Skoči na sadržaj

BARF

• Molimo prijavite se kako bi odgovorili
127 odgovora na ovu temu

#1 Guest_ixia_*

Guest_ixia_*
  • Guests

Postovano 22 April 2004 17:30

ima hrpa stranica na netu o ovome nacinu ishrane pasa/macaka ali jos nisam od nikog, iz prve ruke, cula da hrani s BARF-om. pa ak neko zna vise nek nas informira.

#2 zrinka

zrinka

Newbie

• Members
  • 27 postova

Postovano 26 May 2004 12:33

Ja hranim svog Maxa BARF-om. Inace pse vec 10 godina hranimo tako.
U pocetku sam pocela Eukanubom jer je kod uzgajivaca bio na tome,ali je imao probleme, mekana stolica, pristici... Pa smo nakon svega par dana presli na BARF.

#3 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • ZnačkicaZnačkicaZnačkicaZnačkica
  • 4490 postova

Postovano 26 May 2004 12:38

Zrinka, molim vas nam napisite vise o ovom nacinu ishrane. Da li sami pripremate hranu ili se u Hrvatskoj moze kupiti vec spremna? Ako je sami spremate, molim vas nam objasnite kako. Hvala!

#4 zrinka

zrinka

Newbie

• Members
  • 27 postova

Postovano 26 May 2004 12:45

Moze na ti? Imas istu signaturu kao ja na forumu Nasi ljubimci :)
Mi uzimamo od jednog covjeka koji to sprema, iako to mozete i sami.
Sastoji se od sirovog mesa, povrca, hrskavica. Sve sitno mljeveno.

Budem vam stavila linkove na forum pa si mozete procitati.
Inace ne postoji u ducanima za kupiti (vani se sve vise koristi taj nacin prehrane i ima za kupiti).

#5 zrinka

zrinka

Newbie

• Members
  • 27 postova

Postovano 26 May 2004 12:49

Evo staviccu jedan tekst koji sam prevela, a zanimljiv je

Najbolja hrana za vaseg psa je...¦

Svjeza hrana. Svjeza piletina, puretina i govedina. Svjeze sirovo povrce i voce. Svjeza smedja riza i zobena kasa. Svjezi jogurt, jaja i svjezi kravlji sir (cottage cheese).

To nije hrana za ljude. Zvati svjezu hranu 'hranom za ljude' zvuci kao da su ljudi jedina zivuca bica koja imaju pravo jesti svjezu hranu. Sva ziva bica jacaju jeduci svjezu hranu.

Vas pas ima ostar njuh i okusne pupoljke (ono na jeziku). Zato se toliko uzbudi/razveseli kada izvadite svjezu hranu iz frizidera. On ne moli 'hranu za ljude' -- on jednostavno zudi za pravom hranom i raznovrsnosti, jednako kao i vi.

Generacije pasa su zivjele do zrele stare dobi na svjezoj hrani.. prije nego sto su se pojavile korporacije za psecu hranu.

Korporacijama psece hrane --jednostavno recite NE.

Komercijalna pseca hrana se tek pojavila 1930ih, kada su kompanije zitnih pahuljica pokusavale napraviti nesto sa svojim ostatcima hrane.. njihovim kvascem, brasnom i kukuruzom koji nisu prosli USDA inspekciju, i to obicno zbog plijesni.

Otkrili su da i mesna industrija ima slicne probleme. Ostatci mesa koji nisu bili pogodni za ljudsku konzumaciju, i to obicno zbog bolesti zivotinja.

Tako je rodena ideja da pomijesaju svoje ostatke zajedno i nazovu to 'psecom hranom' i zarade pare od toga.

Pametno reklamiranje usadilo je ljudima u mozak taj naziv (pet food), ali vasim psima nikada nije bila ponudena kvalitetna prehrana iz vrecice ili konzerve, pogotovo ne punjena tim sastojcima. To nije 'pseca hrana', to je umjetna hrana stvorena za profit zitne i mesne industrije i korporacija za hranu za kucne ljubimce.

Dr. Richard Pitcarin kaze: "Cijeli koncept instant hrane za ljude je ogavan. Vecina ljudi bi ubrzo puzala po zidovima od frustracije, ocajno zeleci malo salate ili voca, bilo sto citavo i svjeze, ili samo razlicito. Mozda bi vam pri tome pomoglo da zamislite da morate uzimati iskljucivo zitarice tijekom vaseg cijelog zivota, kad ista ta hrana vasim kucnim ljubimcima steti. A ipak, nekako smo prihvatili ideju da je takav nacin prehrane dobar za nase ljubimce. Svi mi, ljudi i zivotinje, bi trebali imati citavu, svjezu, neobradenu hranu u svojoj dnevnoj prehrani."

Komercijalna prehrana smisljena je za krave, ne pse.

Sva ta hrana je na bazi sjemenki i zitarica. Ali psi nisu krave. Pas ima kratak ravan probavni trakt namijenjen za probavu mesa i proteina. Zitarice su karbohidrati koji zahtijevaju duzi probavni trakt.

Jos gore, mnogi su psi alergicni na toliko mnogo zitarica. Mogu im se razviti kronicni probavni problemi, ili svrbez koze koji karakterizira lizanje capa ili trljanje lica. Mozda nikada ni bi povezali te kozne probleme sa zitaricama u umjetnoj hrani vaseg psa.

Konacno, kvaliteta tih zitarica je uzasna. U stvarnosti, svaka kompanija za psecu hranu kosristi zitarice koje nisu prosle USDA inspekciju.

Dr. Bill Polack kaze: Bolest od koje ih lijecimo je hrana kojom ih hranimo.

Svaki dan, nesretni psi paradiraju veterinarskim ambulantama. Boluju od svrabnih osipa, lizanja sapa, poteskoca sa kontroliranjem stolice, plinova, masne dlake, konstantnog linjanja, kronicnih probavnih smetnji.. Е to ti psi jedu? Umjetnu hranu.

Dr. D. I. Dryden kaze: Uklanjanjem te preradjene "kompletne" prehrane i vracanje zivotinja nazad na normalnu/prirodnu hranu je uvijek rezultiralo popravljanjem zdravstvanog stanja zivotinje.

"Ali ju veterinari preporucaju!"

Samo neki veterinari. Uglavnom veterinari koji pripadaju AVMAi (Americkoj Veterinarskoj Medicinskoj Udruzi). Vecina AVMA veterinara je svoju nutricionisticku naobrazbu stekla kod The Hill's Company, koja (slucajno) radi Science Diet, najucestaliju komecijalnu hranu u AVMAi. Vecina AVMA veterinara je trenirana/ucena primjenjivati samo sinteticke i umjetne tvari, u izradi lijekova i kemikalija. Nemaju drugacije obuke i iskustva a proveli su malo ili uopce nista samostalnog istrazivanja o prehrani. Oni jednostavno prate upute koje su im dali ljudi koji su ih obucavali.

U suprotnosti s tim, veterinari koji pripadaju AHVMAi (Americkoj Holistickoj Veterinarskoj Medicinskoj Udruzi) obicno preporucaju svjezu hranu i nude svojim klijentima stotine domacih recepata koji su hranjivi i ukusni.

Stoga se ne bojte..

..veterinara i kompanija za psecu hranu koje vas upozoravaju da je "hrana za ljude LOSA za vaseg psa!"

To nije "hrana za ljude". To je svjeza hrana. Ista vrsta hrane koja se nalazi i u umjetnoj hrani, osim sto su VASI sastojci:

- prosli inspekciju
- bazirani na mesu, ne zitaricama
- raznovrsni, a ne ista instant hrana iz dana u dan

Svjeza hrana za pse NISU pizza, pomfri, hotdogovi, slanina, umaci, masni i slani ostatci hrane. Takvo masno smece nije pseca hrana i razbolit ce vaseg psa.

Svjeza hrana je integralna, hranjiva hrana. Za nekoga tko koristi licemjeran izraz "hrana za ljude" i neprikladan izraz "mrvice sa stola" - prijedlog veterinara, koji bi mu je preporucio domace recepte sa svjezim mesom, povrcem i zobenom kasom i drugom integralnom hranom, je apsurdan. Ne obazirite se na takve.

Dr. Pitcairn kaze: "Otkada sam maturirao u veterinarskoj skoli 1965, primjetio sam generalno pogorsanje u zdravlju kucnih ljubimaca. Sada vidimo jako mnogo mladih zivotinja koje boluju od bolesti koje smo prije vidali samo kod starijih zivotinja. Bez perspektive kroz nekoliko desetljeca, mladi veterinari izlaze iz veterinarskih skola misleci da su takvi degenerativni poremecaji kod mladih zivotinja "normalni". Oni ne znaju sto se togodilo tokom vremena. Vjerujem, da uz slabu kvalitetu sastojaka, kemijski dodaci u psecoj hrani igraju veliku ulogu u tom pogorsanju.
Pseca hrana sadrzi ostatke iz klaonica, toksicne proizvode od pokvarenih namirnica, nehranjive sastojke, pesticide, herbicide, secer, umjetne boje, okuse i kontaminante."

I nemojte se bojati..

..veterinara ili kompanija za psecu hranu koje vas upozoravaju "Necete znati uravnoteziti svaki obrok!"

Nijedno zivo bice ne jede tako. Da li mi sami mjerimo i vazemo nasu hranu i racunamo proteine i masti u bas svakom tanjuru hrane?

Naravno da ne. Jedemo razlicitu dobru hranu, ravnoteza se pojavljuje kroz tjedan, mjesec..

Koncept |potpune i uravnotezene prehrane" je marketinski trik smisljen kako bi vas uvjerili da ste preglupi da hranite psa.

To bi sigurno bio veliki sok vasim djedovima i bakama. Oni nisu imali problema hraneci svoje pse, a njihovi su psi pozivjeli i 15 do 20 godina hraneci se kostima, gulasima od povrca i punozrnatim kruhom.

Dr. Ian Billinghurst kaze: "Vecina modernih vlasnika pasa je uvjerena da je hraniti psa tako tezak zadatak, najbolje je prepustiti to kompanijama za psecu hranu. A u biti, nista nije dalje od istine."

#6 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 26 May 2004 12:51

Naravno Zrinka : )

Hvala ti na odgovoru, i molim te ostavi nam linkove, jer je u Srbiji ovaj nacin ishrane skoro potpuno nepoznat. Meni se jako svidja, ali je komplikovaniji od ishrane suvom hranom - kada imate puno pasa (mi ih imamo 6 velike pasmine) nije lako svaki dan spremiti tu ogromnu kolicinu hrane. Trebao bi nam veliki zamrzivac, masina za mlevenje, itd.

#7 zrinka

zrinka

Newbie

• Members
  • 27 postova

Postovano 26 May 2004 12:58

Ma nije tako strasno komplicirano, iako istina da treba malo vise vremena i teze je kad je vise pasa.
http://www.net-info.biz/Ira/forum/viewt ... c&start=15
http://www.net-info....topic.php?t=166
http://www.net-info....topic.php?t=531

evo stavila sam par linkova.

Inace nasa je jedna pasica dozivjela 17, jedna 14 godina...
Moj Max je jos beba od 7 mjeseci.

#8 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 26 May 2004 12:59

Inace sam zaboravila da napisem da sam takodje uverena da danas psi krace zive jer se hrane industrijskom hranom "iz dzaka". Prosecan doberman danas tesko dozivi dvanaestu godinu, a pre samo dvadesetak godina bila je to jedna od najdugovecnijih pasmina. Mislim da je stanje slicno i sa ostailim rasama. A iznad svega je prelepo videti srecu nasih pasa kada dobiju svezu (ili makar skuvanu) hranu umesto granulirane.

Hvala na odlicnom tekstu, nadam se da ce nekim vlasnicima stvari biti jasnije kada prouce prednosti Barf ishrane.

#9 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 26 May 2004 13:07

STA JE ZAISTA U VRECI SA HRANOM? :00

Koliko je "raw food" u prednosti nad suvom psecom hranom (granulama) i konzerviranom hranom shvaticete nakon sto procitate tekstove u kojima je detaljno objasnjen postupak pripreme industrijske (gotove) hrane i njen sastav. Tekstovi su nazalost na engleskom jeziku, ali cu se potruditi da prevedem i postavim ovde bar jedan od njih.

Animal Protection Institute - What's Really in Pet Food
http://www.api4anima...p?ID=79&print=y

IT'S IN THE BAG
(uz ovaj tekst stoji upozorenje da ga osobe sa slabijim stomakom ne citaju!)
http://www.naturalrearing.com/J_In_Lear ... TheBag.htm

Tekst iz knjige "Food Pets Die For: Shocking Facts About Pet Food."
http://www.homevet.c...e/foodbook.html

Raw Feeding FAQ - najcesca pitanja u vezi "Raw Feeding"
http://www.bluegrace.com/barf.html

Nakon sto ovo procitate sigurna sam da cete odluciti vasem psu pripremiti obrok u svojoj kuhinji.

#10 Guest_tiki_*

Guest_tiki_*
  • Guests

Postovano 14 June 2004 12:05

I ja hranim psa BARF-om. Genijalna stvar. A i nije ju komplicirano pripremiti. Iako ja kupujem hranu, poneki obrok spremimi sama.

#11 Danijela

Danijela

Hero Member

• Members
  • 4490 postova

Postovano 14 June 2004 12:25

Pozdrav Tiki i dobrodosla na Forum. Nadam se da cemo tvoje postove cesce citati ovde, jer vidim da imas sta pametno da kazes.

Podstakla si me da prevedem jedan od ovih tekstova, jer vidim da ljude izgleda mrzi da ih citaju (a mozda neki ne znaju engleski). Nadam se da cu tekst postaviti za dan-dva.

#12 Guest_tiki_*

Guest_tiki_*
  • Guests

Postovano 14 June 2004 12:31

Hvala na dobrodoslici. Ove tekstove sam vec odavno procitala, vrlo zanimljivi. Bez obzira sto ljudi procitaju i vide, tesko ce se odluciti na BARF. Tesko je natjerati ljude da malo bolje pogledaju i priuste svojim psima pravi obrok, bilo kuhano ili sirovo.

Zagrabiti u vrecu uvijek je lakse. Moj pas nije imao nekih zdrastvenih problema kad sam odlucila da prijedjem na BARF, ucinila sam to da njemu napokon pruzim slastan obrok, i on stvarno uziva.

#13 vicio

vicio

Newbie

• Members
  • 41 postova

Postovano 23 July 2004 08:27

Ja obicno kuje hranim sa suvom hranom i BARF-om kombinirano. Mogu reci, da je rezultat odlican. Nema nikakvih problema. Imamo pripremljeno sve za naprijed. Makaroni, riza, mrkva, leca (puno proteina) i pilece meso skuvano za naprijed i jos malo dodajem suve hrane (obicno Belcando).

Hranim dva puta na dan. Ujutro dobije polento, skutu i malo suve hrane. Kuje su zdrave i zubi su kao novi. I kod drugih kuja sam to prakticirao. Za moju drugu dobiku mislili su kod 8 godina, da je stene, tako je imala bijele zube.

#14 Guest_tiki_*

Guest_tiki_*
  • Guests

Postovano 23 July 2004 11:56

Mislim da si nas krivo shvatio Vicio. U BARF prehrani sve se daje sirovo (osim riЕѕe, Еѕganaca ili tijesta).

BARF = Biologicaly Apropriate RAW Food.

#15 vicio

vicio

Newbie

• Members
  • 41 postova

Postovano 23 July 2004 13:54

E, mozda sam se zbunio. Ali mislim, da moje kuje dobro jede. Meso treba biti skuvano. Tako so me ucili na medicinskoj skoli. Unistava bakterije. ti mozes kupiti meso gdje hoces, i jos ima bakterija (salmonela etc.)

Ima na slovenskom forumu http://www.mojpes.net puno o tome. Imas i menije.

#16 Guest_Svenja_*

Guest_Svenja_*
  • Guests

Postovano 23 July 2004 14:19

Pre tri godine je ustanovljeno da Otelo ima alergiju na grinje u hrani i
kucnoj prasini. Sa nekoliko strana mi je savetovano da pocnem da
ga hranim sirovom hranom. Ja sam to jedno vreme studirala , skupljala sam
razne recepte i jedno kratko vreme sam ga i hranila tako, nazalost
ne toliko dugo da bi bilo neke pozitivne reakcije na njegovu alergiju.

Stvar sam "batalila" iz prakticnih razloga. Bilo mi je jako komplikovano
da mi se razvlace po frizideru kosti i meso a i seckanje i mlevenje povrca
mi nije pricinjavalo veliko zadovoljstvo.

Ovo sam sada prvi put cula da barf moze da se kupi vec spremljen.

Ja licno mislim da bi (ako se vec odlucite da tako hranite svoje pse)
trebali sami da spremate hranu.

Neki vlasnici pasa idu toliko daleko da meso i kosti ostave napolju da pocne
da smrdi i tako hrane pse ( s obzirom da zivotinje u prirodi jedu i
mrcine).

Pozdrav
Svenja

#17 Guest_tiki_*

Guest_tiki_*
  • Guests

Postovano 26 July 2004 10:11

E, moЕѕda sam se zbunio. Ali mislim, da moje kuje dobro jede. Meso treba biti skuvano. Tako so me uДЌili na medicinskoj ЕЎkoli. UniЕЎtava bakterije. ti moЕѕeЕЎ kupiti meso gdje hoДЌeЕЎ, i joЕЎ ima bakterija (salmonela etc.) Ima na slovenskom forumu http://www.mojpes.net puno o tome. ImaЕЎ i menije.

Pratim i taj forum. Svako ima pravo na svoj izbor. Jedina losa hrana je po mom misljenju dehidrat, sve ostalo je OK. Ali to je samo moje misljenje. Ja sam izabrala BARF jer mislim da je za mog psa najbolji.Ove fore sa salmonelom, pa ljudi skacete si u usta. Svi uredno i bez ikakvog straha psima daju sirova jaja, koja mogu biti veci izvor te bakterije nego meso. Ja isto tako pratim i neka strana istrazivanja koja dokazuju da je pseci probavni trakt vrlo kratak te je zaraza salmonelom gotovo nemoguca jer se zarazena hrana prekratko zadrzava u organizmu. Ako je pas slabog imuniteta mogucnost zaraze je veca.

S druge strane, mislim da je vecina nas prosla fazu sa nasim stencima kad su po cesti kupili i jeli sve na sta su naisli. A tu je ljudi moji bilo svacega, a masu toga vjerojatno nismo ni vidjeli. Rezultat ili bi to povratili odmah, ili kratkotrajni proljev i kraj. A di je to od kvalitete mesa koje ja kupujem za sebe (svjeze) i ujedno ga dajem psu.

#18 Guest_tiki_*

Guest_tiki_*
  • Guests

Postovano 26 July 2004 10:13

Pre tri godine je ustanovljeno da Otelo ima alergiju na grinje u hrani i
kucnoj prasini. Sa nekoliko strana mi je savetovano da pocnem da
ga hranim sirovom hranom. Ja sam to jedno vreme studirala , skupljala sam
razne recepte i jedno kratko vreme sam ga i hranila tako, nazalost
ne toliko dugo da bi bilo neke pozitivne reakcije na njegovu alergiju.

Stvar sam "batalila" iz prakticnih razloga. Bilo mi je jako komplikovano
da mi se razvlace po frizideru kosti i meso a i seckanje i mlevenje povrca
mi nije pricinjavalo veliko zadovoljstvo.

Ovo sam sada prvi put cula da barf moze da se kupi vec spremljen.

Ja licno mislim da bi (ako se vec odlucite da tako hranite svoje pse)
trebali sami da spremate hranu.

Neki vlasnici pasa idu toliko daleko da meso i kosti ostave napolju da pocne
da smrdi i tako hrane pse ( s obzirom da zivotinje u prirodi jedu i
mrcine).

Pozdrav
Svenja

Steta sto si odustao. Ne znam kako si ti spremao. Ali kod takvog nacina prehrane, i kuhanog takodjer, covjek si puno olaksa ako odjednom spemi vecu kolicinu, recimo za 10-20 dana, raspodjeli u porcije po danu i zamrzne.

Sto se tice usmrdjenog mesa, ja to jos nisam vidjela, ali vjerojatno ima i toga.
Cak sam cula da psi vise vole takvo meso nego svjeze.

Ja svome dajem iskljucivo svjeze.

#19 vicio

vicio

Newbie

• Members
  • 41 postova

Postovano 26 July 2004 12:45

Nisam mislio samo na salmonelu. Ne moze meni nitko reci, da je meso koju kupim, dobro. Nemamo svi dobre higienske uvjete. Vidio sam puno na TV kako jedni to rade. Strasne stvari. Najlakse bi bilo uzeti pusku i ici u sumu, i dobijem svijeze meso. Ali nisam lovac.

#20 Milica Micic

Milica Micic

Newbie

• Members
  • 2 postova

Postovano 17 August 2004 11:12

Da li neko mozda zna da li se i gde moze nabaviti pripremljena BARF hrana u SCG :?: