Skoči na sadržaj

Fotografija

BOLESTI KOZE MALIH ZIVOTINJA

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
109 odgovora na ovu temu

#1 AZTECY

AZTECY

Newbie

• Members
  • 115 postova

Postovano 22 June 2004 16:42

FIZIOLOSKA ULOGA KOZE

Fizioloska uloga koze je velika, ovde cu navesti samo najbitne njene funkcije:

1. Zastitna uloga (Koza je barijera koja sprecava prodor stetnih fizickih, hemijskih i mikrobioloskih agenasa).
2. Termoregulaciona uloga
3. Uloga u percepciji dodira, bola i temperature
4. Sekretorna funkcija
5. Uloga u stvaranju dlaka i nokte
6. Uloga u pigmentaciji
7. Uloga u stvaranju vitamina D-kompleksa
8. Uloga kao rezervoar vode i elektrolita
9. Koza moze biti i indikator zdravstvenog stanja organizma.

OSNOVNE RAZLIKE U GRADJI I FUNKCIJI KOZE PASA, MACAKA I LJUDI
Koza je sastavljena od dva osnovna plasta. Prvi se zove epidermis, a drugi je korijum. Epidermis kod pasa i macaka je veoma tanak, zato sto je telo pokriveno dlakom. Kod coveka epidermis je znacajno deblji i pretstavlja, glavnu zastitnu barijeru. Kod zivotinja samo na jastucicima sapa postoji razvijeniji epidermis. Ujedno, to je jedino mesto kod pasa i macaka gde se nalaze znojne zlezde. Lojne zlezde su slicne gradje kod zivotinja i ljudi. Kod pasa i macaka njih najvise ima na ocnim kapacma, spoljasnom usnom kanalu, usnama, a kod ljudi su stacionirani na licu, ramenima i ledjima.
Za dlake pasa i macaka karakteristicno je da se nalaze u grupama koje se sastoje od jedne primarne i vise sekundarnih dlaka. Dlake coveka, osim na ledjima i na glavu, imaju pojedinacne folikule.
Inervacija koze je u osnovi ista, samo su kod ljudi receptori obavijeni, debljim kapsulama. Zbog nedostatka ekrinih znojnih zlezda i bogatog dlacnog pokrivaca, kako i zbog zastupljenosti arterio-vekskih anastomoza, koza pasa i macaka je bolje prilagodjena konzerviranju, nego odavanju toplote.

POVEZANOST IZMEDJU STAROSTI, POLA I RASE U POJAVLJIVANJU KOZNIH BOLESTI

STAROST
Ovo je veoma vazan podatak zbog toga sto su pojedina oboljenja vezana za uzrast zivotinje. Demodikoza, na primer, obicno pocinje kod mladih pasa pre seksualnog sazrevanja. Medjutim, alergije e najcesce javljaju u starijim zivotinjama. takodje, hormonski poremecaji se javljaju u dobi izmedju 5-10 godina starosti.

POL ZIVOTINJE
Ovaj podatak je vazan kod disbalansiranja polnih hormona. Osim toga, perianalni adenomi se iskljucivo javljaju kod muzjaka.

RASA ZIVOTINJE
U novije vreme se istice rasna predispozicija za pojedina oboljenja koze. Tako se seboreja cesto javlja kod kokera i irskih setera, akne i demodeks su karakteristicne za dobermane, akantoza kod jazavicara, neurodermatitis kod temperamentnih rasa, lupus se cesto puta sretne kod skotskog ovcara, a vlazni dermatitis je karakteristican za nemackih ovcara...

ZASTO SU KOZNE BOLESTI TAKO KOMPLIKOVANE ZA DIJAGNOZU?
Kad sam nabrajao uloge koze, spomenuo sam, medju drugome, da je koza ogledalo zdravlja organizma. Ogroman je broj sistemskih i metabolickih bolesti koji se manifestiraju i na kozi. Dakle, ako se javi crvenilo ili svrab na kozu, veterinar najpre treba da razgranici poreklo tog svraba. Veoma je vazno da se zna kada i kako je problem poceo. Ako se zivotinja cese, veterinar najcesce nije u prilici da uoci primarne kozne promene zato sto su one izmenjene autotraumom noktima ili zubima. Nije retko da vlasnik i ne trazi pomoc veterinara dok sekundarno ostecenje ne postane veoma izrazeno, a tada vec u velikoj meri maskira primarni razlog cesanja. Zbog toga je izuzetno vazno pitanje: sta je vlasnik prvo primetio? Kad odete kod veterinara morate se dobro setiti sta ste to prvo primetili kod pasa. To ce doktora veoma olaksati posao. Samo molim vas, ako niste sigurni bolje je da nista ne kazete nego li da doktora navedete na pogresan put. Takodje je bitno ustanoviti dali je bolest nastupila naglo ili ima hronicni karakter.
Bolesti koze se mogu opdeliti na bolesti koze sa pruritusom (svrab) ili bez pruritusa.

SVRAB (Pruritus)
Sa klinickog aspekta svrab se moze podeliti u dva razlicita tipa: spontani-fizioloski svrab, koji povremeno nastaje kod zdravih individua i je reakcija na slabe, kratke i jasno definisane nadrazaje koze i patoloski svrab, koji je daleko izrazitiji i krakterise neko od koznih oboljenja. Ovakav svrab najcesce uzrokuje sekundarno ostecenje koze i dlaka.

BOLESTI KOZE SA PRURITUSOM
U ovoj grupi spadaju ona oboljenja koja su izazvana prisustvom ektoparazita kako sto su buve, sugarci, akutna alergijska stanja nakon ujeda insekta, alergija na hranu ili lekove i na kraju, upale uha ili paraanalnih vrecica.

BOLESTI KOZE BEZ PRURITUSA
Gubitak dlake, pojava peruti i krasta bez izrazenog svraba mogu se uociti kod demodikoze, gljivicnih infekcija i pojedinih nutritivnih deficijencija. Bilateralno opadanje dlaka sa tamnom pigmentacijom mogu ukazivati na akantozu, hormonalnu deficijenciu ili, sto je veoma redje, na visak steroidih hormona. od ovih oboljenja svrab je moguca pojava, ali se javlja malo kasnije.

Nastavlja se

By

#2 Shih Tzu

Shih Tzu

Newbie

• Members
  • 100 postova

Postovano 22 June 2004 20:50

Posto moj Gizmo ima probleme sa kozom...i nazalost jos nismo otkrili sta je u pitanju.....ovaj tekst bas dosta kaze tako da jedva cekam nastavak!

Hvala Aztecy!

#3 Petite

Petite

Guru

• Administrators
  • 16536 postova

Postovano 23 June 2004 09:10

svaka cast Aztecy - cekamo nastavak :D
:baby:

#4 AZTECY

AZTECY

Newbie

• Members
  • 115 postova

Postovano 27 June 2004 18:53

PARAZITSKA OBOLJENJA KOZE PASA I MACAKA

1. VASLJIVOST

Vasi su mali spljosteni insekti koji svoji zivotni ciklus uglavnom provode na domacinu. Zivotni ciklus vasi traje 15-20 dana, a van domacina mogu preziveti samo nekoliko dana. Infekcija je najcesce direktna, ali je moguca i preko cetki za negu dlake ili slicnog pribora. Vasi se dele na dve grupe: prva grupa ja ona koja se hrani sa krv domacina i se naziva (Anoplura), a druga se hrani sa epitelom i se naziva (Mallophaga).
Prisustvo vasi na zivotinjima ima za posledicu akutni svrabez, narocito iza usiju i preponima. Intenzivno cesenje rezultira sekundarnim povredama na kozi. Vasi koji se hrane krvlju, narocito ako se nalaze kod manjih rasa i ako su u velikom broju, mogu izazvati anemiju i veoma da uznemire zivotinju. Ova parazitoza se lako postavlja nalazom parazita na kozi. Vasi su kruskastog oblika.
Kao terapiju, najbolja je primena antiparazitika u vidu spreja, praska ili sampona za kupanje. Kupanje se treba obavljati 2-3 puta u razmaku od 10 dana. Pri tome, trebaju se tretirati sve zivotinje koji su u kuci (odgajivacnicu), a koji su bili u kontaktu sa obolelom zivotinjom.

2. BUVE

Buve su mali insekti smedje boje koji se hrane krvlju. Njihovo telo je, za razliku od vasi, bocno spljosteno. Na telu imaju tri para veoma snaznih nogu, sto im omogucava skakanje od jednog domacina na drugog.
Odrasle buve, van domacina mogu preziveti 1-2 meseca, sto je veoma vazan podatak. Ciklus razmnozavanja kod buve traje oko 3 nedelje, ali moze i vise od 3 meseca, ako faktori sredine nisu povoljne. Za razliku od vasi, koji su karakteristicni za sisare, buve mogu napadati i druge vidove zivotinja, pa i ljude.
Osnovni simptom je intenzivno cesenje, a osim toga proteini iz pljuvacke buve, deluju kao alergeni, pa kod nekih individua mogu izazvati alergiski dermatitis. Promene se najcesce javlaju na lumbalnom delu tela. A mogu se primetiti i na stomaku, nogama i repu. Najcesto, kao posledica ovog stanja, mogu se primetiti opadanje dlaka, pustule, crvenilo koze, a po nekad i kraste.
Buve nogu biti prenosioci raznih bolesti, narocito pastereloze, a neki su prelazni domacini psece pantljicare.
Dijagnoza se postavlja uocavanjem parazita na kozi.
Osnovni princip lecenja je antiparazitski tretman. Prskanje antiparazitskim sprejom, zaprasivanje i kupanje antiparazitskim samponom. Ovi tretmani je najbolja da se obavljaju jedanput nedeljno, tokom 4 nedelja. U isto vreme se moraju tretirati i druge zivotinje, kao i kucica (leglo) zivotinje i predmeti koji se upotrebljavaju za negu zivotinju. Pogodni za profilaksu su BAYER-ove ogrlice i svakako, FRONT-LINE ampule.

U sledecem nastavku: Suga pasa i macaka

#5 AZTECY

AZTECY

Newbie

• Members
  • 115 postova

Postovano 05 August 2004 11:53

Pozdrav!
Malo sam zakasnio sa ovim nastavkom, ali konacno sam kuci i nasao sam malo vremena da to nadoknadim.

SUGA PASA

Suga pasa je nesezonska infestacija koze pasa uzrokovana uzrocnikom iz familije Sarcoptidae. Parazit kompletni zivotni ciklus provodi na domacinu. Nakon parenja muzjaka i zenke, na povrsini koze, gravidna zenka busi hodnike u epidermisu koze i polaze jaja. Iz jaja se izvode paraziti. Kako posledica aktivnosti parazita dolazi do reakcija koze u vidu keratoze, vaskularne dilatacije i sl. Intenzivni svrab ima za posledicu pojava autotraume na kozi.
Uzrocnik suge pasa se sporadicno moze preneti i na ljude, kod kojih, takodje, dovodi do pruritacnih erupcija po kozi. Razlika je to sto se na kozi coveka nemoze se razmnozavati, kako sto to cine humani sugarci.
Bolest se prenosi direktnim kontaktom izmedju inficiranih zivotinja, a moguce je i prenosenje i preko odeca i opreme u uzgajivacnicu. Ovi sugarci su veoma osetljivi na suvi ambijent i van domacina mogu ziveti samo nekoliko dana.
Osnovni simptom suge je veoma izrazeni svrab, narocito tokom noci. Kozne promene u pocetku bolesti obuhvataju pruriticne erupcije i perutanje koze, narocito po rubovima uha, laktovima i skocnim zglobovima. U daljem toku se javlja opadanje dlake koje zahvata lice, noge i sape. Javljaju se kraste sa belo-sivom bojom. Organizam moze da reaguje na parazite alergijskim reakcijom, tako da se svrab jos vise intenzivira.
Definitivna dijagnoza se postavlja nalazom parazita ili njihovih jaja u kozi. Dokazivanje uzrocnika zahteva detaljna parazitoloska pretraga materijala, koji se uzima od promenetih mestima na kozi. Treba se imati u obziru da ako se u materijalu ne otkriju sugarci, to ne iskljucuje dijagnozu suge. I pored korektno sprovedenog dijagnostickog postupka, suga pasa je jedno od oboljenja koje se najcesce previdja kao dermatoloska dijagnoza.

#6 Angel Pride

Angel Pride

Newbie

• Members
  • 16 postova

Postovano 23 March 2007 19:47

Evo ovako imamo jedan problem s francuskim buldogom koji je star 3 godine, problem je u tome da mu se prije 2 mjeseca pojavila izraslina pored oka i to naglo je izrasla i stala s rastom a sad opet poДЌela je rasti izgleda ovako.

Postovana fotografija

Neznam dali je ovo pravo mjesto ali naЕЎi veterinari neznaju ЕЎta je pa neznam ni ja ali mi liДЌi na tumor.
Unaprijed hvala.

#7 kokosalexa

kokosalexa

Newbie

• Members
  • 37 postova

Postovano 05 May 2009 09:28

Evo ovako imamo jedan problem s francuskim buldogom koji je star 3 godine, problem je u tome da mu se prije 2 mjeseca pojavila izraslina pored oka i to naglo je izrasla i stala s rastom a sad opet poДЌela je rasti izgleda ovako.

Postovana fotografija

Neznam dali je ovo pravo mjesto ali naЕЎi veterinari neznaju ЕЎta je pa neznam ni ja ali mi liДЌi na tumor.
Unaprijed hvala.

moguce da je tumor ali nemoj odmah najcrnje da mislis! znam da tako identicno izgleda cmicak na oku!i pogotovo sto je naglo izraslo,tumor to ne moze. probaj chlorofenikol! i napomeni mogucnost cmicka veterinaru.

#8 dragomir

dragomir

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 429 postova

Postovano 05 May 2009 17:05

Unaprijed hvala.

moguce da je tumor ali nemoj odmah najcrnje da mislis! znam da tako identicno izgleda cmicak na oku!i pogotovo sto je naglo izraslo,tumor to ne moze. probaj chlorofenikol! i napomeni mogucnost cmicka veterinaru.

Ovo se zove savet u pravo vreme!Kasnis samo malo vise od dve godine.

#9 STARI ZMAJ

STARI ZMAJ

Newbie

• Members
  • 125 postova

Postovano 27 May 2009 17:35

kako se lece stafilokoke na kozi ili streptokoke

na stomaku su joj stotine gnojnih bibuljica i pedati ekcemi po kozi
ima i temp 39,8

#10 Apollon

Apollon

Newbie

• Members
  • 3 postova

Postovano 22 August 2009 22:28

Koza mog 4 mesecnog dobermana peruta se i pojavljaju se bele dlake po ledjima. Jel neko ima iskustva da objasni sta se desava? :( Pas deluje zdravo i normalno.

#11 VELJASHIN

VELJASHIN

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 368 postova

Postovano 19 January 2010 00:47

Koza mog 4 mesecnog dobermana peruta se i pojavljaju se bele dlake po ledjima. Jel neko ima iskustva da objasni sta se desava? :( Pas deluje zdravo i normalno.

Moj brat ima Dobermana, i isto se perutala koza, ali nisu belele dlake, vec se koza sirila i dlaka opadala. Uglavnom ispostavilo se da je Demodex. Zelim ti svu srecu, i samo da nije ta napast. A ako jeste, moras biti uporan sa terapijom, to je najvaznije, kako se nebi ponovno sirilo.

#12 rajakovic

rajakovic

Newbie

• Members
  • 110 postova

Postovano 20 April 2010 16:44

Problem sa kujom boksera. Stara je 3 godine i 4 meseca, pre 4 meseca su joj se pojavili pecati glivica na kozi (opala dlaka, otekla koza, i malo kao gnoja) na ledjima, i vodio sam je veterinaru koji mi je prepisao pranje sa jodom i mazanje benzodermom (antidermakotik) i dao joj je injekciju (vitoligam i ivermektrin)x2. I nakon mesec dana dana mazanja povuklo se ali je ostao svrab koji je ustvari bio i pre glivica. Kuja se stalno cese, cak i kada trci malo zabacuje nogu koliko je svrbi. Veterinar nije znao ni kave su u pitanju gljivice, nagadjao je mozda ovo mozda ono. Sada se opet pojavljuju sitne gljivice i sire se i tesko se suzbijaju. Da li je neko nedaj boze imao takvih problema i da li je taj svrab izlecljiv? Sa cime je trajno izleciti da vise ne iskacu gljivice?

#13 Guest_Tinar_*

Guest_Tinar_*
  • Guests

Postovano 20 April 2010 17:11

Moj Kastro izgleda ima demodex, perutao se bas dugo- vet je mislio da je ili gljivica ili jednostavno do sampona, ali mu se pojavila ranica koja se pretvorila u krastu, pa i na jos par mesta, jako sitnih, ima manje dlake. U svakom slucaju smo krenuli sa terapijom na vreme, pa se ne siri.

#14 rajakovic

rajakovic

Newbie

• Members
  • 110 postova

Postovano 20 April 2010 20:11

Problem sa kujom boksera. Stara je 3 godine i 4 meseca, pre 4 meseca su joj se pojavili pecati glivica na kozi (opala dlaka, otekla koza, i malo kao gnoja) na ledjima, i vodio sam je veterinaru koji mi je prepisao pranje sa jodom i mazanje benzodermom (antidermakotik) i dao joj je injekciju (vitoligam i ivermektrin)x2. I nakon mesec dana dana mazanja povuklo se ali je ostao svrab koji je ustvari bio i pre glivica. Kuja se stalno cese, cak i kada trci malo zabacuje nogu koliko je svrbi. Veterinar nije znao ni kave su u pitanju gljivice, nagadjao je mozda ovo mozda ono. Sada se opet pojavljuju sitne gljivice i sire se i tesko se suzbijaju. Da li je neko nedaj boze imao takvih problema i da li je taj svrab izlecljiv? Sa cime je trajno izleciti da vise ne iskacu gljivice?

Postovana fotografija ovo je to sto ja mislim da je gljivica, otpala dlaka, crveno, nateklo malo, malo se gnoji. Slika je losa i tu je jos i namazana malo sa jodom. Ako neko zna kako da se najbolje izleci neka napise, isto i za svrab

#15 leylat

leylat

Newbie

• Members
  • 1 postova

Postovano 10 June 2010 22:42

Molim vas za savjet. Nasla sam psa na ulici u jako losem stanju, mrsav, sa demodikozom i Bog zna kakvim jos infekcijama na koži. Uniejla sam ga u stan, i lijecila, i Bogu hvala dobro se oporavlja, i koža i apetiti je dobar. Medjutim imam problem sa krastama na podrucju oko i unutar usta. To su velike tvorbe, neke su veličine i oraha, neke su srasle , ima ih i pojedinačnih i u periodu od sedam dana ih je duplo više izraslo. Kao karfiol su, razlicite boje, ove vani su vise sivkaste a unutar usta bijele. Pas prima sistemsku terapiju, antibiotike, sve vitamine, jede jako dobru hranu, ali lokalno na te izrasline nista ne stavljam jer zaista ne znam sta bi stavila. Ukoliko imate neki savjet, sve ce dobro doci. Hvala.

#16 philip

philip

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 1737 postova

Postovano 10 June 2010 23:17

viewtopic.php?f=9&t=1586&start=0&

#17 Dutch

Dutch

Newbie

• Members
  • 33 postova

Postovano 11 December 2010 15:01

Primijetio sam to već par nedelja kod mog džukca. Pojavila su se po glavi mjesta bez dlake.Prvo sam mislio da je od mačaka(sa kojima ponekad pretjera u igri ba ga izgrebu) al sad mi se čini da se to širi pomalo.Najveće je kao nokat malog prsta.Dakle ima nekih 5-6 mjesta na glavi,uglavnom čelo, gdje mu je dlaka opala.Uopšte na tim mjestima je nema.Nisam primijetio da mu to smeta tj da se češe pa sam izbačio šugarac kao opciju . Pretpostavljam da je nešto gljivično.E sad, oko jednog oka kao da je ljubičasta boja ivicom kapka pa mi se čini i da je to zahvatilo.Sem glave nigdje drugo po tijelu se ne javlja nego mu je dlaka gusta. Poveo bih ga do veterinara ali zbog prethodnih loših iskustava sa njima ne radi mi se o tome.Nema baš veterinara specijalizovanih za pse u mojoj okolini.
U pitanju je APBT,4.5 mjeseci star.Sasvim se normalno ponaša, jurca kao lud,jede što god dohvati itd.Mislim da nije mehaničko oštećenje jer nema nikakvih ranica i krasti na tim mjestima.

#18 balböceği

balböceği

Newbie

• Members
  • 112 postova

Postovano 28 January 2011 22:33

cime dezinficirati prostor u kojem boravi pas s gljivicnim oboljenjem? konkretno radi se o boxu i kucici, a gljivice je dijagnosticirao vet bez lampe i brisa, nego onako odoka...
lijecimo se dva tjedna propisanom otopinom, no napredak i nije neki. uz to je i dio terapije bio i jedan oralni humani antimikotik. jedna 'rana' se bila inficirala pa koristimo i antibiotski sprej, a dobili smo i injekciju antibiotika i nekog sredstva za brze zarastanje rana. stare 'rane' se ne sire, podrucja su bez dlake ili s vrlo male dlake (konkretno prednje sape, bedra, podrucje ispod vrata i ispod njuske), no brine me to sto nastaju nove 'ranice' s kojih otpada dlaka (na ledjima, ili vanjskoj strani bedra)...iz toga mi razloga treba neko sredstvo za dezinfekciju kucice, boksa, dvorista uopce...! postoji li neka takvo sredstvo za 'raskuzivanje'?

#19 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4490 postova

Postovano 28 January 2011 23:23

Asepsol bi trebalo da deluje i na gljivice.

http://www.patenting...fekcija/12.html

#20 AnjaBA

AnjaBA

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 554 postova

Postovano 30 January 2011 09:01

Gljivicna oboljenja koze su najcesce posledica i generalnog poremecaja organizma psa. Znaci,nije dovoljno leciti samo spolja, mora i iznutra. Iznutra znaci promeniti ishranu i sve dok se pas ne izleci, hraniti ga sirovom hranom i ubaciti sto vise jogurta sa probiotskim kulturama, davati mu kaspule probiotika umesane u hrani, izbaciti testa, granule i ostale gluposti.

Ljudi cesto zaboravljaju jedan narodski jednostavan lek, a to je soda bikarbona. U sredini koju stvara soda bikarbona, gljivice se ne mogu razvijati, pa samim tim sto kazu, umiru. Najefikasnije od svega sto sam ikada koristila kod spoljnih gljivicnih infekcija koze pasa, je bila kombinacija ishrana+antimikotik+ispiranje rastvorom sode bikarbone. Rastvor sode bikarbone se pravi tako sto se rastvori jedna supena kasika sode bikarbone u jednom i po decilitru destilovane vode, i time se prebrise napadnuto mesto vise puta dnevno, nikako odmah posle tretmana antimikotikom. Najbolje je prvo prebrisati rastvorom sode bikarobone, osusiti i posle toga premazati antimikotik.

Medjutim, ako se "iznutra" preoblem korenito ne resi, gljivice ce se samo vracati, tako da ovo lecenje spolja nema efekta, dugorocno gledano.

Za one koji pate od afti, koristite isti rastvor za ispiranje usta, pa cete videti kako one ekspresno nestaju, kao rukom odnete. Magija :D :D :D