Sign in to follow this  
OgnjenBK

Zapadnosk. beli terijer (West Highland White Terrier) 3. deo

Recommended Posts

Odmah da razjasnimo: westi nije beli skotski terijer. Ovo je potpuno druga rasa originalnog naziva West Highland Terrier, sto u bukvalnom prevodu znaci beli terijer sa zapadnih visoravni. Kod nas je uobicajen prevod-zapadnobeli skotski terijer, a opsteprihvacena je skracenica westi. Za tvorca ove rase smatra se pukovnik Malcolm of Poltalloch. Zeleci da stvori lovackog psa koji ce odudarati svojom bojom od divljaci, stvorio je terijera bele boje. Za selskciju su koristeni kern terijer i skotski(Aberdinski) terijer. Pomenuti pukovnik je imao veliki broj ovih pasa, no njemu je bilo najvaznije da novostvoreni pas bude vrhunski lovac i da bude beo. Zato ovi prvi primerci nisu imali toliko skladnu gradju kao danasnji, ali su od svojih predaka nasledili izuzetan lovacki instikt, borbenost i hrabrost. Ono sto danas vidimo u izgledu westia formirano je posle drugog svetskog rata. Sobzirom da je rat prezivelo svega nekolko primeraka, iz ove siromasne kolicine pasa i svega jednog muzjaka, nekolicina zaljubljenika uspela je da ozivi ovu rasu. Jedna od losih genetskih karakteristika koja je ostala prisutna kod ove rase (posto je zazivela od samo jednog muzjaka) jeste nedostatak jednog testisa. Ali, vremenom, uz strogu selekciju i brigu o uzgoju i ova nepozeljna osobina se sve vise gubi. Prvi West highland white terrier Club je osnovan 1904.god. a zvanicno priznavanje rase desilo se 1907. Popoularnost rase raste 70-tih godina. Njegov izgled male igracke udruzen sa zivahnim temperamentom cini svoje i on postaje miljenik na hiljade vlasnika samo u Nemackoj. Iako mali pas, odlikuje se velikom izdrzljivoscu i cvrstinom. U skladu sa svojim temperamentom, ne voli samocu vec uziva u drustvu i porodicnom okruzenju. Ovaj pas je ostrodlaki, a dlaka mu je i dvoslojna, ne menja dlaku promenom godisnjih doba i ne linja se. Obavezno je redovno iscesljavanje, a za one izlagacke primerke, trimovanje prepustite strucnom licu, jer ce ovaj pas samo uz pravu i strucnu negu izgledati lepo i onako kako westi i treba da izgleda. Boja dlake je svetlo krem (slonovaca) i od presudnog znacaja za izgled i zdravljepsa je njeno redovno iscesljavanje. Dakle, moze se zakljuciti da ovaj pas moze da zivi napolju i izdrzi hladno zimsko vereme, ali vecina vlasnika odlucuje da ga drze u stanu, pre svega zbog velicine, a i zato sto se ne linja. Kao sto je slucaj i kod drugih terijera, jedna od osobenosti ove rase je tvrdoglavost . Od najranije mladosti treba poceti sa vaspitavanjem, jer ce vas u protivnom neposlusnost ovog psa izbezumljavati. Cuva kucu svog vlasnika i spreman je da napadne i vece pse od sebe u odbrani svog poseda. Odikuje se izuzetnom srcanoscu.Veoma voli da se igra i istrazuje.

OPSTI IZGLED

Snazno gradjen,duboke grudi i daleko unazad postavljena rebra. Ravna ledja. Zadnje noge misicave i pune snage.U velikoj meri jedan velicanstven spoj snage i atraktivnosti. Lobanja je blago zobljena. Gornji deo glave blago se suzava od korena usiju ka ocima. Rastojanje izmedju potiljne kosti i ociju neznatno je vece od duzine prednjeg dela. Glava je odlakana bogatom dlakom. Nosena je pod pravim ili manjim uglom u odnosu na osu vrata. Glava ne treba da je ravno nosena. Prednji deo od ociju do vrha brade se blago suzava.Jasan stop izrazen jakim lukovima ceonih kostiju neposredno je nesto ispred gornje polovine ociju i izmedju ociju blago udubljenje. Deo ispod ociju nije upao ili jako odsecen, vec dobro ispunjen. Snazne vilice iste jacine. Nosna pecurka crna i prilicno velika, sa njuskom cini ravnu liniju. Nosna pecurka nije spicasto isturena. Oci su daleo jedno od drugog, srednje velike, okrugle i tamne, inteligentne. Svetle oci su nepozeljne. Usi su male, uspravno i sigurno nosene, zavrsavaju se jasnim spicem. Niti daleko jedno od drugog niti pak blizu. Dlaka je kratka i ravna (somotasta), vrh uva bez resa. Okrugle, siroke, debele i velike i preterano odlakane usi su nepozeljne.

Zubalo izmedju ocnjaka je tako siroko da odaje utisak ostrine ne grabljivice. Zubi su u odnosu na velicinu psa veliki. Pravilno makazasto zubalo, pri cemu gornji sekutici bez razmaka nalezu na donje. Zubi su postavljeni vertikalno u vilicu. Vrat je misicav, ka korenu blago siri. Plecke su koso unazad polozene, siroke i dobro prilezuce na grudi. Rameni zglob dobro unapred postavljen, a laktovi prilezuci pri cemu je omoguceno slobodno kretanje i paralelne prednje noge u odnosu na osu tela. Prednje noge su kratke, misicave i ravne, prekrivene gustom, kratkom i ostrom dlakom. Telo je kompaktno. Ravna ledja sa sirokim snaznim slabinama. Duboke grudi. Rebra u gornjoj polovini tako zavijena da bocne strane cini ravnim. Zadnja rebra daleko unazad postavljena. Rastojanje izmedju poslednjeg rebra i zadnje noge toliko kratko koliko je tospojivo sa slobodnim kretanjem. Zadnje noge su misicave i siroke u gornjem delu. Noge su kratke, misicave, sa snaznim tetivama. Butine veoma misicave i nisu daleko jedna od druge postavljene. Skocni zglob je veoma dobro uglovan i postavljen dobro ispod tela. Prednje sape su vece od zadnjih, sa snaznim i dobro popunjenim jastucicima. Pokrivene su kratkom,ostrom dlakom. Rep je dug od 13-15 cm, prekriven ostrom dlakom bez zavesica, ravan koliko je moguce i snazan, pri tome nije veselo ili iznad ledja zavijeno nosen. Rep ne sme biti kupiran. Kretanje je slobodno, ravno i tecno. Prednje noge se samo iz ramena pomeraju. Kretanje zadnje noge je slobodno i puno snage. Dlaka je dupla. Pokrovna dlaka je duga oko 5 cm, ostra bez bilo kakvih znakova uvijanja. Podlaka je somotasta, kratka, meka i gusta. Boja je bela. Visina grebena je oko 28 cm,tezina od 6-8kg.

i ja malo pratim ovu temu :)

Nek je srećno svima Badnje veče i Pravoslavni Božić,Hristos se Rodi :)

:arrow: Pozdrav svim ljubiteljima westija :!:

Extra su ja sam moju kupio pre 1 mjesec i extra je jako su dobri i privrzeni vlasniku evo primjera moj brat ostane kuci sa Bellom ja odem vratim se posle pola sata ona i dalje stoji pred vratima i zavija za mnom koji su to slatkisi

Btw imam problem kupio sam granule za kucice i hranim je sa tim ali kako moja porodica je hrani i sa stola joj daje kad jedemo ona nece vise granule i kad joj naspemo pa mi sjednemo da jedemo laje na nas da joj damo sta da radim please hlp

Po meni je greska davati sa stola psu, narocito u vreme jela, tu gresku smo i mi napravili i sada dok jedemo pas sedi i gleda sta tu njemu pripada, odnosno da li ce neko nesto da mu da...

Mi je naprosto ignorisemo, ne obracamo paznju, ona laje, cvili, a isto tako i odustane. Jednostavno mora da se odvikne od te lose navike i to je to. Sada su ti problemi manji, posedi oko pet minuta dok mi jedemo i odustane od svoje ideje i ode od stola :D

Pozdrav svima!

Odusevljena sam (malo je reci odusevljena) ovim psima, strasno bih volela da nabavim jednog ali jako slabo se razumem, pa ako neko moze da mi pomogne:

Da li se mogu drzati u stanu?

Da li uzeti muzjaka ili zenku?

Sa koliko meseci uzeti westija?

Ja ti mozda mogu pomoci iako nisam vlasnik westija vec nekih mnogo vecih rasa koje su teze za cuvanje u stanu :D

Poznajem ljude koji imaju westija i jako su zadovoljni s njim i njegovim ponasanjem u stanu. Sto se tice linjanja to ce ti reci neko od vlasnika bolje, mada mislim da nema prevelikih problema s tim, ali kao sto rekoh ovi moji prijatelji su jako zadovoljni sa svojim westijem, brzo su ga naucili sve sto se tice vrsenja nuzde i toga gde sme, a gde ne.

Sad muzjak ili zenka- zenke su privrzenije, neznije i maznije, a muzjaci veci karakteri, mozda malo i tvrodglaviji mada ne treba generalizovati.

Po meni najbolji period za uzimanje bilo kog psa je period nakon prve vakcine, znaci od 45-50 dana zivota. Na taj nacin bar po meni pas se vise veze za vlasnika, a isto tako i vlasnik prolazi kroz sve faze odrastanja svog psa: ucenje gde da vrsi nuzdu, privikavanje na povodac, prve setnje...po meni su to neki trenutci koji se ne mogu doziveti sa psom npr.od 3-4 meseca koji je mnoge od tih stvari naucilo kod odgajivaca.

Ja sam svoje pse uzela jako rano i nema vece srece nego doneti malu bebicu u svoj novi dom i zajedno se prilagodjavati na zajednicki zivot.

Puno pozdrava svim ljubiteljima i upozorenje da ne kupuju stenad bilo koje rase od ne proverenih osoba. Sva pitanja mozete postaviti odgajivacu pod nikom Tanjawesti i sigurna sam da ce odgovoriti svima. Moje tople preporuke za ovu odgajivacnicu :D

Ja sam kupio Bellu preko oglasa u Srbiji kostala je 200e kad sam je kupio bila je vakcinisana cipirana sa rodovnikom meni je dobra roditelji imaju odlicne ocjene a sto se tice uzgajivacnica nisam mogao iz njih da kupim svi stenci su bili 600 do 1000 e

image0122j.jpg

Fema, koje ste vi odgajivačnice kontaktirali kada su štenci westika koštali između 600-1000€?????

Provereno znam, da ima extra kvalitetnih štenaca već od 300€...Poznajem odlične odgajivače, kod njih su od 300-600€.

Kod mene su od 300-400€...Pa o kojim to odgajivačnicama je reč u Srbiji,(ne pričamo o inostranstvu...ili pričamo?) gde je štene 1000€, nakuckajte molim Vas, baš me zanima kakav je to kvalitet psa i poreklo. To i jeste realna cena, obzirom koliko ozbiljan odgajivač ulaže u pse, nabavkom sve boljih i boljih pasa, ali na žalost u Srbiji se ta cena ne može održati, svi znamo zašto...Van Srbije-da!

I koji je to odgajivač čipovao malo štene...i zašto?

Ako je bilo malo a čipovano, verovatno znači da je uvezeno od preko u nekom gepeku, nagurano sa još nekoliko pasa...

Imali ste puno sreće da preko oglasa niste dobili bolesnog psa, kojeg ljudi neretko ne mogu lako izlečiti.

Pas se NIKADA ne kupuje na neviđeno! Pogledati oba roditelja, biti u kontaktu sa odgajivačem duži period, zapravo, najbolje od kad se kuja ošteni, odlaziti nekoliko puta da se pogleda leglo kako napreduje, da li su u čistom, suvom, da li su zdravi, i štenci i kuja i td...

Pa tek od drugog meseca života, izabrati štene i poneti ga kući. Iza toga ostati u kontaktu sa odgajivačem, informisati se, konsultovati i td...

Pas je član porodice koji će živeti dobrih 15ak godina sa Vama...

Zaista treba da bude "zdrav i prav"!

Ja pozivam sve buduće vlasnike da došetaju do mene i vide i upoznaju se sa rasom, iz kaficu i brdo pasa...

Westi je rasa koja iziskuje troškove do kraja života, samo grooming psa na dva-tri meseca košta, a gde je nega, dobra ishrana, posete veterinaru i td i sl...

Kupiti psa je ozbiljan i odgovoran korak...kakvi preko oglasa-ni slučajno!

Cao dragi nasi,

posle duzeg vremena proputovanja po dalekom Sibiru da se javimo i obradujemo vas, princeza Zoe nam je trudnaaaaaaaaaaaaa ...aaaaaaaaaaaaa....danas nam je 40 dan i volela bih da mi prosledite link jel nisam dugo bila i ne stizem da iscitavam sve...link sa ishranom skotnih kuja westija :lol: Ajoj, ona je sva mirna i mazna, stvarno je drugo stanje kod njih kao i kod zena :mrgreen:

Drustvance, eto ulepsali smo Vam dan, pozdravljamo vas i veceras cemo sesti malo da vas citamoooooooo :oops:

Zoe

Ja sam bio u kontaktu sa odgajivacem od rodjenja nase Belke a sto se tice odgajivacnica to su bile neke u Austriji i kao drugo ona ima sada 4 mjeseca mi smo je dobili sa 3 i po i tada je cipovana pred nasim ocima Pozdrav

A sto se tice vase odgajivacnice Tanja Westi stvarno mi je zao sto nisam cuo za nju kad sam kupovao psa Veliki pozdrav od Belle i Feme I ako budem ikad mogao da dodjem do vas povescu i Bellu

Ja jos uvek nemam dovoljan broj postova za pp (cini mi se da je i ovde pravilo 10 :) ) pa mi za sad preostaju jedino pitanja na temi... Gde se nalazi Tanjina odgajivacnica?

Na ovome forumu su Privatne Poruke automatske jedino u slicaju kad Pravila Foruma govore:

19. Privatne poruke: Sadržaj privatnih poruka takođe podleže pravilima foruma. Nije dozvoljeno javno objavljivanje primljenih privatnih poruka na forumu, osim ako se autor poruke nije saglasio sa tim. Zabranjeno je slanje propagandnog materijala, kao i vređanje, uznemiravanje i pretnje putem privatnih poruka. U slucaju da dobijete privatnu poruku takvog sadrzaja, koristite opciju 'Prijavi privatnu poruku administrator' koja se nalazi u okviru svake privatne poruke. Administracija foruma ima pravo da opomene i sankcioniše člana koji je koristio mogućnost slanja privatnih poruka na neprimeren način ili je objavio sadržaj primljenih poruka.

Fema:

Austrija je već nešto drugo...tamo cene i jesu takve-kakve treba da budu...

Ne žalite što niste znali za mene, ne biste nikad imali baš Vašu Bellu... :D

A kod mene ste dobro došli-izvolite!

Dukana, čestitam na novini...sve najbolje želim! Ko je srećni tata?

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this