Skoči na sadržaj

Fotografija

Ujed psa lutalice - sta ciniti?

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
11 odgovora na ovu temu

#1 AriM

AriM

Newbie

• Members
  • 23 postova

Postovano 11 April 2010 21:02

Danas me je ujeo Zuti - pas lutalica, uslovno receno lutalica. Odrastao je pored nase zgrade na susednom gradilistu, radnici su otisli, on je ostao. Setao se sa nama i nasim psom, igrali su se, cak je u poslednjih par nedelja dozvoljavao i da ga mazimo. Za vreme danasnjeg relija u Kosutnjaku udario ga je trkacki autou punoj brzini i odbacio pravo pred moje noge. Nisam izdrzao i pruzio sam ruku prema njemu. On me je u samrtnom ropcu ugrizao.

Pozvao sam Hitnu pomoc posto mi je rana izgledala prilicno gadno, kao da sam sekao vene, poprecno po zglobu ruke, duboka, 10-12cm dugacka, oni su me poslali na Infektivnu zbog besnila iako sam im to sve rekao (ja, iz Kosutnjaka zovem i hodam ka kuci, krvarim usput), prespojili me sa "nacelnicom", koja mi kaze da ja nisam slucaj za njih i pita me da li mnogo krvarim (?!?!?!?!). Meni je izgledalo mnogo a da je ona dobrodosla da proveri, odgovorio sam joj. Nije htela da se predstavi, nije htela da posalje vozilo. Ja sam pozvao zenu, ona je upalila auto i (hvala Bogu, blizu smo) odvezla me u najblizu privatnu ordinaciju. Tamo su mi sredili ranu, dali anti tetanuse i rekli mi da obavezno odem na Infektivnu.

Odem ja na Infektivnu a oni kazu da nemaju vakcinu i da je najbolje da ja odnesem telo psa na Veterinarski Institut na biopsiju pa ako nema besnila, sve je OK.

Ukratko:

- Hitna pomoc nije htela da dodje (ovo im je treci put da ih zovem a da ne zele da dodju);
- Infektivna (na koju smo zakonom obavezni da se javimo u ovim slucajevima) nema vakcine (zasto uopste postoje?);
- Ja da vozim mrtvog psa, pritom poznatog i jedinog omiljenog lutalicu?;

Spomenucu da mi na Infektivnoj nisu rekli ispravnu informaciju: mogu ja da nosim les zivotinje na Institut koliko hocu ali ako veterinarski inspektor meni ne izda uput (sto bre meni, kakve veze imam ja s tim?), biopsija se nece raditi (posto je skupa) i onda cu ja primati vakcine (kojih nema).

Zao mi je zbog Zutog, nedostajace nam - celom komsiluku. Radovace se komsijske macke ...

#2 As Julie Caesar

As Julie Caesar

Newbie

• Members
  • 83 postova

Postovano 11 April 2010 21:26

huh ,tezak slucaj, evo ovako ja kao medicinski radnik da ti kazem kako treba postupiti.
To sto hitna pomoc nije dosla zbog ujeda i nije cudno, oni razmisljaju u fazonu a nije mu nista docice sam aj zdravo. A koliko puta imaju lazne pozive itd itd, tako da je bilo bolje da kazes da si upucan u ruku, ali dobro.
U knjigama kaze , ako se desio ujed psa a za njega nema potvrde da je vakcinisan protiv rabiesa(besnila) PAS SE MORA pregledati, ako se pas ne nadje MORA se primiti vakcina,

Sad to oni ne kazu samo onako nego vakcina ima mnogo ne zeljenih efekata pa se ne daje ako ne mora,naravno bolje je ipak dati nego rizikovati.

Sto se tice nestasice vakcine na infektivnoj ,to mi nikad nece biti jasno

pozdrav i da brzo prodje rana

#3 Milan C.

Milan C.

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 774 postova

Postovano 12 April 2010 06:16

Znaš li nešto više o tim neželjenim efektima?

#4 beagle

beagle

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 182 postova

Postovano 12 April 2010 06:51

Hitna pomoc ne dolazi za povrede te vrste,jer imaju malo vozila na raspolaganju pa imaju svoje prioritete,a ujed psa pogotovo za ruku za njih i nije neka povreda jer se srecu sa 100 puta gorim povredama svakodnevno(oguglali ljudi),a sto nisi isao u Dom Zdravlja da ti daju Tetalpan . Jednu stvar si preskocio i to vaznu kada su ti previli ranu a to si trebao da uradis u Domu Zdravlja da bi ti dali izvestaj (koji sud priznaje),vratis se na mesto gde si povredjen i pozoves policiju da napravi zapisnik. E onda tuzis opstinu koja je duzna da se bavi psima lutalicama i naplatis odstetu. Sto se besnila tice to je izvikana stvar koliko ste puta u zivotu culi da je neki covek dobio besnilo,to obicno lovci ubiju lisicu i ispostavi se da ona ima besnilo pa se na toj teritoriji prijavi postojanje te bolesti.

#5 teja

teja

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1234 postova

Postovano 12 April 2010 07:05

Znaš li nešto više o tim neželjenim efektima?

Pitaću danas mamu - okvirno znam da sam imala gadnu reakciju na vakcinu (poiskakali su mi limfni čvorovi, poblesavila krvna slika) a mama tvrdi da sam imala i neke neurološke smetnje dugo posle. Bila mala, ne sećam se. Ipak dobro pamtim da je pas morao da bude pregledan (mog su uhvatili tek nakon što sam ja primila vakcinu).
Pazi, malo je verovatno - gotovo neverovatno da je pas bio zaražen. Bez obzira na to, posledice ujeda mogu biti trajne, komplikovane, dosadne,... Bez obzira što si potresen, ljut (sa pravom)... pridržavaj se saveta lekara i odradi ono što ti nude - poprimaj sve potrebne vakcine/injekcije, idi na previjanje rane redovno, odmah obrati pažnju na pokretljivost šake, prstiju - da nije slučajno zakačen i neki nerv. A ja bih na tvom mestu malko i digla frku! Nazvala bih Veterinarski fakultet (broj prijemne ambulante možeš da dobiješ preko 988), Zoo Higijenu - 3293099, Beokom Servis - 3246796, gospodina Terzina - 063639551 - nekome od njih valjda je u opisu radnog mesta bar da ti objasne kako to da nema/zašto ne dobijaš vakcinu na Infektivnoj i šta/kako da radiš dalje. Šta god radio/ne radio, držim fige da rana što pre i bez posledica zaraste :) ...

#6 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 699 postova

Postovano 12 April 2010 09:17

Znam da je svakome njegova muka najteža, ali ovo što se tebi dogodilo nije ništa posebno ma kako ti ovo zvučalo. Što se tiče hitne pomoći pretpostavljam da si zvao sa mobilnog pa zato nisu došli, mada sam ja jednom zvao sa mobilnog za čoveka kojeg sam pronašao u zvezdarskoj šumi i došli su. Svi razgovori se snimaju pa bi u tom smislu mogao da zatražiš odgovornost odgovornih u službi 92 pa bi se utvrdilo da li su napravili neku grešku. Što se tiče vakcine naravno da sam iznenađen da je nemaju na Infektivnoj klinici, ali znam da je ima svaki dom zdravlja. Što se tiče biopsije i autopsije tačno je da Republička veterinarska inspekcija mora da izda nalog, a dežurnog inspektora imaš na većini pijaca. Ljudi slabo poznaju ovu službu i njihovu delatnost pa se pogrešno obraćaju policiji i šta znam kome sve još, a ovi su jedini koji mogu da propišu i izvrše karantin nad psom koji je ujeo i jedini koji po službenoj dužnosti mogu da podnesu prijavu.

Najzad, mišljenja sam da nema nikakve opasnosti po tebe po pitanju besnila jer i sam kažeš da si poznavao tog psa pa znaš da nije imao nikakve znake besnila ili neke druge bolesti. Mene su više puta ujedali psi, a poslednji put sam odbio da primim tu vakcinu i morao sam to da potpišem. Primao sam antibiotike preventivno zbog moguće infekcije.

Znači prava vest je kada čovek ujede psa, a ne obratno :D!

#7 sleepy

sleepy

Hero Member

• Members
  • 1895 postova

Postovano 12 April 2010 09:22

ja sam jednom zvao hitnu zbog coveka koji mi je lezao u dvoristu...pitali me dal je pijan...ja reko da ne znam...covek lezi i ne pomice se...ako mu pozli zovite nas Oo

posle zvao pandure..u fazonu...sta me briga sto lezi...ako je pijan ostavi ga da lezi probudice se Oo

#8 marijamhlc

marijamhlc

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 324 postova

Postovano 13 April 2010 10:52

e ovako,posto sam ja supruga doticnog,situacija se desila u nedelju,oko 15h,ne znam koji dom zdravlja radi u to vreme,a i da radi,pa sigurno nam nije padalo na pamet da trazimo zdravstvenu knjizicu u kuci,sedas u kola i ides.
drugo,on je dosao sa posekotinom od 15cm i dubinom oko 8mm ja u tom trenutnku ne razmisljam o infektivnoj klinici,nego o tome da li coveku nisu povredjeni nervi i vene,i da li moze da mrda prstima.
hitna pomoc/urgentni je prica za sebe,sve to po meni treba spaliti,pa zakopati,politi krecom i jos jednom spaliti.ja sam licno imala temperaturu 41,kada smo ih zvali da dodju,pitali su da li imam zdravstvenu knjizicu,koju ja naravno nisam imala jer mi firma tada nije izdala,ali kakve to veze ima,oni su duzni da dodju.

naravno otisli smo u privatnu kliniku gde su nas primili bez reda i bez pitanja,i glupavih procedura......
a infektivna klinika,nemaju vakcine protiv besnila.juce gledam neku emisiju,nas klinac saksofonista dobio stipendiju da ide u Ameriku,kod nas nemaju da mu daju vakcine koje su mu potrebne a bez toga decko ne moze da udje na fakultet.

e da a najbolja je fora,sto ako imaju vakcinu protiv besnila,onda pokusaju da vam je naplate,a ona kosta 500Evra,da znate za foru,naravni niste duzni da je platite posto vas je ujeo pas lutalica,ali pokusace da vam naplate,cisto da vide jel mogu da izvuku pare.....

i na kraju kada zovete da sklone lutalice sa ulice,oni ne dodju,nego ih besni gradjani otruju,kod nas su potrovali copor od 10-ak pasa,pa da li stvarno ti psi zasluzuju takvu sudbinu???????
smesna je cifra za azile,ali time ocigledno niko ne zeli da se bavi,nego se bave time ko dolazi pijan u skupstinu,nadrogiran,vade potvrde i t.d,zabava za idiote. :evil:

#9 dragan1987

dragan1987

Newbie

• Members
  • 104 postova

Postovano 17 October 2012 12:04

nisu psi krivi,kriva je drzava tj grad pa da im nadju smeshtaj i da ih sklone sa ulica....mog drugara je ujeo breton lutalica,i naravno tuzio grad i dobio odshtetu!

#10 leil@

leil@

Hero Member

• Members
  • 1485 postova

Postovano 17 October 2012 15:03

Odgovorit cu kao medicinski razlog,pravite frku oko vakcine koja u apoteci kosta 1 evro :shock:
Odes u apoteku i kupis vakcinu,vratis se u bilo koju instituciju da primis imas fore 48 sati od ujeda :wink:
Cesto tih vakcina nema,sto nemam pojma (shrug)
To sa tijelom psa zaboravi,kakve veze ima jeli bio bijesan :shock: tetanus se prima radi bolesti koja nastupi prilikom zagadjenja ,nije bitno kakav je pas,prima se i kod ostalih mehanickih povreda,obavezno kupi i pravac da primis .Pozz

#11 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 699 postova

Postovano 17 October 2012 17:29

Danas me je ujeo Zuti - pas lutalica, uslovno receno lutalica.

Prvo da istaknem da je izraz netačan, a provlači se godinama kako kroz novinske tako i kroz tekstove vlasti. Psi lutalice su oni psi koji nemaju stalno stanište već ga neprestano menjaju. Takvih je srazmerno jako malo. Većinom su to tkzv. ulični psi koji su stacionirani na jednoj lokaciji, na svojoj teritoriji koju kontrolišu.

Odem ja na Infektivnu a oni kazu da nemaju vakcinu i da je najbolje da ja odnesem telo psa na Veterinarski Institut na biopsiju pa ako nema besnila, sve je OK.

Mislilo se na vakcinu protiv besnila, jel`? Shvatio sam da pas nije pokazivao nikakve znakove čudnog ponašanja pre smrti tako da je mogućnost potojanja besnila izuzetno mala. Morali su da daju tetanus injekcije i ne verujem da to nisu imali! Mene je pas igrizao (vlasnički, zlatni retriver, 32 ostiska ujeda) u blizini Gradske bolnice gde sam odmah otišao. Tamo su mi samo isptrali rane hidrogenom i previli pa uputili u dom zdravlja. Tetanus sam odbio da primim što sam morao da potpišem i samo sam nekoliko dana primao injekcije antibiotika. Pretpostavljam da je tebi rana uredno isprana dezinfekcionim sredstvom i da si primio tetanus i to bi trebalo da je sasvim dovoljno.

P.S. Vau, tek sada vidim da je tema dve godine stara! Nema veze neka bude nauk drugima.

#12 Orijana

Orijana

Hero Member

• Members
  • 3665 postova

Postovano 17 October 2012 18:20

Kad smo vec osvezili ovu temu da i ja ispricham svoj sluchaj. Ne bih da govorim o tome koliko su nashe hitne azurne (pa su mene sa vodom u stomaku, puknutom cistom i puknutim slepim crevom vratili kuci sa dijagnozom `kamenja u bubregu`, al dobro deshava se (thinking) ).

Elem ujeo mene tako pas lutalica u Obrenovcu, krv, posekotina blah blah. Odem u njihovu tako zvanu hitnu tamo me poshalju u urgentni za Beograd. U urgentnom mi kazu da nisam hitan sluchaj (i ako je pas pokazivao neke chudne simptome, bezao od svetlosti farova, balavio i bio agresivan) i da odem ujutru u Dom Zdravlja. U DZ Zvezdara dobijem informaciju da moram da zakazem kod lekara opshte prakse. Zovem da zakazem, moze al tek za dve nedelje. E tu mi pukne film, pa isfoliram uzasnu glavobolju, muchninu i nesvesticu (mislim se ako je pas bio besan i onako ne foliram previshe). Zamislite primili me. E tu sam dobila info da oni imaju samo tetanus a da moram na infektivnu. Odem i tamo u finu zelenu zgradicu gde su me nekim ludachkim zabunama smestili u ono njihovo odeljenje za zuticu, pa sam proshla i celokupnu dizenfekcionu proceduru (tushiranje i ribanje, shto ne zelim nikome), da bi naravno dobila info da nemaju vakcinu protiv besnila i da te vakcine ima svaki DZ. Ajd prodje i to nekako odem u DZ ali stanicu na Severnom Bulevaru (ne u glavnu zgradu) tu su se smilovali pa sam dobila porplichno prashnjavu vakcinu za koju ni dan danas nisam sigurna da li joj je istekao rok.

E nakon toga odem u veterinu BG i tamo dobijem info da nisu zaduzeni za psa vec da idem u vet stanicu Obrenovac. Ok odem u Obrenovac stanica ili ne postoji ili ne radi. Na kraju sam sluchaj prijavila kafileriji i ni dan danas mi nije javljeno shta je sa tim psom.

Moju mamu je nakon toga isto uje pas (koji inache ujeda ceo komshiluk) i pouchena mojim iskustvom otishla je samo po tetanus. Besnilo nije htela po pruncipu `toliko sam besna na ovu drzavu da vala ako umrem od toga nek mi i bude`.