Sign in to follow this  
MikiRiki

Prva setnja

Recommended Posts

Imam ast-a starog skoro 4mes.

Primio je pre 10 dana poslednju vakcinu i uskoro planiram da pocnem da ga setam pa imam par pitanja.

Povodac sam poceo da mu stavljam svake veceri po pola sata i setao ga po dvoristu. Delimicno je navikao na povodac mada desi se 2-3x u toku probne setnje da se buni i pokusa da se iskobelja.

U dvoristu me slusa - sedne na komandu, kad ja stanem i on stane i gleda me, ne pokusava da vuce (sto me je prijatno iznenadilo obzirom da je jos uvek stene).

Ali, izlazio sam par puta ispred kuce s njim kad je mrak i nema drugih pasa i tu je bio problem jer je poceo tako da se otima da sam mislio da ce vrat polomiti.

Pretpostavljam puno novih mirisa, veliko okruzenje pa zbog toga.

Juce sam ga ponovo izveo i prolazio je jos jedan covek sa psom ovaj kad ga je video izbezumio se.

Isto reaguje i na nove ljude kad odem kod veterinara-poludi prosto kad ih vidi.

Sto se tice same setnje imam par nedoumica - da li da mu uzimam flexi ili obican povodac? Neki kazu flexi jer je laksi i pas ima vise slobode, drugi mi kazu da je flexi predvidjen za nesto manje energicne rase ne za stafija?

I ne znam kako da resim problem sto usisava sve na sta naidje :(

Svaki cas moram da mu guram prste u usta da mu vadim - jede zir, pikavce od cigareta, cak i izmet drugih zivotinja sto me posebno izludjuje.

I jos nesto me interesuje, ako je ikako moguce, da li je moguce ikako ga naterati da drzi glavu pravo dok ga setam a ne da njusi sve vreme.

Ovako dok njusi svasta pojede i polize ne stignem ni da vidim.

Toliko za sada ako imate jos neki savet oko prve setnje rado cu ga usvojiti.

Sto se povodnika tice, bolje je da uzmes obican povodnik, a ne flexi. Flexi jeste duzi, ali se on meni uopste ne svidja za staffa. Mozda je najbolje posto je on jos uvek mali i ne moze da ti pobegne tako lako da ga setas bez povodnika, da se i na to navikne.

On mora da njusi sve jer tako upoznaje okolinu i to je najbolje da ne pokusavas da sprecis. Kad stane nesto da onjusi, stani sa njim i pusti ga da zavrsi svoje. Ako krene nesto da klopa dok je na povocu, cimni ga jako i vikni na njega. Moze i po neku cusku da dobije. Pozdrav.

Eto Ivan je dao par dobrih savjeta.

Imaj u vidu da je on jos mlad :)

Naviknut ce se na mnoge stvari ....samo malkice strpljenja :wink: :wink: :wink: , kao i svi ostali pasovi :wink: :wink:

Prelistaj teme, bas smo juce pricali o jednom labradoru koji je kao 'usisivac'.

Vazi hvala vam na savetima.

Nista onda kupujem onaj klasican povodac i meni se cini da je bolji za stafija.

A sto se tice setnje bez povodca ja bih ga rado setao nego bojim se ima dosta velikih pasa po parku a on svakom prilazi pa da ga ne pridavi neki.

Steta samo sto zaista u mom kraju ima jako malo mladih pasa, uglavnom su stariji tako da ne znam kako cu ga naviknuti na ostale pse da ne bude agresivan kad poraste.

Sa starijom zenkom iz dvorista je ok za sada.

Izvesticu kako je protekla setnja :)

heheheh,da ti nije kuca zlatni retriver?:)

ako jeste,problem sa jedenjem i zvakanjem ce mozda jednog dana prestati,nas i dan danas svasta jede,i to nema veze da li si ti njega opomenuo,udario ga po njusci,to kako uslo tako i izaslo na drugo uvo!:)

bolje ga setaj na flexi povodcu,mi smo se preporodili od kako smo krenuli da tom povodcu da ga setamo,prestao je da nas maltetira i da vuce ko konj (ovo ti pricam kad smo tek krenuli da ga izvodimo)

ali za jelo ga slobodno po njusci cusni i odlucno mu reci fuj.

ja ga ne bi pustala bez povodca,prvo mali je,drugo moze da ti otrci za lutalicom,posto on jos uvek ne zna da slusa komande,i verovatno se slabo odaziva na svoje ime.

nama je tako otrcao par puta,tek sa 4 i po meseca smo krenuli da ga pustamo bez lanca da se seta,sada ga setamo (6msc) iskljucivo bez povodca,jedino kad smo blizu ulice tada je na povodcu

samo napred,puno strpljenja,i ako krene da se rita,slobodno se proderi na njega,odmah ce se smiriti,i cusni gapo guzi,mada mali je on,prvi put izlazi napolje u svet sve mu je interesantno.....

Imam ast-a starog skoro 4mes.

Primio je pre 10 dana poslednju vakcinu i uskoro planiram da pocnem da ga setam pa imam par pitanja.

Povodac sam poceo da mu stavljam svake veceri po pola sata i setao ga po dvoristu. Delimicno je navikao na povodac mada desi se 2-3x u toku probne setnje da se buni i pokusa da se iskobelja.

U dvoristu me slusa - sedne na komandu, kad ja stanem i on stane i gleda me, ne pokusava da vuce (sto me je prijatno iznenadilo obzirom da je jos uvek stene).

Ali, izlazio sam par puta ispred kuce s njim kad je mrak i nema drugih pasa i tu je bio problem jer je poceo tako da se otima da sam mislio da ce vrat polomiti.

Pretpostavljam puno novih mirisa, veliko okruzenje pa zbog toga.

Juce sam ga ponovo izveo i prolazio je jos jedan covek sa psom ovaj kad ga je video izbezumio se.

Isto reaguje i na nove ljude kad odem kod veterinara-poludi prosto kad ih vidi.

Sto se tice same setnje imam par nedoumica - da li da mu uzimam flexi ili obican povodac? Neki kazu flexi jer je laksi i pas ima vise slobode, drugi mi kazu da je flexi predvidjen za nesto manje energicne rase ne za stafija?

I ne znam kako da resim problem sto usisava sve na sta naidje :(

Svaki cas moram da mu guram prste u usta da mu vadim - jede zir, pikavce od cigareta, cak i izmet drugih zivotinja sto me posebno izludjuje.

I jos nesto me interesuje, ako je ikako moguce, da li je moguce ikako ga naterati da drzi glavu pravo dok ga setam a ne da njusi sve vreme.

Ovako dok njusi svasta pojede i polize ne stignem ni da vidim.

Toliko za sada ako imate jos neki savet oko prve setnje rado cu ga usvojiti.

otprilike svi imaju iste probleme sa svojim psima kada su stenad;) moj i dan danas jede sve i svasta po ulici, i takav je, prozdrljiv do besvjesti, iako sam sve i svasta pokusavala da ga odviknem...

sto se tice povodca, posto je on jos stene, ja bi mu uzela flexi, moza da trckara unaokolo, a pritom mozes da ga kontrolises...kasnije mu mozes uzeti obican povodac,kada vec bude naucen na setnju i na tvoje komande... cesto vidjam i vece pasmine koje vodaju na flexiju npr. tornjaka, tako da flexi moze da izdrzi i tvog ast-a ;) sretno :D

I ja sam slicno prosao kad sam pokusao svog psa da prosetam prvi put uvece,sav se istraumirao.Obavezno,dok ga ne naucis i opustis dovoljno,setnja da bude danju,jer uvece slabije vidi i mogu da ga zaplase i senke i mrak.Mislim da si zaboravio da je ono jos uvek malo stvorenje.Samo polako i uz puno truda sve se savlada.Pozdrav.

Da budem iskren, mog psa sam krenuo da setam pre nego sto je isteklo tih 7-10 dana posle druge revakcinacije i nisam se pokajao ni malo (znam da nije pozeljno ali nisam mogao da se strpim da dodjemo na Kalemegdan i da malena krene da otkriva spoljni svet :) ).

Sto pre krenes sa socijalizacijom psa, pri cemu mislim i na kontakt sa ljudima i na kontakt sa drugim psima za tebe bolje jer ipak imas ast-a ne verujem da prizeljkujes probleme u njegovom odgoju.

Ja sam imao srecu da moji prijatelji imaju jednu sjajnu i energicnu zenku mesanca, koja je Milicu prihvatila od prvog dana kada su se srele, tako da je malena od nje sve pokupila kroz igru i jurcanje po parku. U parku je ne setam na povodcu, ali cesto idemo u krace setnje po ulici da se navikne na isti ali bez cimanja.

Eto, to je moje iskustvo.

Puno pozdrava Nikola

Pre svega, nadam se da nikom nece smetati sto pisem ovde...

Imam Sibirskog Haskija, koji sad ima devet nedelja. Za dve nedelje treba da primi revakcinu i veterinar mi je rekao da onda mogu da ga izvodim napolje, da moze da bude u kontaktu sa drugim ljudima i psima. Da li to znaci da je onda i vreme za prvu setnju? Ili je jos mali?

Hvala unapred.

Vazi, IvanNenadovic, hvala ti puno. :)

Imam samo jos jedno pitanje, u vezi ogrlice... Bila sam neki dan u pet- shopu i imaju obicne ogrlice, davilice i one kao prslucice, sto lice na radne amove ili kako se vec zovu. Sta je najbolje da mu uzmem?

Za pocetak mozes obicnu ogrlicu.

Haskiji su poznati po vuci sanki, tako da ce ti kasnije trebati davilica ako ga ne naucis da ide pored noge dok je mladji.

Ja u principu nemam nista ni protiv bodljikavih davilica, tako da mozes da uzmes ono sto se tebi najvise svidja.

Posto je jos uvek stene, ogrlica ce biti sasvim dovoljna. Am je takodje dobra stvar, ali psi koji vuku na ogrlici, vuci ce i na amu i to je sigurno tako. Pozz.

Ne zelim da demantujem nicije misljenje, samo izrazavam svoje.

Flexi je flexi, a povodac je povodac. Kada pustate stene da istrazuje, flexi se koristi u slucaju da mesto "istrazivanja" nije dovoljno bezbedno. Da bi ucili psa da ide na povodac, i da bi izbegli bodljikavu davilicu i slicna pomagala, obicna ogrlica, i cimanje u stranu (kako kaze dragi nam Cezar). Mislim da se sa flexijem ne moze izvesti pravovremeno i dovoljno intenzivno cimanje, a ako govorimo o odvikavanju od "usisavanja", pas ne moze da dobije "cusku" ako je udaljen 5 metara.

Zamolicu vlasnike amstaff-a, da se prikljuce i potvrde ili demantuju moje iskustvo, ne licno, ali prilicno blisko, a povezacu ga i sa licnim. Ako je psa ucimo da ide uz nogu, na povodcu, odredjeni vremenski period ne treba menjati povodac za flexi, ili ga jednostavno pustati povremeno da ide kako hoce, ispred nas, da vuce i sl. Moj pas i dan danas, ukoliko samo na izlasku iz zgrade dozvolim da povuce, tacnije ne kaznim ga zbog toga, celu setnju pokusava isto, i onda je vise cimanja i "stani", "sedi", "miran" nego setnja. Isti primer je nas drug Musa (amstaff).

Vodite racuna o psima sa kojima ga upoznajete. Ukoliko dozivi traumu na tom uzrastu, tacnije ako ga pas na tom uzrastu napadne, velike su sanse da ce, kada bude stariji pokazivati agresivnost prema svim psima, iz straha.

Mi smo sa Maxom imali problem jer ga je kada je bio bas mali, napao pas, nije ga cak ni ujeo vec gricnuo (gotovo ustinuo), i dugo smo imali problem sa njim kada je na povodcu, i vidi drugog psa, totalno podivlja, grize povodac, otima se i sl. Cim ga pustimo, druga prica, drugi pas......Jako mnogo vremena nam je trebalo da mu pomognemo da shvati da mu se u prisustvu drugog psa, kada je na povodcu nece desiti nista.....

Kada drugi pas prilazi, ili se desi bilo sta "nepozeljno", trudite se da ne panicite, vase vristanje, kukanje, "joooooj" i sl. ce doprineti njegovom strahu.

Moj Leo ima am i obican povodac. Nekad ide dobro, a nekad moram malo da ga cimam, zavisi sta se desava i koga ima na ulici. Neko vece smo setali sa jos dva psa, koje vode na davilice i vlasnici tih pasa su mi rekli da am krivi lopatice i da je bolje da mu uzemem obicnu ogrlicu. Da li je to istina?

I da, mozda treba da napomenem da je danas nedelju dana kako smo poceli da setamo.

mislim da nije bas tako ali jeste istina da je ogrlica bolja jer tako imas vecu kontrolu nad psom i bolje ce da shvati svako korigovanje trzajem kad ima ogrlicu a ne am. :D lakse ce nauciti kako da seta gde treba.

A sta znam, probacu... Ja se malo bojim tog trzanja ogrlice, nekako mi je grubo. Ovako ga povucem za am do noge, drzim povodac tu i on fino ide... A onda kad sam cula ovo za krivljenje lopatica, aaaaaaaa!! :D Videcu kako ce se ponasati ubuduce, sad smo tek poceli da setamo.

P.S. Am mu savrseno stoji. :D

Gost
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this