Sign in to follow this  
Followers 0
Kacha

Utvrdjivanje skotnosti kuja

28 posts in this topic

Imam labradorku, stara je dve godine. Parila sam je 24. maja, sada je već prošlo tri nedelje, ali ja još ništa neprimećujem!

Da li je to normalno? Kada bi trebali biti prvi znaci, ako je ostala skotna?

Hvala unapred!!!!!! :P

Sa 60-65 dana se najsigurnije moze utvrditi da je zenka skotna. Jos je rano da se bilo sta vidi. :)

ne moras da cekas toliko dugo..:-)

stomak pocinje lagano da se primecuje posle nekih 4 nedelja od parenja, ali to je individualno...

posle 30-32 dana mozes da je odvedes kod veterinara na ultrazvuk, i saznas da li je kujica ostala skotna ili ne.od 35 dana na ultrazvuku se vide i srca stenaca, pa se taman moze videti jel sve u redu..:-)

srecno!

Moj odgovor se odnosio na situaciju kada u gradu nema ultrazvuka, kao kod mene npr. :)

pretpostavila sam alpha. :(

ali moze i ranije da se vidi, od 59 dana kuje mogu vec da se ostene. od 42 dana se vidi gotovo sigurno stomak, cak i kada ima malo stenaca.

najpre raste stomace "napred", odmah iza rebara. pred stenjenje se stomak"spusti" tj.; stenci se lagano okrecu i pripremalu za porodjaj.

evo slke, rita je skotna 46 dana na slici.

a na sledecoj slici 57 dan, i na trecoj slici je 4 dana pred okot slikana..59 dan. s tim sto su u pitanju 2 razlicite trudnoce, 46 dan skotnosti je slikan kada smo cekali njeno prvo setnjenje, a druge 2 slike su prikaz trudnoce NO2. :-)

rita346-1.jpg

africanqueentrudna.jpg

riticaskotna20mart.jpg

Ako je kuja u normalnoj kondiciji (nije predebela) i nosi viЕЎe od 2-3 ЕЎteneta, iskusan odgajivač prema izgledu stomaka trudnoću moЕѕe prepoznati nakon 5 nedelja trudnoće.

Po ponaЕЎanju kuje, kod nekih se trudnoća moЕѕe naslutiti i posle svega par nedelja. NaЕЎa Galina, koja je inače veoma temperamentna kuja, već posle dve nedelje se smiri, totalno promeni uobičajeno ponaЕЎanje.

Naravno, ultrazvuk je najpouzdaniji način za utvrđivanje graviditeta, obično se primenjuje kada je broj ЕЎtenadi manji, a Еѕelimo na vreme biti sigurni.

Hello!!!

:D

MoЕѕda sam malo dosadna, ali ovo mi je prvo iskustvo, i jako sam radoznala :oops:

Da li se graviditet moЕѕe utvrditi na osnovu nekog hormonskog testa?

Ps. u So nemamo ultrazvuk

Moze, ali ne u srbiji, na zalost :-( :cry:

Negde oko polovine graviditeta kuja pocinje da luci hormon relaxin.

u USA postoje testovi koji iz kapi krvi mogu da izmere ima li ovog hormona ili ne. Taj hormon prisutan je samo u toku graviditeta i jedno vreme dok kuja doji, i onda ga opet nema..

idealna je za detekciju lazne skotnosti, kada je ultrazvucni pregled iz nekog razloga otezan ili nemoguc ( ugojna kuja npr...)

mali su i jednostavni poput onih za nas zene :-)

ali njih kod nas nema, a mislim da ih nema ni u evropi.

ja sam razmisljala da se raspitam kod mene u Nisu, da bi neka laboratorija htela da uradi ovakav test na hormon relaxin, jer veterinar nije mogao da mi kaze sa sigurnoscu da li je video stene na ultrazvuku ili ne...mislili smo da ima samo 1 ili 2. ali odustala sam...ne znam da li ljudi imaju ovaj hormon, i da li laboratorija ima markere, bas cu da pitam sutra

:-)

postoji i metoda palpacije tj. pipanja, koje je moguce svega 10-15 dana, i to od 20-35 dana dana od parenja.tada je uterus narasta tako da se plodovi mogu da napipaju pojednicano, a iskusan i strucan veterinar moze i da odredi tacan broj stenadi. kasnije uterus naglo raste i plodovi se "stapaju" da tako kazem, ali ih je opet moguce napipati pojedinacno od 45 dana do 50 dana od parenja.

naravno, ovo vazi ako kuja nije pregojena..

i na kraju moze rendgenskim snimkom da se utvrdi je li kuja skotna, nakon 52 dana od parenja. na snimku tada moze da se vidi kicma steteta i odredi tacan broj stenaca.u americi odgajivaci cesto parktikuju ovaj metod odredjivanja broja stenadi pre svega, da bi bili spremniji za stenjenje. kazu stoji da je tada bezbedno po stence i kuju uraditi rengenski snimak, jer su fetusu vec potpuno formirani.

ja licno ne bih svoju kuju vodila na rendgensko snimanje u trudnoci..

evo slike hormonalnog statusa kuje u skotnosti i slike testa na relaxin

canine4.gif

ultras7.gif

pario sam kuju pre 19 dana jos nema promena

jel to normalno i koje promene i kada pocinju da se primecuju

pozzz

To je individualno, kod nekih kuja se primecuje vec sa 30 dana a kod nekih tek sa 45 dana. Sa 19 dana se skotnost kuje ne moze primetiti , isto kao sto se ne moze primetiti ni dvomesecna-tromesecna trudnoca zene .

To je individualno, kod nekih kuja se primecuje vec sa 30 dana a kod nekih tek sa 45 dana. Sa 19 dana se skotnost kuje ne moze primetiti , isto kao sto se ne moze primetiti ni dvomesecna-tromesecna trudnoca zene .

hvala puno na odgovoru

javicu se uskoro kada nesto uocim..

nadam se da ce sve biti ok

pozz

i dalje ne znam jeli skotna danas je malo povracala...a i slabije jede od juce

jel to normalno

daaaaaaaaaa,ali idi ti kod malo boljeg veterinara da uradi ultra-zvuk i zna ces.....

Opet individualno, moze i ne mora. Moja nije, ali znam za neke koje jesu. Kao i kod zena.

Ne znam za povracanje (to nismo primetili), ali za gorusicu u poslednjoj trecini skotnosti... mogu da potvrdim. :)

Imam kuju samojeda koja se parila pre 7-8 dana.Pa me zanima kakve se promene javljaju u ponasanju, i posle koliko vremena se moze primetiti na kuji.

Pa prvih mesec dana nema znakova sem kod nekih kuja povećan apetiti. Kada prođe 30 dana od parenja odvedi psa kod veterinara na ultrazvuk i značeš sigurni.

Pozdrav Slađa

Zdravo svima... :) Imam zenku labradora staru 9 meseci kojoj je prvi put teranje pocelo 15. avgusta. Nisam zeleo da ostane skotna, ali mislim da se to ipak desilo... jer u komsiluku ima mnogo slobodnih muzjaka. Zeleo bih da mi pomognete da saznam da li je ona stvarno skotna, jer joj se malo povecao stomak, a i bradavice su joj velike... Da li su to simptomi skontnosti kod kuja??? Hvala unapred!!! :)

:arrow: Stefan_LARA

iz naseg iskustva, posle teranja kuji oteknu bradavice, simptomi kod kuja su različiti kod nekih kuja se ne vidi, najbolje bi bilo da je odvedes na pregled kod veterinara.

Jako je mlada ženka, mislimo da e isuvise rano za nju. Ali akos e desilo, najbolje idi veterinaru u kojeg imas poverenja i on će ti reći.

A i mišljenja veterinara su različita, nasa komsinica ima rotvajlerku vodili su je na parenje i nije mužjak naskočio, verovatno nije bila spremna tada. Ali je posle sama zbrisala uparila se kad je htela a nisu ni znali. Njihova tadašnja veterinarka im je rekla da je kuja jako debela i da je bace na dijetu. Posle nekog vremena kada smo je mi videli, poslali smo je kod naseg veterinara na ultrazvuk posto je kuja zgledala da je ili skotna ili ima lažnu trudnoću, iako je njihova veterinarka tvrdila da nije skotna , ipak su otisli na ultrazvuk, kuja je bila već pred okot i nosila je 12 mališana. A počto je bila na dijeti i nije uzimala sve potrebne vitamine i kvalitetnu hranu rodila je 9 živih mališana od koih je na kraju ostalo 7.

Morali smo ovo da napisemo, posto dosta ljudi i ne zna kad im je kuja skotna, tj ne vode racuna kada je kuja u teranju pa da im se nebi desilo kao nasoj komsinici :D

p.s. to se desava uglavnom kod ljudi koji imaju psa za ljubimca. Kod odgaivaca neverujem da bi se tako nesto desilo, mada uvek postoji ono ali...... :D

e ovako imam muzijaka i zenku sibirskog haskia.zenka se u mene kotila jednom,muzijaka sam doveo prije nekih 7mjeseci parili se prije 2mj,bili slijepljeni 4 puta,prvi put 40min,drugi put 27min,22min i posljednji 20min.tako nekako,u razmaku 3dana.kuja mi je se trebala sad nekad okotit,ali nije skotna sta mislite u cemu je problem.molio bi za savjet samo kojoi znaju.hvala

@ hasky

:arrow: Mozda jednostavno nijednom od cetiri puta nije potrefilo da je oplodjena, imao sam isti slicaj, oce to da se desi kada su psi stalno zajedno kuja hoce da dozvoli muzjaku da je upari i kada nije vreme. Imao sam isti problem nije se ostenila, pa sam sledeci put drzao odvojeno celo njeno teranje i pustio 11 12 i 13 dan Muzjaka, i oplodio je donela je na svet 8 slatkih stenaca :)