jasmina

Aljaski malamut (Alaskan Malamute FCI: 5.1 - 243)

865 posts in this topic

Drustvo voleo bih da imam cistokrvnog alaskan malamuta. da li neko ima stence i da li neko moze da mi kaze koja je cena tim stencima? :) 

Pozdrav svima,

Nakon što sam proletos ostao bez svog labradora, došlo je vreme da razmišljam o novom psu.

Mnogo mi se dopada Malamut, kako estetski, tako i po karakteru. 

Imam dva pitanja, pa bih zamolio trenutno vlasnike da mi pomognu:
1) Da li je istina da puno zavijaju? Ovo bi mi mogao biti veliki problem, jer burazer i ćale to ne bi podneli verovatno

2) Šta sve treba da znam kada idem da gledam štenad?

1) Moj ne zavija skori nikad. Može da se desi nekada kada je dugo sam u dvorištu ali ne suviše glasno, a i to je veoma retko. Zavijaju kada im nešto baš nije po volji i kada su jako usamljeni. Laju samo kada se jako uzbude, bilo zbog šetnje ili nekog drugog psa koji ih izaziva. I to nije klasičan lavež već neko pevanje-režanje. U normalnim situacijama inače ne laju.

2) Prvo gledaj roditelje, ako ti se nešto kod njih ne dopada ne uzimaj štene jer ne znaš kakvo bi ono moglo da bude. Ne govorim samo o eksterijeru već i o karakteru roditelja, pričaj sa odgajivačem. Kakvi su roditelji prema strancima, prema nepoznatim psima...vidi da li se to uklapa u ono što stoji u standardu rase i u ostalo što si pročitao o rasi. Malamuti su inače svačiji prijatelji i nikakva agresija prema ljudima nije prihvatljiva, a mužijaci druge pse onako baš i ne vole, mada nije pravilo. Gledaj dlaku roditelja i štenaca. Najlepši primerci imaju oko glave i vrata malo dužu dlaku-grivu ali ne predugu. Obično se i kod štenaca primećuje koji će to imati a koji ne. Viđao sam mnoge štence i tačno oni koji su kao mali imali kraću dlaku imaju i dan danas, fali im ta bujna griva koju imaju u zimskoj dlaci. Drugo, imaš štenad koja bolje napreduju i koja lošije napreduju. Nije pravilo da će oni sitniji biti sitni i kad porastu, ali ja bih birao srednje do veće štene. Obavezno posmatraj malo duže vreme štence kada su zajedno, kada se igraju. Gledaj koji od njih su siledžije, tj. alfe, a koji su plašljivi. Za većinu ljudi najpametnije je da se odabere štene nekog srednjeg nivoa energije, da nije harambaša (obično budu više tvrdoglavi kad odrastu, jače volje, teže je raditi sa njima i uvek vole da uspostavljaju dominaciju sa drugim psima - vole da se potuku) a i da nije plašljivo. Od ljudi štene nikako ne treba da se plaši.

Oni jesu inteligentni psi, ali za sebe, ne za druge. Teško se sa njima radi, slušaju u dvorištu super a kada se izađe na ulicu ogluve i zaborave na sve komande. Moj, koji je kao kuče bio harambaša, kada vidi drugog psa on ide tamo i ništa ne može da ga spreči, nikakva komanda, dreka, ja mogu da se prevrnem od muke! Samo povodac. Mora sa njima puno da se radi od malena kako bi te poštovali kad odrastu. Mnogo je "teži" pas od labradora za kontrolu, zbog takvog karaktera.

Hvala puno na iscrpnom odgovoru, jako korisni saveti :)

Šta misliš, kako bi se u perspektivi slagali labrador i malamut? Sestra hoće eventualno da kupi labradora, pa bi smo možda razmišljali i o dva psa. Imamo dvorište, naravno.

Ako misliš kako bi se slagala dva mužjaka, labrador i malamut, teško da bi se slagali dobro, bilo koja dva mužjaka... Mada može to da bude i sa ženkama, ako jednu, stariju, toliko razmaziš pa postane ljubomorna (moje iskustvo).

On 11/27/2016 at 23:56, Exodusbgd said:

Hvala puno na iscrpnom odgovoru, jako korisni saveti :)

Šta misliš, kako bi se u perspektivi slagali labrador i malamut? Sestra hoće eventualno da kupi labradora, pa bi smo možda razmišljali i o dva psa. Imamo dvorište, naravno.

Bilo bi najbolje da labrador bude ženka. Samo ću to da ti kažem pa ti zaključi.

Kupili smo štene malamuta, nemirko mali :)

Za sad nam je sasvim dovoljan on, mislim da bi smo pored drugog šteneta doživeli blaži nervni slom. Ovo su prilični šokovi u razlikama između temperamenta šteneta labradora i šteneta malamuta.

2016-12-12-14.09.jpg2016-11-30-21.39.jpg

Edited by Exodusbgd

Jako je sladak :inlove: Imaš ranije na temi kako je moj izgledao kada je bio toliki. Nakon svih vakcina samo napolje i u što više situacija sa njim, da se navikne na sve, a najviše na druge pse...jer to je posle muka. Sa ljudima će biti (heart) to je 99.9%

Da, taj je dobar, daleko korektniji i priblizniji od ostalih opstih.