NLT-Zlaja-VP

najbolji cuvari od vuka

Recommended Posts

Zdravo svima, na vecini nasih planina postoje vukovi,ali voleo bi da neko ko ima iskustva o zivotu na planini ili je upucen u to da mi pomogne, koja rasa pasa je najbolji cuvar imanja i stada od vukova....?

Da li je moguce da postoji jos neka rasa sem sarplaninca koja bi bila od pomoci?

Zdravo svima, na vecini nasih planina postoje vukovi,ali voleo bi da neko ko ima iskustva o zivotu na planini ili je upucen u to da mi pomogne, koja rasa pasa je najbolji cuvar imanja i stada od vukova....?

Da li je moguce da postoji jos neka rasa sem sarplaninca koja bi bila od pomoci?

Kavkaski ovcar bez premca najbolji cuvar :!:

pozz i Vama i ja cenim i postujem sarce ali ne znam gde ima da se nadju pravi, mislim oni koji se upustaju u borbu sa vukom.....prijatelj ima kera i kuju sarca ali nisu bas srcani ne smeju da se dave toliko, brzo odustanu,rec je o planini na vlasini odnosno na vlasinskom jezeru....covek imao i mesanca staford-pit bull koji mu je bio cuvar dvorista..taj mesanac je udavio nekoliko vukova ali i njega su nedavno udavili jer je zalutao sam a vise vukova bilo.bio je veliki borac pa zbog toga pitam jer bi covek potrazio pse koji bi ga sacuvali i njega i stado ima 500 ovaca....a zima se blizi.....

pozz i Vama i ja cenim i postujem sarce ali ne znam gde ima da se nadju pravi, mislim oni koji se upustaju u borbu sa vukom.....prijatelj ima kera i kuju sarca ali nisu bas srcani ne smeju da se dave toliko, brzo odustanu,rec je o planini na vlasini odnosno na vlasinskom jezeru....covek imao i mesanca staford-pit bull koji mu je bio cuvar dvorista..taj mesanac je udavio nekoliko vukova ali i njega su nedavno udavili jer je zalutao sam a vise vukova bilo.bio je veliki borac pa zbog toga pitam jer bi covek potrazio pse koji bi ga sacuvali i njega i stado ima 500 ovaca....a zima se blizi.....

Staford-pitbul udavio nekoliko vukova ?

Nista uzmi mjesanca AST i Pita i ne boj se .

Kad je taj udavio nekoliko :lol: :lol: :lol:

moj cimer i prijatelj ima svoje stado u blizini Nove Varosi i imao je dosta problema sa vukovima,od kad je nabavio Kavkazce on se kune u njih i kaze da ih ne bi menjao za drugu rasu

cuo sam i od drugih da su dosta srcani u odbrani stada i da se skoro nikad ne povlace

to je ipak njegovo iskustvo,verujem da ima i saraca jako dobrih i Srednjeazijskih ovcara ali ipak najbolje je pogledati na terenu kako se pokazuju

ja na rec mog cimera dajem glas za kavkazca :)

Prijatelju,tebi ne treba pas da udavi vuka,tebi treba pas koji ce odbraniti stado od vukova.Psihologija pastirskih pasa je ta da oni idu da odbrane i pobede vuka u borbi a ne da ga ubiju.A i retko gde ces naci psa koji moze da udavi vuka,tj takav pas ne postoji.Mozda moze da udavi neko mlado stene od 10.meseci ali odraslog vuka tesko i 3.psa da udave.Ima za sekundu da ih pobaca

Prijatelju,tebi ne treba pas da udavi vuka,tebi treba pas koji ce odbraniti stado od vukova.Psihologija pastirskih pasa je ta da oni idu da odbrane i pobede vuka u borbi a ne da ga ubiju.A i retko gde ces naci psa koji moze da udavi vuka,tj takav pas ne postoji.Mozda moze da udavi neko mlado stene od 10.meseci ali odraslog vuka tesko i 3.psa da udave.Ima za sekundu da ih pobaca

Potpisujem svaku tvoju rijec

RIJETKO KOJI

jeste izgleda nemoguce ili smesno Dragane ali taj ker staf-pit je bio stvarno exstrem lud ker, pustan samo uvece ovako zatvaran. dok sarci spavaju sa ovcama on vrslja znaci malo je takvih pasa sa jednim vukom izlazio na kraj ali cim naisli vise zagulio k.... :D :D :D

ali sta da se radi, tesko je doci do kvalitetnih pasa ali stvarno vredi da se potraze u srbiji postoje....100%....

Srednjeazijski ovcar,Turski Kangal,Sarplaninac i Kavkaski ovcar 8)

Odraslog Vuka ne moze ubiti-udaviti nijedan pas, sve ostalo su samo price i bajke :roll:

Edit: ban mesec dana. Do tada proucite Pravila foruma i razmislite dva puta kada sledeci put pozelite da postavite klip slican ovome na forumu ljubitelja pasa i zivotinja uopste.

Moderator BlackAngel

Da pokušam pomoći. Meni su vukovi ubili psa, ali i nedavno su kod prijatelja ubili extra krupnog šarplaninca od preko 70kg i to dok su ljudi bili na vikendici puste psa da se prošeta, kad su krenuli kući psa nema. Oni mislili hajde doće sam zna put sto puta je išao tim putem. Sutra psa nema kod kuće. Odu do vikendice i 100tinjka metara na kraju livade leži pas praktički pojeden.

Ovdje stotinama godina rade zajedno šarac i tornjak. Kavkasca nebih uzeo jer ipak oštriji na ljude. Sad poznam čovjeka koji drži farmu na selu, okolo velika šuma i bilo problema sa vukovima itd. Njemu su se najbolje pokazali psi iz kombinacija tornjak-bernardinac-rot, kaže da ih nebi nikada mijenjao za druge pse a dosta su i krupniji od šaraca i tornjaka.

Kavkaski ovčar,sigurno najbolji,dobar je još i šarplaninac ali ne baš svaki mora biti velik i ljut da ima muda,snage i bjesa da se suprostavi vuku....ali kavkazac ako se može nazvat dobar sredit će 1.vuka lako....inače vukovi nisu toliko opasni kako piše u bajkma,ja sam viđao puno puta vuka u divljini,prodavao sam male vukove(dok nije bilo zabranjeno)i znam da dobar šarplaninac se nosi sa vukom i udavi ga ako treba a kavkazac pogotovo(on se sam bori i sa čoporom,jer kavkazac ima muda kao velebit).....ja imam kavkazce pogledaj oglasnik www.njuškalo tražiti treba kavkaski,NAJBOLJI PAS ČUVAR pa pogledaj sliku ovog oca štenadi(sivi pas sa crnom maskom)u slučaju susreta sa vukom ja bi ZAISTA bio jako iznenađen kad bi vuk preživio duže od 5.minuta...ono stvrno bi me jako iznenadilo......bez uvrede svim onima koji se boje vuka

Kavkaski ovčar,sigurno najbolji,dobar je još i šarplaninac ali ne baš svaki mora biti velik i ljut da ima muda,snage i bjesa da se suprostavi vuku....ali kavkazac ako se može nazvat dobar sredit će 1.vuka lako....inače vukovi nisu toliko opasni kako piše u bajkma,ja sam viđao puno puta vuka u divljini,prodavao sam male vukove(dok nije bilo zabranjeno)i znam da dobar šarplaninac se nosi sa vukom i udavi ga ako treba a kavkazac pogotovo(on se sam bori i sa čoporom,jer kavkazac ima muda kao velebit).....ja imam kavkazce pogledaj oglasnik http://www.njuškalo tražiti treba kavkaski,NAJBOLJI PAS ČUVAR pa pogledaj sliku ovog oca štenadi(sivi pas sa crnom maskom)u slučaju susreta sa vukom ja bi ZAISTA bio jako iznenađen kad bi vuk preživio duže od 5.minuta...ono stvrno bi me jako iznenadilo......bez uvrede svim onima koji se boje vuka

Prijatelju,sada ti govoris neke bajke.Ja stvarno ne znam kakve si ti vukove vidjao po planinama.Evo bas sam pogledao sada sliku ovih tvojih kavkazaca,kao prvo pas koji bi mogao da se suprostavi vuku mora da ima radnu kondiciju kao cobanski pas,znaci do 45-50 kg,a ne kao tvoj od 70.!Da otera vuka moze od deset pasa jedan,da se suprostavi vuku i izadje mu na crtu isto moze jedan,a da udavi vuka ne moze ni jedan.

Ni jedan pas od pomenutih ne moze da se nosi sa vukom ni 2.minuta,ne bih da postavljam slike kako izgleda pas kada ga scepa vuk,ne dao Bog nikome da to vidi.

Prijatelju,sada ti govoris neke bajke.Ja stvarno ne znam kakve si ti vukove vidjao po planinama.Evo bas sam pogledao sada sliku ovih tvojih kavkazaca,kao prvo pas koji bi mogao da se suprostavi vuku mora da ima radnu kondiciju kao cobanski pas,znaci do 45-50 kg,a ne kao tvoj od 70.!Da otera vuka moze od deset pasa jedan,da se suprostavi vuku i izadje mu na crtu isto moze jedan,a da udavi vuka ne moze ni jedan.

Ni jedan pas od pomenutih ne moze da se nosi sa vukom ni 2.minuta,ne bih da postavljam slike kako izgleda pas kada ga scepa vuk,ne dao Bog nikome da to vidi.

Potpisujem !!!

Kavkaski ovčar,sigurno najbolji,dobar je još i šarplaninac ali ne baš svaki mora biti velik i ljut da ima muda,snage i bjesa da se suprostavi vuku....ali kavkazac ako se može nazvat dobar sredit će 1.vuka lako....inače vukovi nisu toliko opasni kako piše u bajkma,ja sam viđao puno puta vuka u divljini,prodavao sam male vukove(dok nije bilo zabranjeno)i znam da dobar šarplaninac se nosi sa vukom i udavi ga ako treba a kavkazac pogotovo(on se sam bori i sa čoporom,jer kavkazac ima muda kao velebit).....ja imam kavkazce pogledaj oglasnik http://www.njuškalo tražiti treba kavkaski,NAJBOLJI PAS ČUVAR pa pogledaj sliku ovog oca štenadi(sivi pas sa crnom maskom)u slučaju susreta sa vukom ja bi ZAISTA bio jako iznenađen kad bi vuk preživio duže od 5.minuta...ono stvrno bi me jako iznenadilo......bez uvrede svim onima koji se boje vuka

ovaj pas o 70.kg je u vrhunskoj kondiciji,preskaće ograde od 2.metra i brz je kao metak a kao što vidiš nema grama sala na njemu,ja sam gledao borbe pasa i vukova, viđao sam kako pas udavi tj.ubije vuka...znam sad dosta pasa koji su imali okršaje sa vukom i to ne jedan i ne dva nego više.......vukovi su se namnožili radi zabrane izlova ali dobrom kavkascu vuk ne može ništa ( dobro stavit ogrlicu sa šiljcima oko vrata i tad sigurno nemaš brige)....inače nemam se namjeru prepirati po forumu ja sam svoje rekao ko ne vjeruje nek se kladi.......lijep pozdrav

ovaj pas o 70.kg je u vrhunskoj kondiciji,preskaće ograde od 2.metra i brz je kao metak a kao što vidiš nema grama sala na njemu,ja sam gledao borbe pasa i vukova, viđao sam kako pas udavi tj.ubije vuka...znam sad dosta pasa koji su imali okršaje sa vukom i to ne jedan i ne dva nego više.......vukovi su se namnožili radi zabrane izlova ali dobrom kavkascu vuk ne može ništa ( dobro stavit ogrlicu sa šiljcima oko vrata i tad sigurno nemaš brige)....inače nemam se namjeru prepirati po forumu ja sam svoje rekao ko ne vjeruje nek se kladi.......lijep pozdrav

Ma verujem ja da je on u kondicij za trcanje i skakanje,ali za borbu sa vukom teskom

A ko zeli da se kladi moze sada 10.oktobra u Sarajevu

U svakoj pasmini postoje loši i dobri primjerci...........

Ali da sam na tvom mjestu ja bih izabrao tornjaka ili šarplaninca. Jer to su psi koji su dokazani i budi uvjeren da pripadnici ove dvi pasmine mogu stati rame uz rame s bilo kojim drugim pastircem.

Ko što Bocky reče dobar pastirac nije onaj koji će sam ići tražit vukove i borit se bez veze. Dobar pastirac je onaj koji će sačuvati stado uz što manje borbe i uznemiravanja......

Teško je definirati koji je najbolji čuvar od vuka..Pastiri u večini slučajeva koriste tornjaka ili šarplaninca,sad kako će pojedini primjerci reagirati ovisi..Prije nekih 15 -ak dana bio sam kod poznanika kraj jednom mjesta blizu Udbine,tamo u toru ima oko 400 ovaca koje su zagrađene po noći i psi spavaju sa njima...Jedne noći probudilo ga je komešanje ovaca (spava u kučici odmah do ovaca) i kad je izašao na prozor imao je što vidjeti..Naime vuk je preskočio ogradu i ulovio jednu ovcu,i kad je ovaj tip krenuo prema njemu vuk nije uzmicao već je počeo režati, a šarplaninka vidjevši da se gazda ne boji i ona je krenula prema vuku,kao i ženka Kangala (1.5 g) koji je izvukla deblji kraj...Vuk ju je dobro "nagrizao"...U toru osim dvije spomenute ženke bio je još tornjak koji se povukao vidjevši vuka...Nije mi bilo jasno ćemu povlačenje kad je bio omjer 3:1 u korist psa,ali pastir mi je objasnio da su kraj tog vuka u blizini bili još dva vuka i vučica sa mladima,tako da u slučaju borbe psi bi imali minimalne šanse.... Ovo nisu nikakve bajke,jer očito pojedinci ne shvačaju što je vuk..Malo koji pas može imati s njim ravnopravnu borbu,ipak je to divlja životinja odrasla u surovim uvjetima u svijetu koji samo znači "život ili smrt".. Dobrom pastirskom psu nije zadatak zadavit vuka,već kvalitetno zaštiti stado od predatora,a borba samo u neizbježnom slučaju...

Vuk kao vuk je predator naučio živjeti tisučama godina u teškim uvjetima,tako da pojedinci ne nasmijavaju sa svojim pričama o psima koji bez problema izlaze na kraj sa vukovima...Dva ili čak tri pasa imaju dobre šanse za branit stado (u slučaju ako su konstantno sa ovcama ili čak iz istog legla) a omjer 1:1 je u x slučajeva u korist vuka....

Gost
This topic is now closed to further replies.