NLT-Zlaja-VP

najbolji cuvari od vuka

Recommended Posts

Vuk kao vuk je predator naučio živjeti tisučama godina u teškim uvjetima,tako da pojedinci ne nasmijavaju sa svojim pričama o psima koji bez problema izlaze na kraj sa vukovima...Dva ili čak tri pasa imaju dobre šanse za branit stado (u slučaju ako su konstantno sa ovcama ili čak iz istog legla) a omjer 1:1 je u x slučajeva u korist vuka....

slažem se u biti ali nije svaki vuk isti i nije isto kad je čopor u pitanju i kad je u pitanju jedan vuk...recimo kavkaski ovčar je vrlo malo civiliziran vrsta(bar ima takvih još uvijek primjerka) pa i on sam je dosta divlji a konstitucijom jači od vuka(uglavnom) pa još ako ima ogrlicu da ga ovaj na može na prevaru brzinom zaklat...evo ja bi uglavnom stavio pare na kavkasca protiv vuk...ali da se razumijmo bijesnog kavkazca onako ludog ne onog finog sa izložbi.

Vuk kao vuk je predator naučio živjeti tisučama godina u teškim uvjetima,tako da pojedinci ne nasmijavaju sa svojim pričama o psima koji bez problema izlaze na kraj sa vukovima...Dva ili čak tri pasa imaju dobre šanse za branit stado (u slučaju ako su konstantno sa ovcama ili čak iz istog legla) a omjer 1:1 je u x slučajeva u korist vuka....

slažem se u biti ali nije svaki vuk isti i nije isto kad je čopor u pitanju i kad je u pitanju jedan vuk...recimo kavkaski ovčar je vrlo malo civiliziran vrsta(bar ima takvih još uvijek primjerka) pa i on sam je dosta divlji a konstitucijom jači od vuka(uglavnom) pa još ako ima ogrlicu da ga ovaj na može na prevaru brzinom zaklat...evo ja bi uglavnom stavio pare na kavkasca protiv vuk...ali da se razumijmo bijesnog kavkazca onako ludog ne onog finog sa izložbi.

:P :P :P

razumem ja tebe da ti voliš kavkasce al surova istina ti je da

vučini pravoj ako je gladan i ako je krenuo ne da kavkazac nemože ništa nego ga vuk i pojede tako brzo da nemožeš da veruješ svojim očima neće da ga spasi nikakva ogrlica :|

Zdravo svima, na vecini nasih planina postoje vukovi,ali voleo bi da neko ko ima iskustva o zivotu na planini ili je upucen u to da mi pomogne, koja rasa pasa je najbolji cuvar imanja i stada od vukova....?

Da li je moguce da postoji jos neka rasa sem sarplaninca koja bi bila od pomoci?

Prelistaj malo temu viewtopic.php?f=84&t=23233&start=30

siguran sam da ces naci kvalitetne sarce!!!

Pastirski psi !

U njih se danas najcesce ubrajaju : kangal , kavkaski ovcar ,

srednjeazijski ovcar , sarplaninac , tornjak , Kuvas , srpski

pastirski pas i jos neki no ovi su najcesci .

Ali kao sto je neko vec napisao moras imat bar 3 komada

da bi odbranili stado od vukova jer 1 na 1 mislim da malo

koji pas ima sanse . A i vukovi cesto idu u coporu ili u paru .

ne podcijenjujem vuka

ali istina je da su o vuku napisane mnoge strašne priče pa i strah od vuka ima utjecaja

vukovi u divlji su često nuhranjeni i iscrpljeni(malo hrane a vuk se kreće često pa i do 70km. na dan)dok su psi većinom uhranjeni

moje mišljenje je da se jako dobri primjerci kavkazaca,karabaša,šarplaninaca i SAO mogu uspješno suprostavit vuku 1:1

pas mora biti extra žestok i hrabar,dobro je staviti ogrlicu da ga vuk ne može zaklat bar ne lako...viđao sam puno puta vuka u divljini,imao sam vučiće u rukama,prodavao sam iste(dok nije zabranjeno),poznam djecu koja su se mimoilazila na 30.metar u snijegu sa vukovima,poznavao sam čovjeka(umro je)koga je vuk pratio cca.2 km.prtinom po noći.poznam mnoge koji su ubili puno vukova(dok nije bilo zabranjeno kasnije se jel pridržavju zakona,kako bi drugačije :)) i.t.d. i.t.d. i mogu reći da dobar pas a prvenstvno kavkaski ovčar(samo dobra ogrlica da ga ovaj na foru ne zakolje) jednog vuka po mom mišljenju rastrga dok si rekao keks.......

ne podcijenjujem vuka

ali istina je da su o vuku napisane mnoge strašne priče pa i strah od vuka ima utjecaja

vukovi u divlji su često nuhranjeni i iscrpljeni(malo hrane a vuk se kreće često pa i do 70km. na dan)dok su psi većinom uhranjeni

moje mišljenje je da se jako dobri primjerci kavkazaca,karabaša,šarplaninaca i SAO mogu uspješno suprostavit vuku 1:1

pas mora biti extra žestok i hrabar,dobro je staviti ogrlicu da ga vuk ne može zaklat bar ne lako...viđao sam puno puta vuka u divljini,imao sam vučiće u rukama,prodavao sam iste(dok nije zabranjeno),poznam djecu koja su se mimoilazila na 30.metar u snijegu sa vukovima,poznavao sam čovjeka(umro je)koga je vuk pratio cca.2 km.prtinom po noći.poznam mnoge koji su ubili puno vukova(dok nije bilo zabranjeno kasnije se jel pridržavju zakona,kako bi drugačije :)) i.t.d. i.t.d. i mogu reći da dobar pas a prvenstvno kavkaski ovčar(samo dobra ogrlica da ga ovaj na foru ne zakolje) jednog vuka po mom mišljenju rastrga dok si rekao keks.......

Ali ipak samo dobra ogrlica Da ga ovaj na foru ne zakolje !

Znaci 1 na 1 bez ogrlice opet pas ne moze nista .

Ljudi , vuk se od rodjenja bori za sisu , pa za komadic mesa

pa citav zivot se bori , za zenku , teritoriju , prevlast .

I to sto si rekao 70 kilometara predje cesto . On je uvjek

u kondiciji . I u prednosti nad psom .

Ali ipak samo dobra ogrlica Da ga ovaj na foru ne zakolje !

Znaci 1 na 1 bez ogrlice opet pas ne moze nista .

Ljudi , vuk se od rodjenja bori za sisu , pa za komadic mesa

pa citav zivot se bori , za zenku , teritoriju , prevlast .

I to sto si rekao 70 kilometara predje cesto . On je uvjek

u kondiciji . I u prednosti nad psom .

naravno da je u prednosti nad psom i to velikoj prednosti,ako se gleda komplet pseća vrsta bilo koje rase pa i kavkazaca,samo ja ne pričam o psećoj vrsti ukupno

ja pričam o onima do 5% najboljih primjeraka kavkaskog,karabaša pa i šarplaninaca to su oni pravi psi koje kad pogledaš u oči i malo se zagledaš pročitaš.....jedem vuka za doručak,haha...

bez ogrlice je jako neizvjesno po psa(mada i bez ogrlice pas ima šanse ali puno manje) jer vuk je lukav on se neće valjat sa psom,ujedat ga bezveze i sl. on će samo čekat priliku da se dokopa grkljana i da ga zakolje...zato ogrlica dobra(sa šiljcima obavezno.po mogućnosti dobro napravljena one kupljene su loše) jako puno vrijedi.....

što se tiče kondicije e to ovisi o duljini borbe i razvoju situacije.što je borba dulja kondicija je bitnija ali ako neki od prvih naleta bude dobar kondicija se neće pokazat presudnom.

Cuo sam od starijih ljudi iz mog sela da

kada su osjetili Vuka skoro svi psi su se

zavlacili u kucice i zivi se nijesu culi od straha .

Rijetko koji se cuo . Imali su i Sarplaninaca i

krupnih mjesanaca . Mada se i na onom snimku

Sarplaninac & Vuk vidi da je samo 1 pas imao

hrabrosti da se suoci sa vukom . Iako ih je bilo

dosta . Kod nas kazu : Vuk je divlja Rabota .

Sredinom novembra pocinju vucji pirovi!Barem u mom kraju oko Nisa vukova ima u velikom broju,hvala Bogu sto je za svaku pohvalu.To je zivotinja za strahopostovanje koju treba ocuvati.Prosle godine sam bio pocetkom januara na na jednoj planini gde je i Bog rekao dovidjenja.Vuk,domaca zivotinja.Uglavnom u tom mestu se ljudi bave stocarstvom imaju po koju ovcicu cisto da prezive.Bio sam skoro 15.dana,skoro svake veceri se iznad sela cula pesma vukova,krv kipti u venama kada se cuje vucji urlik.Svako od tih ljudi je imao po nekog psa ovcarskog,bio to pulin,srpski pastirski pas,kavkazac,i sarac verujte mi da takve rusticne pse nisam nigde video.Pravi divlji izraz,onaj istinski!Od svih pasa samo je jedna stara kuja smela da stane na crtu sa vukom,desilo se par puta da otera ceo copor lavezom,zamislite tu dominaciju.Daj Boze da je ziva i ove zime,uzimam kameru u ruke i snimam da vidite sta znaci prava borba za opstanak.I da,tamo nisam ni jednog psa video da ima preko 45.kg :wink:

grofe voliš kavkasce i voleo bi da si upravu al nažalost nisi ni blizu mislim da nikad nisi ni video pravu vučinu :!: jel ti stvarno mislis da neki ker može sa vukom od 60 70kg vukom koji ceo dan je u pokretu svaki dan,koji ceo život ubija da bi preživeo koji kad krene na kera 1 : 1 krene da ga pojede a ne otera il pobedi,ogrlica ma batali to druže otvori ga na trbuhu tako brzo da nemožeš da veruješ i gotovo the end. neznaš ti šta je pravi vuk i bolje da neznas veruj

prije,nekad davno su psi bili manji,niži pa pretpostavljam da su se i više bojali vukova jer veličina igra ulogu u borbi...

slušao sam zavijanje vukova desetine puta na različitim mjestima,ima dosta psa koji ih se ne boje bar ne onako da se pokupe u kućice

gledao sam davno tu snimku šarplaninac kako davi dva vuka ,na kosovu čini mi se....

naravno,većina pasa je slaba kad je vuk u igri ali ne svi ima pasa koji se ne boje vuka i koji su jači od njega.

iako kažem vuk nije za podcjenjivat ali vuk i nije tako strašan,ako nije gladan toliko da mu je život ugrožen bježi od čovjeka......

Grofe,dodji zimus da budes moj gost i povedi svoje pse.Da odemo malo na neko bacilo da prespavamo u kolibi da vidis nase vukove

grofe voliš kavkasce i voleo bi da si upravu al nažalost nisi ni blizu mislim da nikad nisi ni video pravu vučinu :!: jel ti stvarno mislis da neki ker može sa vukom od 60 70kg vukom koji ceo dan je u pokretu svaki dan,koji ceo život ubija da bi preživeo koji kad krene na kera 1 : 1 krene da ga pojede a ne otera il pobedi,ogrlica ma batali to druže otvori ga na trbuhu tako brzo da nemožeš da veruješ i gotovo the end. neznaš ti šta je pravi vuk i bolje da neznas veruj

vidio sam takva dva vuka u par na velebitu to su oni ruski uvozni valjda ja sam se iznenadio kako su veliki...poznam ja brata od čovjeka kome je vuk skočio za vrat u prtini pa ga ovaj ubio sa nožem(jesi li blizu žepča da te pošaljem da pitaš?)....znam neke koji imaju kamare vučijih koža...poznam neke koji u ih ubijali po tri odjednom,puškom...još kao dijete sam gledao posljedice vučijih pirova,razbježale ovce poklane po šumi,mrtve ovce smo nalazili na drveću po 4-5 metara iznad zemlje(ne vjeruješ?)...

stvarno mislim da se pas može (kavkazac,karabaš,šarplaninac ali kavkazac posebno zato što je on najžešći i to zbuni vuka)suprostaviti vuku i ne samo da mislim nego to znam...naravno ne svaki pas ne ni mnogi samo oni najbolji psi...najhrabriji ne izložbene lutkice.i naravno i ti najbolji psi su u velikom riziku sa vukom....nego šta si toliko zapeo za vuka nije vuk medvjed pa da mu pas ne može ništa.

prije,nekad davno su psi bili manji,niži pa pretpostavljam da su se i više bojali vukova jer veličina igra ulogu u borbi...

slušao sam zavijanje vukova desetine puta na različitim mjestima,ima dosta psa koji ih se ne boje bar ne onako da se pokupe u kućice

gledao sam davno tu snimku šarplaninac kako davi dva vuka ,na kosovu čini mi se....

naravno,većina pasa je slaba kad je vuk u igri ali ne svi ima pasa koji se ne boje vuka i koji su jači od njega.

iako kažem vuk nije za podcjenjivat ali vuk i nije tako strašan,ako nije gladan toliko da mu je život ugrožen bježi od čovjeka......

Grofe tacno video si tu snimku ali je ona napravena u Makedonii pred vise od 40 god. i moje mislne je da se mogu izbroiti na prstepsi koi mogu da zalaju na vuka a da ne pricam da napadne na vuka jer treba da znamo jedno da na diva zvjer moze se sprtistaviti samo diva zvjer pozdrav ako gresim nesta izvinite unapred

Grofe tacno video si tu snimku ali je ona napravena u Makedonii pred vise od 40 god. i moje mislne je da se mogu izbroiti na prstepsi koi mogu da zalaju na vuka a da ne pricam da napadne na vuka jer treba da znamo jedno da na diva zvjer moze se sprtistaviti samo diva zvjer pozdrav ako gresim nesta izvinite unapred

ne griješiš i ja mislim tako,klin se klinom izbija...divlji psi,

zato sam i naglasio par puta da pas mora biti oštar i takoreć bijesan u smislu ludo hrabar

ima pasa koji idu i na medvjeda a kamoli na vuka,evo ja znam jedan primjer iz hercegovine gdje je medvjed upao u štalu u brdima gdje su živjela dvije žene(starije oko 60.godina) same i čuvale stoku,medvjed im je ubio par koza i ovaca i psa koji je bio neki bezveze mali,ništa posebno ali upustio se u borbu sa medvjedom da bi spasio gazdarice...kasnije pošto je ubio psa počeo je provaljivat na vrata brvnare one su ga tjerale ugarcima iz peći koje su bacale kroz prozor na medvjeda koji je provaljivao na vrata i uspjele su ga eto ludom srećom otjerat.....za nekoliko dana posije toga jedan rođak im je kupio pušku.

Pogledajte do kraja ovo interesantno je

http://dnevnik.hr/showbizz/zanimljivost ... 1252506412

vidio sam ,baš zanimljivo...

eto vidite da to i nije neka strašna zvijer(bar ne ovaj mješanac)...inače vidio sam tih mješanaca bilo ih je čak blizu 10.u Zoo vrtu u beogradu negdje možda hm...85-86 godine u onom otvorenom prostoru,baš sam pitao radnike iz vrta koji su to jel psi ili vukovi pa su mi rekli da je to kuja njemački ovčar a otac vuk.

po mom mišljenju parenje je vrlo moguće ako naiđe jedan vuk na kuju koja se tjera ali ako je čopor u pitanju ili par ode kuji glava...

inače kao dijete ja i mojih par prijatelja i rođaka smo našli u šumi jedan okot lovačkih pasa(podivljala kuja i okotila se u šumi) pa smo ih danima pokušavali uhvtit s vjerom da će biti extra dobri lovački psi,i satjerivali smo ih u kuteve ali uzvraćali su nam zubima,ujedanjem,režanjem i nismo uspjeli uhvatit nijednog a bili su sigurno mlađi od 3.mjeseca...hoću reći odgoj tj.okolnosti u kojima je pas pa i vuk(vidi se iz videa gore)odrastao odrazit će se jako i presudno na njegov karakter u svakom smislu.

Vukovi i psi

Prema najnovijem istraživanju, psi su vjerojatno mnogo pametniji nego što to većina ljudi misli. Znanstvenici su čak uvjereni da psi mogu brojati. Istraživači sa kalifornijskog sveučilišta Davis tvrde da psi međusobno komuniciraju različitim načinima lajanja, njihovom visinom i intenzitetom.

Stručnjaci za životinjsko ponašanje do sada su mislili da je lajanje samo način privlačenja pozornosti.

Sada nova istraživanja sugeriraju da pojedini psi imaju različite vrste lajanja sa širokim značenjima.

Psi obično koriste visoke pojedine laveže kada su odvojeni od svojih vlasnika i niže, oštrije laveže kada stranci prilaze njihovom teritoriju.

Psi također znaju kad su im uskraćene slastice, zato jer posjeduju osnovnu matematičku sposobnost koja im omogućuje da procjene kada je jedna skupina objekata veća od druge.

Ali, da bi mogla brojati, životinja mora prepoznati da svaki objekt u kompletu odgovara pojedinačnom broju, i da je zadnji broj u nizu predstavlja cjelokupni broj objekata.

Robert Young sa Brazilskog Katoličkog sveučilišta je isprobao teoriju na 11 mješanaca koristeći pseće slastice.

Psima su bile pokazane slastice, te je potom spušten zaslon, te su promijenili brojnost ponuđenih slastica. Nekima je nadodan broj, nekima oduzet, dok je nekima broj ostao nepromijenjen.

Ukoliko su dodane ili oduzete psi su gledali slastice mnogo dulje, nego li su kad nisu bile dirane. Najvjerojatnije zato im se proračuni nisu slagali sa njihovim očekivanjima.

Psi su potekli od vukova, koji ne samo da imaju veliki neokorteks - centar u mozgu za rasuđivanje - nego i žive u velikim društvenim grupama.

Young vjeruje da se matematička sposobnost mogla koristiti kako bi izračunali koliko mnogo prijatelja i neprijatelja ima u čoporu.

VUKOVI I PSI SE IPAK NE RAZUMIJU

Usprkos tome što su psi nastali pripitomljavanjem vukova prije 15 000 godina, danas se davni rođaci uopće ne bi mogli sporazumjeti. Njemački znanstvenici sa Instituta za istraživanje domaćih životinja tvrde da psi i vukovi danas govore različitim jezicima.

Znanstvenici su u svojim istraživanjima utvrdili da psi svoja raspoloženja izražavaju različitim lavežom, dok se vuk u svojoj komunikaciji koristi prvenstveno govorom tijela. Vukovi su u stanju mijenjati svoje grimase, pa tako postoji preko 60 različitih grimasa različitih značenja.

Kod pasa takav način komunikacije govorom tijela i različitim grimasama izazivala bi samo zbunjenost, pa se zato psi u svojoj međusobnoj komunikaciji koriste različitim vrstama laveži, od režanja, lajanja do prijetećeg lajanja.

Budući da vukovi jako rijetko laju ta vrsta komunikacije i kod njih bi izazvala ništa drugo osima zbunjenosti.

Bar

jel znaš švedski?

ne znaš jel tako

a da dođe u Crnu Goru na more jako lijepa šveđanka sigurno bi se lako sporazumio sa njom iako ne znaš švedski zar ne?

e tako i vuk i kuja.....

Ovo sam samo kopirao . Nije iz moje glave :D

mislio sam da je interesantno za procitat .

A sto se toga tice jako se dobro snalazim :wink:

Mada Madjarski bolje pricam :wink: . Vise Madjarica

dolazi 8)

Bar

jel znaš švedski?

ne znaš jel tako

a da dođe u Crnu Goru na more jako lijepa šveđanka sigurno bi se lako sporazumio sa njom iako ne znaš švedski zar ne?

e tako i vuk i kuja.....

U pravu si razumiju se i to dobro :wink: