Skoči na sadržaj

Fotografija

Vakcinacija pasa

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
1007 odgovora na ovu temu

#441 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 897 postova

Postovano 06 May 2011 12:17

A sta mislis, zasto vam kazu dobri ljudi da se ne igrate , svojim kucama sa vakcinama i dr. lekovima? Naprosto, budite sigurni, da onaj ko nas je naucio da koristimo lek, naucio nas je i da zaobidjemo njegove nus pojave.
:
"Iako svaki lek moze ,ako je dat na neprikladan nacin biti i otrov, ne odricemo se ruze i ako ima trnje"
Cinjenica je da je odabrani tekst nenaucni i senzacionalisticki, i da mu , na ovako ozbiljnoj temi - nije mesto (shake)

#442 Diana

Diana

Guru

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 5975 postova

Postovano 06 May 2011 12:59

Senzacionalisticki? :shock: Znamo oboje da nije, al` ok :wink: tvrdoglavosti mi bar ne fali :P

http://www.healthyha...om/Vaccinations

http://www.dailymail...uk/news/article ... sh-in.html

http://www.canine-ep...sy-guardian-ang ... l_vacs.htm

4) Vets who think that all vaccines are bad. I have to admit that I can't come up with any good logical reasons for vets to think this way, so it is hard for me to provide the logic that these vets use, unless it is simply that they have experienced some bad reactions and haven't been through a parvovirus, distemper, leptospirosis, etc. epidemic in their practice area. With all this in mind, this is what I do for my canine patients: I stick to a mostly every three year vaccination schedule for the rabies (after the initial one year vaccine) and DA2PP (distemper, parvovirus, adenovirus and parainfluenza) vaccine. I don't use coronavirus vaccine, leptospirosis (but I would as soon as I see enough cases to convince me it was a problem in my area), Lyme disease vaccine (probably would use this if I saw lots of cases but I'm not sure -- fortunately, I haven't had to make this decision) or giardia vaccine. I advise using Bordetella (kennel cough) vaccine on an "as needed basis", basically prior to boarding or for dogs that go to lots of shows or other events where there are other dogs. When a dog reacts badly to the DA2PP combination vaccine and they have had at least the puppy series and one booster, I just don't give it again. I figure the risk to that individual from the vaccine probably exceeds the risk of the diseases during their lifetime (at least where I practice).

http://www.vetinfo.com/dogvacc.html

Ono sto me posebno nervira, jeste sto je dostupnost podataka neogranicena, i sad umesto da pricamo o tome kakvo je vase misljenje o tome, svesni da ne mozemo nista da promenimo trenutno, razvodnjavamo pricu glupostima.... Mogu da izgooglam jos 500 linkova, a i Maja i ti i ja, i svi ostali clanovi smo svesni da ce tek poneki clanak imati pecat i potpis, prosto jer se nikome NE ISPLATI da ga stavi na takvo istrazivanje.
No dobro.... Moje je da postavim, kao temu za razmisljanje u buducnosti, pa ko zeli da cita, ima sta :wink:

#443 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • 897 postova

Postovano 06 May 2011 13:43

Kada informacija nema pecat i potpis relevantne institucije znatno joj umanjeuje vrednost. Jer, nije isto kada o bezbednosti nekog leka raspravlja Udruzenje ljubitelja pingvina sa Aljaske i Kraljevski veterinarski koledz.
Drugo, ako neko zeli da raspravlja o bezbednosti vakcina u zemlji gde caruje crna berza i gde je odgovornost vlasnika i poneke institucije na jako niskom nivou , onda je bolje dati teziste na temu "Ko vam garantuje da je vakcina kupljena ispod tezgde bezbedna"
Konkretno: Kada vidim da mi distributer nije doneo vakcinu u frizideru ili u propisno ohladjenom vozilu - vratim je uvozniku. Koliko odgajivaca koji na crno vakcinisu stence uradi to isto? A lekovi koji se nalaze na crnom trzistu? Mislite da su ispravni 100%, pa am ih je neko tek tako ponudio?

Ovo je , nasumicno izabran , validan link. Ostalo je ko da poredis Vujakliju i Mikijev Almanah (lmao)
http://www.ema.europ.../docs/en_GB/doc ... 014474.pdf

#444 Diana

Diana

Guru

• Members
  • 5975 postova

Postovano 06 May 2011 13:52

Ti debelo masis ono o cemu ja pricam....
Da se ne pravimo Tose, svi znamo koliko je jaka "farmaceutska mafija" i koliko prifita vakcine donose proizvodjacima, posrednicima, veterinarima,.... Budala bi bio onaj ko bi stavio pecat i potpis na to, jer bi sutra ostao bez posla, garant. Cik` izmisli automobil na vazduh? :wink:
No, nebitno, kao sto rekoh, ovde nije moje misljenje protiv vaseg, jer sam odmah rekla da nemam hrabrosti da NE vakcinisem pse i da cu to raditi dokle god budu zivi, sto ne znaci da ne treba da citam i mastam kako bi mozda oni ziveli zdravije i srecnije da su negde drugde, kod nekog drugog,...

#445 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • 897 postova

Postovano 06 May 2011 14:46

Slazem se za deo , vezano, za mastanje i kao i da je veliki profit u igri.
Znas li zasto ima lekova na crnom trzistu? A znas li koliko kosta neskodljivo uklanjanje leka? A sta sa lekom pred istek roka? Pa bolje je onda, sirotinji to izdistribuirati - preko "prijatelja, komsije ,tebra ....". Eh, koliko ljudi mi je doslo sa psima koji su "leceni" ili kojima je stavljen "spot-on" kupljen kod groomera i sl.? Odkle im? Od postenog pronalazaca?Koliko su TI preparati zdravi,pored sve ove price, ne trebaju nam istrazivanja ...?

Koliko su vakcine iz gepeka zdrave?

#446 Diana

Diana

Guru

• Members
  • 5975 postova

Postovano 06 May 2011 15:44

A sto me vuces za jezik? :P Znas da ja ne moram da branim kolege,u stvari,nemam interesa ni da kazem sta smo prvo naucili u prvoj godini praxe!
Ja ne pricam o tome.. Ni o svercovanim vakcinama.. Linkovi su... Ma,ja ne pricam ni o cemu ocigledno,jer ce opet sve biti okrenuto naopacke! Super,neka bude tako vi kazete :wink: Koga zanima,video je :P

#447 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • 897 postova

Postovano 06 May 2011 16:04

Mislim da je hrabro reci da je Vanguard sa roze nalepnicom ne ispravna vakcina isto kao i Canigen koji se u poslednje vreme valja na crno po Bgd, te nauciti buduce vlasnike pasa kao da se ponasaju ,ukoliko dobiju bocice u ruku uz stene.Smatram da je tako zadat veci udrac farmaceutskoj mafiji ....
Takodje, ljudima treba objasniti da frizeraj za pse i pet-shop nisu mestsa gde ce im pas biti kvalitetno ociscen od glista niti ce tamo dobiti ispravan preparat protiv buva i krpelja, a ako im se na ljubimca zakaci krpelj ...
Medjutim , o tome se ovde ne raspravlja jer je jeftinije kupiti nesto ispod tezge i za male ili manje pare umiriti svoju savest, a onda svaliti krivicu za sopstvene postupke na farmaceutsku , veterinarsku i ostale mafije koje lazu posten narod.
Naravno, niko nije kriv za promet fals Vanguarda do Pfizera, ili promet fals Canigena do Virbaca....
No, lakse je pricati o teorijama zavere nego uhvatiti azdaju za rep i zagledati joj se u oci! Pogotovo ako se ima , ma i neka minorna, korist
Ti si prva pocela po cevanicama :P Ja sam samo rekao ,otvoreno, ono sto i sama znas - umesto tebe :inlove:
(Sto znaci da mi dojes nesto .... :giggle: )

#448 Diana

Diana

Guru

• Members
  • 5975 postova

Postovano 06 May 2011 16:59

Ja tebe NISTA ne razumem :oops: Ali ni rec.... Cak mislim da uopste ne pricamo o istim stvarima :oops: Opet si na onim Zen tableticama :P :giggle: :giggle: :giggle: :giggle:

Ajde ovako, ovo sto hoces mozemo da obradimo uz kafu, na miru, i tu cemo mozda doci do "dobro, ali..." :P :giggle: :giggle: :giggle: , a sad da se vratimo na pocetak....

Ja postavim link.
Ti postavis link koji si postavio :wink: (vidis da izmedju fali "ti nisi normalna" :P )
Onda ja pitam koja je korist od vakcinacije jer oni kazu da su posledice mnogo vece.
Ti forumasima kazes da u zemlji Srbiji svako stene MORA da bude vakcinisano jer smo steciste svih mogucih bolestina, sto zbog ogromnog broja lutalica, sto zbog "odgovornih" vlasnika....
Onda ja pitam, a koja je korist od toga da se vakcinise pas star npr 3 godine, do tada uredno vakcinisan.
Ti na to kazes.....?

Da bar probamo da budemo konstruktivni. :wink:

#449 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 697 postova

Postovano 06 May 2011 17:09

Nisam ni mislila da ce reakcija biti drugacija :wink:
Ovaj link nije bio moja preporuka, nikako, samo smatram da i ostali treba da znaju nesto o tome :wink: ...

...Ono sto me posebno nervira, jeste sto je dostupnost podataka neogranicena, i sad umesto da pricamo o tome kakvo je vase misljenje o tome...

Diana, ne uzbuđuj se, ako ti nešto znači lično sam i shvatio upućivanje na tekst samo kao inicijativu da pročitamo nešto novo i drukčije od uobičajnog, a svoje mišljenje sam izneo putem analogije sa ogrlicama.

Takodje, ljudima treba objasniti da frizeraj za pse i pet-shop nisu mestsa gde ce im pas biti kvalitetno ociscen od glista niti ce tamo dobiti ispravan preparat protiv buva i krpelja, a ako im se na ljubimca zakaci krpelj ...

Ali isto tako reci i to da neće dobiti vrhunsku frizuru kod veterinara jer oni nisu za to školovani, a većina se bavi i time!

#450 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • 897 postova

Postovano 07 May 2011 22:47

Neznam na koju vecinu mislis?
Nijedan od kolega sa kojima se druzim i saradjujem , a svi do jednog su ozbiljni veterinari, se ne bave tim poslom.Poneko osisa - u medicinske svrhe, kada je indikovano , vezano za neko oboljenje.
Znam neke koji imaju placene groomere (akademike) . Mora da si nesto pomesao.... Hm...malo, malo , pa neke poluinformacije od tebe...

D cenim to sto pokusavas, ali, moramo prvo da savladamo mnozenje i deljenje, pa tek onda da idemo na integrale :kiss:

#451 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 697 postova

Postovano 08 May 2011 08:41

Neznam na koju vecinu mislis?
Nijedan od kolega sa kojima se druzim i saradjujem , a svi do jednog su ozbiljni veterinari, se ne bave tim poslom.Poneko osisa - u medicinske svrhe, kada je indikovano , vezano za neko oboljenje.
Znam neke koji imaju placene groomere (akademike) . Mora da si nesto pomesao.... Hm...malo, malo , pa neke poluinformacije od tebe...

D cenim to sto pokusavas, ali, moramo prvo da savladamo mnozenje i deljenje, pa tek onda da idemo na integrale :kiss:

Eto recimo najbliži meni vet. ambulanta "Barzoj" na primer, pa ona kod Botaničke bašte (ne znam kako se zove) itd..., ima ih pregršt. Prihvatam opasku da nisam pažljivo odabrao reč "većina" pa bi umesto toga trebalo da stoji "mnogi". Što se tiče poluinformacija verovatno ni sam ne znaš šta si izgovorio, ali to je već tvoj problem ne moj!

#452 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • 897 postova

Postovano 08 May 2011 15:08

Slozio bih se sa terminom - poneki. Moras pzljivo da vodis racuna sta pricas , jer ima dosta ozbiljnih ljudi ,ovde, a i tema je takva.
Posto smo apsolvirali sta je posao groomera, odgajivaca, hendlera, radnika u pet/ shop/u, vet tehnicara ... i slozili se da je za zdravstvenu zastitu (vakcinaciju) nadlezan - veterinar dodao bih sledece:
Identicna prica koja vazi za vakcinaciju protiv besnila , vazi za sve vakcinacije. Razlika je u tome sto je ova vrsta vakcinacije obavezna, inace , nas svet , neodgovoran kakav jeste , nebi vakcinisao psa ni protiv ove bolesti.
Kada se pas prvi put vakcinise i revakcinise stvori antitela - gotove odbrambene faktore na odredjenu bakteriju, virus i sl. Ona zive neko vreme i propadaju , ali organizam zapamti kakva je to infekcija bila te, u ponovnom dodiru sa ovim agensom za relativno kratko vreme , ponovo napravi antitela i uspesno se odbrani.
Zasto nam iz EU traze titar ? Nije upitanju nikakva teorija zavere , vec mi nismo iskorenili besnilo i ne radimo dovoljno na tome. Zato, da bi vam sertifikat vayio , morate da obnavljate vakcinu protiv besnila svake godine , u dan . Eu to ne radi zato sto se sekira za vaseg psa, vec zato da bi zastitila sebe. Pretpostavka je da ako odvedete psa u setnju na Avalu, a svake godine je revakcinisan protiv besnila (iako u EU postoje vakcine koje se mogu davati i na 3 g.) i ima zbog toga visok procenat antitela u organizmu , da ce organizam, odmah , reagovati i izboriti se sa ovom zarazom.
Tako , posto je kod nas visok procenat kontejner majstora na ulicama koji su nosioci raznih oboljenja preporucujemo da se titar antitela na stenecak , parvo i dr. drzi na visokom nivou jer psi , iako vakcinisani, mogu oboleti od ovih bolesti , ali su simptomi znatno blazi. Ukoliko vlasnik psa zeli da uvazi preporuku i obnovi vakcinu jedamput godisnje sa onom protiv besnila, postedi svog psa cetvorodnevnog kunjanja, povracanja i dr. , ako naletei na neki od pomenutih virusa. Drugo, na oslabljen organizam nakaci se , ponekad i nesto ozbiljnije, a to u svakom slucaju zelimo da sprecimo, iako zakon i EU to , striktno ne obavezuju.

#453 Diana

Diana

Guru

• Members
  • 5975 postova

Postovano 08 May 2011 15:14

Kada se pas prvi put vakcinise i revakcinise stvori antitela - gotove odbrambene faktore na odredjenu bakteriju, virus i sl. Ona zive neko vreme i propadaju , ali organizam zapamti kakva je to infekcija bila te, u ponovnom dodiru sa ovim agensom za relativno kratko vreme , ponovo napravi antitela i uspesno se odbrani.

U skladu sa ozbiljnoscu teme, neozbiljni Brka sa NatGeo (zuta stampa :P :P ) je napravio jednu fenomanalnu emisiju bas o virusima, gde je animacijom veoma jasno objasnjeno kako antitela "rade", znaci i za one koji nikakve veze sa medicinom nemaju.
Antitela ne nestaju, vec se broj samo "svede" na "neki", zanemarljiv, a kada se pojavi poznati virus oni se samo "brzinom svetlosti" reprodukuju u broj dovoljan da odbrani telo od virusa.

Bolje ti je da citas zutu stampu, vise bi znao :P :P

#454 vetpal

vetpal

Advanced Member

• Members
  • 897 postova

Postovano 08 May 2011 15:35

... Ali ne bez posledica , zato je za organizam bolje da vec ima veci % gotovih antitela. Ali je to Brka , strucnjak, izgleda ostavio za iducu epizodu :giggle: Jel to nesto iz Skolskog programa? Ups, jao , maco pa ti radis ... :P
Brzina svetlosti i teorija relativiteta :grin:

#455 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 08 May 2011 15:36

Diana, ja znam da ti volis te brke sa NatGeo, ali da ti razjasnim ponesto.
Elem, postoji nekoliko vrsta antitela koja deluju na razlicite stvari. Ono sto je bitno sada za objasnjenje tebi i ostalima je da postoje dugoziveca i kratkoziveca antitela, kao i limfociti koji "pamte" lose momke i na prvi znak ponovne infekcije "stancuju" specificna antitela za odredjenog uzrocnika. Antitela NE MOGU sama sebe da reprodukuju. Mozemo da ulazimo u dubioze oko toga, mada ti treba malo vise predznanja da bi bas sve shvatila u detalje. Osnovno je da imunoloski sistem treba povremeno "podsecati" ko su losi momci i provocirati ih da stalno budu na oprezu. U zavisnosti od uzrocnika (iliti "losih momaka") i kvaliteta vakcine ili prelezane bolesti, imunizacija (vakcinacija) se sprovodi jednom/dva/tri cetiri puta u razmacima od par nedelja do nekoliko godina.
Konkretno, najbolji rezultati kod vakcina koje se kod nas koriste se dobijaju redovnom vakcinacijom 1Xgodisnje.
Da li je sada malo jasnije?

P.S. Ako te to bas zanima, trazi strucne knjige iz fiziologije i imunologije. Tu sve pise :wink:

#456 Diana

Diana

Guru

• Members
  • 5975 postova

Postovano 08 May 2011 15:59

Diana, ja znam da ti volis te brke sa NatGeo, ali da ti razjasnim ponesto.
Elem, postoji nekoliko vrsta antitela koja deluju na razlicite stvari. Ono sto je bitno sada za objasnjenje tebi i ostalima je da postoje dugoziveca i kratkoziveca antitela, kao i limfociti koji "pamte" lose momke i na prvi znak ponovne infekcije "stancuju" specificna antitela za odredjenog uzrocnika. Antitela NE MOGU sama sebe da reprodukuju.

Volim :oops: Jer te cike obicno sve i objasne onima koje zanima, a ne da se "frljaju" tako da posle odgovora moras i da googlas najosnovnije :oops: Ili mislis da svi koje zanima bilo sta na svetu moraju da budu strucni samo za tu oblast? :oops:
No, dobro....

Ne znam zasto sam napisala da se sama reprodukuju :oops: Stvarno ne znam :oops:
Mozda samo previse informacija :oops:

Aj` sad malo zute stampe, za one koje zanima, a koji takodje nisu razumeli ovo dvoje :wink:

Vrste imunog odgovora

Postoje dve vrste imuniteta, a to su urođeni i stečeni imunitet.
Urođeni imunitet sastoji se od niza nespecifičnih mehanizama odbrane, a aktivni su i pre izlaganja nekom antigenu.Pod urođenim imunitetom podrazumeva se na primer kisela PH vrednost vaginalne sluznice kako bi se sprečio razvoj patogenih mikroorganizama u tom području, ili resice cilijarnih ćelija bronhijalne sluzokože koje zadržavaju štetne čestice i potiskuju ih van organizma.Ova vrsta imuniteta prisutna je od rođenja i predstavlja prvu liniju odbrane.Deluje neposredno u roku 96 sati, i nema imuno »pamćenje«.
Stečeni ili specifični imunitet se razvija postepeno nakon rođenja, a podrazumeva da za svaki antigen postoji specifičan imuni odgovor. Visoko je efikasan, ima imuno »pamćenje« što znači da ima sposobnost da pamti svaki prethodni kontakt sa određenim antigenom, odnosno da prepoznaje stranu materiju čak i mnogo godina nakon prvog kontakta, te da pokrene imuni odgovor sa ciljem da je uništi.Ima duže vreme reakcije, od 96 sati pa naviše.Limfociti i antitela sastavni su deo stečenog imuniteta.Imuni odgovor može biti humoralni (usmeren protiv bakterija) i ćelijski(protiv virusa, malignih tumora).

Humoralni imuni odgovor

Zasniva se na stvaranju specifičnih antitela protiv određenog antigena. Antitela su supstance koje se još nazivaju i imunoglobulini a luče ih B limfociti. Nakon prodora antigena u organizam i njegovog prepoznavanja, B limfociti se pretvaraju u plazma ćelije koje luče antitela protiv jednog ili više antigena koji su prouzrokovali imunu reakciju. U organizmu postoji pet vrsta antitela tj. imunoglobulina( Ig ) i to: A, G, M, E i D. Međusobno se razlikuju po hemijskom sastavu i strukturi.
IgM i IgD nalaze se na ćelijskoj membrani limfocita i predstavljaju receptore za antigene. Zahvaljujući njima dolazi do prepoznavanja antigena. Tada dolazi do diferencijacije B limfocita u plazma ćelije koje luče specifična antitela.Dolazi do vezivanja antitela za strani antigen, što prouzrokuje njegovu precipitaciju, inaktivaciju( u slučaju virusa ), lizu ( eritrocita), fagocitozu (bakterija).
Na koji način postajemo imuni? Kod imune osobe koja je već jedanput bila u dodiru sa određenim antigenom, u krvi ostaju tzv. limfociti B memorije koji se prilikom ponovnog prodora istog antigena u organizam aktiviraju tako što se brzo razmnožavaju i pretvaraju u plazma ćelije koje luče velike količine specifičnih antitela. To je razlog zašto se od nekih bolesti kao što su boginje, zauške i sl. oboli samo jedanput.Limfociti B memorije i antitela imaju sposobnost da zaustave razmnožavanje uzročnika bolesti čim uđe u organizam, tj. pre razvoja simptoma bolesti.

Ćelijski imuni odgovor

Glavnu ulogu imaju T limfociti. Ćelijski imuni odgovor se odvija tako što T limfociti dolaze u direktan kontakt sa antigenom, čak i bez lučenja antitela od strane B limfocita.Ćelijski imuni odgovor značajan je kod virusnih i gljivičnih infekcija, kod malignih tumora, transplantacije organa.
T limfociti ne stvaraju antitela, već luče supstancije koje se nazivaju citokini. Ti molekuli deluju kao posrednici između ćelija i uništavaju oštećene ćelije, ili podstiču druge ćelije imunog sistema na imuni odgovor.
T limfociti su zaduženi za prepoznavanje stranih antigena u organizmu. Na njihovoj površini nalaze se receptori, po strukturi slični onima na B limfocitima, ali ne i identični. Ti receptori još u fazi embrionalnog razvoja stiču sposobnost prepoznavanja onoga što ne pripada organizmu kao i prepoznavanja izmenjenih ćelija samog organizma. Na svim ćelijama u našem telu nalaze se histokompatibilni antigeni, pa i na samim limfocitima. Ako dođe do promene tih antigena što se dešava najčešće nakon virusne infekcije, ili pojave malignih ćelija, ili ako se u organizmu nađu ćelije sa drugačijim antigenom (kao kod transplantacije), T limfociti se aktiviraju i uništavaju takve ćelije, dok one zdrave bivaju pošteđene.

Autoimune bolesti nastaju onda kada imuni sistem izgubi sposobnost imunog pamćenja i počne ćelije sopstvenog organizma da prepoznaje kao strane i da ih napada i uništava.
Imunološka kompromitovanost je termin koji označava smanjenu sposobnost organizma, tj. imunog sistema da pruži adekvatan odgovor na invaziju patogenih mikroorganizama i drugih štetnih materija. Najčešće se javlja kod osoba koje duže boluju od nekih hroničnih bolesti, ili zaraženih virusom HIV-a.

Ne mogu da postavim link odakle je, jer se download-uje sam :oops: Nije tesko naci, samo ukucate "antitela" u Googlu, i sve saznate :wink:

#457 Sava

Sava

Advanced Member

• Members
  • 697 postova

Postovano 08 May 2011 18:27

Majo, pitao bih te nešto o neadekvatnim vakcinama i njihovoj štetnosti. Lično sam viđao prodaju vakcina na uzložbama pa kao primer navodim čoveka koji ih je na jednoj izložbi u Mačvi držao onako izložene na suncu i to prodavao. Pored neadekvatnog skladištenja postoji i rok upotrebe. Osim toga što znamo da takva vakcina može imati bitno smanjeno dejstvo kakve se još opasnosti kriju po zdravlje psa, može li nešto u samoj vakcini bitno da se promeni? Znam da je pitanje više za farmaceute, ali verujem da si i ti to pratila.

#458 Mary Poppins

Mary Poppins

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1453 postova

Postovano 08 May 2011 18:44

Priča o neadekvatnom držanju stvarno nema veze sa samom opravdanosti principa vakcinacije.
I mleko je štetno ako se pogrešno drži, i meso i povrće... pa nećemo zbog toga prestati da jedemo, nego ćemo gledati da kupujemo od onih koji su za to ovlašćeni i imaju adekvatne uslove.

Što se mene tiče, stvarno mi ne bi palo na pamet da kupim vakcinu za psa na pijaci, već ću uvek za to da odem u registrovanu veterinarsku ordinaciju.
To uopšte nije pitanje akademskih rasprava nego zdravog razuma.

#459 Diana

Diana

Guru

• Members
  • 5975 postova

Postovano 08 May 2011 19:17

Bebili, ne bi nikom normalnom, ali Sava je postavio pametno pitanje, sta ako je stene koje si kupila vakcinisano takvom vakcinom?
Nemojte polaziti od sebe i ljudi koji su vam bliski i "ok", vec od toga da ima svakvih, pa i veterinara :wink: Zasto mislis da je nemoguce da veterinar u, lupam, Maloj Mostanici, da stenetu vakcinu sa isteklim rokom?
Znas da su vakcine pred kraj roka "na popustu" kao i sve ostalo u veleprodajama, zasto da "ne ucari" malo i tu? A onda sledi Srpsko "valjda nece..."
Po meni je pitanje sasvim na mestu.... Sta MOZE da se desi psu/stenetu ako primi neadekvatnu vakcinu, bilo lose skladistenu, bilo sa isteklim rokom?

#460 JMaja

JMaja

Hero Member

• BK Veterinar
  • 2844 postova

Postovano 08 May 2011 19:48

Diana, da bi te ljudi razumeli, moraju da imaju razjasnjene pojmove koji se pominju u tekstu. Mozda je tebi razumljivo, ali velikoj vecini je u glavi nakon ovoga totalna konfuzija. Naravno da ima gomila tekstova na tu temu i jos toliko raznoraznih grafickih prikaza, slika i fotografija, ali to ne znaci da ce "prosirena" verzija biti razumljiva ostatku sveta. No dobro, volis da si teatralna .

Savo, sa vakcinama stosta moze da krene naopako ako se neadekvatno skladiste. One su najosetljivije za manipulaciju. Osnova za pravljenje vakcina su uglavnom kokosiji embrioni, kulture tkiva ili raznorazne druge podloge koje su od organskog materijala i idealne za umnozavanje mikroorganizama. To bi znacilo da su podlozne brzom propadanju , a to bi dalje znacilo da pod kozu psa ubrizgavate raspadnuto tkivo. To moze da izazove jake reakcije imunoloskog sistema, kako lokalne (na mestu davanja), tako i opste.
Dalje, u vakcini se cesto nalaze atenuirani (oslabljeni) uzrocnici koji na pravoj temperaturi mogu da ojacaju i da izazovu "proboj" vakcine, tj. da se zivotinja nakon davanja razboli, umesto da ta vakcina samo izazove imunolosku reakciju.
Zatim, u vakcinama je gomila drugih sastojaka (konzervansi, antibiotici i stosta drugo), koji bi mozda na visoj temperaturi mogli da promene osobine ili da odreaguju jedan sa drugim. Takav novi proizvod bi takodje mogao da napravi probleme. Ovo poslednje je naravno samo hipoteza, jer svaka vakcina je prica za sebe (po pitanju sastava).
Najblaza varijanta je ona vec pomenuta-da vakcina ne da odgovarajuci pozitivan efekat, pa da je pas samo prividno vakcinisan.
Bilo kako bilo, ja licno uvek vodim racuna da su vakcine kvalitetne, transportovane u hladnom lancu i skladistene u adekvatnim uslovima. Nikada ne koristim vakcinu koja je bila van frizidera duze od pola sata (leti i krace), a narocito vakcinu kojoj je prosao rok (makar i jedan dan). Od svih lekova i preparata koje koristimo, o vakcinama se najvise vodi racuna. Zato se i jezim od vakcina kupljenih "na crno".
Samo da naglasim da to ne znaci da ce se SIGURNO desiti problem SVAKI put kada se aplikuje neodgovarajuca vakcina, vec da su sanse za problem mnogo vece nego kod adekvatnih vakcina.
Sto se tice pitanja o roku vakcine, svaka vakcina ima nalepnice (1 ili 2) na kojima pise rok vazenja. Nista lakse nego procitati istu :wink: