Sign in to follow this  
OgnjenBK

Zapadnosk. beli terijer (West Highland White Terrier) 3. deo

Recommended Posts

Boldirala sam ispravku :wink:

Kad čitate jednu imate utisak da pse drži zapušteno (što nije tačno), kad čitate drugu struju imate utisak da preteruju (što takođe nije tačno), kad čitate treću mislite da su vlasnici debili (a ni ovo nije tačno)

Puno vam hvala na iscrpnom objasnjenju.Na zalost sada ce mi klinci sesti na glavu zbog ove nove odluke a i vi svi ovde na forumu cete biti uskraceni jos 6 nedelja za fotke od Rina,tako smo mu ime dali.Jos jednom tnx pa se kuckamo za par nedelja kada stignu fotkice.Pozz svima

mi smo nasu lolu uzeli sa 9 nedelja, istrimovanmu i snezno belu ... sve je bilo ok . Sada smo je istrimovali sa 5 meseci opet i nismo je prepoznali koliko nam je lepa i lici na westija :)

mislim da je sve to individualno ...

Ljudi šta Vam jedu psi? (thinking) ... Kokica je počela i Hills da odbija, mršti se nešto na njega već danima. A i sad videh na nekom sajtu (dogfood analysis cini mi se) da ima ocenu samo 2,5 od 5 jer su navodno analize pokazale da je glavni sastojak kukuruz koji sam se ja bas trudila da izbegnem u ishrani (shake) . Esta kaže Natural trainer za koji ne mogu da nađem sastav (mada znam još jednu devojku koja hrani svog westija time i njoj je super) i N&D koju neki hvale neki pljuju, kažu da se nije nešto pokazala i dosta njih se žali da se psima ne sviđa, a meni po sastavu deluje ok. Tu je sad i neka polemika oko toga što su valjda počeli da je proizvode u Inđiji, pa kao nije više to to. Ove ostale su mi nešto sve bzvz. Jedino su svi saglasni oko TOTW da je super, ali nje naravno nema na tržištu. A i kao što već rekoh pre neki dan, ne bih da menjam psu non stop hranu. Ako stvarno ne bude više htela ovaj Hills, promeniću još jednom i onda ostajem pri tome, bar dok ne napuni godinu dana. Ali ako već moram da menjam, nemam pojma šta da odaberem. A treba još i pogoditi da joj se sviđa pošto je mnogo isplativije kupiti džak, nego na kg, ali šta ću ja sa džakom od 12kg npr. ako ona pojede 2kg i posle neće više kao što je do sad radila sa 3 različite hrane.

Ne znam, nisam pametna...... Ako ima neko neki savet, recite bar šta se vašim psima sviđa i šta im se dobro pokazalo

Od ove "ljudske" hrane joj dajem piletinu, govedinu, pirinač, jogurt, neko sveže povrće (papriku najviše voli), ponekad tunjevinu, i to je uglavnom to....Ali osnovna hrana su joj granule

Moji psi jedu hranu koja je spremana dan za dan od mesa i pirinča uz razne dodatke

Nisam pristalica ishrane pasa granulama jer smatram da su one ustvari briketi od mesnog brašna nepoznatog porekla, koje sve i da je vrhunskog porekla, da se ne bi pokvarilo, mora da bude konzervisano.

Proizvođač je tu od sporedog značaja.

Kao što svojoj porodici ne bih donosio na sto dehidrate, tako gledam i na ishranu naših pasa.

Mima, slažem se sa Vama da granule nisu najsrećnije rešenje. Kad god mogu ja svom psu dajem nešto kuvano. Problem je u tome što neko nema vremena da kuva svom psu tri obroka dnevno (ja zbog obaveza ne kuvam ni za sebe ). Osim toga i kad bih imala vremena, ne verujem da bih umela da joj dam u potpunosti izbalansiranu ishranu i da joj pritom dodam sve potrebne vitamine i minerale u pravim količinama. Iz tog razloga psa hranim granulama, uz kao što rekoh, dodatak kuvane ili sveže hrane, kad god je to moguće. Možda su granule nužno zlo, i možda nijedne nisu idealna hrana za psa, ali sigurno je da i među njima ima dosta razlike. Na kraju krajeva ne koštaju džabe neke 100, a neke 1000 din za kg. Pitanje sam postavila jer me interesuju iskustva drugih vlasnika u pogledu dehidrirane hrane, odnos cene i kvaliteta i to koja se hrana psima generalno dopada. Moj pas je očigledno veoma probirljiv. Problem je u tome što će ona svaku ponuđenu hranu jesti ispočetka, ne odbija ništa, ali onda posle jedno mesec dana naprosto neće više to da jede. I sad ja tražim neko adekvatno rešenje. Verujem da ima dobrih proizvođača, iz zemalja gde se ipak sprovodi neka kontrola kvaliteta i gde u pakovanju zaista mora biti ono što piše na deklaraciji. Ima i onih kod kojih je nažalost to daleko od istine. Upravo zato i tražim savet :oops: Verujem da je Vaše rešenje najbolje, ali ja jednostavno nisam u mogućnosti da psa hranim samo na taj način. Pozz

Ja isto mislim da je kuvano i domaće najbolje i da su granule nužno zlo. Kod nemanja vremena uvek postoji varijanta da se skuva za vikend celonedeljni obrok, izdeli se na porcije, ohladi i spakuje u zamrzivač. Uveče se izvade porcije za sutra i ništa lakše. A granule ne izbacivati, jer svakako će se desiti dan/i kad nema kuvanog u zamrzivaču, a ni vremena za spremiti.

Što se granula tiče, meni su se lepo pokazale TOW i Belcando. Moji su uvek voleli Joseru (mislim Family ili Festival, nešto na F ne sećam se), sastav je shit, ali oni su je jeli ko ludi i gojili se. Tako da sam to uzimala kad sam htela da se podgoje. Moja topla preporuka je Belcando, malo džakče, pa ako joj se sviđa, još jedno.

Pozdrav

Ja mesam granule (marke koje sam vec pomenula) sa kuvanim. Ako bas nije pri apetitu i mrljavi - tad joj dam samo kuvano.

Elem, niko od nas nije dokon, retki stizu i za sebe i svoju porodicu da kuvaju od danas za sutra, vec se kuvaju vece kolicine necega koje se jedu vise dana, ili se deo zamrzava. Tako i za psa. Ja licno, skuvam celo pile, ili ceo juneci jezik, a onda dve trecine skuvanog mesa zamrznem, a trecinu u frizider sa pripadajucom kolicinom pirinca i sargarepice. To stoji u frizideru par dana dok se ne pojede. Posle toga odmrzavam sledecu trecinu mesa iz friza i opet kuvam svezu pripadajucu dozu pirinca i sargarepe. Tako da, kad se tako postave stvari - utrosak vremena najcesce nije problem, mada ima trenutaka kada nemam vremena ni za to, pa neko drugi od ukucana priskoci u pomoc.

@ Natasa_76 Inače probali smo i Belcando, bila je neka promocija pa smo dobili ono malecko pakovanje gratis... Neće ni da omiriše (shake) . Dam ga komšijinom psu, on je omlatio u sekundi! (rofl) Mnogo sam je razmazila......

@ Natasa_76 Inače probali smo i Belcando

Neće ni da omiriše

Mnogo sam je razmazila......

Ma svi mi razmazimo manje ili više :oops:

Naročito kad je jedno ili dvoje, pa još kad su u stanu, qq majko, baš bukvalno ko deca :giggle:

Živela sam i u stanu sa jednim psom i u kući sa šest pasa u jednom trenutku i evo me opet u stanu samo sa jednim. Gde god i koliko god, moji su uvek bili razmaženi, jer ja tako volim i u tome uživam, tako da ne krivim nikog ko razmazi.

Javljaj kako klopa nove granulice :kiss:

Nažalost, vrlo loše.... Tačnije neće ni da ih omiriše... (wonder) .... Još uvek ih mešam sa starima, mada ni tako neće. Šta više uopšte neće granule, nijednu vrstu... Ne znam da možda nije do toga što joj ispadaju zubi, pa ne može da gricka.... Običnu hranu tamani, grickalice i poslastice takođe, ali granule ne dolaze u obzir.... A ja kupila džak :mad::mad::mad: Svi kažu da je ostavim jedan dan bez hrane pa će jesti, a meni sve žao da je pustim da gladuje i na kraju uvek popustim i dam joj nešto drugo....

Ako joj se menjaju zubici vrlo je verovatno da je to u pitanju i da joj prija meksa hrana. Ako joj vec dajes obicnu hranu, probaj da joj pomesas obicnu i granule, to pali u 99% slucajeva. Takodje, ukoliko ne zelis da je izgladnis da bi jela (sto i nije losa ideja, ali razumem da se brines i da to ne zelis da radis) probaj da joj bar smanjis obrok. Dakle, daj joj upola manji obrok jedno 2-3 puta, a onda joj daj obicnu hranu pomesanu sa granulama.

Takodje, ne znam kakva su tudja iskustva, ali koliko ja vidim, mali psi su opasni probiraci. I Esta ima faze kad pomirise sveze skuvanu piletinu i pogleda me ocajnim pogledom kao da sam joj dala go*no. Opet ima faze kad ne bira i jede sve bez problema.

Takodje, jedna opsta napomena. Posto joj dajes obicnu hranu tj. kuvano - mrka kapa da ce ti ikada vise u slast jesti klot granule. Obicno kad psi probaju kuvanu hranu - nece vise da jedu samo granule. Zato ti je najbolja varijanta da joj mesas.

Pa pokusavam da joj ne dam običnu hranu zadnjih par dana, nego ili umesam nešto ili joj nudim granule više puta na dan. Pojede ona malo kad baaaaš ogladni, ali to je tek toliko da ne presvisne od gladi. Kad nisam kod kuće hrane je mama ili brat i kad joj oni daju bolje jede. Manipulator mali, tačno zna da od njih neće dobiti ništa kuvano, pa po principu - daj šta daš! A za mene zna da ću se kad tad smilovati, i onda namerno bojkotuje granule.

A kad joj pomešam sa nečim, ništa manja muka. Zubima vadi granulu po granulu na pod i baca dok ne dođe do "normalne" hrane.... (rofl)

Ponekad se prosto pitam da li je stvarno moguće da su tooooliko namazani?!?!?!?

I još jedno pravilo - što je skuplja i kvalitetnija hrana - to više beži od činije...

Kad joj zalijem granule jogurtom - ni da omiriše! Sam jogurt OBOŽAVA!

Ne znam da li je već vreme da pređemo na 2 obroka pošto toliko mrljavi (sad će 6 meseci za koji dan)? Možda bi onda bolje jela....

Nije neuobičajeno da mali psi znaju biti veliki probirači :giggle: ...i slažem se da kombinacija tijekom dana kuhanog i dehidrata , naravno posebno posluženog može biti mrka kapa, što se može manifestirati da će pas radije preferirati kuhani obrok, a odbijati dehidrat , no eto moje osobno iskustvo i praksa je da se nikada ne odlučujem na takvu varijantu zajednog serviranja u obroku ( kao i da izvodim razne pokuse "mokrih" granula sa jogurtom, juhom ili sl.)

Striktno to odvajam...psu ponudim uobičajeni dnevni kuhani obrok...ako ga neće kroz neko relativno kratko vrijeme pojesti..jednostavno ga uklonim...ostaje mu samo dehidrat kao konstatna ponuda.

Također slažem se iako to nekima možda previše rigidno zvuči da nije loš postupak da mu se čak i uskrati na dan dva i kuhani obrok uz samo ponuđeni dehidrat.

Naravno, sve je to relativno i svaki vlasnik najbolje može procijeniti koji pristup je najbolji za njegovog psa :) ...

ali eto neki moj savjet prosječnog vlasnika psa, kojeg naravno možete prihvatiti ili ne , da se ne ograničavate ili fokusirate na dnevno striktan broj obroka, nego da mu dehidrat (naravno morate pronaći i onaj brand koji je njemu privlačan i po svemu mu odgovara ) držite tijekom cijelog dana dostupnim.

Sretno :)

@AnaKoko, vreme je da staviš srce u džep, a granule u činiju (nod)

I ja sam imala problem sa Winy (westi) dok smo živele u stanu. Izvoljevala je sa ishranom da je to bilo strašno, tako da znam kroz šta prolaziš. Nisam uspela da je naviknem samo na granule, nisam se nešto posebno dugo ni trudila, jer sam imala vremena na pretek pa sam joj kuvala. Kad smo se preselile u kuću i kad su stigli neki novi psi (švajcarski beli ovčar, patuljasti šnauceri, a kasnije i westi bebe), počela je da jede sve i to brzinom svetlosti. Čopor je čudo. Na žalost, u septembru smo ostali samo Oto (patuljasti šnaucer) i ja. Pobegli smo iz starog, odvratnog naselja i uselili se u novi stan. Eto problema sa hranom ponovo. Za njega je to bila ogromna promena, a pri tom je mnogo tugovao za svojim društvom :( Za njegovo dobro, ja sam stegla srce i sipala suve granule u činiju. Samo je ležao i nije hteo da jede. Granule sam sipala u utorak u 8 ujutru, prvo grickanje sam čula u sredu oko 23.30. Do ujutru je, verovatno iz više puta, pojeo sve. Od tog dana jede punu porciju granula svaki dan, plus kuvano, kad ima, jer ne kuvam svakog dana. Možda će me neko sad osuditi za surovost, ali ja sam uradila ono što sam smatrala da je ispravno. Možda sam rizikovala pad imuniteta, možda sam samo imala sreće, al eto, to je moje iskustvo.

Puno sreće sa Kokicom, želim ti da što pre projede. :kiss:

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this