Skoči na sadržaj

Fotografija

Temperatura kod pasa

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
56 odgovora na ovu temu

#1 mikuljak

mikuljak

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 21 May 2004 21:40

Pozdrav svima!

Moze li mi neko reci kako prepoznati da pas ima temperaturu :?:

#2 Guest_zeks_*

Guest_zeks_*
  • Guests

Postovano 22 May 2004 09:59

Jedina sigurna stvar je toplomer (moze i toplomer za ljudsku upotrebu). Tolerantna temperatura je do 39. Drugi znak je suva njuska (mada nije uvek tacno).

#3 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4490 postova

Postovano 22 May 2004 12:27

Da sa kucom nesto nije u redu obicno cete primetiti po njenom raspolozenju. Pas ce se ponasati apaticno, neraspolozeno, bice pospan, nezainteresovan za igru i hranu. Ako dobro poznajete svog psa, obicnim dodirom njuske ili dela oko stomaka, gde nema dlake, primeticete da je topliji nego obicno. Ipak se povisena temperatura najbolje i jedino tacno utvrdjuje merenjem, obican toplomer za ljudsku upotrebu je sasvim adekvatan i za psa.

Normalna telesna temperatura (merena u rektumu) kod odraslih pasa je 37,5-38' C. Kod patuljastih temperamentnih pasa normalna temperatura moze ici do 39'C, a kod stenadi i do 39,5'.

#4 Salty

Salty

Newbie

• Members
  • 41 postova

Postovano 22 May 2004 16:10

Kod mog psa (a veterinar mi rece da nije jedini) cesto se desi da od straha temperatura poraste do 39.5-39.6..strah je naravno od veterinara...kada dodjemo kuci temperatura se vrati na 39, sto je kod njega normalno i konstantna je vec godinama. Buduci da je pinc u pitanju, to je OK. Prvih par puta kod veterinara sam mislila da je pas bolestan s obzirom na temperaturu, ali smo s godinama i stalnim slicnim iskustvima utvrdili da je strah u pitanju.
Sto se tice simptoma ja sam se susretala sa suvom njuskicom i drhtanjem cijelog tijela.

#5 mikuljak

mikuljak

Newbie

• Members
  • 10 postova

Postovano 24 May 2004 20:37

Izmerila sam joj temperaturu ima 38.2
mislim da je normalna
hvala vam na savetima

#6 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 30 September 2004 17:59

Pozdrav svima!
Nas je Zoro, njemacka doga od 6 mjeseca, dobio visoku temperaturu u roku od dva sata. Nenormalno brzo podigla se cak do 41,2 C. Ja sva blesava odtrcala do doktora, koji nije ustanovio nista narocito, osim da mu je dao dvije injekcije i predpisao amoksiklav. Konsultirala sam sa tri veterinara! Prvi dan temperatura mu je pala ali samo preko dana. Drugi dan opet isto. Danas vec, cetvrti dan ima visoku temperaturu, koja ide od 40,3 - 40,9 C. Nije nista pojeo, popio, nista ga nije ujelo ili ubolo ili nesto slicno. Nazvala sam sve koje poznam, da bi mi pomogli sa savjetom ali sve sto sam uspijela ustanoviti je to, da sam saznala jos za tri primjere sa istim simptomima. A nitko nezna sta bi to bilo.
Trenutno sam resila, da ga drzim podalje od doktora. Samo sto mu redovito dajem sok od cikle, mozda pomogne kod pada temperature!
A Zoro samo ide na kratko pisanje, nesto popije ili pojede i vraca se u svoj krevet. Ostali nasi peseki znaju, da nesto nije uredu pa idu do njega poljube ga ili legnu pokraj njega, dajuci mu moralnu oporu. I ja bi je trebala!
MiЕЎa :cry:

#7 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 30 September 2004 19:56

Bas mi je zao, i njega i tebe :(

Jedini slucaj kada su nasi psi naglo dobijali visoku temperaturu bio je zbog piroplazmoze (babezioza ili krpeljska groznica). Propratni simptomi su slab apetit, velika zedj, a mokraca postaje sve tamnije boje, da bi na kraju postala boje rdje - to su u stvari raspadnuta crvena krvna zrnca koja pas izbacuje, usled cega ubrzo dolazi do anemije - moze biti opasno i po zivot psa. Da li si primetila da je Zorova mokraca promenila boju, na tamnije? Zaista mi je zao da ti ne mogu pomoci :(

Da dodam da se desavalo da na psu uopste nismo primetili da je imao krpelja, a da je ipak bila piroplazmoza u pitanju.

Jos bih ti preporucila da ga odvedes drugom veterinaru, mozda nekom sa vise iskustva.

#8 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 30 September 2004 21:48

Pozdrav!
Daniela, puno ti hvala! Moram ti priznati, da smo i pomislili na krpelje ali nije to. Mokraca mu je svetlo zute boje. Sutra ce vjerovatno biti potpuno crvena jer sam jadnika danas napunila sa 1 litrom soka od cikle. Prije tri sata omotala sam ga u mokre krpe i uvila ga nogu po nogu i stavila oko ledja. Poslije dva sata temperatura je pala na39,8 C. Dosla je i prijateljica u pomoc i malo me utjesila. Tako, da sam se malo smirila. Vjerovatno cu noc prezivjeti pored njega ali nije bitno. Glavno, da se bi se dobro zavrsilo.
Pozdrav, MiЕЎa

#9 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 30 September 2004 23:16

MiЕЎa,
Zaboravila sam jos jednu vaznu stvar: sutra mu obavezno uradite analizu krvi, to se kod nas zove krvna slika, tj. da mu vide stanje leukocita. S obzirom na dosta povisenu temperaturu, veoma je moguce da je neka upala u pitanju, a tada cete to sigurno znati po povecanom broju leukocita. Mislim da je veterinar to morao da uradi jos pre nekoliko dana.

Kod nas u Beogradu ima nekoliko privatnih laboratorija, pa im mozes odneti krv u epruveti i za par sati dobijes rezultat (posto znam da ti se ne ide veterinaru, mozda i ti da uradis tako?).

Javi sutra kako je Zoro.

#10 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 01 October 2004 00:57

Daniela, hvala na pitanju. Temperatura je veГЁ pala na 38.7 C i opet se vratila za koji sat preko 40. Ali sam je opet uspijela smaniti, tako,,da sam ga umotala u mokro. Popije izuzetno mnogo tekucine. Dajem mu govedu juhicu, sok od cikle i mlaku vodu sa medom. Pre 10 minuta sam je ustao i pokazao, da idemo mokriti. Sada je popio malo mlake vode i otisao u Zoyin krevetic na spavanje. Izuzetna situacija, koju shvaca i Zoya, te mu to i dozvoljava. Oba psa slute, da nesto nije u redu i ponasaju se tome primerno. Mislim, da ce biti ovo jos duga noc!
Imas pravo, ne ide mi se veterinaru, jer sam za ova cetiri dan vidjela njih cetvoro. A svaki bi ga stavi na antibiotike i u pilulama i u injekcijama. A cak ni neznaju sta mu je. Fali mu, kao, nista. Srce i pljuca dobro, dihanje odlicno, grlo mu je cisto, u stomaku nista. Mokraca dobra, stolica normalna, nije dehidriran, nije apatican, ne vidi se da ga ista boli...samo mu je malo previse vruce...
MiЕЎa

#11 Petite

Petite

Guru

• Administrators
  • 16464 postova

Postovano 01 October 2004 08:04

Misa,
kakvo je stanje ?
:?:
:baby:

#12 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 01 October 2004 09:00

Pozdrav svima!
Kao sto sam predvidjela, bila je to duga noc. Do 5 ujutro sam Zora na pola sata umotavala u mokro i mjerila temperaturo. Onda smo se malo smirili i za tri sata zaspali. Kad u osam vidmi, da mu je pala na 38,9 C. Otisli smo na dvoriste i obavili nuzdu. Tek ujutro sam vidjela koliko je malecki morao na silu da pije vodu i sok od cikle. Piskio je skoro dva minuta, ili se meni pricinilo??? Otvorila ja neki mesni narezak za moga tvora, kad Zoro kaze, da bi i on. Dala njemu i otvorila jos njih 6 i sve je pojede. Napravila sam i uobicajni njegov obrok i pojeo jos pola. I krenuo na spavanje. Pokrila ja njega. Sada je na 39 C i cekam, da vidim sta ce donjeti novi dan!
Hvala svima sto me bodrite i brinete se zajedno sa nama.
Pozdrav, Misa

#13 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 01 October 2004 10:39

Super Misa,
Izgleda da ce sve biti dobro, cim je on dobio apetit i krenuo lepo da jede!
Mislimo na vas, javi nam malo kasnije kako mu je.

Puno pozdrava!

#14 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 01 October 2004 22:37

Pozdrav!
Danas smo cijeli dan prespavali zajedno, jer nisam vise mogla izdrzati ovakav tempo. Danas je dva puta jeo. Temperatura mu jos nije normalna ali je sigurno puno niza. Ne mogu, da je izmjerim, jer je Zoya za tren oka kad nisam gledala, pogrickala digitalni termometar. Sada je svaki put, kada ide mimo nas malo pljusnemo preko guzice i cekamo, da nesto zapisti. Za sada nista! :lol:
Zoro se jos ne osijeca dobro ali je vec poceo da se igra sa igrackama in kad neko dodje na vrata ide ga pozdraviti. :P
Mislim, da smo izasli iz krize. :roll:
Nadam se, da se ovo nece vise ponoviti. A sta nas je trefilo nikada necemo saznati!!! :evil:
Hvala svima sto ste nas bodrili i dezurali sa nama. Vasa nam podrzka puno znaci. Hvala u i Zorovo ime.
Pozdrav od Mise

#15 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 01 October 2004 22:46

Cao Misa,

Jako mi je drago da je Zorou bolje, pa se nadam da ce sutra potpuno stati na noge. Mene vise brine to sto ne znate uzrok povisene temperature, jer je ona samo posledica nekog negativnog desavanja u organizmu. Ona je, u stvari, odbrambeni mehanizam organizma da se bori protiv bakterija ili virusa, koji u vecini slucajeva na toj visoj temperaturi ne prezivljavaju. Zato skidanje temperature nekada i nije preporucljivo, osim kada je izuzetno visoka, i kada moze nastetiti i samom organizmu. Ja se nadam da se Zoro uspeo izboriti sa tom "stvari" koja ga je napala.

#16 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 01 October 2004 22:55

Daniela, slazem se sa tobom. Puno sam razgovarala sa Ahantu, koja poznaje cijelu pricu u vezi sa Zorom i nekako se najvise slazemo oko teorije, da je to vise napsihicki bazi. Nesto je pomoglo i to, da smo u ponedeljak bili na izletu izvan grada gdje se Zoro natrcao po mokroj travi a ja ga nisam brzo osusila. I sve zajedno mozda je uzrokovalo visokoj temperaturi. Bilo kako bilo. Ja ga vise ne vodim van a i jede mi po novome u stanu. Inace imaju napravljeno posebno mijesto vani na terasi. Ali, kako smo danas u LJ imali veliko nevreme, cak je pola grada ostalo brez struje nismo izlazili. I u nedelju ga necu voditi u malu skoli. Zamjeniti ce ga Zoya!
Misa

#17 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 01 October 2004 23:07

Cula sam puno prica da su nemacke doge jako osetljivi i senzibilni psi. Svakako mu ugadjajte naredni period i sigurno ce biti bolje, ima jos i da ga razmazite : )

#18 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 01 October 2004 23:15

Jao meni, pa on i nemoze biti vise razmazen kao sto je sada. On je prvi pas, koji spava u dnevni boravak na garnituri. Sa njme rukujemo u rukavicama a obracamomu se sa sapatom. Zoya nikako da skonta, zasto on sve smije a ona nista! [-X
Doge su stvarno puno osetljive ne samo po ponasanju i psihi nego one se tako i rode. Ja mislim, da je njima to vec u genima. I nasi dugani od prije imali su jednako ponasanje, samo sto je Zoro jos vise osetljiv. On cak ne podnosti da se netko svadza preko TV-ja!
Misa

#19 MISA

MISA

Hero Member

• Members
  • 1095 postova

Postovano 05 October 2004 11:13

Pozdrav svima!
Kod nas nema nista novo. Zoro nema viЕЎe tako jako visoke temperature ali mu je jos uvijek malo povisana. Normalno jede i pije samo njegovo ponasanje je 100% drugacije. Najvise vremena provodi u spavanju a ostalo samo lezi i "gleda TV". Zoya ga nikako ne moze namamiti na igru. Kada idemo na pisanje uvijek je prvi na povratku i jedva ceka, da se smesti u fotelju. Ne vodimo ga u setnje, cak zatvaramo i vrata i prozore, da nema promaje. Ovo traje vec 10 dana i svaki dan se nadam, da ce sutra biti opet normalan. A dani tako polako prolaze...
Misa

#20 motoman

motoman

Newbie

• Members
  • 35 postova

Postovano 15 August 2010 21:48

Ljudi treba mi pomoc! Stene staro 3 meseca je jutros dobilo tepmeraturu 41 stepen. Odveo sam je kod veterinara, i dao joj je inekciju kako bi se smanjila temperatura i pomoglo je ali evo kako je noc pala opet se podigla. Kako da smanjim temp kucnim lekovima?