Infekcije / Upale očiju

151 posts in this topic

Koji su simptomi očnog konjuktivitisa kod psa?

Postoji li neko specifično ponašanje psa u tom slučaju?

Kako se prepoznaje i leči?

Veznjaca je mebrana koja oblaze ocne kapke, prednji skler i treci kapak. Konjuktivitis podrazumeva upalu veznjaca koje postaju crvene i nadrazene;moze se pojaviti sluzav iscedak, cak gnojav u uglu oka i, kada je bol jak, oko ili oba ugrozena oka napola se zatvaraju. AKUTNI KONJUKTIVITIS najcesce je infektivnog ili alergijskog porekla. Gnojni konjuktivitis udruzen sa curenjem iz nosa kod mladog steneta moze biti jedan od prvih znakova stenecaka. O HRONICNOM KONJUKTIVITISU govorimo kada on traje vise sedmica ili kada se ponavlja uprkos lecenju;njegov uzrok tada moze biti mehanicki, entropijum, strano telo (pupino prase) ili pak trepavice koje ispadaju.

LECENJE: Kad pas ima konjuktivitis treba mu ocistiti oci oftamoloskim antiseptickim rastvorom i ukapati antibioticki ili antiinflamatorni kolirijum,zavisno od uzroka. Mogu se jednostavno iscupati nenormalne trepavice ili pak hirurski intervenisati na entropijumu.

Valjda ce ovaj text pomoci. :wink:

Konjuktivitis moze da bude razlicite etiologije ( razliciti nacini nastanka) i vrlo je retko nastao kao primarno oboljenje, vec je vezn za jos neki poremecaj u organizmu. postoji i vise tipova konjuktivitisa zavisno do uzroka nastajanja. Najbolje je da svog psa, ako ima konjuktivitis odvedes kod veterinara da ga pregleda, jer moze da bude vezan i za neko sistemsko oboljenje (stenecak na primer, kao sto je prethodno napisano). Pozeljno bi bili i da se uradi bris oka.

Prije 3 dana su se mojoj curici upalile oci,dobro sam izbezumljena.Nisam isla sa njom kod veta nego sam ga zvala i on mi je rekao da joj stavljam svakih 6 sati po 2 kapi MAXIDEX(dexamethasonum)kapi za oci.Imam osjecaj da joj je jos gore.Ujutru mi dolazi kuci vet da je vidi.Interesuje me dali ovakve stvari ostavljaju posljedice vece na psa i njegov vid i kakve vece komplikacije mogu biti.Njoj je 5,5 godina.nema temperaturu,jela je ,pila vode samo naravno nema zivosti stio pretpostavljam da je boli.

25qdkb7.jpg

6ppxrm.jpg

Za prvu pomoc natopi cajem od kamilice neku krpicu ili gazu i time joj procisti oci.Mislim da ce joj od toga biti bolje...Moji psi kada su imali problema sa ocma to sam im stavljao i uvek je bilo bolje...

Puno srece!

POZDRAV!

Sacekaj veterinara, ako ce doci ujutru. Obavezno nam prenesi sta je rekao.

Za ispiranje ociju se ne koristi kamilica, vec solutio acidi borici, tj. 3% borna kiselina, prodaje se u apotekama. Smatra se da je caj od kamilice previse blago dezinfekciono sredstvo i da nema dovoljnog dejstva, vec se i u samomo caju mogu nalaziti bakterije.

Trebala bi joj pomoci i Chloramphenicol mast, ali pazite da bude ona za OCI (postoji i za kozu).

Tekst koji sam pronasla na netu:

Konjuktivitis

Od mnogobrojnih oboljenja očnih spojnica u životinja, najčešće se javlja njihova upala tzv. conjunctivitis, koji može biti uzrokovan raznovrsnim i mnogobrojnim uzrocima, a može biti različitog karaktera.

Najblaži oblik ovog oboljenja je tzv. kataralni konjunktivitis pri kojem upalni proces zahvaća samo površinski sloj sluznice. Na taj način često počinju i drugi puno teži i češći oblici upala očnih spojnica. Najveća učestalost pojave kataralnog konjunktivitisa je u pasa, dok u drugih vrsta domaćih životinja takav oblik dolazi daleko rjeđe. Sluznice očnih spojnica u ovom slučaju su zažarene i prokvašene, pojačano je suzenje, a prisutan je i bistro-sluzavi iscjedak. Životinji smeta svjetlost. Bolest može potrajati 2-3 tjedna, a ukoliko se ne liječi, onda može prijeći u tzv. kronični oblik kojeg prate promjene težeg stupnja.

Uzroci su veoma brojni, a najčešće je to mehanički podražaj (prašina, vjetar, hladnoća), zatim kemijska sredstva (kiseline i lužine) te biološki čimbenici kao što su to razni mikroorganizmi, osobito virusi i bakterije, rjeđe gljivice i neki drugi mikroorganizmi. Osim navedenog, takvo stanje mogu uzrokovati i nedostatak vitamina A i C, alergijske reakcije (osobito alergije na pelud raznih biljaka), a konjunktivitis je često samo jedan od mnoštva simptoma u sklopu nekih zaraznih ili nezaraznih bolesti (štenećak, influenca, upala pluća, angina itd.). Kao teži oblik dolazi upala očnih spojnica koju prati sluzavo-gnojni iscjedak i pri kojoj je nerijetko promjenjeno i opće stanje životinje (povišena temperatura tijela, slabiji apetit itd.).

Uzroci nastanka su isti kao i kod kataralne upale. Ponekad gnojni proces može zahvatiti i vanjsku površinu vjeđe i rožnicu. Postoji ppp još nekoliko težih oblika upale očnih spojnica koje u praksi imaju manji značaj.

Kao poseban oblik ovog oboljenja u pasa možemo izdvojiti tzv. folikularni konjunktivitis, kod kojeg je upalni proces lokaliziran na očnoj (unutrašnjoj) površini trećeg očnog kapka, a nastaje kao komplikacija blažih upala, alergijskih reakcija ili je uzrok strano tijelo (sjemenke raznih trava i sl.). U tom slučaju je treći očni kapak izrazito crvene boje i zrnate površine te svojim izgledom podsjeća na zrelu malinu. Prisutan je izraziti strah od svjetla, svrbež, jako suzenje i žmirkanje.

Za uspjeh liječenja konjunktivitisa najvažnije je otkriti i otkloniti uzrok, a uz to je važna i pravilna medikamentozna terapija u obliku kapi i masti za oči određena na osnovu bakteriološke pretrage. Ponekad je potrebno i opće liječenje životinje ukoliko je konjunktivitis samo jedan u nizu simptoma u sklopu nekih općih oboljenja. Folikularni konjunktivitis se liječi samo kirurškim zahvatom tijekom kojeg se odstranjuje zahvaćeni dio konjunktive trećeg očnog kapka.

Autor: Velimir Glumac dr.vet.med.

Jutros mi je bio vet i dijagnoza je jaka,jaka upala ociju.Dobila je jednu injekciju antibijotika i moram nastaviti sa antibijoticima narednih 10 dana -xciklav od 625 mg-,a oci ispirati sa acidi borici pa potom stavljati -chloramphenicol mast-.Sve u svemu ja sam se dobro istraumirala,ali sad mi je malo lakse .Uzasno mi je bilo tesko zbog moje curice sto pati i sto je boli.

Hvala Vam.

Veceras sam i ja primetila da je moja Masha "pospana" i skroz nevesela,i ispostavilo se da su joj oci potpuno crvene i da suze,tj da je zaradila konjuktivivtis,predpostavljam nekako iz trave,posto smo juce isle u setnju. Veterinar nam je rekao da sad,posto dolaze uskrsnji praznici i ne radi se,ne moze da nam pomogne sto se tice lekova i da joj oci cistimo kamilicom i da joj stavljamo Hloramfenikol mast,nadamo se da ce joj pomoci,posto jadna sve vreme pokusava da se pocese sapama :(

Zanima me da li je ovo opasno,tj da li ostaju neke posledice,i da li je tesko izleciti psa?

Nije uopste opasno, samo ne smete dozvoliti psu da oci trlja sapama i time ih jos vise iritira i inficira.

Predeo okolo ociju cistite cajem od kamilice.

Direktno u oko se stavlja fizioloski rastvor (ispiranje), moze se nabaviti u apoteci.

Nakon sto se stavi hloramfenikol mast, vec prvog dana cete primetiti poboljsanje.

Dok sam se vracao sa posla naso sam mesanca starosti tri meseca sa jos jednim stencem koji je nazalost uginuo. Neuhranjen je a u desnom oku su mu prisutne neke larve koje su valjda nastale tu od infekcije i prljavstine. To sam lepo ocistio i stavio mu mast i kapi za oci. Zaboravio sam da napomenem da stenac ima oba oka a samo desno je inficirano. Trenutno mu dajem mleko a trebao bi mi neki savet u vezi oka kao i u vezi ishrane. Koliko puta da ga hranim dnevno i da li da mu dajem vode? Hvala unapred.

Shto se infekcije oka tiche najbolje da pogleda vet, mada od preparata shto smo mi koristili tu su Orphto Lavas (skup ali najbolji ubedljivo), fizioloshki rastvor i hloramfenikol (valjda se ovako pishe), nikako kamilicu i slichno jer stvara dobru podlogu za bakterije (sa ovim se neki nece sloziti ali mi ne praktikujemo chajeve).

Vode mu svakako daj koliko zeli da pije. Shtenci do 4 meseca jedu chetiri puta dnevno, s obzirom da je ne uhranjen preporuchila bi ti granule pomeshane sa> piletinom ili nekim drugim mesom (mogu i iznustrice), povrce, jogurt (nemoj mu vishe davati mleko jer polako gubi sposobnost da ga vari), prepechen hleb... (ima dosta toga na forumu u zdrava ishrna odeljku pa pogledaj). Uzela bi mu i neke vitamine, (nasha preporuka je Pet Fos) i kalcijum (za male shtence Canina).

Svakako ga ochisti od parazita nekim preparatom (Dehinel, Pratel, Drontal) i odvedi kod veterinara na vakcinaciju.

Kod nas nije registrovan na zalost koliko znam, raspitajte se kod veterinara ako niko ne moze da Vam pomogne poshaljite mi PP.

Dobar dan,

Sinoc sam primetila pojacan sekret iz jednog oka svog psa, pomislila sam da su to krmelji od spavanja pa se nisam time mnogo bavila. Jutros mu je oko bilo puno sekreta i primetila sam da je crveno. Za sada sam ocistila oko kamilicom, ako do sutra ne prodje idemo kod veterinara, ali za sad ima li neko ideju sta je to i od cega bi moglo da bude? Hvala.

Od čega - to ne bih znao, možda neka upalica, prašina... ko zna šta. U svakom slučaju, greška br 1. KAMILICA U OKO NIKADA!!!!! Može na kožu (mada ne vidim zašto bi se zezali sa tim) ali u oko ne, samo dodatno iritira. Uzmi gentamicin mast za oči i nanesi mu 4-5 puta dnevno u oko mast. Mast se u oko stavlja tako što malo povučeš donji očni kapak i naneseš mast direkto iz tube od unutrašnjeg očnog ugla ka spoljašnjem. Vratiš kapak na gore da zatvori oko i pustiš ga. Možeš i hloramfenikol mast za oči, ona ide 2x dnevno.

meni su savetovali obican fizioloski rastvor...i delovalo je

krmeljanje se znatno smanjilo

pa ok je fiziološki ako ima problem sa suzenjem, to su ti kao veštačke suze. Međutim ako je upalica onda mora malo i antibiotkse masti.

Hvala puno.

Kamilicu ne stavljam u oko, nego predjem preko zatvorenog kapka, tako se bar radi sa bebama, ali ok mozda je greska sa psima to raditi.

Videcu sutra da kupim te masti.

Kupi mast HLOROFENIKOL ona pomaze sigurno! Pa javi kako je... :wink: srecno

Kupi mast HLOROFENIKOL ona pomaze sigurno! Pa javi kako je... :wink: srecno

Ali to je antibiotik i ne treba ga napamet koristiti kao ni vazemycin i slično. Moguće je da je potreban baš taj preparat, možda neke kapi, trebalo bi veterinar da utvrdi uzrok pa tek onda da se nešto koristi.

100% tačno ovo što je Sava rekao. Nikakve masti ili kapi napamet, to ne valja i ne treba da se radi nikada. Odete lepo kod veterinara i tražite da uzme bris iz oka (možete to i sami da uradite), odnesete u laboratoriju odradi se biogram, ako ima nešto oni odrade antibiogram i tačno se zna šta treba da se stavlja u oko. Hloramfenikol i još mnoge druge masti i kapi mogu da naprave i problem, ako se stavljaju napamet. Dajem samo primer zlatnih stafilokoka (staphylococcus aureus) koje se veoma često premnože u oku, u slučaju te bakterije hloramfenikol ima intermedijarno dejstvo, a ima daleko boljih masti za tu konkretnu bakteriju, takođe, ako je neko mehaničko oštećenje na oku hloramfenikol će napraviti više štete nego koristi.

Cim se javi problem sa okom, pravac kod veterinara, po mogucnosti oftalmologa. Krmelji i cvrenilo mogu biti sasvim bezazleni, znak neke bakterije, prehlade i sl. ali mogu biti i znak mnogo vecih problema, konjuktivitisa, upala i... da ne nabrajam sta moze biti jos gore. Kamilicu nemojte davati nikako, a ni hloramfenikol mast, jer ako se problem nastavi, nece moci da se uradi bris, zbog vec zapocete terapije, na svoju ruku.

Moj predlog je ciscenje fizioloskim rastvorom i vestacke suze (za ljude), da bi se oko samo "pralo", a onda, ako se stanje ne menja, veterinar.