Skoči na sadržaj

Fotografija

Utvrdjivanje skotnosti kuja

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
27 odgovora na ovu temu

#1 Kacha

Kacha

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 17 June 2007 17:07

Imam labradorku, stara je dve godine. Parila sam je 24. maja, sada je već prošlo tri nedelje, ali ja još ništa neprimećujem!
Da li je to normalno? Kada bi trebali biti prvi znaci, ako je ostala skotna?
Hvala unapred!!!!!! :P

#2 Astorela

Astorela

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 429 postova

Postovano 17 June 2007 17:18

Sa 60-65 dana se najsigurnije moze utvrditi da je zenka skotna. Jos je rano da se bilo sta vidi. :)

#3 Southern Star

Southern Star

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 389 postova

Postovano 17 June 2007 20:07

ne moras da cekas toliko dugo..:-)
stomak pocinje lagano da se primecuje posle nekih 4 nedelja od parenja, ali to je individualno...
posle 30-32 dana mozes da je odvedes kod veterinara na ultrazvuk, i saznas da li je kujica ostala skotna ili ne.od 35 dana na ultrazvuku se vide i srca stenaca, pa se taman moze videti jel sve u redu..:-)
srecno!

#4 Kacha

Kacha

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 17 June 2007 20:15

HVALA PUNO!!!!!!!!!
:lol:

#5 Astorela

Astorela

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 429 postova

Postovano 17 June 2007 20:26

Moj odgovor se odnosio na situaciju kada u gradu nema ultrazvuka, kao kod mene npr. :)

#6 Southern Star

Southern Star

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 389 postova

Postovano 17 June 2007 20:57

pretpostavila sam alpha. :(
ali moze i ranije da se vidi, od 59 dana kuje mogu vec da se ostene. od 42 dana se vidi gotovo sigurno stomak, cak i kada ima malo stenaca.
najpre raste stomace "napred", odmah iza rebara. pred stenjenje se stomak"spusti" tj.; stenci se lagano okrecu i pripremalu za porodjaj.
evo slke, rita je skotna 46 dana na slici.
a na sledecoj slici 57 dan, i na trecoj slici je 4 dana pred okot slikana..59 dan. s tim sto su u pitanju 2 razlicite trudnoce, 46 dan skotnosti je slikan kada smo cekali njeno prvo setnjenje, a druge 2 slike su prikaz trudnoce NO2. :-)

Postovana fotografija
Postovana fotografija
Postovana fotografija

#7 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4490 postova

Postovano 17 June 2007 21:43

Ako je kuja u normalnoj kondiciji (nije predebela) i nosi viЕЎe od 2-3 ЕЎteneta, iskusan odgajivač prema izgledu stomaka trudnoću moЕѕe prepoznati nakon 5 nedelja trudnoće.

Po ponaЕЎanju kuje, kod nekih se trudnoća moЕѕe naslutiti i posle svega par nedelja. NaЕЎa Galina, koja je inače veoma temperamentna kuja, već posle dve nedelje se smiri, totalno promeni uobičajeno ponaЕЎanje.

Naravno, ultrazvuk je najpouzdaniji način za utvrđivanje graviditeta, obično se primenjuje kada je broj ЕЎtenadi manji, a Еѕelimo na vreme biti sigurni.

#8 Kacha

Kacha

Newbie

• Members
  • 8 postova

Postovano 18 June 2007 00:36

Hello!!!
:D
MoЕѕda sam malo dosadna, ali ovo mi je prvo iskustvo, i jako sam radoznala :oops:
Da li se graviditet moЕѕe utvrditi na osnovu nekog hormonskog testa?

Ps. u So nemamo ultrazvuk

[/b]

#9 Southern Star

Southern Star

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 389 postova

Postovano 18 June 2007 01:18

Moze, ali ne u srbiji, na zalost :-( :cry:
Negde oko polovine graviditeta kuja pocinje da luci hormon relaxin.
u USA postoje testovi koji iz kapi krvi mogu da izmere ima li ovog hormona ili ne. Taj hormon prisutan je samo u toku graviditeta i jedno vreme dok kuja doji, i onda ga opet nema..
idealna je za detekciju lazne skotnosti, kada je ultrazvucni pregled iz nekog razloga otezan ili nemoguc ( ugojna kuja npr...)
mali su i jednostavni poput onih za nas zene :-)
ali njih kod nas nema, a mislim da ih nema ni u evropi.
ja sam razmisljala da se raspitam kod mene u Nisu, da bi neka laboratorija htela da uradi ovakav test na hormon relaxin, jer veterinar nije mogao da mi kaze sa sigurnoscu da li je video stene na ultrazvuku ili ne...mislili smo da ima samo 1 ili 2. ali odustala sam...ne znam da li ljudi imaju ovaj hormon, i da li laboratorija ima markere, bas cu da pitam sutra
:-)
postoji i metoda palpacije tj. pipanja, koje je moguce svega 10-15 dana, i to od 20-35 dana dana od parenja.tada je uterus narasta tako da se plodovi mogu da napipaju pojednicano, a iskusan i strucan veterinar moze i da odredi tacan broj stenadi. kasnije uterus naglo raste i plodovi se "stapaju" da tako kazem, ali ih je opet moguce napipati pojedinacno od 45 dana do 50 dana od parenja.
naravno, ovo vazi ako kuja nije pregojena..
i na kraju moze rendgenskim snimkom da se utvrdi je li kuja skotna, nakon 52 dana od parenja. na snimku tada moze da se vidi kicma steteta i odredi tacan broj stenaca.u americi odgajivaci cesto parktikuju ovaj metod odredjivanja broja stenadi pre svega, da bi bili spremniji za stenjenje. kazu stoji da je tada bezbedno po stence i kuju uraditi rengenski snimak, jer su fetusu vec potpuno formirani.
ja licno ne bih svoju kuju vodila na rendgensko snimanje u trudnoci..
evo slike hormonalnog statusa kuje u skotnosti i slike testa na relaxin

Postovana fotografija
Postovana fotografija

#10 posejdon81

posejdon81

Newbie

• Members
  • 85 postova

Postovano 22 July 2008 22:24

pario sam kuju pre 19 dana jos nema promena
jel to normalno i koje promene i kada pocinju da se primecuju
pozzz

#11 kazak

kazak

Hero Member

• Moderators
  • 2128 postova

Postovano 22 July 2008 22:37

To je individualno, kod nekih kuja se primecuje vec sa 30 dana a kod nekih tek sa 45 dana. Sa 19 dana se skotnost kuje ne moze primetiti , isto kao sto se ne moze primetiti ni dvomesecna-tromesecna trudnoca zene .

#12 posejdon81

posejdon81

Newbie

• Members
  • 85 postova

Postovano 23 July 2008 17:13

To je individualno, kod nekih kuja se primecuje vec sa 30 dana a kod nekih tek sa 45 dana. Sa 19 dana se skotnost kuje ne moze primetiti , isto kao sto se ne moze primetiti ni dvomesecna-tromesecna trudnoca zene .

hvala puno na odgovoru
javicu se uskoro kada nesto uocim..
nadam se da ce sve biti ok
pozz

#13 posejdon81

posejdon81

Newbie

• Members
  • 85 postova

Postovano 02 August 2008 16:39

i dalje ne znam jeli skotna danas je malo povracala...a i slabije jede od juce
jel to normalno

#14 johnyAstor

johnyAstor

Newbie

• Members
  • 51 postova

Postovano 02 August 2008 16:41

daaaaaaaaaa,ali idi ti kod malo boljeg veterinara da uradi ultra-zvuk i zna ces.....

#15 mladen.s

mladen.s

Newbie

• Members
  • 35 postova

Postovano 26 October 2008 21:24

A da li kuja povraca ako je skotna, i posle kog vremena od parenja?

#16 Mina_Tzu

Mina_Tzu

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 977 postova

Postovano 26 October 2008 21:40

Opet individualno, moze i ne mora. Moja nije, ali znam za neke koje jesu. Kao i kod zena.

#17 mladen.s

mladen.s

Newbie

• Members
  • 35 postova

Postovano 26 October 2008 22:21

a jel moze da povraca posle 7-10 dana?

#18 Patujko

Patujko

Hero Member

• Members
  • 1851 postova

Postovano 27 October 2008 00:13

Ne znam za povracanje (to nismo primetili), ali za gorusicu u poslednjoj trecini skotnosti... mogu da potvrdim. :)

#19 dejan94

dejan94

Newbie

• Members
  • 1 postova

Postovano 19 June 2010 10:59

Imam kuju samojeda koja se parila pre 7-8 dana.Pa me zanima kakve se promene javljaju u ponasanju, i posle koliko vremena se moze primetiti na kuji.

#20 iwaiw87

iwaiw87

Hero Member

• Members
  • 1418 postova

Postovano 19 June 2010 11:12

primetices za jedno mesec dana