) i odem u kucu na pet minuta.

Kad sam izasao, imam sta i vidjet, on izgrizao ogradu i izasao, i dosao za mnom i cekao me pred vratima.

Hajd ok, to mi je bilo drago.

No medutim, nakon par minuta kako smo se igrali, ja ga pomilujem po prednjoj plećci i on zarezi na mene.Znao je to nekad i prije ali nije to bilo nista sto bih uzimao za ozbiljno.

Ja zagalamim na njeg i ponovo ga pomilijuem on ponovo kezi zube, sto ga za ove tri god nikad nisam vidio.

Ja ponov zagalimim na njeg i malo ga udarim i opet hocu da ga pomilijem al opet ista stvar.

Mena to malo vise naljuti i udarim ga par puta, on rezi ali ga se ja ne bojim.

I odvedem ga u boks.SAm ide za mnom sve ok, ali kad je usao i ponovo da ga pomilujem opet zarezi i opet ga malo se istresem na njeg.

On mene znaci i dalje slusa, sve je ok, sta god da mu kazem on radi, sjedi, ulazi u kucicu, polozaj koji zauzima kad mu prilazim da ga pomilujem ali ne da ga pomilujem.

Da na par minuta i ako se odmknem i vratim ponovo, on ponovo sjedi ali rezi.

Ja se sad malo ustrucavam da ga pustim, bojim se da koga ne ujede, mene ako i ujede nije me strah, ali se boim da ce me naljutiti pa da ce mu to biti zadnje sto je uradio u zivotu...a to mu ne zelim.

jos da napomenem, ne znam kolikoje vazno, da u zadnje vrijeme, ja sam cesto odsutan, pa ga uglavnom u zadnjih par mjesci pa cak blizu i godinu dana hrani moj otac ali ja sam jedini koji ga pusta iz boksa, jer ga je otac jednom htio pustiti i rezao je na njeg kad mu je pokusao staviti ogrlicu i lanac.

Evo bio sam par dana odsutan nakon svade medu nama :mrgreen: i sinoc sam se vratio i vidim veseo.Jutros ga izmilujem sve ok, no medutim veceras ponovo ga pomilujem, odem nalozim vatru u kotlovnicu i vracam se da ga pomilujem, ponovo rezi...ja se samo okrenem i odem...

Eto to je ukratko, pa ne znam sta da radim sad sa njim?

Gdje sam pogrijesio, jesam li pogrijesio, kako da isrpavim krivu drinu?

Unaprijed zahvalan na kritikama i savjetima

Njemacki ovcar bijase, je li ?

Po mom iskustvu, batinama nista postici neces.

Koliko dugo si bio otsutan i znas li kako je postupano s psom u to vrijeme ?

Jeste, njemacki ovacar, zaboravih to napomeniti.

Moja odutnost nije nikad vremenski bila duga,njaduze je bilo prije dva mjeseca bio sam odsutan 22 dana.

a obicno budem dva tri dana, a sad sam bio odusutan 5 dana nakon ''incidenta''

Ma u osnovi sve je ok, mislim da se s njim postupa dobro, niko ne galami, svi ga voli, vrlo rijetko ga tko miluje osim mene.

Imam djevojcicu od 7 godina i ona je bila s njim drug, izade vani i ona se igra sa njim, ali sad ne dam joj ni blizu, jednostavno mu ne vjerujem a ne bih sebi oprostio da se desi da ugrize nekoga...pogotovo dijete....

pravo mi je tesko, ali izgubio sam povjerenje u njeg :( a manje vsie svi znate kako se pas zavoli

Mislim da je greska udaljavati psa od porodice. Dali rezi i na ostale clanove porodice ili samo na tebe ?

A da mozda psa nesto ne boli? Jer koliko sam primetila rezi kada krenete da ga pipnete na jedno isto mesto.A mozda je i samo navukao strah od vas jer ste ga verovatno udarili kada nije trebalo i mozda ste tada samo malkice preterali? Ne shvatite pogresno ali ja sam jedno vreme cuvala NO i dobijao je od mojih debele batine svaki put kada bi zaklao kokosku(samo zakolje ali ne pojede).Kada je zgrabio mog malog psa za vrat dobio je gredu po glavi jer nije bilo nacina da mu se otme pas.Jadan i dan danas ima posledica sa glasnim zicama.Ali bez obzira na to njegovo ponasanje nikada nije zarezao na nekog od ukucana.Tako da mislim da nece tako da se ponasa bez razloga...Opet, nisam neki strucnjak...

vrlo rijetko ga tko miluje osim mene

Mozda je pas nenaviknut na dodir i kako su psi stvorenja od navika, tako je stekao nepoverljivost i u onim retkim momentima kad ga maze - nije mu prijatno, jer nije naviknut, pa rezi jer je anksiozan. Mozda... Mozda se niko nije bavio psom dok ste bili odsutni, pa pokusava da bude vodja copora i ispituje granice... Mozda je kombinacija ove dve pretpostavke, ili nesto trece, ne znam. U svakom slucaju, morate naci uzrok, da biste znali na cemu da radite, a verovatno bi najvise pomogao profesionalac, kad bi video reakciju psa u tim situacijama. Bas nije za salu, nadam se da ni ljudi ni pas nece iskusiti bol. Batine nisu pametno resenje, jer se cesto agresija vraca agresijom.

Mislim da je greska udaljavati psa od porodice. Dali rezi i na ostale clanove porodice ili samo na tebe ?
Rezi samo na mene.

Stojim ja pored njeg i moja majka, koja ga nije nikad pomilovala, samo mu onako pricala, na nju je ok a ja ga zovem dode ali rezi.

Prije kad mu prilazim savije usi dok su sad makismalno podignute, kao prije kad ga neki stranac zove i eventualno pomiluje.

A da mozda psa nesto ne boli? Jer koliko sam primetila rezi kada krenete da ga pipnete na jedno isto mesto.A mozda je i samo navukao strah od vas jer ste ga verovatno udarili kada nije trebalo i mozda ste tada samo malkice preterali? Ne shvatite pogresno ali ja sam jedno vreme cuvala NO i dobijao je od mojih debele batine svaki put kada bi zaklao kokosku(samo zakolje ali ne pojede).Kada je zgrabio mog malog psa za vrat dobio je gredu po glavi jer nije bilo nacina da mu se otme pas.Jadan i dan danas ima posledica sa glasnim zicama.Ali bez obzira na to njegovo ponasanje nikada nije zarezao na nekog od ukucana.Tako da mislim da nece tako da se ponasa bez razloga...Opet, nisam neki strucnjak...

ne, nije mu nista al jednostavno ne da.Prvo sam pomislio da se ogrebao kad je izgrizao ogradu ali nema nista vidljivo.

Moje skormno misljenje jeste da je razlog, sto sam ga udario a da on nije svatio zasto....mozda je to on svatao kao igru kad je rezao na mene.

Jedne prilike kad sam ga pustio vani, krenio je na kokosi, ja ga uhvatim za led i krene da me ugrize.KAd je vidio da sam ja, stao je i nije mrdao.Od tada je bio dosta mirniji i poslusniji pa cak i dan danas slusa...nisam ga tad udario niti sam to tada pomislio....

Enese,

prvo, ne chachkajte mecku i ne dozvoljavajte djetetu ili nekome drugome da se igra s psom. Kada niste tu, neka samo jedna osoba hrani psa, ako ga izvodi, ja preporucujem korpu (mada, bolje da vas ceka u boksu)

A vi sami pravite citav niz gresaka.

Da krenemo iz pocetka.

Muzjak je u pitanju, u punoj snazi.

NIJE to bas dob za milovanje psa, osim ako pas bas nije neka maza. On sada trazi nadmetanje, rad, parenja .....milovanja malo manje. Vise da lezi pored vas, no da se miluje. Ne forsirajte milovanje.

Ja bih - ogrlicu, povodac i uspostaviti kontrolu nad psom. Nema prisnosti tipa ja ljubim tebe, ti ljubis mene. Odnos, radimo i postujemo se.

Pas se NE HVATA za ledja ....pas se hvata za gushu sto bi se reklo u dijelu od usiju prema vratu, kapuricu narodski receno. AKo se uhvati u kostac sa drugim psom, pa ne pustaju nijedan, onda se niposto ne hvata ni blizu glave no za zadnje noge pa se odvaja.

Ako uhvatite psa za ledja, ako muzjaka milujete prema donjem dijelu tijela , nerjetko su rekacije da rezi ili cak krene da ujede.

Znaci, moj savjet je , niposto slobodan, no ogrlica i povodac (to ima djelovanje na psa da je pod kontrolom) i rad. Loptica i raspali. VI morate preuzeti kontrolu nad psom.

MANITE SE cuski ....nad tim muzjakom , po mom misljenju cete batinama postici suprotan efekat , a to je da ce se okrenuti protiv vas, jer je ocigledno da je dominantan. Ako mu kazete 'sjedi', on sjedne, ali rezi, dok pas sjedne, odmah ide druga komanda, recimo lopticom 'hop' da skoci u zrak, tj sa MORA da bude sila akcije i rekacije, da on nema vremena da se pobuni (tj rezi).Ne lomite ga batinama, no ga navedite da nema vremena da razmislja o dominaciji dok vas slusa. Nemojte ici na stimulans hranom, da ne shvati da je pozeljno to sto rezi, a vi mu date hranu, eto vam ga jos veceg problema.

Sve u svemu, pas napolju JEDINO ako ste vi prisutni . odvojite ga od ukucana, izbjegavajte da se igraju s njim, a vi posvetite vremena psu kad ste tu i ako niste sigurni da ste u stanju da ga kontrolisete, korpu na nos i tek onda u setnju.

No prvo i osnovno je , da vi sami sa sobom rascistite da li ste u stanju da usposatvite ponovnu dominaciju nad psom.

Ako mi jos stogod padne na pamet, napisat cu .

Ja zagalamim na njeg i ponovo ga pomilijuem on ponovo kezi zube, sto ga za ove tri god nikad nisam vidio.

Ja ponov zagalimim na njeg i malo ga udarim i opet hocu da ga pomilijem al opet ista stvar.

Mena to malo vise naljuti i udarim ga par puta, on rezi ali ga se ja ne bojim.

I odvedem ga u boks.SAm ide za mnom sve ok, ali kad je usao i ponovo da ga pomilujem opet zarezi i opet ga malo se istresem na njeg.

udaris ga?? :shock: nemoj ga udarati niti se derati na njega....to je pametna zivotinja, pokusaj mu samo odlucno reci ne i ignorisati ga....ako prestane rezati komadic virsle ili necega sto voli, nagradis ga.....udaranjem i deranjem ces dobiti samo kontra efekat....imam NO vec 9 god pa znam o cemu pricam :D tako su jednom ovi moji udarili Ghandija ogrlicom po glavi a ja lijepo uzmem ogrlicu pa njih :mrgreen: od tad niko nije vise bio grub prema njemu :D ajde probaj pa javi sta bi na kraju....znaci bez grubosti, samo njezno i odlucno..i ne zaboravi nagradu :wink:

pozdrav

Ghandi - rezanje i posebno pokazivanje zuba , ako dodirnes psa SE NE IGNORISE :idea: :idea: :idea:

Niti se daje nagrada za to, posebno ne u vidu hrane .

Ovog psa se MORA staviti pod kontrolu, prije no sto ujede nekoga, a ako je krenuo da rezi, onda ce ujesti.

Znaci,

vlasnik ima dijete, ima roditelje - prvo i osnovno su mjere sigurnosti i rizik da pas dodje u situaciju da pokaze zube i ujede svesti na minimum.

Drugo, vlasnik sam sa sobom mora rascistiti da li ej izgubio povjerenje ili se plasi psa i da li je u stanju uspostaviti kontrolu nad psom.

ovo NIJE situacija sjedi, lezi, u pitanju je pokazivanje zuba prema vlasniku.

Ako vlasnik ima imalo sumnje u sebe, pas to osjeti.

TO su situacije u kojima se MORA reagovati i to odlucno.

Ps

kada se na psa zagalami (a posebno kada se udari) , onda se ne miluje.

Svi koji imaju pse, treba da znaju da je psu urodjeni zakon, zakon copora, a zakon copora podrazumjeva vodju i povinovanje vodji. Na koji nacin ce to vlasnik postici, zavisi od vlasnika i zavisi od psa.

edit

evo tema Anja pokrenula

Razumevanje agresivnosg ponasanja pasa , pa pogledaj (ja ovo sto sam napisala, napisala sam iz iskustva)

viewtopic.php?f=8&t=15915&start=0

Meni ovo vuce na dominaciju.Ako si ti pre tog odlaska bio "vodja copora" tvoj pas je verovato bio mesto ispod tebe.Kada si otiso na tih mesec dana neko je morao da vodi copor i da bude alfa to je verovatno postao on.E sad kada si se vratio nece on tako lako da se tebi preda sada si po mom misljenju ti njemu suparnik.

Batine su kod nasih starijih ljudi normalne.Ja kada sam dobio psa govorili su mi da ga bijem ili me nece slusati sto nije istina!Nemoj batine koristiti nauka se unapredila i u vaspitanju pasa...

Evo sta su problemi:

1. Nedostatak fizicke aktivnosti, koji dovodi do frustracije. Istrcavaj ga pored bicikle svaki 2-3 dan po recimo 15 min. Znatno ce se smanjiti agresivnost.

2. Nisam bas detaljno procitao sta ste pisali, ali nesto bas nisam video da ga vodis na parenje. To stvara i te kako jaku frustraciju.

3. Sto kazu clanovi, blagi nedostatak ljubavi

"Potrebe psa su male i skromne, i tek kada se ispune pas postaje stabilan i najbolji vas prijatelj!"

Teddy, ne znam kako se smijes usuditi da das bilo kakav savjet covjeku ako nisi procitao u cemu je problem. To je jedna velika greska. Covjek kaze da je pas agresivan a ti da ga istrčaje pored bicikla, sto se nemoze uraditi sa neuvjezbanim i neposlusnim psom, gdje nemas potpunu kontolu nad njim i moze te srusiti i ugristi tebe ili nekog drugog.

Enese sto se mene tiče poslusaj Sanju sto bi rekli Radna terapija.

Dalje sto se tiče maženja npr ja imam jednog Rota koji prema strancima nije ni malo prijatan sad mu je 3 godine, takođe ga nitko ne mazi osim mene. U slucaju da krene da uradi nesto sto ne treba, Dovoljan je samo moj povisen glas da se on ukopa u mjestu.

Nikada nije zarezao ni na koga iz moje porodice.

Obicno se treba cuvati vise psa ako reci nego ako laje. Naravno iza režanja uvjek nesto stoji, strah, nesigurnost, ljubomora (je li stigao neki novi ljubimac u tvoj dom), i moram te pitati, jel redovno vakcinises psa protiv bjesnila. Postoje dva oblika bjesnila. Jedan je povucenost i podmuklo rezanje, detaljnije mozes naci na internetu

Pazi Gracanice,

da ukljucimo logiku,

parafraziram situaciju

:idea: hocu da pomilujem psa, pas zarezi

:arrow: razlog prvog rezanja - ostavi me na miru, necu da me diras (to je tipicno upozorenje od strane psa da ga se ostavi na miru, ali to ne smije da bude izrazeno prema vodji, meni licno pokusaj dominacije )

:arrow: instiktivno povlacim ruku

zagalamim na psa, udarim mu cusku .....pas rezi .....

:idea: opet hocu da ga pomilujem (to znam JA da hocu da ga pomilujem, pas i dalje misli da hocu da ga udarim, jer je zadnja reakcija bila udarac)

:arrow: pas opet rezi (sto je logicno, jer sada pored gore pomenutog pokusaja dominacije imamo i strah ) .....

Znaci, tu je uradjena prva greska, vise nema potrebe govoriti sto si ovo, sto si ono, ucinjeno je, sada treba popravljati.

Ja u tkavim situacijama odmah se hvatam ogrlice i povodca i pocinjem sa 'k nozi' 'sjedi' 'kreni' 'sjedi' 'kreni' .....ako se razmislja hoce sjesti, nece sjesti, pripomognem povodcem i ogrlicom (trzajem, da pas sjedne ili krene) .

Nakon par puta 'sjedi' 'kreni' , hvatam se loptice i obicno idem na skokove, da se uspuse .....pa okreni lijevo, pa okreni desno ....sve usput dok pas se okrece oko mene rukom prelazim preko psecih ledja, tj spustim ruku kad prodje glava, da pas u hodu dok ide za lopticom kao ocheshe se o moju ruku .....navikavam ga na taj dodir . Ja obicno pse diram pri treningu sa strane, ramena, butine .....

Psu se NE SMIJE dati vremena da razmislja o dominaciji .....vjezbe koje se rade MORAJU da budu kombinovane s vjezbama poslusnosti zbgo psiholoskog efekta da pas stice naviku poslusnosti, a vlasnik preuzima poziciju vodje.

Trcanjem se postize da se pas izmori, ali se ne postize da pas bude poslusniji i s paznjom okrenut vodji i ispunjavanju zadataka.

I kada pas stekne kondiciju i snagu tako tim trcanjem, a poslusnost tj tvrdoglavost opet na istom nivou - pa mi smo na gorem, tek ce onda da pocinje da dominria, pun snage.

Nakon samog trcanja (samo treninga trcanja) imamo i u glavi jaceg psa (s kondicijom raste samopouzdanje) i u tijelu jaceg psa, sami smo ga napravili takvog.

Znaci, preuzimati poziciji i psihickim i fizickim vjezbama kombinovano.

Nemojte ljudi oko osjetljivih pitanja kao sto je rezanje i pokazivanje zuba odraslog, ocigledno dominantnog muzjaka da se igrate.

Nije to igracka za igranje.

edit

zaboravih napomenuti, svo vrijeme vjezbi 'komunicirati; s psom glasom, da pas zna da nije u opasnosti i pohvaliti ga kada recimo sjedne ili skoci , ne pretjerivati ni u pohvalama da se ne posili, nego ono jednom 'bravo', uz ovaj vec gore opisani dodir rukom preko cijelog tijela (kao slucajni, a u stvari je s namjerom)

Gracanice pa kako mozes tako da kazes, sad sam zvao Cezara Milana!

Salim se malo, naveo sam 3 najcescih uzroka za agresiju, kod ovog psa izgleda svi zastupljeni. Ako se nema vremena za rad sa psom, tesko da se moze sta postici.

edit: Pettite, bravo! Samo odraditi sta pise u postu iznad i odvesti psa na parenje i moci ces da ga uposlis da uzgaja zeceve u dvoristu.

Samo jedna zamerka za pettite: Ako pas nema dovoljno aktivnosti, tj ne krece se i nabijen je energijom, trostruko je opasniji od psa koji redovno prazni svoju energiju, zato sam naveo biciklu kao jedan od nacina za potrosnju energije.

Sanja bas o tome govorim. Koliko se razumijem u dominaciju, a razumijem jer ja sam kod svoje kuce najdominantniji.. :lol: :lol:

Znaci kod zivotinja, a i kod ljudi je onaj koji je najjaci i najizdrziviji vođa.

Tako uradite i sa svojim psom po Sanjinom receptu odmah psa na povodnik tamo ovamo dok se ne umori. Da zna da mora raditi ono sto vi hocete.

Sanja i ja imam isti nacin dok radim sa psima da ih lupam sa strane po pleckama, to im jednostavno godi i obicno kad se izmori to ih podstaknu da daju jos maksimum od sebe.

Takođe znam i dok ovaj laje na markiranta i prije nego sto cu ga pustiti lupim, ali iako je razdrazen nikad nije ni okreno glavu prema mojoj ruci a kamoli da na mene zarezi.

Ili bez razloga. Ali mnogi od vlasnika pasa moraju shvatiti da pas nije igracka ili nesto sto se treba samo maziti. Pas se od prvog dana mora postaviti na svoje mjesto i da se zna red i pravila i ono sto je najbitnije da se zna tko je Gazda.

Tedi jel ti jasno da ovaj pas koji rezi na svog gazdu moze nekog prolaznika napasti, vodica sa bicikla je lako oboriti samo malim trzajem.

I pas tu ponovo nema doticaja sa gazdom, sto se mora ostvariti u ovom slucaju

Da, da Gracanice, znam da si ti najdominantniji :mrgreen: :mrgreen:

Teddy napisala sam i to , cini mi se i to sto ja psu u takvoj dobi potrebno (2gi moj post na ovoj temi) :wink:

Neko upita za bjesnilo, vakcinesm ga redovno i ovih dana bi trebao ponoviti, isitce godina dana ubrzo.

Ne bojim se ja psa, pa cak da me i ugrize...imam ja malo cudnu narav :mrgreen: i ustinu kao dijete sam uspjevao da pridem psima koji su bili opasni, malo pomalo, mic po mic i ja sam to uspjevao.Sada mi je problem nedostatak vremena, straha nemam.

Trenutno mu u boxu ne zelim da prilazim niti mu se obracam previse, jer da ne bi on pomoslio kako se bojim kad on zarezi pa da se ne ohrabri previse.A bilo bi mi zao da se desi tako nesto pa da moram poduzeti drasticen mjere....ne bih imao hrabrosti da ga poklonim iz griznej savjesti da se ne bi opet oteo kontroli i nekoga napao.

JEdnim dijelom mislim da je prbolem nastao, sto sam ga zatvorio, pa on provalio ogradu, dosao pred kucu za mnom i nakon 15tak minuta desi se ispad.

Vidjet cu sutra tokom dana, nadam se da cu ugrabiti vremena i prosetati ga malo..naravno grlica, lanac, necu da nista da prepustam slucaju.

Evo malo prije razgovaram sa roditeljima pa kaze majka da kad mu je nosila hranu i jedan komad pao van boksa i kad je pokusala da ga ubaci ponovo zarezao je i na nju iako on to nemoze sam da dohvati i nikad ama bas niakda nije na moju majku zarezao do sada iako se desilo mnogo puta da komad hrane padne van boksa.

Inace sam optimista ali u ovom slucaju nisam bas....trenutno mu vidim crnu prognozu...da cu ipak morati nabaviti drugog ljubimca...

Ghandi - rezanje i posebno pokazivanje zuba , ako dodirnes psa SE NE IGNORISE :idea: :idea: :idea:

Niti se daje nagrada za to, posebno ne u vidu hrane .

Ovog psa se MORA staviti pod kontrolu, prije no sto ujede nekoga, a ako je krenuo da rezi, onda ce ujesti.

Znaci,

vlasnik ima dijete, ima roditelje - prvo i osnovno su mjere sigurnosti i rizik da pas dodje u situaciju da pokaze zube i ujede svesti na minimum.

Drugo, vlasnik sam sa sobom mora rascistiti da li ej izgubio povjerenje ili se plasi psa i da li je u stanju uspostaviti kontrolu nad psom.

ovo NIJE situacija sjedi, lezi, u pitanju je pokazivanje zuba prema vlasniku.

Ako vlasnik ima imalo sumnje u sebe, pas to osjeti.

TO su situacije u kojima se MORA reagovati i to odlucno.

Ps

kada se na psa zagalami (a posebno kada se udari) , onda se ne miluje.

Petite,

izgleda da sam se ja malo lose izrazila u prethodnom postu, nisam mislila ignorisati u potpunosti, vec mu staviti do znanja da sam ja dominantnija od njega, i da necu uopste da komuniciram s njim dok je on takav prema meni (sad sam se vjerovatno opet lose izrazila)......

a za nagrade me izgleda nisi shvatila dobro, ja nisam rekla da nagradi psa kad rezi ne njega, vec kad ga pomazi a ovaj ne rezi (cini mi se da je pokretac teme naveo da je takva situacija bila ujutro), e onda ga treba nagraditi da bi shvatio da se dobro ponasao onda kad nije zarezao na vlasnika.....nadam se da si me sad shvatila :wink:

procitala sam da vlasnik ima djecu, evo npr. moj brat krajem marta puni 2 godine, i obozava Ghandija i jedino je prema njemu njezan (nas ostale ubi :mrgreen: )..i cim vidi Ghandija odma trci da ga mazi i da mu gura prste u usta :mrgreen: a Ghandi nista, kulira :D nadam se da smo se sad razumjele...pozz :wink:

ps vlasniku srecno u daljoj "borbi" protiv rezanja

Evo me, ziv i zdrav a naravno i pujdo :mrgreen:

Pomirenje palo bez problema :D

Odlucim da mu dam dok je u boksu par komada mesa iz ruke da vidim reakciju.Pojede sve i ne ljuti se.

Odlazim i dolazim za nekih 40tak min.

Krenio da ga pustim vani, posebno se obucem kada ga pustam radi skakanja i prljanja.On kad me vidi kao takvog, legne kao da vreba plijen.I ovaj put je to uradio, ali sa dozom ukoconeosti...osjetio se strah kod njega.

Pustam ga vani i obicno odmah skace na mene ali ovaj put ne.Odmice se na dva do tri metra i posmatra me, krene prema meni pa se vrati, krene od mene pa se vrati meni.

I na kraju kad sam sisao na cistu podlogu gdje nema snjega zovem ga k sebi on dolazi sjeda uz nogu i ja ga milujem bez problem, po glavi, vratu, prednjoj pleci, ledima ma ko bebica slusa :D

Putam ga i dalje ga ne vezem trci ali slusa.Inace kokosi ne podnosi gore nego macku i ugleda ih kreni prema njima ja zagalamim NE....on staje na pola metra od njih gleda ih i vraca se meni.

Odlucim da ga svezem i da prosetamo malo dalje, van naselja i zovem i dolazi.Vezem ga i kao obicno, onda je lud, vuce nenormalno, jer zna da idemo malo dalje gdje ce imati mira, da cu ga pustiti da trci koliko hoce.

Odlazimo, trcim s njim i naravno crknem, ostanem bez daha, on ko budala ide uz brdo a ja bas nisam k'o on :mrgreen:

KAd smo stigli, ne treba nam vise od 10tak min cak ni toliko, pustam ga, trci skace i ja ga u jednom momentu zovem, dolazi da ga pomilujem krene da zarezi, zagalamim, kazem budalo jedna sta ti je i on prestaje.

Ja ga dalje psutam igra skace i tako nakon 20tak min idemo nazad jer nemam vise slobodnog vremena.KAd sam pokusao da mu stavim lanac na ogrlicu, malo je zarezao ali smatram opravdanim, jer je prije toga nesto osluskivao i ja sam ga jedva dozvao, nece da se okrene.

Moj strah je haman jednim dijelom bio neopravdan ali ono sto me tjesilo jeste, sto svaka zivotnja kad osejti ja je ugrozena, nema puta da se povuce, napada.Pa tako i on.U boksu je, nema gdje da pobjegene i jedino mu je preostalo tako da se brani.

U svakom slucaju, jedno veliko iskustvo za nas obojicu i mene i njega.

A nadam se da ce se i drugi okoristiti o mojoj gresci.

Naravno, posto je bio poslusan, dobio je i nagradu, ipak malo ko ne voli meso ma koliko da se ljuti :mrgreen:

ali je bio pravi gospodin.Nisam mu dao dok ne sjedne fino kad sjedne onda moze dobiti komad po komad iz moje ruke.

Sve je dobro kad se dobro svrsi :wink:

jeee...drago mi je da se sve dobro zavrsi :mrgreen:

pozdrav i ljubi to cupavo u njuskicu :D

jeee...drago mi je da se sve dobro zavrsi :mrgreen:

pozdrav i ljubi to cupavo u njuskicu :D

:)

Hvala

Hvala svima na savjetima i kritikama 8)

e pa bas mi je drago zbog vas :D :D :D :D :D

ljubi njuskalo za mene...

pozzz

Postovani imam jako veliki problem,

imam muzjaka mesanca od 1,5 dana postaje sve agresivniji. Ni slucajno ne smemo da prodjemo pored nekog muzjaka na ulici jer krene da kidise ne kontrolisaneo i sta god uradila ne mogu da mu skrenem paznju. U poslednjih 10ak dana je poceo da rezi ka meni, ako krenem da mu pridjem glavom ili se savijem da ga pomazim (kad njemu ne odgovara) isto tako krene da kidise na mene. Veterinar mi je rekao da ga u takvim situacijama spustim na pod da legne i ne pustam se dok ga ne dignem, on se tada smiri ali to nije resenje jer posle nekog vremena ponovo radi iste stvari. Sta je na meni da to promenim? da li bi mozda kastracija pomogla ili neki trener? meni postaje jako neprijatno pored njega jer nikada ne znam kako ce odreagovati. Da li ce da zarezi ili ce da bude maza koja jedva ceka da se mazi