Petite

Izlozbeni pochetci

466 posts in this topic

Zdravo svima!

Imam cavaliera king charles spaniela. Zenkica je. Bila je na ocenjivanju i dobila je 5. Hteli smo da je ocenimo zbog njenih buducih beba da imaju pedigre, ali smo pozeleli da odemo i na izlozbu.

Potpuni smo pocetnici pa me interesuje sledece. Znam da ce sledeci cacib biti u martu, kada ce moci da se takmici u kategoriji intermedia. Interesuje me koliko puta tokom cele izlozbe ulazim u ring sa psom, u koje ringove konkretno sa njom da idem. Koliko shvatam prvo treba da nadjem ring prema rasi, a da li treba i da je odvedem tamo gde su svi psi iz njene fci grupe? Znam da treba da imamo broj. Jel onda sa tim brojem moze da ulazi vise puta u ring? Jel ima nekih pravila, gde prvo da idemo. Sve mi to izgleda konfuzno pa vas molim da mi neko razjasni!   

U intermedia razredu moze da se takmici od 15. do 24. meseca, posle mora u razred zrelih.

U razredu mladih je od 9. do 18-og meseca, posle toga mora ili u intermediu ili u zrele (intermedia je nesto kao pripremni razred, pre zrelih).

Recimo, ako pas ima 16 meseci Vi mozete da birate da li cete ga prijaviti u razred mladih ili intermedia.

Idete prvo u ring gde je vasa rasa (i tu najduze ostajete, tj. negde oko ringa, sredjujete psa i cekate svoj red :smile: ), a posle ocenjivanja i rangiranja u okviru vase rase, ako Vam pas bude pobednik rase takmici se sa pobednicima svih rasa iz njegove grupe za najlepseg psa te fci grupe (to je revijalni deo, na kraju izlozbe). Ako pas bude pobednik fci grupe ostajete do samog kraja, i ucestvujete u izboru za najlepseg psa izlozbe. :smile:

Isto ovo vazi i za mlade pse, bira se najlepsi mladi pas u svakoj rasi, a potom i u grupi itd.

Broj dobijate na pocetku i nosite ga sve vreme zalepljenog na vidljivo mesto (najcesce na nadlaktici). :wink:

Edited by IvanaN86

Postoji naravno, ali moras da poznajes prave ljude :)

Salim se, uglavnom se kod nas katalozi stampaju u poslednji cas jer se I prijave uglavnom primaju do 2 dana pred izlozbu. Organizator moze da izbaci statistiku po rasama nakon zavrsetka prijava I tu  se moze videti broj pasa po rasama (ovo nije obavezno I ne rade svi).

Zamolio bih iskusnije da mi kazu sta tacni znaci pojam "razred radnih uz potvrdu". Ova rec potvrda sta tacno znaci za rasu bigl.Posedujemo na obrazcu Kinoloskog Saveza Srbije Ocenski list Ispit urodjenih osobina pasa gonica ........Ukupno osvojeno 116 p ,I nr sa potpisom sudije I pecatom sudije I Kinoloskog drustva,ovo je uneseno I u eksterno-radnu knjizicu I na bazi toga izdata Identifikaciona kartica lovackog psa KSS.Pitanje : Da li su ovi papiri,dokumenti dovoljno da prijavim psa u kategoriji razred radni pas.

Hvala unapred

Pozdrav!

Dobar dan.

Imam labradora starog 7 mijeseci. Ona je radni tip, jer ima vise atletsjo tijelo nego obicni ,,izlozbeni" labrador koji su deblji. U hodu i kasu je odlicna jer tako misocava izgleda gracizno. Ima preljepo i pravilno zubala i mnogi su nam to govorili i vet i odgajivac. Kako se voli valjati u blatu tako joj je blato na nekim mijestima grupisalo dlaku i to se stvrdnulo. Kupali smo mi nju ali opet me uspjevamo oprati to, pa smo morali to osjeci. Sad, da li je problem da se ona izlaze sa tim veoma malim ,,rupama na glavi"? I u jednoj ,,rupici" ima krastu malu, da li to predstavlja problem?

Naravno njoj ce dlaka tu izrasti, ali bi je ja sad kao stene volio odvesti na izlozbu. Kako da joj ubrzam rast dlake?

Hvala puno na pomoci. Pozzz

Mislim da ce ti veci problem u izlozbenoj karijeri predstavljati njen slab kostur nego rupe na glavi. 

Kako mislite slab kostur? Idemo kod veta stalno i nista ne govore za njen kostur. Isto tako vodjeli su je neki odgajivaci i ne govore da ima slab kostur.

15 minutes ago, Marko Miki Maus said:

Kako mislite slab kostur? Idemo kod veta stalno i nista ne govore za njen kostur. Isto tako vodjeli su je neki odgajivaci i ne govore da ima slab kostur.

Berna je mislila na deo u kom ste naveli da je "atletske" gradje. Izlozbeni psi nisu debeli vec imaju jaci kostur, a radni slabiji, jednistavno su laksi.

Ako ti je "karijera u ringu" FCI izložbi najbitnija, onda nisi ni trebao da nabavljaš psa. 

Pa da li to predstavlja problem na izlozbama i zbog parenja? Vodicemo je i na test urodjenih osobina, uclanjeni smo u klib sportske kinologije i icemo na izlozbe redovno

3 hours ago, Marko Miki Maus said:

Pa da li to predstavlja problem na izlozbama i zbog parenja? Vodicemo je i na test urodjenih osobina, uclanjeni smo u klib sportske kinologije i icemo na izlozbe redovno

Nazalost labradore dele na izlozbene i radne i malo je onih koji su po standardu i koji su odlicni na terenu. Najprostije mogu ovako da vam objasnim, psi sa jacim kosturom su izlozbeni psi i ako bi se sa vama u ringu nasao isti, on bi uzeo titulu. Posaljite fotku cisto da vidimo kako pas izgleda, iako je nezahvalno komentarisati psa preko slike, mozda vam mozeno bolje pomoci.

Posted (edited)

Pozdrav svima

Nikada do sad nisam iznosio psa na izložbu, pa me interesuje par stvari. 

Naime vlasnik sam kuje Svajcerakog ovcara, stare malo vise od godinu dana, ona je prelepa i sva u standardima, umiljata i poslušna! Ali nije dresiran, retko je na povodcu, uglavnom je u dvorištu. Interesuje me ima li smisla prijavljivali se na izložbu, planirali smo da sad posetimo Zaječar kao učesnici ili gledaoci za početak,sta mislite?

2017-03-23-15-10-36.jpg

Edited by Misi_bela

20 hours ago, Misi_bela said:

Pozdrav svima

Nikada do sad nisam iznosio psa na izložbu, pa me interesuje par stvari. 

Naime vlasnik sam kuje Svajcerakog ovcara, stare malo vise od godinu dana, ona je prelepa i sva u standardima, umiljata i poslušna! Ali nije dresiran, retko je na povodcu, uglavnom je u dvorištu. Interesuje me ima li smisla prijavljivali se na izložbu, planirali smo da sad posetimo Zaječar kao učesnici ili gledaoci za početak,sta mislite?

2017-03-23-15-10-36.jpg

Preporucujem procitati prvi post u ovoj temi.

Na slici, izgleda lijepo :)

On 5/30/2016 at 6:40, Marko Miki Maus said:

Preporucujem da vise ucite o  psima, a manje se fokusirate na parenje. Onog momenta kada vasa kuja ima leglo, vi ste uzgajivac, a to zvanje nosi i odgovornost sa sobom. Vi jos niste upoznati ni o konstituciji (ocigledno, jer ne znate sta znaci slab kostur), a planirate uparivanje kuje. 

Ucite o psima, imate dosta i na ovom forumu. Nije svaki vet kinoloski sudija. Nije ni svaki kinoloski sudija specijalista rase. Uzgajivac ce naravno hvaliti svoje stene, svaki cigo svoga konja hvali. 

Uzivajte u svom psu, a manje razmisljajte o parenju. Jer, ako vam je neko rekao da cete se na psima obogatiti, slagao vas je. 

I pohvala za uclanjivanje u klub sportske kinologije, 

lp