jasmina

DIROFILARIOZA-SRČANI CRV KOD PASA I MAČAKA

230 posts in this topic

Mi smo kod Novaka radili test pre 3 meseca i od tada koristimo Milprozan na njihovu preporuku.

Nema razloga za Advocatom koji je mnogo skuplji, a pored toga Milprozan ih čisti i od ostalih unutrašnjih parazita.

Ja se takođe ne bih uzdao samo u preparate koji ih odbijaju. Što je sigurno, sigurno je...

On 4/27/2017 at 7:28 PM, - K A R I M - said:

Koliko je meni poznato, da bi komarac postao sposoban da psa zarazi srcanim crvom potrebno je da u kontinuitetu od dve nedelje temperatura ne padne ispod 14 stepeni. Da li jos neko zna nesto o tome?

Heartworms go throughout several life stages before they become adults infecting the pulmonary artery of the host animal. The worms require the mosquito as an intermediate stage to complete their lifecycles. The rate of development in the mosquito is temperature-dependent, requiring about two weeks of temperature at or above 27°C (80°F). Below a threshold temperature of 14°C (57°F), development cannot occur, and the cycle is halted.[10] As a result, transmission is limited to warm weather, and duration of the transmission season varies geographically. The period between the initial infection when the dog is bitten by a mosquito and the maturation of the worms into adults living in the heart takes six to seven months in dogs and is known as the "prepatent period". Referenca:  Knight, David (1998-05-01). "Heartworm". Seasonality of Heartworm Infection and Implications for Chemoprophylaxis. Topics in Companion Animal Medicine.

Čovek od koga ja kupujem zaštitu i hranu mi je rekao da je njegov pas pored Advocat-a dobio crva.

20 hours ago, Nebojsa77 said:

Čovek od koga ja kupujem zaštitu i hranu mi je rekao da je njegov pas pored Advocat-a dobio crva.

Advocate i slicni preparati ubijaju mikrofilarije. 

Ja bih rekla da preparat nije koriscen kako treba, moguce da je pas bio zarazen pre aplikacije i da su larve vec bile na narednom stadijumu na koji preparat nema uticaja. Jako je vazno uraditi test pre pocetka sezone i koristiti preparate na vreme (ne kasniti). 

On 2/17/2017 at 2:36 PM, Pitagora said:

Pozdrav svima.

Nažalost, već neko vreme sam primorana da čitam o ovoj podmukloj bolesti. Imala sam tri psa mešanca (dve sestre i brata) i utvrđeno im je prisustvo srčanog crva. Moja greška koju sebi ne mogu da oprostim je što nisam bila upućena u ovu bolest, koristila sam isključivo preparate za spoljne parazite ali ne i za zaštitu protiv komaraca. Počelo je tako što sam primetila da mi se mužjaku uvećao stomak, odvela ga kod veterinara odmah, on je već iz krvnog razmaza pod mikroskopom video mikrofilarije. Nažalost, posle dve nedelje je uginuo, objašnjeno mi je, a i čitajući literaturu sam videla da je izlečenje u fazi postojećih simptoma gotovo nemoguće. 

Odmah sam odvela ženke koje nisu imale nikakve simptome na testiranje, i nažalost i kod njih je test pozitivan. Dobile su standardnu terapiju slow kill metoda, veterinar je rekao da uz propisno uzimanje terapije postoji šansa za izlečenje. Držaću se toga i nadam se najboljem. 

Skrhana sam potpuno. Ne želim da izgubim sva tri psa uz koje sam odrasla. Nažalost, cena je već plaćena i sad mi ostaje samo da se nadam da će se ženkice izvući. Konstantno krivim sebe i ne mogu da se pomirim s gubitkom. :(