AZTECY

Vakcinacija pasa

1,055 posts in this topic

Ok,hvala Vam puno,pitacu ga.Samo jos da dodam da je meni,kao vlasnici steneta,sve uzasno konfuzno i da smo za ovo kratko vreme obisli 3 veterinara,sa 3 razlicite price,pa sam htela da pitam i vas sve ovde.Hvala jos jednom.

Proveri ,lepo,jos jednom datum rodjenja psa i izracunajte da li je kuca vakcinisana 41. ili 42. drugi dan, da nebude tu neka zabuna.

Jedan od Marfijevih zakona je "da kada ništa više ne ide pročitaj uputstvo"!

Hoću da kažem da je možda najpametnije postupiti po uputsvu proizvođača vakcine. Sada koliko se ja prisećam ovako napamet nisu isti rokovi kod Vanguarda i Nobivaca. Po sećanju (veterinari ispravite me ako grešim!) Nobivac beše 7 nedelja pa 10 pa 14 nedelja. Čišćenje ide između beše onda sa 9 i 12 nedelja. Lično bih postupio kao da ništa do sada nije rađeno, odradio čišćenje pa nakon tri nedelje dao drugu vakcinu. Nekada se davala prva vakcina (Candur recimo) sa 7 nedelja pa revakcina nakon mesec dana, treća vakcina nje bila uobičajna. Sve u svemu mišljenja sam da ni tvoj veterinar ne pravi neku grešku.

Pridružujem sa Majinom mišljenju koje sam i sam više puta ranije iznosio da je bolje da slušaš jednoga nego deset ljudi sa različitim mišljenima. Zapamti da se isto odnosi i na dresuru sa kojom se uzgred budi rečeno počinje već prvog dana od dolaska šteneta u kuću (gde će da spava, gde će da jede itd...).

Hvala vam puno svima.Ne gine nam,onda,jos 2 meseca karantina :(

@markooooo0 mi smo se susretali u Beogradu sa cenama od 900-1700 dinara.

Hvala vam puno svima.Ne gine nam,onda,jos 2 meseca karantina :(

@markooooo0 mi smo se susretali u Beogradu sa cenama od 900-1700 dinara.

Od centra ka periferiji :wink:

samo jos da dodam da su mi stenci dobili proliv od SOLTRIKA , to sam utvrdio zato sto se isto desilo i sa mladjim leglom samo u manjem obimu , takodje i oni su dobili proliv ( vise je to redja stolica nago proliv , sa malo sukrvice u njoj ) drugi dan u toku ciscenja od parazita SOLTRIKOM !!!!! toliko od mene poz.

ovako, uskoro mi stiže štene. ja već imam psa starog 6 godina koji nikad nije bio cijepljen protiv štenećih bolesti ali je nedavno primio cjepivo protiv bjesnoće i očišćen je od parazita i nema problema s buhama,krpeljima itd. da li postoji još nešto na što bih trebao obratiti pažnju kod tog psa da ne bi bilo nikakvih problema s obzirom na to da stiže štene staro 2 mjeseca??

hvala

Ako pas nije oboleo ne znači da ne nosi klice istih. Možda jednostavno imaš sreće sa stečenim imunitetom. Ne mora da važi i za novo štene.

Zato sve po redu za svaki slučaj!

kad smo vec kod prvih vakcina kod stenadi, jedno pitanje za strucnije,tj. ljude iz veterinarskih stanica, naime komsija je pre dva dana vakcinisao stene prvom vakcinom,tj.vanguard 5 plus i druga bocica Leptoferm C-1, veterinar koji mu je bio ima veterinarsku ambulantu i znam ga, ali mi je komsiji kada je dao vakcinu psu, ostavio te dve bocice, i rekao da se vise ne izdaju knjizice(pretpostavljam zute boje) vec kad se pas bude cipovao izdace mu se pasos i polepiti vakcine dosadasnje, jer je pasos vezan za mikrocip i ne moze ga izdati bez istog. Moje pitanje glasi, da li je to sad praksa,da se ne izdaje nikakva potvrda o vakcinaciji, niti priznanica? jer u slucaju da komsija do sledece vakcine promeni veterinara i mikrocipuje i vakcinise kod drugog, da li ce taj drugi hteti polepiti prethodne vakcine u pasos?

Istina je da zute knjizice vise ne vaze, ali je vet duzan da ostavi nekakvu potvrdu da je pas vakcinisan. Licno ne verujem da ce drugi veterinar uneti tudju vakcinu u pasos, a i inace se ne unose podaci koji su "stariji" od pasosa.

Sto se cipovanja tice, pas se moze cipovati i izdati mu se pasos i bez vakcine protiv besnila, ali samo ako je mladji od 3 meseca.

Stene mi stize za nedenju dana, a vakcinisanise se danas. Kada ce stene primiti jos te dve revakcinacije?

Revakcina i buster idu u razmacima od 2-4 nedelje jedna od druge (ja licno radim na 3).

Da li u zutu knjizicu (Medjunarodna potvrda o vakcinaciji) mogu/smem da upisem koje sam preparate dala za ciscenje od glista,posto tamo pored stoji i mesto za potpis veterinara?

Zuta knjizica vise ne vazi kao dokument pa mozete u njoj pisati. U plavom pasosu ne. Cim postoji mesto za potpis veterinara, jedino je on nadlezan da nesto upise. Pasos za psa je zvanican dokument i svako pisanje po njemu od strane neovlascenih osoba bi bilo kao da sami unosite i ispravljate podatke u svom pasosu/licnoj karti.

da li poslije cijepljenja protiv bjesnoće također vrijedi da pas ne bi smio izlaziti u šetnje i slično?

hvala

veterinar kaze da pas treba da primi vakcinu protiv bjesnila tek kad napuni 7 meseci jeli to tacno ili da je vodim kod drugog veterinara?

Kod nas u NS je sa 6 meseci vakcinacija protiv besnila, prva, naravno ako se zna koliko je pas tacno star.

ako zakon nije manjan onda vazi da svaki pas stariji od 4 meseci mora biti vajcinisan protiv besnila.

veterinar kaze da pas treba da primi vakcinu protiv bjesnila tek kad napuni 7 meseci jeli to tacno ili da je vodim kod drugog veterinara?

Trazi veterinaru napismeno to sto ti je rekao-obogatices se :wink:

Kod nas u NS je sa 6 meseci vakcinacija protiv besnila, prva, naravno ako se zna koliko je pas tacno star.

Dezinformacija, kao i uvek. Ovo nije lokalni zakon, niti ima veze sa gradom, vec je Zakon Rep. Srbije, na snazi bar 3-4 godine. Tih 6 meseci nije postojalo nikada.

ako zakon nije manjan onda vazi da svaki pas stariji od 4 meseci mora biti vajcinisan protiv besnila.

Promenjen :wink: , pre mozda i celih godinu dana: svi stenci stariji od TRI meseca moraju biti vakcinisani protiv besnila i cipovani.

Promenjen :wink: , pre mozda i celih godinu dana: svi stenci stariji od TRI meseca moraju biti vakcinisani protiv besnila i cipovani.

pa kako :?: kako ide onda program vakcinacije? besnilo ide sa redovnom ili ?

E pa ja sam svog psa vakcinisao sa 6 meseci protiv besnila, jel tako je rekao veterinar, koga je ovlastila drzava da radi.

pa kako :?: kako ide onda program vakcinacije? besnilo ide sa redovnom ili ?

Pa,Srbija... :wink: Mislis da veterinari pisu te zakone? :wink:

Kako-lako.. Odes na Bg Vet. Fakultet,i uz 2. revakcinu protiv zaraznih bolesti,oni stenca cipuju i vakcinisu protiv besnila. To je zvanicno. Nezvanicno-drzis fige sam sebi kad krenes u setnju da te ne navataju Komunalci i cekas da stene napuni 4,5 meseca :mrgreen:

E pa ja sam svog psa vakcinisao sa 6 meseci protiv besnila, jel tako je rekao veterinar, koga je ovlastila drzava da radi.

Zakonska obaveza svakog vlasnika je da psa vakcinise sa 3 meseca starosti. Sta je veterinar rekao ne znam i ne ulazim u to, ali 6 meseci je prekasno (bar po zakonu).