Skoči na sadržaj

Fotografija

Prihranjivanje stenadi

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
231 odgovora na ovu temu

#221 Axentije

Axentije

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 3413 postova

Postovano 16 January 2012 23:05

A po mom iskustvenom misljenju stenetu se nikada za prelazak sa sisanja na hranu ne daju granule, licno ubacim u prva dva dana plazmu, a od treceg ubacujem plus mleveno sirovu govedinu, cetvrti dan jure pod noge da dobiju prihranu, a onda se plazma imlako izbacuju i ostaje samo mlevena sirova govedina......
No opet sto ljudi sto cudi, hranite kako je kome volja...........

P.S. ja sam Diani rekao i ona je koliko vidim zadovoljna sa tim nacinom prihrane.

#222 lydiacile

lydiacile

Advanced Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 577 postova

Postovano 16 January 2012 23:13

Mlevenu govedinu sam i ja davala. Cak sam imala problem sa jednim stenetom i morala sam da mu dam govedinu kad je bilo staro 7 dana, da bi krenulo sa napredovanjem.

Koja je svrha davati plazmu?
Ja sam instrukcije kako hraniti baseta dobila od odgajivaca iz Francuske koji se ovom pasminom bavi 40godina. I toga se strogo pridrzavam. I ne vidim nista lose u tome da se odmah u mleko daju granule.
Axentije ja sam u jednom tvom postu procitala da radis kao neko istrazivanje o hrani. I to je jako za pohvalu. Ali ja nemam potrebe sa tim da "experimentisem" jer je meni vec neko rekao za moju pasminu sta daje najbolje rezultate.

#223 Axentije

Axentije

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 3413 postova

Postovano 16 January 2012 23:18

Tacno je za experimente, jos uvek su u toku ali ne za malu stenad, nego po pitanju uticaja na neke druge stvari prilikom odrastanja i formiranja.

Mleko i plazma za prvih par obroka kako bi stene naucilo da prihvata/jede osim da sisa....ranije je bila odmah mlevena govedina, ali se plazma pokazala kao bolja varijanta.

#224 lydiacile

lydiacile

Advanced Member

• Members
  • 577 postova

Postovano 16 January 2012 23:25

Zbog cega? Nemoj misliti da te provociram, daleko od toga. Pitam zato sto znam kako su stenci reagovali kad sam toj maloj kujici od 7 dana dala govedinu. Odmah su nanjusilii hteli su i ostali da jedu.

#225 Atina nemacki ovcar

Atina nemacki ovcar

Advanced Member

• Members
  • 683 postova

Postovano 31 January 2012 17:11

Ja sam primenila plazmu po savetu Dijane,nisam postavljala dalje pitanje zasto jer sam joj poverovala zato sto se pokazala kao osoba koja mnogo voli pse i zbog toga sam joj poverovala i zahvalna.Plazma je omiljen keks medju bebama pa tako i stence ona dodje kao pokretac da jedu sami.

#226 lydiacile

lydiacile

Advanced Member

• Members
  • 577 postova

Postovano 31 January 2012 22:31

Atina ovde niko ne dovodi u pitanje Dianino znanje niti ljubav prema psima. Ona se davno dokazala na ovom forumu pa nemam ni potrebe da je hvalim :P

Ja licno smatram da je plazma nepotrebna. Bolja varijanta je ziva govedina. A to da je stencima potreban pokretac da bi jeli, hm. . . Moji su jeli kao nenormalni od samog pocetka :giggle:

#227 milan lacarak

milan lacarak

Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkica
  • 233 postova

Postovano 31 January 2012 23:00

Da i ja napisem svoja iskustva,u pitanju su Sarplaninci stence krenem da prihranjujem vec 19 dan krecem sa cistim kozijim mlekom(imam 3 koze bas za ove stvari ali isto i ja pijem mleko)tako 3 dana i onda krenem da u mleko dodajem mlevene junior granule i tako do 30 dana e onda sve to isto samo jos i dodatak mesa.grkljana,mlevenih pilecih glava,povrca a mleko,sir,surutku dajem uvek stencima i odraslima i nikad nisam primetio da im nesto skodi...toliko od mene...pozz svima na temi.

#228 Diana

Diana

Guru

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 5967 postova

Postovano 31 January 2012 23:16

Kad me vec pominjete.... :giggle:
Moje iskustvo sa tako malim bebama nije preveliko, zbog toga sam svaku informaciju proveravala 18x pre nego sto bih uradila bilo sta, bilo me je uzasno strah da nesto ne pogresim i ne nastetim im.... Posle Draganove preporuke da krenemo sa plazmom prve obroke, proverila sam to sa dva veterinara ( ne zato sto mu ne verujem, vec zato sto sam stvarno za sve bila u uzasnoj panici, a visak informacija svakako ne skodi) ki dobila zeleno svetlo. Granule nisu dolazile u obzir nijednog trenutka, a plazmu su prosto obozavali... 3-i dan kada sam im dala mleko+plazmu+2x mlevenu junetinu su mrljavili, i sledeci obrok su mrljavili, pa sam im dala samo mleko i plazmu i jeli su normalno, pa opet obrok sa junetinom, i sve tako dok je nisu prihvatili.... Ne tvrdim da je to pravilo, meni se tako desilo. Zbog toga sam sigurna da samu junetinu ne bi odmah prihvatili. 6.-7, dan od pocetka prihrane smo izbacili plazmu skroz, tako da im sigurno nije nastetila sto se da videti na njima. Napredovali su odlicno ( sto pripisujem brasnu i seceru) i sto se mene tice, ako ikada jos budem imala stence opet cu im te prve obroke davati mleko i plazmu :oops: Meni se pokazala odlicno, stenci su jako brzo naucili samostalno da jedu i da se raduju obrocima, dan danas su napredni i zdravi,.... Vise ne trazim :oops:
Opet, nije pravilo, ne meri se po mojim stencima svet, svako ima pravo na svoje misljenje.
Npr tip koji sam dobila od nekonvencionalnog veterinara da dam kuji u toku stenjenja sladoled od vanile verovatno bi izazvao zgrazavanje kod mnogih (mene prve, da se ne lazemo, trazila sam 3x da mi ponovi, da li sam dobro razumela), ali je njoj to neopisivo znacilo i sasvim ima logike, taj secer udara pravo u mozak :giggle: Svaki pas je prica za sebe, svaki covek, svaki savet treba uzeti sa dozom rezerve kao sto ne treba a priori odbijati nesto samo zato sto je nama neobicno u tom trenutku :oops:

#229 Atina nemacki ovcar

Atina nemacki ovcar

Advanced Member

• Members
  • 683 postova

Postovano 04 February 2012 16:16

Atina ovde niko ne dovodi u pitanje Dianino znanje niti ljubav prema psima. Ona se davno dokazala na ovom forumu pa nemam ni potrebe da je hvalim :P

Ja licno smatram da je plazma nepotrebna. Bolja varijanta je ziva govedina. A to da je stencima potreban pokretac da bi jeli, hm. . . Moji su jeli kao nenormalni od samog pocetka :giggle:

uredu je da po tebi i drugima plazma nije potrebna,meni je taj nacin pocetka hrane bio logican iz poredjenja sa bebama.Za meso ne sumnjam da nece jer taj miris ih privlaci al po meni polako i postepeno treba ukljuciti meso.Stenci ne znaju dal je hrana koju mu damo dobra ili pokvarena jesce i posle dodje problem.

Napisacu sta se desi kad vlasnik ne primetu da kuja u kotilicu unese komad sirove piletine i na tem.25-28stepeni stvore se bakterije i stenac jos nije progledo oseti miris mesa i pocne da lize to meso i nazalost oboli od bakterije :( Ovo je jedano lose iskustvo i upozorenje drugima koji imaju leglo da pripaze ako su kuje sklone da visak hrane zakopavaju ili cuvaju za kasnije da uvek provere da li je pojela ako nije skloniti i dati kad bude htela.

POZDRAV SVIMA

#230 lydiacile

lydiacile

Advanced Member

• Members
  • 577 postova

Postovano 04 February 2012 16:33

Nije tema o bebama ali isto treba naglasiti da se bebama do 8 meseci ne sme davati plazma. Ne znam da li je to napisano na kutiji ali znam da doktori tako kazu. A bebe krecu sa hranom od 4. ili 5. meseca starosti. Ovo sam htela i u proslom postu da napisem ali sam zaboravila :giggle:

Sorry ispada kao da sam zapela za plazmu ali ako se malim bebama ne daje ja stvarno ne vidim zasto bih ja ili bilo ko drugi hranio stence sa plazmom, pa makar samo jedan dan. Necu vise spominjati plazmu obecavam :wink:

#231 dragan1987

dragan1987

Newbie

• Members
  • 104 postova

Postovano 19 March 2013 21:59

Dragi ljubitelji pasa,
Prije tacno 5 nedelja smo moja prijateljica i ja pronasle 3 mala kucica pored kontejnera. Bili su stari svega dan - dva, jos im nisu bile otpale ni pupcane vrpce. Misevi mali! Posto obje spadamo u obozavaoce pasa uzeli smo ih sa sobom. Prvi put sam se srela sa tako malim stencima i uopste nisam znala sta i kako treba da ih uzgajam.

Prvi obrok koji su dobili bilo je obicno kravlje mlijeko + AD kapi + braon secer. Bili su jako gladni kad smo ih nasli, tako da su halaplivo jeli. Veterinar mi je preko telefona rekao da u sve to dodam malo pavlake. Greska koju sam napravila jeste davanje hladnog mlijeka. Mlijeko mora biti toplo, ali ne vruce! Posle 3 dana sam im dodala pavlaku koju nisu dobro prihvatili, nisu mogli da je vare. Dvoje stenadi mi je uginulo. Veterinar je pokusao da ih spasi, ali su posle nekoliko sati mucenja ipak uginuli. :-(((

Dva dana nakon toga sam saznala za mlijeko Royal Canin i trecem stencu pocela da dajem to mlijeko umjesto kravljeg. Odlicno ga je prihvatio i sjajno napredovao! Hranila sam ga na svaka 3 sata, i danju i nocu. Nije bilo lako, daleko od toga, ali smo se borili da ga spasimo! Najteze mi je padalo budjenje po noci. Mucio se sa izbacivanjem, pa sam mu po preporuci veterinara masirala guzu vlaznom vatom i mazila ga po stomaku. U tom periodu nekoliko puta je zavrsavao na stolu veterinara gdje mu je ovaj spricem i ne-zna- ni-ja-cime izvlacio izmet koji mali stenac nije umio sam da izbaci.

U kutiji u kojoj je spavao sam mu stavljala i cesto mijenjala malu zatvorenu flasu punu vruce (skoro vrele ) vode da mu ne bi bilo hladno, a bila je to preporuka veterinara kao zamjena za kujinu toplinu. Ono sto je kod ovih stenadi bila otezavajuca okolnost jeste ta sto nisu proveli sa kujom ni dan vremena! Sanse za prezivlavanje su im bile male!!!

Progledao je sa 24 dana. To je bio najradosniji moguci trenutak!

Ovo mu je sad peta nedelja i uvela sam mu granulastu hranu. Posto ne moze da jos da je zvace, ja je sameljem u posebnom mikseru, pa je potopim kravljim mlijekom sa najmanjim stepenom masnoce ( prokuvanim - uvijek!). To mu se bas svidja jer je poceo da odbija mlijecne obroke. Danas sam mislila da mu u tako pripremljenu hranu dodam malo kuvanog pirinca, pa da pokusam da izbacim mlijeko. Jedva cekam da vidim kako ce reagovati. Hranim ga na 6 sati. Inace, do 5 nedelje je hranjen na 3-4 sata.

Poceo je da trckara i da ponekad zamase repicem kad mu se priblizim. Raste u preslatkog malog psica za kog sam se jako vezala i vjerovatno cu ga zadrzati. Ne mogu da vjerujem da ih je neki monstrum mogao baciti. :-(

Nadam se da sam bar nekom pomogla svojim iskustvom. Moja poruka je da ne okrecete glavu ako naidjete na slicni prizor, jer je to isto kao da ste ih vi ubili! Tesko ih je podici, zahtijevaju paznju kao prave bebe, ali ce njihova zahvalnost biti neizmjerna.

Velikki pozdrav i drzite nam fige!

(clap)

#232 makimarina95

makimarina95

Newbie

• Members
  • 2 postova

Postovano 22 April 2013 12:45

Zdravo, trebam da dobijem psa mešanac Zlatnog retrivera i Seter, pa me zanima oni ce tada da imaju 4 nedelje šta ja mogu joj dajem da jede, pošto mleko nevalja za njih. I da li neko možda zna kakvi ce biti po izgledu kada porastu tj. da li će biti veliki? Unapred hvala!