Skoči na sadržaj

Fotografija

Povišen ALT

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
13 odgovora na ovu temu

#1 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 23 December 2010 22:07

Pre neki dan sam vodila kucu kod veterinara jer sam primetila da pije vise vode nego inače. Pomislila sam na secer ali kad su mu uradili analizu krvi secer je bio ok ali ALT je 120. Veterinar mi je svasta nešto napricao u vezi toga ali bih ja ipak da čujem i vase mišljenje. Šta to u stvari može da znaci? Ultrazvukom nisu pronadjene nikakve abnormalnosti. Preporucio mi je posebnu hranu za jetru (Hills) ali sam se ja toliko zaplasila da dajem te gotove hrane da bi ipak volela da mu ja spremam hranu i takođe mi treba savet šta bi mogla da mu spremam i u kojoj razmeri? Od kako smo bili kod veterinara on je drugo kuce. To je bilo pre dva dana. Vise nije veseo mada normalno jede. Da li je moguće da je od soka posto se bas bas plasi odlaska veterinaru?

#2 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 23 December 2010 23:31

Zaboravih da dodam da kuca ima oko 22-3 kg. Sta mu kuvati i koliko?

#3 AnjaBA

AnjaBA

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 554 postova

Postovano 23 December 2010 23:36

Nadam se da ce JMaja videi tvoj post, ako ne ti joj napisi na pp, ili u topic-u Veterinar.

Prvo, veterinar mora da utvrdi od cega je povisen ALT. Lecenje se sastoji u otklanjanju uzroka.
Ono sto ti mozes odmah da uradis je kod ishrane, je da kucu hranis tako sto ces ubaciti dosta:
- surutke (opste poznati lekic za jetru, ali moze da ima nus pojavu u vidu proliva, al bolje proliv i zdrava jetra, no obrnuto)
-jogurta (najbolji ti je sa pre i probioticima - suboticki npr)
- kvalitetno sirovo meso (pilece belo meso, pilece meso bez masnoca (poskidas kozice i mast i das meso), junetina, riba - moze kuvana, nikako pecena)
- svapskog sira dosta (sitan sir, imas raznih vrsta, nikako fermentisan, moji recimo obozavaju gurdu, ali bitno je da ne bude masan ni fermentisan)
- kuvanog pirinca
- mozes mu davati i Reliv forte tabletice (odlicne su i za ljudsku su upotrebu, kostaju 30 tableta oko 1200-1300 dinara, dajes jednu dnevno, na bazi su biljke Silimarin koja je nevidjeno dobra za jetru, licno isprobala i uverila se svojevremeno)
-sirovo i kuvano povrce (sargarepa, pastrnak, malcice brokolija, blitve kuvane (dusu dala za jetru))...

Itd. Po meni je kljucno pronaci uzrok, a u ishrani izbaciti potpuno vestacku hranu, granule, konzerve, keksice i ostale gluposti, sve dok jetra ne bude ok, a posle nastavis istu ishranu, ne ponovilo se vise.

Puno srece :D Ogladneh od ove silne hrane :mrgreen:

#4 AnjaBA

AnjaBA

Advanced Member

• Members
  • 554 postova

Postovano 23 December 2010 23:45

I zaboravih, obroke podeliti u vise manjih, i davati vise puta tokom dana, recimo na 3 sata 4 mala obroka...

#5 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 23 December 2010 23:49

Hvala puno Anja!

PS nista meni veterinar nije razjasnjavao i objasnjavao. na moja pitanja je odgovarao u nekim zagonetkama tako da mi nista nije bilo jasno. mislim, vidim da voli covek zivuljke i sve to ali on uopste nije bio konkretan sta sad i kako i zasto je sve ovo ovako. ima moja kuca jos problema ali prvo da rascistimo s ovom hranom jer mi je to hitno pa cemo posle da se konsultujemo i u vezi drugih isto tako alarmantnih nalaza :(

#6 AnjaBA

AnjaBA

Advanced Member

• Members
  • 554 postova

Postovano 24 December 2010 00:01

Ana, sve ti nalaze lepo prepisi i posalji Maji (JMaja) sto pre... Majce je veterinar za pozeleti i pomoci ce ti sigurno :D :P

#7 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 24 December 2010 01:22

Upravo sam poslala.
Hvala jos jednom!

#8 leil@

leil@

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1485 postova

Postovano 24 December 2010 08:13

Anja super savjet,mlijecni proizvodi su idealni za regeneraciju jetre,al svakako vise informacija trazite kod maje,ipak nisu svi enzimi poviseni samo ALT,sto ne bi trebalo biti alarmantno...sa srecom

#9 biljanajoncic

biljanajoncic

Newbie

• Members
  • 55 postova

Postovano 24 December 2010 10:36

Moja kuca je pod nadzorom i po preporuci veterinara za povisen ALT i oporavak jetre dobijala biljne tabletice LIV 52.
U svakom slucaju, kao sto je rekla Anja, mora se prvenstveno ustanoviti uzrok pa pribeci adekvatnom lecenju.

#10 AnjaBA

AnjaBA

Advanced Member

• Members
  • 554 postova

Postovano 24 December 2010 11:29

LIV52 su takodje tabletice na bazi biljaka koje se koriste takodje u terapiji oboljenja jetre.
Ono sto je zgodnije kod Reliv-a je sto se uzimaju samo jednom dnevno jedna kapsula, a LIV52 vise puta dnevno po vise tableta...
Plus moje licno iskustvo kaze da je Reliv dosta efikasniji.

Esencijalna je ishrana, tablete samo pomazu, a ishrana leci ipak. Posebno sirovo mesto i mlecni proizvodi...

Al, cekamo Maju...

#11 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 24 December 2010 19:25

Poslala sam JMaji sve rezultate i objasnila situaciju tako da videcemo..
Za sada sam mu kuvala ribu i od povrca pirinac, sargarepu, malo graska a dugi put belo meso, kupus, sargarepu i malo pirinca. I ja mu dajem LIV52.Bojim se da ne pogresim nesto u ishrani i jos gore isporvociram stanje s jetrom.Vet mi je preporucio gotovu hranu za jetru Hills ali ja sam jednostavno totalno izgubila poverenje u te hrane, pogotovu posle horor prica koje sam nasla na netu i trovanja koja su se desila u USA pre vise godina i ne usudjujem se da to dajem mom psu.
Za petnaest dana treba ponovo da vadimo krv...

#12 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2796 postova

Postovano 24 December 2010 19:57

Iako sam napisala odgovor na pp, da skrabnem i ovde nesto.
Sto se tice jelovnika, AnjaBA ti je napisala bas detaljno, mada imas i u pp. Sto se tice veterinara, mislim da je kuca za sada u dobrim rukama. Nalazi generalno nisu toliko losi, tacnije sve je dobro osim povisenog ALT. Strpi se malo pa vidi sta ce biti na kontroli za 15 dana. Do tada, jedino cu (zbog drugih koji citaju ovo) dodati neslanu KOZJU surutku. Najbolje je ako nadjete svezu, ali moze da posluzi i ona u prahu koju mozete da kupite u prodavnici zdrave hrane. Cuda cini za jetru (ne znam u cemu je stos, ali provereno radi).
Samo polako. Tu smo svi ako zatreba :wink:

#13 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 24 December 2010 23:46

Hvala puno na svemu!

#14 DearAna

DearAna

Newbie

• Members
  • 7 postova

Postovano 24 January 2011 01:52

Samo da vam javnem da smo ponovo uradili biohemiju i da je sve bilo u redu :D .. Naime pregledao ga je drugi vet. S cudjenjem konstatovao da ne postoji nikakav tumor na anusu i zvao jos dva veta da mi potvrde da tu nicega nema. Za slezinu mi je rekao kad je ziveo do sad sa takvom slezinom neka i od sad zivi. On tu ne vidi nikakav problem.
Mnogo su mi pomogli vasi saveti oko pripremanja hrane. I mogu vam reci da sam ubedjena da mu je povisen ALT bio zbog djubreta (friskis) koje je jeo. Volela bih kad bi smo svi bili fininasijski sposobni da hranimo nase kuce najboljom mogucom hranom a to je pripremljena hrana a ne gotovom o kojoj sam citala horor price na netu.
Mozda i nisam u pravu za ALT ali najvaznije je da je sada OK.
Hvala jos jednom na svemu!