karli

Jaja u ishrani pasa

85 posts in this topic

Molim vas, ako neko zna, da li i koliko kuvanih jaja se sme dati psu?

Ostalo mi 15-ak od Uskrsa pa ne znam da li smem dati kuci i koliko?

Slobodno, kuvana jaja su dobra hrana za psa. Koliko? Nisam siguran a i zavisi od velicine psa. Ali za psa od 30-ak kg mislim da 4-5 dnevno nece skoditi.

Htio bih da pitam koliko cesto treba psu odn.stenetu davati jaje/zumance?ja to radim skoro svaki dan pa sad da me neko posavjetuje, i da li je to u redu?Hvala

Nem apotrebe da mu dajes jaja svaki dan, posebno ne stenetu. 2-3 puta nedeljno je ok, ne treba preterivati ni u cemu, pa ni u jajima. Proteine ce dobiti iz mesa i mlecnih proizvoda (mladi neslani sir, jorurt, kiselo mleko), jaja idu tek uzgred :wink:

Hvala ti,jeste stene je u pitanju.I jos nesto me lnteresuje posto ga hranim sa sirovim mesom,teletina,jagnjetina...i to cistim mesom ne nikkakvim "otpadom" od mesa,pa me interesuje misljenje?

Misljenje o...?

Nema bolje od toga, miko, samo tako nastavi :wink:

Bebici moras da ubacis i mlecne proizvode i to je to... ispunjene su sve predispozicije da izraste u zdravog i pravog psa :wink: :D

Uz to mu dajem odn sjeckam,cveklu,sargarepu,bijeli luk...A od mlijecnih proizvoda mu dajem kozje mlijeko,jogurt domaci odnosno kiselo mlijeko,koje striktno kupujem za njega.I to je to za sad:)

Uz to mu dajem odn sjeckam,cveklu,sargarepu,bijeli luk...A od mlijecnih proizvoda mu dajem kozje mlijeko,jogurt domaci odnosno kiselo mlijeko,koje striktno kupujem za njega.I to je to za sad:)
Hvala ti,jeste stene je u pitanju.I jos nesto me lnteresuje posto ga hranim sa sirovim mesom,teletina,jagnjetina...i to cistim mesom ne nikkakvim "otpadom" od mesa,pa me interesuje misljenje?

sirovu jagnjetinu izbegavaj,najbolje piletina i govedina :D

ee ljudi moze neko da i pomogne nznm sta da radim ima rotvajlera od mesec dana i hocu da mu dajem jaje za sjaj dlake dal da mu dam samo zumance ili da skuvam celo ili sta????pomognite ako mozete :)

ee ljudi moze neko da i pomogne nznm sta da radim ima rotvajlera od mesec dana i hocu da mu dajem jaje za sjaj dlake dal da mu dam samo zumance ili da skuvam celo ili sta????pomognite ako mozete :)

ovde imaš dosta ideja kako,kada i šta sa jajetom :wink:

viewtopic.php?f=22&t=25515&start=735

A jaja guske ili patke?

Imaju mnogo više holesterola,pa ih ljudi zato izbegavaju,a vi? :D

Belance sadrzi avidin koji unistava biotin u organizmu psa ili ti vitamin H,tj B7.S druge strane zumance ima veliku kolicinu biotina u sebi koja to nadoknadi.Nikakvu stetu neces naneti psu ako mu das celo jaje.Problem s zivim jajima je mogucnost dobijanja salmonele,mada eto ja stalno pijem ziva jaja i jos nisam zakacio nista:).Svaki dan po jedno jaje,zivo ili kuvano odluci sam.Ja dajem zivo,a belance odvajam za svaki slucaj,a treba ti 5 sekundi da ga izdvojis.Ljusku mozes davati samo ako je dobro izmrvis inache se ne preporucuje.Zaboravio je nas pas kako se jedu jaja:)

Problem s zivim jajima je mogucnost dobijanja salmonele,mada eto ja stalno pijem ziva jaja i jos nisam zakacio nista:))

za to postoji kontrola :wink:

Haha naravno.Jedan mali trik sa jajetom.Potopis ga u vodu ako tone ok je,ako pluta ne valja,pokvareno je i puno gasova pa pluta.Cisto da se ne zeznes ko ja,posle sat vremena kuvanja mom psu i jos toliko cekanja da se ohladi,u vec gotov slastan obrok uzmem jaje iz frizidera i razbijem ga u punu serpu,kad ono zasmrde ko crkotina.Puna serpa hrane ode u smece...sad uvek testiram vodom pre nego sto ga samo pljusnem u serpu.

Belance sadrzi avidin koji unistava biotin u organizmu psa ili ti vitamin H,tj B7.S druge strane zumance ima veliku kolicinu biotina u sebi koja to nadoknadi.Nikakvu stetu neces naneti psu ako mu das celo jaje.

Ja dajem zivo,a belance odvajam za svaki slucaj,a treba ti 5 sekundi da ga izdvojis.Ljusku mozes davati samo ako je dobro izmrvis inache se ne preporucuje.Zaboravio je nas pas kako se jedu jaja:)

A zasto odvajas belance "za svaki slucaj" ako tvrdis da zumance nadoknadi sve sto belance "blokira"?

Ovo smo obradili vec toliko puta!!! Za normalne vlasnike: slobodno dajte psu celo jaje, i belance, i zumance i ljusku. U normalnim kolicinama, sto znaci 1-2 jajeta nedeljno. Ili im dajte prepelicja jaja, ako volite da preterujete. Nista im nece biti :wink:

Stvarno ne znam zasto bi ljuska morala da se izdrobi? Mom psu nista sladje nego da je samo drobi u ustima, dodje joj kao nama smoki :mrgreen: :D

Ljuska se susi u rerni i melje u prah kada imate stence, pa umesto raznih suplemenata, dodate 1 kasicicu mlevenih ljuski od jaja. Suse u rerni se da se poubijaju razne gluposti koje pas moze da "navuce" ako ostanu presne ljuske duze vreme.

Kad razbijete zdravo jaje, slobodno dajte odmah i ljusku.

Uostalom, probajte :wink: Vas pas ce vam sam reci :wink:

Ti Diana izvini al jel kapiras ti ista?Napisao sam odvajam za svaki slucaj,sta ti nije jasno?Vise covek ne zna ko je u pravu,neki veterinar kaze odvajaj neko kaze ne odvajaj,pa ja poceh da odvajam kao sto rekoh "za svaki slucaj"!Ali i sama si napisala za normalne vlasnike celo jaje,ja tako i jedem jaja :)A sad ako psu ne dajem belance znaci nisam normalan?Ja sam bipolarna licnost :mrgreen: A jos jedan razlog je da pas od belanceta sirovog ima gasove i ne pricaj mi da ga kuvam onda,nisam toliko odlepio.I slobodno moze jedno jaje svaki dan u nedelji,1-2 nedeljno nije nista.I argument ako ti treba zasto pas ima gasove od sirovog belanceta je sto ono pored avidina sadrzi i inhibitore digestivnog enzima tripsina pa otezava samim tim varenje.Kuvanjem se ti inhibitori uniste ali avidin ne.Inace osim vise proteina i magnezijuma u belancetu nema nista kvalitetnije,sve ostalo je u zumancetu.A pomenuta dva se ionako unesu u dovoljnoj kolicini npr. putem mesa.I da stvarno imam previse vremena cim pishem ovde o belancetu,sam sebi ne verujem:)

ee ljudi moze neko da i pomogne nznm sta da radim ima rotvajlera od mesec dana i hocu da mu dajem jaje za sjaj dlake dal da mu dam samo zumance ili da skuvam celo ili sta????pomognite ako mozete

Slobodno mu daj celo jaje(po mogucstvu skuvano).I najskuplje granulirane hrane u sebi sadrze jaja. :wink:

off topic

A jaja guske ili patke?

Imaju mnogo više holesterola,pa ih ljudi zato izbegavaju,a vi? :D

A ovo :?:

A jaja guske ili patke?

Imaju mnogo više holesterola,pa ih ljudi zato izbegavaju,a vi?

Moji psi sve ,ali bukvalno bas sve klopaju i nista im nefali.A sto se tice jaja guske i patke,to iskljucivo praznicima. :P :P

Ti Diana izvini al jel kapiras ti ista?

Ne kapiram, glupa sam i plava, pa te molim da mi prevedes na srpski ovo sto si sam napisao:

Belance sadrzi avidin koji unistava biotin u organizmu psa ili ti vitamin H,tj B7.S druge strane zumance ima veliku kolicinu biotina u sebi koja to nadoknadi.Nikakvu stetu neces naneti psu ako mu das celo jaje.

Ja dajem zivo,a belance odvajam za svaki slucaj,a treba ti 5 sekundi da ga izdvojis.Ljusku mozes davati samo ako je dobro izmrvis inache se ne preporucuje.Zaboravio je nas pas kako se jedu jaja:)

S jedne strane navedes delimicno ispravan podatak, koji ima naucnu osnovu, a sa druge postavis "rekla-kazala" varijantu i hoces da te neko shvati za ozbiljno?

Ako se veterinari pitaju, ti svom psu ne bi ni smeo da das ni belance ni zumance ni ljusku, vec samo granule :mrgreen: Dakle, ti negde znas sta znas (ili si procitao negde, svejedno, ne menja stvar) ali ti je "frka" zbog toga sta ce vet da kaze?

A pritom cak i NE ZNAS kog ces "izvuci" na lutriji, dal` onog sto je "za" il` onog sto je "protiv",... :roll:

Zato, aj` na forum, pa tako zbunjen da zbunim i druge :mrgreen:

Celo jaje se smatra najbolje balansiranim izvorom proteina u pogledu sadržaja esencijalnih amonokiselina.

Dobro Diana vidim.A to rekla kazala ja sam posteno rekao da ja tako radim,i neka je to zato sto sam nesiguran u svoje znanje,jer ko je nesiguran u svoje znanje stalno uci,a vi sto "sve znate" ostajete na istom...I nisam ja decku rekao da radi kao i ja,sad ja sve znam i radite kao sto ja radim,nego sam lepo napisao naucnu cinjenicu o avidinu i biotinu,a ja sto sumnjam pa ne radim ispravno ili da,moj problem.I jos ti napisem naucnu cinjenicu o tripsinu a ti taj argument totalno ignorishi...

Elem,nije ni bitno,nece mu nista ni biti ako jede celo jaje,jedino sto ce(bar moj pas),preci u "gasovito stanja" posle belanceta,al to je i mozda zato sto on dobija svaki dan po 1 ili cak 2 jaja,mozda je mnogo belanceta pa sam ga ukinuo.Ja sam dao svoje misljenje,nisam tu da se svadjam sa nekom Dijanom ili bilo kim,i ne,ne mislim da je 1 zumance ili 2 dnevno mnogo za psa velike rase.Poz