timon

Americki Bulldog (AB) - Classic type (bully, Johnson) 3.deo

Recommended Posts

On 9/28/2016 at 10:09 PM, Staki said:

Nakon 12 godina praćenja rase američki buldog napravio sam tekst koji mozete pročitati na linku ispod.

http://www.srpskiodbrambenipas.net/sr/americki-buldog-u-srbiji/

Puno pozdrava i svako dobro.

Odlican tekst.Svaka cast!

Moje subjektivno misljenje je da su buldozi ipak lepsi kad se pomesaju sa pit bulom.Ovo preterano insistiranje na skracenim njuskama i sto vecim i cetvrtastijim glavatim psom vodi na put koj su vec prosle pojedine rase tipa bordoske doge itd.Tj ne vodi nikuda.Bulija imamo na svakom koraku.Buliji u pit tipu po 60-70kg ,prasici bandozi koji lice na uvecane kopije danasnjeg engleskog buldoga koj je prakticno vec uvecana kopija kineskog mopsa koj je i stvaran da bude ukrasna rasa ,a u Engleskoj finisiran u danasnji izgled.Tad u isto vreme su oni i ukrstali buldoge sa mopsom i stvorili danasnjeg engleskog buldoga.

A sad ide tendencija da od tog americkog buldoga koj je kako tako preziveo uz relativno male izmene kao naslednik onog starog engleskog buldoga pre mops ere pravimo opet uvecanog mopsa mislim da nije poenta.Pit je drugi potomak tog starog engleskog buldoga ali on je dobio malo krvi terijera.Mnogi drugi potomci postoje takodje ali oni su otisli na svoju stranu svako tipa nemacki boxer i gomile kojekakvih drugih rasa buldoga itd...

Vracanja na original vise nema ,original je izumro ali mislim da je naj pribliznije originalu i bar po mom ukusu dobro da novi buldozi budu pribliznog karaktera i fizickih sposobnosti kao i stari originalni.Bes problema sa danasnjim kinoloskim znanjem i svedostupnosti psece genetike (danas moze da se uveze pas ili seme sa drugog kontinenta a nekad je to bila citava vecnost i tesko izvodljivo) moze da se dobije i pas sposobniji od originala.

Ja imam pit buldoga kombinaciju majka dobar linijski pit a otac am buldog i nije lose.Pas u izgledu pita ,17kg meren sa 3 meseca i 27 dana.Bice krupan a opet je i pitovske gradje,znaci agilniji od klasicnog bully tipa am buldoga.Kacio sam slike na ovom forumu okacicu i ovde kad budem imao vremena da pretvaram ove naj novije slike.Glava i ugriz su mu na pita vise mada se vidi buldozina po malo.Karakter mu je druzeljubiv dosta prema ljudima.Mada i otac i majka su mu cuvari.Moj nece biti odgajan za cuvara.Otac mu je klasican AB kazu oko 60kg krupan,glavat i sirok,mislim da mali garantovano mora da bude fizicki jaci od oca iako ce biti manji.

Obzirom na moje ranije iskustvo sa psima tipa bordoske doge,napolitanca ,mopsa ,mislim da pas te gradje bio veliki ili mali nema dovoljno dobro hladjenje i disanje za duze fizicke aktivnosti.Presiroke grudi,cetvrtasto telo i ogromna glava sa skracenom njuskom izgledaju mocno ali samo za izlozbe.U praksi sve sto je preterano smeta.Kao i Mister Olimpija body bilder covek sto na podijumu izgleda super mocno sa onim ogromnim misicima ali ni u jednom sportu ili atletskoj disciplini pocevsi od izdrzljivosti pa do snage nebi bio u vrhu sa drugim sportistima koji su jaki ali imaju kud i kamo manje prenaglasene te atribute snage.

Da napomenem jos posto sam gledao neke snimke AM buldoga i tog klasicnog tipa i na vepra (ima na youtube) itd ,da ti psi iznenadjujuce dobro i agilno rade i grizu obzirom na svoj izgled.Dosta imaju kondicije obzirom kako su gradjeni.Svaka cast.Ali opet mislim da je bolje da se stane u nekom trenutku i na nekoj dopustivoj sirini grudi i velicini glave i kratkoci njuske da ne ode sve u nezeljenom pravcu po radne sposobnosti.Evo tipican primer kako ne treba je bordska doga.Do pre 50-60 godina super mocan pas.I karakter i sila i ugriz ,sve.A danas invalid koj zivi prosecno od 4-6 godina.Moj je ziveo uz svu muku sto sam ga spasavao i nisam dao do kraja da se uspava 4,5 godina.Glava ogromna,grudi ogromne ugriz stravican ali u praksi ne funkcionise nista zajedno,pas se relativno brzo umara.Napolitanac jos gore on jedva da je umeo i da ugrize a 2-3 minuta igre i vec je izgubio dah.

Nemojmo od AM buldoga da napravimo isto to u potrazi za sto vecim sirim i glavatijim psima koji izgledaju ali ponavljam samo izgledaju mnogo mocno.

On 3/29/2014 at 7:29 AM, David Dudic said:

Leap kuja.

Nego sta mislis koliko ce ova moja kuja imati kg Na oko 52cm visine...

Sad ima oko 26kg i 11meseci,a 26kg mi je mnogo malo za buldoga..

Inace je bila najmanja u leglu:D

Ima dobru tezinu za tu visinu i obzirom da je 11 meseci nece ici vise u visinu.Malo ce se raskrupnjati,prosiriti i porasce jos malo glava ali nebi trebala da dobije vise od 2-3 kile.Sve preko toga sto se tera bice preterano gojenje,nepotrebno i stetno po psa.Buldozi nikad nisu ni imali 80kg.To su bili mastifi tih proporcija.

Buldog po ideji i treba da predstavlja manju i agilniju kopiju mastifa.

Obzirom da je post star ,pisac teksta ako jos prati forum moze da postavi sliku psa i napise dali sam pogodio sa odgovorom :D

Ta visina govori da je neko u liniju ubacio ili engleskog buldoga radi izgleda da psi budu siroki i cetvrtasti ili pita da psi budu agilni.Pa sad kad bi imali sliku kuje pogodili bi sta je bio neki deda ili baba na kog je gen povukao.U svakom slucaju to je ok proporcija za bilo kog buldoga ,mislim ako izvorno gledamo termin buldog i ja se nebi previse sekirao za tu velicinu ako je kuja zdrava i kako treba.

On 8.11.2010. at 10:03, MDJOKIC said:

ChGauchoofVenn.jpg

Interesantno. Zar se ne sankcionise dominantno crna boja kod AB? Sta vise ovaj primjerak je pobrao i neke nagrade ako sam dobro shvatio

Edited by Bobbi

Tema je odavno zamrla ,ali eto javi se neki novi član sa pitanjem koje je prežvakano mnogo puta.

Na 16 stranici ovog dela kreće rasprava upravo o ovom psu , kasnije se uključila i predsednica ABRE sa objašnjenjem .Ako imaš vremena prelistaj sve stranice o am. buldogu od početka (terbaće ti jedno mesec dana ako ne i više) i saznačeš dosta stvari oko same rase i u svetu i kod nas!