Skoči na sadržaj

Fotografija

Vojvodanski pulin

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
450 odgovora na ovu temu

Anketa: Koliko ste upoznati s ovom pasminom (327 članova je glasalo)

Koliko ste upoznati s ovom pasminom

1. Nikad cuo (40 glasova [11.76%])

Procenat glasova: 11.76%

2. Cuo sam iz prica stocara i seljaka (46 glasova [13.53%])

Procenat glasova: 13.53%

3. Ovdje sam po prvi puta cuo o njoj (27 glasova [7.94%])

Procenat glasova: 7.94%

4. Cuo sam i prije o njoj ali nisam bio zainteresiran (69 glasova [20.29%])

Procenat glasova: 20.29%

5. Nadam se da nece biti još jedna promašena i zaboravljena pasmina (158 glasova [46.47%])

Procenat glasova: 46.47%

Glasaj Gosti ne mogu glasati

#41 O.Igor

O.Igor

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 235 postova

Postovano 20 December 2008 18:13

Zašto bi neko iz HR uzimao odnosno kupovao bijele primjerke kad nisu priznati? Nelogično i vjerojatno netočno, napuhani i dobro smišljen odgovor ali ok, tvoje mišljenje i viđenje je takvo. Ne očekuj da ga dijelim

Da ovo ne bi preraslo u nepotrebnu i uzaludnu raspravu tipa šta je starije''kokoška ili jaje''da se mi vratimo na konstruktivan rqazgovor o samim pulinima.....
Što se tiče kupovine pulina

kupovao bijele primjerke kad nisu priznati?

ne znam šta pod ovim podrazumevate,obzirom da pulin generalno nije priznat(mislim naravno od nadležnih institucija)ali je itekako prisutan i veoma ''priznat''od mnogih koji se bave stokom,naročito ovcama :lol: :lol:

Čemu razlike?
Nije ni Banat, ni Bačka a ni Srijem toliko udaljeni i geološki razdvojeni da su se razvili kao posebni tipovi (pasmine možda?

Ovo je očigledno pogrešno shvaćeno,pa da pojasnim....ovde se ne radi o različitim varijetetima,posebnim tipovima ili pasmini, u pitanju je šala (koja aludira na različite karaktere,običaje isl.kod banaćana,bačvana i sremaca)mada moram reći da razlike ipak postoje(doduše male)kao što postoje razlike između evropskog i američkog boxera ili patuljastog šnaucera ili radnog i exterijernog nemačkog ovčara itd.itd....

#42 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 20 December 2008 23:48

U dobroj namjeri sam to pisao al vidim da ne vrijedi puno o tome

#43 O.Igor

O.Igor

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 235 postova

Postovano 22 December 2008 11:28

U dobroj namjeri sam to pisao

To niko ni ne osporava,uostalom ovo smo i započeli da bi izneli svoja iskustva,stavove i viđenje problematike....

vidim da ne vrijedi puno o tome

Zašto mislite da ne vredi?Mi možemo i treba da iznosimo stavove,a konačnu odluku će doneti stručna komisija i nadležne institucije.To nikako nas ne treba da spreči da o tome diskutujemo,barem ja tako mislim... :lol: :lol:

#44 Beli Ocnjak

Beli Ocnjak

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 162 postova

Postovano 12 January 2009 19:26

Kupujem stene pulina.
Ako neko ima informacije ko ima stence neka mi posalje na pp.
Hvala.

#45 Ruski Izvor

Ruski Izvor

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1670 postova

Postovano 05 March 2009 22:52

Zorice,
Ovi psi na vojvođanskim prostorima vrlo često imaju ista ili slična imena(Bogar,Gara,Garica,Lola,Tisa itd),ali se razlikuju banatski,bački,i sremački pulini ko što je i red :roll: :lol: :roll: :lol:

Čemu razlike?
Nije ni Banat, ni Bačka a ni Srijem toliko udaljeni i geološki razdvojeni da su se razvili kao posebni tipovi (pasmine možda?). Ipak se tu radi o zaostalim primjercima mudia i hrvatskih ovčara kod mađarskog i hrvatskog puka. Kasnijim križanjima može biti da se dobio novi tip pasa ali ovaj današnji, iako se tvrdi prema nacrtu standarda, nimalo se ne razlikuje ni od mudia niti od hrvatskog ovčara, čak štaviše, lošija je kopija mudia. Nažalost, al morao sam to napisati.
Znam da će to neke smetati ali to je tako, povjesno gledano.
Volio bih da se vojvođanski pulin izdigne iz kinološkog mrtvila i uđe na FCI scenu kao nova pasmina, što uistinu želim, ali s današnjim prijedlogom (radna verzija) standarda nikad neće biti priznat ako se ne doradi s razlikama.

Mi u Hrvatskoj smo iskorijenili svaku boju HO osim crne, međutim, ipak se pojavljuju s vremena na vrijeme bijeli primjerci i to recimo 1% dok se smeđi, sivkasti ili s paležom puno češće javljaju, što govori o povezanosti ovih pasmina.
Mudi kao i pulin (prema prijedlogu standarda) šteni se s repom a HO s repom, kratkim repom i li bez repa. Danas su se pulini počeli šteniti bez repa (kusavost) što govori o križanju ovih pasa. I sam sam prodao nekoliko pasa u Srbiju, isključivo kusave i manjeg tipa, a danas je u tome mjestu jedno od središta uzgoja pulina.

Toliko za sada

pozdrav svima u temi,
zanimaju me razlike u eksterijeru (ne u bojama) izmedju priznatih od FCI Hrvatskih ovcara i Mudi? Sta njih razlikuje od pulina? Kada je svaka od tih pasmina postala samostalna, jer pretpostavljam ipak da je to u stvari grupacija iste/srodnih rasa? Od kada se gaje u 'cistoj rasi' HR ovcar i Mudi?

Pitanje je upuceno svima, mada mislim da je Buco najvise od svih ovde se udubio u problematiku eksterijera i poreklo ovih pasa. Molim za odgovor, hvala!

#46 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 06 March 2009 10:02

Ja samo želim reći što me se pogrešno shvaća, da bi pasmina bila priznata i bila pasmina, mora se razlikovati u mnogočemu od druge srodne ako ne i identične pasmine. Mudi i hrvatski ovčar se ma koliko mi o tome pričali ama baš skoro u ničemu osim u standardnim detaljima ne razlikuju. Sada dolazi pulin koji je opet kopija ove dvije pasmine (sad nije bitno koja je prva a koja nije prva) bez ikakvih razlika u ničemu osim opet u detaljima. I Mađarski i Hrvatski kinološki savez to vrlo lako mogu osporiti, pa zato kažem da se treba ići na veće razlike u građi a ne prema standardu.

Hrvatski ovčar je imao prije i "razdjeljak" na grebenu što se pojavljuje i kod vašeg psa, ima poluuspravne i uspravne uši, kusav, kratkorep i dugi rep što se isto pojavljuje kod vašeg psa, ima različitu visinu pa se javlja ispod 40 pa sve do 55-56 cm što se javlja i kod vašeg psa, ima raznobojnih HO mada je trenutno priznata samo crna boja (na Eurodogu u ZG doajen HR kinologije Lovrenčić ocjenio je crnu s paležom kao normalnu boju jer se HO javlja i u tim bojama!!!) što je slučaj i kod vašeg psa. Sve ovo je i sa mudiem osim što on ima i blumerl boju a mi to kod HO nemamo, za pulina neznam. Mislim da on to nebi trebao imati osim ako nema mudieve krvi (blizina HR i HU pa me nebi niti to iznenadilo)

Imao sam priliku družiti se s mudiima na izložbama, i vjerujte kad se pomješaju s HO kad nebi znao koji je pas moj - nebi znao tko je mudi a tko HO, isto su i oni tako govorili.

Dakle, neću Vam soliti pamet ali razlike HRVATSKI OVČAR - MUDI -PULIN moraju biti daleko daleko veće nego sada

#47 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 06 March 2009 10:09

Ne znam kako ide upis pasa kod vas u početnu rodovnu knjigu na terenu, recimo pulina i njihova prijava.

Isto sam tako čuo da se u Srbiji kod stranih pasmina svi štenci nemoraju odmah upisati u rodovnu knjigu već to mogu npr. 2 šteneta a drugih 5 imaju zauzete brojeve rodovnica u slučaju da se uzgajač odluči naknadno prijaviti ostale štence.

#48 Ruski Izvor

Ruski Izvor

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1670 postova

Postovano 07 March 2009 11:51

Buco zahvaljijem na odgovoru.

sto se tice standarada - pronasla sam sledece razlike sto se tice hrvatskog ovcara i mudija. Volela bi da se javi neki odgajivac pulina da navede osobine specificne za samo pulina (makar izmisljeni bili :D ).

1. Razlika izmedju mudija i Hr ovcara je uglavnom u dozvoljenim bojama.
Po FCI klasifikaciji kod mudija se izdvajaju boje:
a) Fawn
B) Black
c) Blue-merle
d) Ashen
e) Brown
f) White

Hr ovcar moze biti samo crn, bele oznake na glavi telu, repu nisu dozvoljeni, cak i bele oznake na prstima su nepozeljni, dok na grlu i prsima se tolerisu.

2. Ima mala razlika i u nosenju usiju. Kod mudija usi su uspravno nosene, spicaste. Oborene usi su diskvalifikaciona mana. Dlaka na usima prevazilazi usni rub, duza je i stoji razbaruseno.

Kod HR ovcara usi su nesto postrano nosene, stojece ili polustojece, trouglastog oblika, srednje velicine. Stojece usi su pozeljne, obesene se kaznjavaju. Usi su sa spoljne strane kratko odlakane, iznutra obrasle duzom dlakom.

3. Rep moze da bude kupiran kod obe pasmine - kod mudija do 7 cm, kod HR ovcara do 7 cm, prirodan rep je srednje visoko usadjenm gusto i dugo odlakan, u mirovanju opusten i/ili nosen u liniji ledja. U afektu podignut iznad ledja. Kod obe rase mogu da se rode i kusi psi - urodjena bezrepost.

4. Dlaka kod mudija je kratka na glavi i prednjoj strani nogu, na ostalim delovima tela duzina dlake je 3-7 cm, dlaka je gusta kovrdjava ili talasasta, gradi vijuge i talase. Na zadnjoj strani nogu pravi zastavice.
Kod HR ovcara dlaka je duga 7-14 cm na ledjima, licni deo glave je kratko odlakan. Prednje noge sazastavicama, zadnje - cacaste do skocnog zgloba. Dlaka je relativno meka, talasatsa do potpuno kovrdjava, ne sme biti vunasta.

5. Visina kod Hrvatskog ovcara iznosi 40-50 cm, dok kod mudija je 35-47 cm.

Razlike su neznatne, verujem da si u pravu :D

Imao sam priliku družiti se s mudiima na izložbama, i vjerujte kad se pomješaju s HO kad nebi znao koji je pas moj - nebi znao tko je mudi a tko HO, isto su i oni tako govorili.

Sve u svemu, kod te tri rase - mozda bi najlogicnije resenje bilo da se rasa od pocetka predstavi kao 'panonski' ovcar' ili 'ovcar panonske nizije' - nije bitan naziv, sa tri varijetea - madjarski (mudi), srpski (pulin) i hrvatski ovcar.
Mada, naravno, nijedna zemlja ne bi se odrekla svoje rase, jer svaka pasmina je nacionalno blago te zemlje, pa zato sad situacija sa registracijom pulina nece biti tako jednostavna...

#49 Culinovic A

Culinovic A

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 483 postova

Postovano 17 March 2009 22:22

Ljudi moji nash vojvodjanski pulin je ovde od pamtiveka sto se kaze.
On takav, kakav je danas, je sve nas ciji su askurndjeli sjahali u ovoj lepoj ravnici docekao. Steta je sto nije priznat. Ali to ja vec politika. :!:

#50 dominik

dominik

Newbie

• Members
  • 6 postova

Postovano 13 May 2009 22:21

Pozdravljam.
Samo što se i kod nas Hrvatski ovčar u narodu naziva pulin ili pulen. HO je službeni naziv koji je nametnut prilikom standardiziranja. Hrvatski ovčar je osoba ustvari. Ispravno bi bilo Hrvatski ovčarski pas. Iako je on u biti prvo svinjar ( bujter ), bikar i konjar a onda ovčar.

Postovana fotografija

Postovana fotografija

#51 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 27 May 2009 08:45

Pozdrav tebi Dominiče!

I ja sam objašnjavao da je vrlo mala razlika, ustvari je nema, između mudia i hrvatskog ovčara pa je glupost, što je i sam Urošević rekao u svom intervjuu u MOJ PAS (ne HKS-ov MOJ PAS) stvarati još jednu pasminu uz ove dvije. Ali ako je tako a tako je, neka stvaraju.

U Hrvatskoj je DNA analiza krenula i bit će vrlo zanimljivo kad se vide rezultati analize a kad to isto krene u Mađarskoj i Vojvodini vidjet će se da je to sve hrvatski ovčar s varijetetima. Zašto baš HO? Zato jer je to najstarija takva pasmina a ovo su sve njihove jako slične varijacije. Mudi se možda malo odmakao bojom ali sve ostalo je isto.

#52 stepski vuk

stepski vuk

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 28 May 2009 16:23

Ja ne znam zasto se ovde raspravlja o HO i o Mudijima,ako nema teme o njima mozete je slobodno otvoriti??!!
A ne da ovde pisete kako izmisljamo standard,ne znam da je neko od nas ljubitelja pulina dosao kod vas na topic i smarao kako je to neka druga rasa,zato PALITE odavde,sem ako nemate sta pametno da kazete o Vojvodjanskim pulinima i obogatite topic nekim slikama!!!

Abaja !!!

#53 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 28 May 2009 18:32

Nebudi ograničen-a!
Nitko nije ništa loše pisao o pulinima, samo izmjenjujemo mišljenja a to što ti nemožeš prihvatiti drugačije mišljenje - nije moj problem!

#54 legi

legi

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 226 postova

Postovano 28 May 2009 23:47

Strasno ,sve je hrvtsko(i vikinzi i indijanci su nastali od hrvata, ustvari ameba je nastala od hrvata) ne moze Vojvodjaski pulin biti variacija HO pa da ga jebes.Nema potrobe za takvim komentarima bez ijednog valjang dokaza i cinjenice.Kojom si ti logikom to zakljucio da mozda nije obrnuto?

#55 stepski vuk

stepski vuk

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 29 May 2009 07:50

[quote name="Ruski Izvor"]Buco zahvaljijem na odgovoru.

sto se tice standarada - pronasla sam sledece razlike sto se tice hrvatskog ovcara i mudija. Volela bi da se javi neki odgajivac pulina da navede osobine specificne za samo pulina (makar izmisljeni bili :D ).

Ovo je topic o Vojvodjanskim pulinima,a na 2 stranice se objasnjava o HO i o Mudiju,sasvim razlicitim rasama,ne vidim razlog zbog koga sam "ogranicen".
Niti sam koga vredjao,niti lose nesto napisao o nekome,i ne mozete pisati o necijim karakternim osobinama,a da tu osobu niste ni upoznali.Necu se spustati na Vas nivo,zaobidjite me Molim Vas :m:

Otvorite topic o HO,ili molim moderatora da to uradi pa svoju diskusiju nastavite tamo!!

Ponavljam Pulin i HO nisu iste rase,hvala :!:

#56 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 29 May 2009 08:40

Vrijeme će pokazati kao i uvijek do sada pravu istinu a ja nisam ni rekao da su ista pasmina već varijacija HO! Da si pažljivije pratio ono što sam pisao od početka, uvidio bi da sam rekao da se razlika od ove dvije pasmine trebaju pojačati (previše su identične HO) i poželio sam sve najbolje.
Kao kinolog ni nemogu drugo poželiti osim boljitka a nacionalizma se pusti, time pokazuješ svoj nivo gdje jesi.

#57 stepski vuk

stepski vuk

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 29 May 2009 09:20

O nacionalizmu nije ni bilo reci,sa moje strane,niti ce ikada biti :!:
Procitao sam vas post i video o cemu ste pisali ranije,ali nisam ja Vas konkretno ni spomenuo.Da ste i vi pazljivo procitali videli bi da sam citirao Ruski izvor i ironicno spomenut "izmisljen standard i razlike" .

Ne znam odakle Vama informacia da je Pulin varijacija HO,molim vas za literaturu,da se i ja obavestim.
Izgleda je ovo samo igra reci,pa svako skonta ne bas onako kako je pisac hteo da kaze,ali sta je ,tu je :wink:

Naglasio bih da o nacionalizmu nije rec,jer je to za mene bolest (mislim na nacionalizam) cisto da budem shvacen,barem sto se tice ovoga :!: :!:

#58 stepski vuk

stepski vuk

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 29 May 2009 09:51

Jos jednom Vas molim da pripazite na recnik!
Uvredili ste me 2 puta,prvo da sam ogranicen,a drugo da sam nacionalista.
Ne secam se da sam Vam ishta loshe rekao,tako da se kontrolishite.
I ne secam se da smo presli na Ti,posto Vas ja jos uvek oslovljavam sa Vi.
"Vi i ja nismo zajedno ovce cuvali,pa da smo presli na Ti" kako se kod nas narodno kaze.

Ja se slazem da se ove 2,3 rase,Pulin,HO i Mudi,ne razlikuju u jako velikoj meri,ali takodje znam da se Pulin kao rasa nalazi u dosta teskoj situaciji,mislim za priznavanje,u pitanju je samo situacija i ne cenjenje onoga sto je nacionalno blago za jedno podrucje. Pulin za Vojvodinu,Sr,kao sto je i HO za Hr,Mudi za Hu. Ali za sve to smo sami krivi.

Neki ljudi se izgleda trude,ali ocigledno ne ide sve bas glatko,ali i da bi se nesto dobro uradilo mora da bude tesko!
Nece mi biti tesko pa cu sledeci mesec otici do saveza vojvodine i proveriti sta se konkretno radi povodom priznavanja rase,pa cu imati informacije iz prve ruke.
Doneti standard,posto vidim da se polemika vodi oko toga,a niko ga ovde nije ni napisao.
I obici par salasha i slikati primerke pa nakaciti na forum.

#59 stepski vuk

stepski vuk

Newbie

• Members
  • 28 postova

Postovano 29 May 2009 09:59

Culinovic A
Tema posta: Ocenska smotra Pulina 7.07.2009
PostPoslato: Uto Maj 26, 2009 2:01 pm
clan

Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 9:46 pm

Pozivam sve PULINDZIJE da 7.07.2009 dodju u Backu Topolu-selo Tomislavci-5 km od Topole na ocensku smotru i radno takmicenje pulina. Naj kvalitetniji primerci ce se maticiti. Pravdu deli Jovica Plackic. Informacije na tel.065/828-08-08

#60 Buco

Buco

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 311 postova

Postovano 29 May 2009 15:26

Onaj ko zna šta sam i čime se bavim, profesionalno i amaterski, zna i o čemu pišem!