Recommended Posts

Pozdrav svima. Nova sam na ovom forumu. Došla sam jer mi treba savet ili mišljenja ljudi koji imaju sličan problem. 

Muž i ja živimo sami i još uvek nemamo decu, ali radimo na tome. Oboje jako volimo kučiće i hteli smo da imamo jednog male rase koji se ne linja jer bismo da bude sa nama u stanu, da nam bude član porodice. Našli smo na oglasu da se poklanjaju štenci mešanci jorkija i mopsa. Odemo da ga uzmemo, skroz je povukao na jorkija, dlaka se ne linja, 4 meseca star, odlično, jedino što je bio baš uplašen i ležao, nije hteo da stoji na nogama i smrdeo kao tvor. Pozdravio se sa mamom i ljudima kod kojih je bio, ja ga uzela u ruke, licnuo me i malo mahao repom. Na putu kući svratimo u salon za pse da ga okupamo, nemaju slobodnih termina, dobro kod kuće ćemo. Dođemo u stan odmah u kadu, kupanje, i kad se dlaka spustila vidimo da je on jadan pun krpelja. Očistimo sve što smo videli, bilo ih je preko 20. Dva velika i ostali sitni. Umotamo ga u peškir i stavimo u korpu, ja spavam pored njega. I dalje nije mogao da stoji na nogama, pomislili smo da su ga krpelji već dokrajčili. Stara vlasnica nam je rekla da nije dobio još nijednu vakcinu. U neko doba noći se ja trgnem, vidim iskočio je iz korpice, piškio u sobi i vratio se u korpicu. Pomislih super, može da hoda. Ujutru čim se otvorila vet stanica odnesemo ga. Nije imao temperaturu, dobio je antibiotike, tabletu za gliste i vitamine, čak mu je i dala hranu iz konzerve za pse, pojeo je kao da nikad nije jeo. A mi mu predhodnu noć nudili granule koje smo već ranije kupili, nije hteo. Kaže vet kad završi sa antibioticima da će onda moći da dobije potrebne vakcine. Vratimo ga kući, smestimo na terasu koja je baš velika tako da ima prostora, ponekad ga pustimo unutra da upozna prostor ali sam tako par puta našla na podu krpelje koji su otpali sa njega i zbog toga ga ne bih baš stalno unutra dok se skroz ne isčisti. Uglavnom odmah mu je bilo bolje, trčkarao je, podigao rep, jeo fino, kakio, piškio..problem je što je jako uplašen. Kad god hoćemo da mu priđemo on beži. Čim okrenemo leđa trčara za nama dignutim repom. Pokušala sam nekoliko puta polako da mu priđem kada leži i tada mi dozvoli da ga malo pomazim, ali to traje pola minuta i onda ode. I tako već dve nedelje. Jako mi je to čudno, zašto se toliko boji? Pomislila sam da smo ga istraumirali prvo veče sa kupanjem ali morali smo, bio je sav smrdljiv i ulepljen. Pokušali smo u kratku šetnjicu ispred stana, samo da obavi kakanje, ne smemo još u duže šetnje dok ne dobije vakcine. Sve to ide lepo, zdrav je to nam je jako bitno, ali zašto neće da se mazi? Zašto beži svaki put kad mu se ide u susret? Nekoliko puta je seo ili legao ispred mene okrenut mi leđima, što je znak poverenja, ali i dalje beži od mene, ali zato ide za mnom gde god da sam. Ja sam sa njim po ceo dan na terasi, muž je većinu vremena odsutan od posla. Da li je neko imao sličan slučaj? I do sada smo oboje imali kučice koji su se opustili i prihvatili nas za dan dva. Ovaj kao da je operisan od emocija, baš nas to rastužuje.

IMG-60ed92b45228b265b4c5324d94b7ad00-V.jpg

Ako je ''povukao'' i nepoverljivost jorkija, onda je očekivano takvo ponašanje. Budite strpljivi i pažljivo postupajte sa njim sve do potpunog prihvatanja vas kao novih vlasnika, kada ćete moći da mu prilazite. Predlažem da sednete/legnete na pod a u ruci imate neku neodoljivu hranu za njega, umilnim glasom mu se obratite i pozivajte ga... kada priđe pružajte mu male zalogaje hrane, dodirujte i mazite.

Samo polako i sa dosta hrane. Pored ovoga da sedite/lezite na podu mozete i da mu dajete sporadicno nagrade kad vas prati tako polako iza. Ako se plasi da uzme iz ruke bacite blize njemu pa polako smanjujete distancu dok na kraju ne uzme sa vase noge i krajnje iz ruke. Posto je stene on jede 3-4 puta na dan mozete svaki ili 2 obroka (kako kad imate vremena) da mu dajete Vi, bilo iz ruke ili da mu bacate ako se plasi da pridje. Tako ce vremenom stici poverenje. Licno ja jos ne bih ni probala da ga mazim jer za tako malo stene je svasta prosao, a nije jos imao vremena da se navikne na sve i na vas. Kao i za sve ostalo naucice sta znaci mazenje i kako da se igra sa vama samo mu treba vremena. Ako ga ljudi kod kojih je bio nisu (a meni se cini da nisu) naucili na dodir, ruke, podizanje, mazenje onda je ovo sto on sad pokazuje sasvim normalno jer je to njemu nepoznato. 

Ne trazite mu nista, pod tim mislim sedi lezi niti je on jos dovoljno opusten da bi ucio.

Napomena: nikako napolje dok ne primi sve vakcine i revakcine, pitate veterinara za razmak izmedju istih i za inkubacioni perod. Ne rizikujte sa prenosivim bolestima. Ako vrsi nuzdu na terasi na to mesto stavite novine ili pelene i neka mu to bude mesto na koje cete ga navoditi kad vidite da mu se vrsi nuzda dok je u karantinu.