Buco

Vojvodanski pulin

Koliko ste upoznati s ovom pasminom   346 members have voted

1. 1. Koliko ste upoznati s ovom pasminom

• Nikad cuo
      41
    • Cuo sam iz prica stocara i seljaka
      46
    • Ovdje sam po prvi puta cuo o njoj
      28
    • Cuo sam i prije o njoj ali nisam bio zainteresiran
      72
    • Nadam se da nece biti još jedna promašena i zaboravljena pasmina
      172

Please sign in or register to vote in this poll.

482 posts in this topic

Pozdrav tebi Dominiče!

I ja sam objašnjavao da je vrlo mala razlika, ustvari je nema, između mudia i hrvatskog ovčara pa je glupost, što je i sam Urošević rekao u svom intervjuu u MOJ PAS (ne HKS-ov MOJ PAS) stvarati još jednu pasminu uz ove dvije. Ali ako je tako a tako je, neka stvaraju.

U Hrvatskoj je DNA analiza krenula i bit će vrlo zanimljivo kad se vide rezultati analize a kad to isto krene u Mađarskoj i Vojvodini vidjet će se da je to sve hrvatski ovčar s varijetetima. Zašto baš HO? Zato jer je to najstarija takva pasmina a ovo su sve njihove jako slične varijacije. Mudi se možda malo odmakao bojom ali sve ostalo je isto.

Ja ne znam zasto se ovde raspravlja o HO i o Mudijima,ako nema teme o njima mozete je slobodno otvoriti??!!

A ne da ovde pisete kako izmisljamo standard,ne znam da je neko od nas ljubitelja pulina dosao kod vas na topic i smarao kako je to neka druga rasa,zato PALITE odavde,sem ako nemate sta pametno da kazete o Vojvodjanskim pulinima i obogatite topic nekim slikama!!!

Abaja !!!

Nebudi ograničen-a!

Nitko nije ništa loše pisao o pulinima, samo izmjenjujemo mišljenja a to što ti nemožeš prihvatiti drugačije mišljenje - nije moj problem!

Strasno ,sve je hrvtsko(i vikinzi i indijanci su nastali od hrvata, ustvari ameba je nastala od hrvata) ne moze Vojvodjaski pulin biti variacija HO pa da ga jebes.Nema potrobe za takvim komentarima bez ijednog valjang dokaza i cinjenice.Kojom si ti logikom to zakljucio da mozda nije obrnuto?

Buco zahvaljijem na odgovoru.

sto se tice standarada - pronasla sam sledece razlike sto se tice hrvatskog ovcara i mudija. Volela bi da se javi neki odgajivac pulina da navede osobine specificne za samo pulina (makar izmisljeni bili :D ).

Ovo je topic o Vojvodjanskim pulinima,a na 2 stranice se objasnjava o HO i o Mudiju,sasvim razlicitim rasama,ne vidim razlog zbog koga sam "ogranicen".

Niti sam koga vredjao,niti lose nesto napisao o nekome,i ne mozete pisati o necijim karakternim osobinama,a da tu osobu niste ni upoznali.Necu se spustati na Vas nivo,zaobidjite me Molim Vas :m:

Otvorite topic o HO,ili molim moderatora da to uradi pa svoju diskusiju nastavite tamo!!

Ponavljam Pulin i HO nisu iste rase,hvala :!:

Vrijeme će pokazati kao i uvijek do sada pravu istinu a ja nisam ni rekao da su ista pasmina već varijacija HO! Da si pažljivije pratio ono što sam pisao od početka, uvidio bi da sam rekao da se razlika od ove dvije pasmine trebaju pojačati (previše su identične HO) i poželio sam sve najbolje.

Kao kinolog ni nemogu drugo poželiti osim boljitka a nacionalizma se pusti, time pokazuješ svoj nivo gdje jesi.

O nacionalizmu nije ni bilo reci,sa moje strane,niti ce ikada biti :!:

Procitao sam vas post i video o cemu ste pisali ranije,ali nisam ja Vas konkretno ni spomenuo.Da ste i vi pazljivo procitali videli bi da sam citirao Ruski izvor i ironicno spomenut "izmisljen standard i razlike" .

Ne znam odakle Vama informacia da je Pulin varijacija HO,molim vas za literaturu,da se i ja obavestim.

Izgleda je ovo samo igra reci,pa svako skonta ne bas onako kako je pisac hteo da kaze,ali sta je ,tu je :wink:

Naglasio bih da o nacionalizmu nije rec,jer je to za mene bolest (mislim na nacionalizam) cisto da budem shvacen,barem sto se tice ovoga :!: :!:

Jos jednom Vas molim da pripazite na recnik!

Uvredili ste me 2 puta,prvo da sam ogranicen,a drugo da sam nacionalista.

Ne secam se da sam Vam ishta loshe rekao,tako da se kontrolishite.

I ne secam se da smo presli na Ti,posto Vas ja jos uvek oslovljavam sa Vi.

"Vi i ja nismo zajedno ovce cuvali,pa da smo presli na Ti" kako se kod nas narodno kaze.

Ja se slazem da se ove 2,3 rase,Pulin,HO i Mudi,ne razlikuju u jako velikoj meri,ali takodje znam da se Pulin kao rasa nalazi u dosta teskoj situaciji,mislim za priznavanje,u pitanju je samo situacija i ne cenjenje onoga sto je nacionalno blago za jedno podrucje. Pulin za Vojvodinu,Sr,kao sto je i HO za Hr,Mudi za Hu. Ali za sve to smo sami krivi.

Neki ljudi se izgleda trude,ali ocigledno ne ide sve bas glatko,ali i da bi se nesto dobro uradilo mora da bude tesko!

Nece mi biti tesko pa cu sledeci mesec otici do saveza vojvodine i proveriti sta se konkretno radi povodom priznavanja rase,pa cu imati informacije iz prve ruke.

Doneti standard,posto vidim da se polemika vodi oko toga,a niko ga ovde nije ni napisao.

I obici par salasha i slikati primerke pa nakaciti na forum.

Culinovic A

Tema posta: Ocenska smotra Pulina 7.07.2009

PostPoslato: Uto Maj 26, 2009 2:01 pm

clan

Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 9:46 pm

Pozivam sve PULINDZIJE da 7.07.2009 dodju u Backu Topolu-selo Tomislavci-5 km od Topole na ocensku smotru i radno takmicenje pulina. Naj kvalitetniji primerci ce se maticiti. Pravdu deli Jovica Plackic. Informacije na tel.065/828-08-08

Onaj ko zna šta sam i čime se bavim, profesionalno i amaterski, zna i o čemu pišem!

Sorry, kad sam odgovarao, odgovarao sam na oba posta iza mene odjednom. Tako sam obuhvatio i stepskog vuka i legia a tko se gdje prepoznaje - njegova stvar!

Ja sam prodao, poklonio ili šta već, dovoljnom pasa da mogu govoriti ono što sam rekao! Očito niste dovoljno upućeni

ps. pitajte Uroševića i slične šta misle o tome - ali iskreno, ja nemam ništa protiv da se u 15 država ima isti pas.

ps.

Da je SOP u 15 država oko vas SOP, šta bi Vi rekli?

Nacionalistički?

Kinološki?

rasistički?

regionalistički?

Ne bi ni A rekli osim nacionalistički, a to nije dobro! NE, nikako

Ja sam govorio da razlike moraju biti izražene a to danas nije. HO je prva pasmina s najvećom povješću (neću Vam ovdje govoriti o današnjem podneblju pulina gdje je to prije spadalo - valjda se zna) a niti mudi nema neku povjest - niti kinološku obrađivanost a za pulina da negovorim!

PONAVLJAM: PULIN MORA IMATI DALEKO VEĆU RAZLIČITOST OD HRVATSKOG OVČARA I MUDIJA DA BI BIO PRIZNAT KAO PASMINA! Svakako da ni MEOE kao ni HKS neće dati podršku takvim varijetetima što on jest u punom smislu riječi, mudia ili hrvatskog ovčara, sasvim nebitno

Zar to nije dovoljno?

Ako to ovo moje nije dovoljno, ja više ni A na tvoje pisanje neću reći - dok ne shvatiš neke stvari

Evo samo detalja iz tog mintervjua, a nisu ga radile HR izuvjestitelji

Milivoj Urošević:

Kada je reč o vojvođanskom pulinu, moja saznanja su samo na osnovu informacija do kojih sam došao u tekstovima u kinološkoj štampi.

Znam da grupa entuzijasta u Žablju želi da standardizuje pulina kao rasu. Čini se da će to ići prilično teško. Mora se voditi računa da postoje dve zvanično priznate rase, koje se već medjusobno teško razlikuju, a to su hrvatski ovčar i madjarski mudi.

Gde smestiti još jednu rasu. Ali, to što ja mislim ne znači da oni ne treba da nastave rad.

Naprotiv. Ako se dokaže da postoje razlike – zašto ga ne standardizovati?

Izvinite,a sta ja to ne shavatam. :?:

Slazem se sa vama u vecini stvari,a narocito da mora imati vecu razlicitost od HO I Mudia,da bi bio priznat.A i ne zanosim se nesto time da ce se to desiti u skoroj buducnosti.

Za pocetak treba teziti ka istim,identicnim jedinkama,tj ne velikom odstupanju od standarda,sto nekima tesko pada jer se ne vodi racuna o odgoju.

To bi trebalo raditi na nivou drzave u slucaju Pulina,a tek kasnije ici i na neko priznavanje.

Takav je slucaj i sa nekim nasim gonicima nisam siguran koji je to tacno (srpski ili trobojan) koji mislim nije priznat fci nego samo na nivou drzave. Nisam 100% siguran u ovo sto sam napisao,ali mislim da je tako.

Sto se tice o nacionalizmu,shvatio sam da ste napisali u 1 postu,samo steta sto niste odvojili,pa sam burnije reagovao,jer sam mislio da ste nesto izmedju redova procitali,sto nisam napisao :)

A pogledaj anketu!

Sve si krivo shvatio, ja tome nisam kriv, to je tvoja percepcija kinologije i tvoja razina razmišljkanja, nedozvoljavaš kritiku a to ni u kom slučaju nije dobro

Tezim da je prihvatim,ali kod svih nas to malo teze ide :D

Skidam kapu,ali zaista,jer vidim da ste zaista upoznati u problematiku rase.

Sta cu volim debatu,shvatam vas u potpunosti,ili se bar trudim ,)

Ja se izvinjavam,posle citavog dana provedenog u analiziranju HO, mogu reci da su pasmine veoma slicne,ako ne i reci identicne.

Od 1989.god Hrvatska je pametno odradila sve sto se moglo odraditi i za cim mi kasnimo 20 god.

To je moje misljenje,promenjeno :D

Buco izvinite :!: :!: :!:

Nazalost sada nemam narodno zvanog Pulina,ali ce uskoro pasti jedna zenkica :D

Izvinite,a sta ja to ne shavatam. :?:

Slazem se sa vama u vecini stvari,a narocito da mora imati vecu razlicitost od HO I Mudia,da bi bio priznat.A i ne zanosim se nesto time da ce se to desiti u skoroj buducnosti.

Za pocetak treba teziti ka istim,identicnim jedinkama,tj ne velikom odstupanju od standarda,sto nekima tesko pada jer se ne vodi racuna o odgoju.

To bi trebalo raditi na nivou drzave u slucaju Pulina,a tek kasnije ici i na neko priznavanje.

Takav je slucaj i sa nekim nasim gonicima nisam siguran koji je to tacno (srpski ili trobojan) koji mislim nije priznat fci nego samo na nivou drzave. Nisam 100% siguran u ovo sto sam napisao,ali mislim da je tako.

Sto se tice o nacionalizmu,shvatio sam da ste napisali u 1 postu,samo steta sto niste odvojili,pa sam burnije reagovao,jer sam mislio da ste nesto izmedju redova procitali,sto nisam napisao :)

Ja se izvinjavam,posle citavog dana provedenog u analiziranju HO, mogu reci da su pasmine veoma slicne,ako ne i reci identicne.

Od 1989.god Hrvatska je pametno odradila sve sto se moglo odraditi i za cim mi kasnimo 20 god.

To je moje misljenje,promenjeno :D

Buco izvinite :!: :!: :!:

Nazalost sada nemam narodno zvanog Pulina,ali ce uskoro pasti jedna zenkica :D

Ma nije problem u tome što ja mislim ili što ti misliš, stvar je u tome šta se ima na terenu od "materijala" pa se o tome može govoriti.

Kao i o percepciji kinologije kao nacionalne svijesti.

Ja bi sad mogao govoriti i o drugim "pasminama" poput hrtova naših krajeva, starih goniča i ostalog ali neću jer nema razumijevanja s druge strane.

Žao mi je što se ovo svelo na polemiku HRVATSKI OVČAR - pravi, PULIN - manje vrijedan! Nije mi to bio cilj, već uvidjeti šta Vaši kinolozi kažu o razlikama i specifičnostima, ali vjeruj od svega toga ni slova, iskreno žalim što nema nikoga s te strane da kaže koju pravu riječ o pulinu.

Znam da ima podosta pulina u Vojvodini, trebate ih selekcionirati ali s razlikama od mudia i hrvatića - inače pasmina kao pasmina nije potrebita.

Pozdrav

Shvatam o cemu pricate.

Ja sa moje strane nisam dovoljno usao u sve to.

Cim bi bilo materijalnih stvari "novac da je u pitanju,tj da se moze zaraditi" verijem da bi bilo vise ljudi zaokupljeno ovim pitanjem.

Sa hrtovima nisam upoznat,ali molio bih vas ako imate nesto da mi posaljete na pp.

Pasmina kao priznata od fci verovatno nije potrebna,mada mislim da to sto ste vi (mislim na drzavu) uradili 89.god mislim da je tako nesto potrebno.

Nisam ja nacionalista nego me nervira to namerno sabotiranje i ismevanja, ponizavanje sa vase strane,Da je to sto vi pisete napisao bilo ko i bilo koje nacionalnosti protumacio bih ove postove drugacije ali ovakvi vasi komentari su potpuno nepodobni ovde iz vishe razloga.Tamo gde nema razlike vi pravite razliku(jezik,istorija ,poreklo) a gde ima mnogo razlike kao u ovom slucaju vi to ponistavate.Moje pitanje za vas je da li ste vi nekad imali pulina, ako jeste znacete da mnogo vise od spoljnog izgleda pasa cini jednu rasu.A ako ste bar malo obrazovani znacete da ne moze neki pas cije je poreklo od mnogo pre nositi naziv koji se koristi od skoro za jedan poseban vestacki nastao narod. A ovo vredjanje da sam nacionalista je za mene smesno, samo pogledajte sliku na mom profilu.

Mislim da je ime rase veliki problem (moje misljenje), moze se reci 3 razlicite rase(samo po nazivu),a jedinke veoma slicne,sto je zaista smesno.U narodu se naziva Pulin kako kod nas u Srbiji tako i u Hrvatskoj,medjutim neko se nasao pametan pa prisvojio rasu. Sva tri saveza su trebala raditi zajedni,mislim u to i Madjari,posto se pasmina nalazila na prostoru sve 3 drzave.

Ovako sada imamo 3 razlicite rase,u kojoj je Pulin iz Srbije u najlosijem polozaju jer se predstavlja kao kopija ove 2 rase.

Prepametni psi i sam sam imao pre par godina belu zenku ....

Legi, reći ću ti samo ovako - politici i politički podvučenim mišljenjem kao što je ovo tvoje a bilo je i tuđih ranije, nije mjesto ovdje.

Osim toga, ja sam se dovoljno dugo susretao i uzgajao pse tog tipa kap vlasnik, uzgajač i izlagač, a i kao slobodni novinar te vršio terenska ispitivanja pasa kao stručna osoba i znam o čemu pričam.

Jednom ćemo se vjerojatno sresti, ako uopće imaš psa, pa ćemo to sve pojasniti prijateljski, pokazat ću ti sve razlike kojih nema puno i sve sličnosti kojih je ogromno.

Osim toga, nisi rekao izravno ono što te muči a pišeš između redaka.

Nadam se da sam bio jasan

Kako god, to je bilo moje misljenje(makar imalo i politicku notu), ako ste vi i u pravu kada kazete da se radi o istoj rasi onda je, kao sto kaze stepski vuk, IME veliki problem. :lol: 8) Lako se DNK analizama moze utvrditi poreklo ovih ili ove rase I genetska slicnost. To je ono sto me muci(koliko su zaista slicne i koliko razlicite) bilo bi lepo kada bi neko uporedo proucavao ove dve tri rase :mrgreen: ili jednu. :wink: