elpida

Bernski planinski pas - dimenzije kucice?

Recommended Posts

Molim iskusne poznavaoce rase, i/ili, vlasnike istih da mi predloze dimenzije kucice. Prilicno mi je hitno da dodjem do info (tj. da prenesem osobi koja je dobila stene koje ce boraviti u dvoristu). Da li je 96x105x112cm dovoljno? ili preveliko? ja imam malog psa u kuci, pa ne mogu ni da zamislim kakvu komociju vole psi u kucici
I, jos, nesto... da li je potrebno suplementirati stene kalcijumom, i/ili vit D3? koji brand ste vi koristili?

Nekada sam dosta boravila po forumu i dobro se snalazila, sada nemam vremena da iscitavam svaku temu od pocetka do kraja, a vidim da je puno njih i zakljucano, pa se izvinjavam ako je moja tema visak, ali, zelim da pomognem da sto pre izaberemo dobru kucicu

Hvala

Nemam bernija, ali ako ce stene boraviti sad preko zime vani, ni slucajno mu praviti kucicu dimenzija za odraslog psa. Prevelik je to prostor da jedno stene moze zagrijati. Bolje je napraviti sad neku privremenu varijantu, prigodnih dimenzija, pa na proljece kad stenac poraste praviti kucicu za stalno koristenje. 

hvala puno, nece biti te medjuvarijante, tako da se pitanje kucice resava narednih sati/dana.. zato sam mislila da je bolje pitati iskusne, nego racunati po formulama sa neta

U tom slucaju je najbolje da se vidi visina roditelja steneta, ja recimo imam malinou koji je apsolutno van standarda visinom, i da nisam imala tu medjuvarijantu, bila bi mu mala kucica (mislila sam praviti prema standardu rase dimenzije). Moja najbolja drugarica ima zenku BPP, koja je dosta sitnija od njenog prethodnog psa (isto zenka BPP), tako da nema nekog pravila ako pas nije iz pouzdane uzgajivacnice, ali i tad moze da se desi kiks sa dimenzijama. Tako da Vam je najsigurnija opcija da vidite dimenzije roditelja tog psa, ali opet nikako ne mozete biti potpuno sigurni koliki ce pas biti kad odraste. 

Valjalo bi da pas moze normalno da ustane, okrene se, i da mu ne bude skuceno kad legne. Moj pas ima kucicu sa 2 prostorije, i ja sam prezadovoljna (imaju slike u temi kucice i boksovi), tako da bih svakako preporucila tu verziju, mada ne znam da li je potrebna berniju, ipak su oni bas zimski psi. 

Nadam se da sam bar malo pomogla ;)

PS, ako se odmah ide na varijantu kucice za odraslog psa, valjalo bi staviti neku privremenu pregradu u nju, da se smanji prostor, da se stenetu bude lakse ugrijati preko noci :) 

Retko zalazim ovde uglavnom se nema vremena vidim pitanje za BPP - dimenzije kućice su dovoljne ako je pas uopšte ikad prihavati ... moja "starka" nikad nije htela u kućicu ni pod razno kućni prag je bio i ostao njeno omiljeno boravište.... sa više pasa pojavila se potreba za boksevima ali u kućici nikad nijedan pas nije boravio ....  što se suplementa tice bernski pas je izuzetno "porastan" tj brzo raste i ma koliko bila dobra granula ili prirodna hrana kojom će ga hraniti , pas prosto vapi za vitaminima i mineralima.... kal-de-fos ili kanvit junior ili kalcivet od dr vet group koristio sam ih sve  svi su ok trenutno koristim kalcivet....