zen king

Box/Kucica - Ideje, predlozi, realizacija

Recommended Posts

Da li bi mi neko dao neki predlog za izgradnju boksova,makar bila i samo

fotografija!!??

Usput me i zanimaju i dimenzije samih bokseva,njihova sirina i duzina,nacin grijanja u ekstremnim zimskim uvjetima i naravno ako postoji jos nesto sta neko zna a ja nisam pitao!!!

HVALA svima koji ce pomoci bilo kakvim savjetom!!!

Fotografija nemam(Jack je u kuci) ali sto se boxova i kucica tice ,znam i ja ponesto.

Naime,box bi ti min. trebao biti 3x3,kucica tek nesto veca od samoga psa jer mu se tako lakse zgrejati,znam da vecina vlasnika ljubimaca ovde u Holandiji imaju podno grejanje u kucicama(sta vise mislim da je obavezno),struju tj. svetlo i izvedenu kanalizaciju u boxovima.

Pozdrav za Zena(hmmmm) Namaste :lol: 8)

Evo mojih bokseva!

a8jfi53NImof7XTE.v.jpg

Fz67rFUvCKRZwFgO.v.jpg

Moji boksevi su dimenzija 4x2. Znam da su mnogi protiv betona(zato sto ih uglavnom mrze da svakodnevno ciste). Generalno beton se pokazao kao najbolja podloga. Takodje boksevi su sa padom tako da se sva tecnost cedi i susi. Sto se tice ekstremnih zimskih uslova uvek mozes ispod betona namontirati podno grejanje.

Pozdrav!!!

Pozdrav za sve.Evo da se i ja malo ukljuДЌim u ovu temu vezano za boxove.

Ovi ovdje ЕЎto su prikazani na slikama su ODLIДЊNI.A ja moram da se nadoveЕѕem oko BETONA. Naime on nije loЕЎ ali nije ni idealan. Po mom miЕЎljenju a i sam sam to postavijo u svoje boxove(dok uslikam postavit Д‡u)su PLOДЊE koje se slaЕѕu koje su se po meni pokazale kao idealno rjeЕЎenje.

Naime postavio sam ih prvo što sam skinuo travu,zatim iskopao još 15cm zemlje,zatim nasuo pijesak(drenaža) i po njemu poredao ploče.Vjerujte da se je pokazalo idealno psi kada mokre uopće se ne čuje (za razliku od betona kojeg sam imao sa svim odvodima)jer ide u drenažu,lako je za održavati,a i dosta su mekše od betona(iako su one betonske ali sa slabijom smjesom rade se).Stvarno su idealne i po tome ako šta zatreba možeš ih dići i promjeniti ,očistiti(odvode) ....itd.

Aga Amstaf Kennel

Ovi ovdje ЕЎto su prikazani na slikama su ODLIДЊNI.A ja moram da se nadoveЕѕem oko BETONA. Naime on nije loЕЎ ali nije ni idealan. Po mom miЕЎljenju a i sam sam to postavijo u svoje boxove(dok uslikam postavit Д‡u)su PLOДЊE koje se slaЕѕu koje su se po meni pokazale kao idealno rjeЕЎenje.

Naime postavio sam ih prvo što sam skinuo travu,zatim iskopao još 15cm zemlje,zatim nasuo pijesak(drenaža) i po njemu poredao ploče.Vjerujte da se je pokazalo idealno psi kada mokre uopće se ne čuje (za razliku od betona kojeg sam imao sa svim odvodima)jer ide u drenažu,lako je za održavati,a i dosta su mekše od betona(iako su one betonske ali sa slabijom smjesom rade se).Stvarno su idealne i po tome ako šta zatreba možeš ih dići i promjeniti ,očistiti(odvode) ....itd.

Aga Amstaf Kennel

Slazem se Sandi ali samo da vas obavestim ...Ako ne koriste podno grejanje ,ovde,koriste isto gumene ploce,iste kao te betonske ,samo gumene(toplije i meke ,naravno bolje za zglobove pasa) sve ostalo je kao sa betonskim,lake za odrzavanje + tople + nisu tvrda podloga+voda bezi u drenazu...

Pozdrav

Aga Amstaf Kennel

Slazem se Sandi ali samo da vas obavestim ...Ako ne koriste podno grejanje ,ovde,koriste isto gumene ploce,iste kao te betonske ,samo gumene(toplije i meke ,naravno bolje za zglobove pasa) sve ostalo je kao sa betonskim,lake za odrzavanje + tople + nisu tvrda podloga+voda bezi u drenazu...

Pozdrav

To je onda još idealnije ali kod nas nisam baš vidjeo da ima tih gumeni ploča.Da vam iskreno kažem ja sam ih postavio slučajno i stvarno su se pokazale idealne to mi je u 3 nova boxa smješteno a u dva boxa mi je beton(pošto je razlika u boxovima 100 metara jedni od drugih)i mogu reći naravno sve je sa odvodima ali na betonu se to uvijek čuje mokrača ma koliko puta dnevno da čistiš ona uđe u beton .

Aga Amstaf Kennel

Ne vjerujem da samo ovi ljudi imaju bokseve,vama hvala na komentarima i slikama a ostale promatrace i dlje molim za pomoc ili savjet!!!

Jos jednom HVALA :!: :!:

Ja nemam klasičan boks, već ograđeni prostor 25x6m, sa prirodnom podlogom, tj. trava i na ogoljenim mestima nabijeni šljunak. Pokazalo se odlično, zbog zglobova, slobode psa i što je najvažnije nema neprijatnog mirisa i lako se održava. Nisam postavila sliku jer si tražio boks, ali ako te interesuje i ova varijanta mogu staviti da vidiš.

Praktikujem ЕЎto viЕЎe slobode za psa, naravno, to ne znaДЌi da svima prostor dozvoljava isto.

Pozdrav svima.

Veoma mi je drago Д…to je ZEN KING otvorio ovu temu, jer je tema zaista odraz brige o naД…im psima.MoДѕda i najbitnija, kad je u pitanju uzgoj i drДѕanje , ne samo pasa nego i ostalih Дѕivih stvorenja. В®elim vjerovat da svi mi dajemo sve od sebe da svojim psima pruДѕimo dostojne uvjete, ovisno o moguДЌnostima i osobnom naДЌinu razmiД…ljanja.

Evo par slika kako to izgleda kod mene, tek toliko, da Vam prezentiram moj naДЌin rarzmiД…ljanja....

DSC03400.jpgDSC03418.jpg

DSC03413.jpgDSC03417.jpg

DSC03414.jpg

Zen King, preporučam šljunčanu podlogu, dakle kamenčiće - najbolje bi bilo nabaviti oblutke. Mislim da to ima i DADO, tako mi izgleda sa slika. To je dobro zbog došaplja i lako za održavanje. Ne lomi dlaku, ali s obzirom da ti imaš AST-e, nisam siguran ali mislim da bi bilo idealnije zbog žuljeva na laktovima od betona, kojeg ne smatram dobrim rješenjem. Veličina boxa uopće nije bitna ako se sa psima radi i pušta ih se dovoljno, ali mislim da je neki minimum 2x2, naravno što veće to bolje. Nije loše i da su u potpunosti natkriveni.

Kućicu, ako je od blokova i cigle, već u gradnji može se iznutra obložiti stiroporom i drvom (šperploča) radi toplinske izolacije, a pod (drveni) odignuti od betona bar 10 cm.

ELF :arrow:

Beton sam koristio za temelje, krovne vijence i nadvoje. Zidao sam običnom blok ciglom debljine 20 cm koju sam oľbukao i iznutra i izvana. Krov je klasičan :grede,daska,ljepenka,mineralna vuna deb.3cm i crijep. Ovo ąto je pod krovom je dimen.2m x 2m. ©to se tiće podloge, ona je očiąčena do čiste zemlje, te je nasut LOMLJENI/DROBLJENI ąljunak veličine 3-5 cm. Naglasio sam lomljeni, jer mislim da riječni nevalja. Probao sam sa morskim koji je kao riječni, no međutim on se miće ispod nogu/ąapa, slično klizanju.

Prednosti ovakve podloge su...

1.puno zdravije za doąaplje. 2.Prirodnija nastamba za psa. 3.Higijenski puno prihvatljivije-kod pranja, sve odlazi u zemlju,nema mirisa apsolutno nikakvog. 4.lakoća odrľavanja.

Primjetili ste da svaka nastamba ima svoj ispust.On sluДѕi da kad pada kiД…a,pas ipak ima moguДЌnost izlaska van u samostalni prostor koji nije visok , ДЌime sam izbjegao moguДЌnost bilo kakve povrede pri skakanju psa. VeДЌi, ograД‘eni prostor je mjesto gdje psi borave skupa(osim ako nepada kiД…a.

I na kraju, svaka nastamba ima 2 vrata. jedna za samostalni ispust, a druga za zajedniДЌki. Preko noДЌi, oba su zatvorena. Psi su svaki u svojoj nastambi. Nepada mi napamet da mislim ko prolazi i zaД…to laju. PonoДЌi mogu samo spavat.

Dado dopada mi se ovo resenje sa dvoje vrata.neka se ostali ne uvrede .

ova resenja za podlogu su mi veoma interesantna

hvala

Pozdrav svima.

DSC03400.jpgDSC03418.jpg

DSC03413.jpgDSC03417.jpg

DSC03414.jpg

Mogu vam reci da sam dosta putovao i dosta odgajivaca posetio,uglavnom ASTa ali i drugih pasmina..svega sam se nagledao po pitanju drzanja pasa....Dadovi boxovi su definitivno jedno od najboljih resenja koje sam video live,ja licno imam skroman prostor(trenutno) te imam 4 boxa 2,5X2,5 u potpunosti su natkriveni,kucice ozidane sa dobrom izolacijom,podloga betonska sa uradjenom kanalizacijom....evo trenutno jedne manje slike mojih boxova dok ne iskopam CD sa slikama od njihovog nastanka do danas :lol:

3.jpg

Bio sam i u Rijeci i evo detalja iz Riwertown kennela(DADO) gde je moja kuja uzivala gostoprimstvo njihovog muzjaka u prelepim boxovima :lol:

boxes.jpg