Sign in to follow this  
Followers 0
Gost yeke

Rhodesian Ridgeback

136 posts in this topic

Rhodesian Ridgeback porijeklom je iz južne Afrike. Duga povijest ove pasmine seže do poèetka 16. stoljeæa kada su prvi istraživaèi iz Europe istraživali unutrašnjost Rta Dobre Nade. Tada su naišli na pleme Hottentote koji su živjeli sa pripitomljenim psima kojima je dlaka na kièmi bila okrenuta prema naprijed. To zovemo RIDGE (rið). Psi su bili visoki 45 cm. Temelj Rhodesian Ridgeback-a kakvim ga danas znamo, razvili su prvi europski doseljenici u južnoj Africi kako bi zadovoljili svoje specifiène potrebe za uslužnog, lovaèkog psa. Nizozemci, Nijemci i Francuski protestanti koji su doselili u južnu Afriku u 16. i 17. stoljeæu doveli su sa sobom svoje doge, mastife, greyhounds i ostale pasmine. Meðutim kroz cijelo 18. stoljeæe europski doseljenici nisu mogli uvesti pse iz Europe u Afriku. Zbog toga su dobri lovaèki psi bili teško dostupni i njihova vrijednost bila je velika. Doseljenici su trebali psa koji bi mogao poplašiti jarebice, vuæi ranjenog jelena ili èuvati farmu od lopova(ljudskih) i zvijeri. Takoðer su trebali psa koji bi podnio uvjete afrièkog bush-a, dobro podnosio drastiène promjene u temperaturi(od vruæine po danu do smrzavajuæih noæi) i izdržao 24 sata i više ako je potrebno bez vode. Tako da su parili svoje pse sa Hottentoskim psima i dobili su RR-a koji im je vjerno služio u lovu. Rhodesian Ridgeback poznat je i po imenu Afrièki lavlji pas jer je on jedini pas na svijetu koji ima tehniku da zadrži lava u zamci dok se ne pojavi lovac. Rhodesian Ridgeback NE MOŽE u borbi pobjediti lava nego ga može zadržati u zamci i to ne jedan pas nego više njih. Mužjaci RR-a bi po standardu FCI trebali biti visoki od 63cm - 69cm , a kuje od 61cm- 66cm. Boja RR je od svijetlo pšeniène do crveno pšeniène.

ViЕЎe o pasmini na: http://www.yeke-yeke.hr

photos_ella34_max.jpg

photos_ella38_max.jpg

photos_ella14_max.jpg

Muzjaci su od 33 - 38 kg i visine do 68 cm

Thanks PEKY! Ocekivao sam tezinu preko 40 ...

Djomla druze , tezina je relativna stvar, ima tu dosta odstupanja.

Ima ih i preko 40 kg mada se smatra idealnom oko 38 kg i 68 cm visine.

Foto%20centro%20Camy-Scricchi.jpg

:arrow:

SUPER Peky!!!

Slike su strava.

Pogotovo ona prva u pesku.

Neka je sa srecom :D

CESTITAMO .... :D

:arrow:

Svaka cast! Gde je sa smestajem u dvoristu ili kuci?

Puno srece!

u stanu, 55 kvadrata.... za sad nam fino ide, jedino je jako glasna kad je sama.... :evil:

E, da imam pitanje, moja kujica ima tek dva meseca, ali sam primetila da na ridzu ima samo jednu "kovrdzu", da li je to diskvalifikaciona mana za izlozbu, odnosno da li ce se ridz menjati mozda tokom zivota...

E, da imam pitanje, moja kujica ima tek dva meseca, ali sam primetila da na ridzu ima samo jednu "kovrdzu", da li je to diskvalifikaciona mana za izlozbu, odnosno da li ce se ridz menjati mozda tokom zivota...

To ne bih znao da ti kazem sigurno,ali mislim da ce menjati jer je jako mlada.Konsultujte nekog iskusnog odgajivaca,ili pak veterinara.

Prvi put cujem za taj problem.Iznenadih se.

To ne bih znao da ti kazem sigurno,ali mislim da ce menjati jer je jako mlada.Konsultujte nekog iskusnog odgajivaca,ili pak veterinara.

Prvi put cujem za taj problem.Iznenadih se.

ridge2.gif

moja ima ridz kao ovaj cetvrti s leva.

evo malo potpunije slike o tome kako treba da izgleda ridz

ridgeENG.gif

kad sam rekla kovrdze, mislila sam na "crowns"

Nije mi u sustini toliko bitno da bude extra izlozbeni primerak, ali ipak me zanima :wink:

Ijao koliko je slatka!!! :)

Sto se tice crown-a, ne verujem da se menja sa godinama, ali verujem da ces pravi odgovor dobiti od recimo vlasnika odgajivacnice gde si malenu kupio. Zaista je prelepa, jedna od mojih omiljenih rasa je upravo ova.

nisam je kupila od odgajivaca.

No ipak, saznala sam malo vise.

Sve u svemu ovakav ridz nije "po standardu" pa se kvalifikuje kao "pet quality" pas. Takoreci, nije za izlozbe.

Iskreno, malko mi je zao sto nema bas lep taj ridz, ali opet, mnogo je dobra i pametna i vesela, pa je ne bih menjala za tri savrsena!

U svakom slucaju, oni koji budu ubuduce kupovali RR, a zele da im pas ide na izlozbe, mogu pogledati slike kako treba da izgleda ridz.

I, ne, ne menja se tokom vremena. Sa otprilike tri nedelje moze se videti kakav ce ridz biti.

I sta bi?? :?: :?: Zasto nam nista vise ne pisete o toj devojcici RR-a!! :?: :?: Dajte da vidimo jos neke nove slicice a onda cemo i mi nase pokazati! :P Nevezano za ridz,tj. valjao on ili ne,oni su extra karakter!!Totalno su elektricni a znam to jer moj RR ima sad 7 meseci i lud je ko struja a vezan je za mene isto kao matori akita!!Inace sam ge dobila iz Beo-zoo-vrta pre svega mesec ipo i totalno se zaljubila u njih!! 8)

Veliki pozdrav McMira :wink:

Jao Miro, blago tebi, sigurna sam da je maleni opasan smeker... :)

Da li vec sad pokazuje zelju za cuvanjem kuce i kakav je sa mackama? :)

Pozdrav!

Oljice, evo dve predivne fotkice dok cekas da Mira odgovori! :D :D

Mace, pa nista bez maca! :lol:

ridybek.jpg

A Bambi je rizbekov najbolji prijatelj! :P :lol:

gina_a_bambi_1.jpg

Veliki pozdrav :D ,

Andrijana

Hehhe, zaista su prelepe slike Andrijana, hvala ti!

RR je stvarno posebna rasa, mogu samo da zamislim kako bi se Megi slagala sa jednim primerkom, ne bih mogla da ih stignem u zivotu :D

Andrijana, ciji je to ridgeback? Odakle tolike macke oko njega? Sad mi nista nije jasno... ali pas je bombona.