Maya10

Strah od nepoznatih ljudi

Recommended Posts

Pozdrav dragi forumasi! 

Udomila sam mesanca pre 4 meseca (pas je mesanac bigla i verovatno nekog mesanca), po proceni veterinara pas je star oko 13 meseci. Ono sto zasigurno znam o psu, a to je da je do 7. meseca ziveo na ulici, nakon cega je bio 2 meseca u privremenom smestaju, a potom je stigao kod mene. Posto zivim u centru, pas je cesto okruzen ljudima- bez problema se krecemo kroz guzvu, nikada nije pokazao bilo kakve znake stresa. Ono sto se juce dogodilo,  ostavilo me je pod utiskom i molim vas za savet kako da se postavim u takvoj situaciji, jer zaista nemam nikakvog iskustva sa psima. Tokom setnje nepoznati covek je pokusao da nam pridje- odmah je krenuo ka psu, a pas se izbezumio- krenuo je da se povlaci, pokusavao da pobegne, dlaka mu se nakostresila na ledjima... Ja sam pokusala da ga smirim- veselo sam ga dozivala, nisam ga tesila,mazila...uspeli smo da zaobidjemo coveka i nastavili svojim putem- kao da se nista nije desilo. Posle toga smo prosli pored mnogo ljudi i problema nije bilo. 

Ista situacija se dogodila sa jednom zenom pre mesec dana. 

U situacijama kada nepoznati ljudi prvo zapocnu razgovor sa mnom- nije bilo nikakvih problema. Tada je pas imao vremena da ih onjusi i da se opusti. 

Da li ovo mogu pripisati pogresnom prilazu psu, ili je ovo nagovestaj nekog problema? 

Psa svaki dan setam po 2 puta, vodim ga na druzenje sa drugim psima (drustvo drugih pasa prosto obozava), sa ljudima i decom se srece svakodnevno, kada nepoznat covek udje u dvoriste- pas ga onjusi i to je to, na prolaznike koji nam prolaze ispred kuce ne laje..  

Da li mi mozete dati neki savet kako da odreagujem u ovakvim situacijama? Da psa jednostavno sklonim iz situacije koje mu nije prijatna? Ili pak nesto drugo?

Svaki savet je dobro dosao! Hvala vam!

Po meni apsolutno normalna reakcija.

Mozes daljom socijalizacijom tog vida, da bez prethodnog upoznavanja pristaje na dodirivanje i sl da ga i na to naviknes, ali zaista bespotrebno, jer je po meni to sto on radi o.k.

I sta imaju svi iznebuha da maze psa ni zdravo da kazu.

Pozdrav

7 hours ago, olikan said:

Po meni apsolutno normalna reakcija.

Mozes daljom socijalizacijom tog vida, da bez prethodnog upoznavanja pristaje na dodirivanje i sl da ga i na to naviknes, ali zaista bespotrebno, jer je po meni to sto on radi o.k.

I sta imaju svi iznebuha da maze psa ni zdravo da kazu.

Pozdrav

Hvala na odgovoru! 

@Maya10

Pas skoro sve rešava njuhom. Pas prepoznaje strah jer mi tada lučimo kiselinu koju oni nepogrešivo prepoznaju. Nagađam po sopstvenom  iskustvu da je u pitanju neiskrena "ljubav" ljudi koji su mu prilazili, oni su možda prilazili zbog Maje, a ne psa. Takva mogućnost postoji i deluje mi verovatna na osnovu tvog opisa situacije. Postoji mogućnost da pas i odreaguje negativno u svom strahu za sebe ili tebe. Uvek je najbolje zaobici svaku procenjenu potencijalno nezgodnu situaciju, a svakako nastavi sa uobičajnom rutinom i gledaj da se ti što manje opterećuješ jer pas pre svega tebe oseća i tvoje psihičko stanje.

45 minutes ago, Sava said:

@Maya10

Pas skoro sve rešava njuhom. Pas prepoznaje strah jer mi tada lučimo kiselinu koju oni nepogrešivo prepoznaju. Nagađam po sopstvenom  iskustvu da je u pitanju neiskrena "ljubav" ljudi koji su mu prilazili, oni su možda prilazili zbog Maje, a ne psa. Takva mogućnost postoji i deluje mi verovatna na osnovu tvog opisa situacije. Postoji mogućnost da pas i odreaguje negativno u svom strahu za sebe ili tebe. Uvek je najbolje zaobici svaku procenjenu potencijalno nezgodnu situaciju, a svakako nastavi sa uobičajnom rutinom i gledaj da se ti što manje opterećuješ jer pas pre svega tebe oseća i tvoje psihičko stanje.

Da, moram priznati da sam se mnogo opteretila. Osecam se vrlo nesigurno. 

Medjutim, upravo smo dosli iz setnje- mimoilazili se sa ljudima kao i do sada, zastali sa jednim covekom i njegovim psom- straha nije bilo. 

Ljudi, hvala vam na odgovorima i savetima, zaista mi mnogo znace! 

Gospodin je detaljnije objasnio sto se tice pasa uopste.

Gledaj, moj pas, americki staford je prihvatao sve ljude, poznate, nepoznate u bilo kojoj situaciji, upravo ono sto ti pitas. Mada nisu svi jer ja nisam Maja, a i ast je izazivao i strah kod nekih, pa vecine ljudi.. Naravno da je prepoznavao vec upoznate ljude po mirisu , glasu i sl. ali to sam ja uradio godinama jer moj ast je stalno bio medju ljudima, malom decom... a njegov ugriz i napad je fatalan. I pored svegasam vodio racuna, mada stvarno nista za 13,5g. Ima i drugih primera.

Nikada nisam imao incident,a tvoj pas je dovoljno socijalizovan .

I ponavljam, sta ima svako da mazi tvog psa bez pitanja, prethodnog makar povrsnog upoznavanja, pa makar to bilo i indirektno udvaranje, upoznavanje sa tobom, a ne psom koga vole zato sto je sladak.

Pozdrav Majo, sve je o.k.

Edited by olikan

2 minutes ago, olikan said:

Gospodin je detaljnije objasnio sto se tice pasa uopste.

Gledaj, moj pas, americki staford je prihvatao sve ljude, poznate, nepoznate u bilo kojoj situaciji, upravo ono sto ti pitas. Mada nisu svi jer ja nisam Maja, a i ast je izazivao i strah kod nekih, pa vecine ljudi.. Naravno da je prepoznavao vec upoznate ljude po mirisu , glasu i sl. ali to sam ja uradio godinama jer moj ast je stalno bio medju ljudima, malom decom... a njegov ugriz i napad je fatalan. I pored svegasam vodio racuna, mada stvarno nista za 13,5g. Ima i drugih primera.

Nikada nisam imao incident,a tvoj pas je dovoljno socijalizovan .

I ponavljam, sta ima svako da mazi tvog psa bez pitanja, prethodnog makar povrsnog upoznavanja, pa makar to bilo i indirektno udvaranje, upoznavanje sa tobom, a ne psom koga vole zato sto je sladak.

Pozdrav Majo, sve je o.k.

Hvala do neba! 

15 hours ago, Maya10 said:

Da li ovo mogu pripisati pogresnom prilazu psu, ili je ovo nagovestaj nekog problema? 

Posto se ne desava sa svima, najverovatnije pogresan prilaz psu, neiskren kako rece Sava a moze i iskren ali nevest a najcesca greska koju radi masa ljudi, posebno sa manjim psima, je da se uz osmeh i pruzenu ruku nagnu nad psa, sto je za psa koji nije sitematski mustran socijalizacijom da sve to otrpi ako vec po prirodi nije rasa odusevljena svakim covekom, svakako jedna potencijalno ugrozavajuca situacija. Kazem, ljudi, pa cak i mnogi kuckari to rade masovno posebno sa malim psima i bas sa biglovima, jer oni su zacrtani negde kao snupike a ne vode racuna ljudi da je to samostalan lovacki pas. 

Znam to, ne po mojim psima koji su uceni od steneta sto vi niste imali priliku, da i to otrpe, nego i na vlastitoj kozi sam osetila jer me je jedan jedini put u zivotu ujeo pas, kao dete, za lice, upravo kada sam se nagnula na tu tecinu mesankicu lilikicu a pre toga smo se danima lepo mazile i igrale. Potpuno neujedljivo kuce, a na to je reagovala, nije cak ni bio ujed vec vise udarac zubima. 

Evo sta ljudi rade, kako pozdravljaju tudje pse a ne bi trebalo. 

7051625_orig.jpg

45 minutes ago, Maya10 said:

Da, moram priznati da sam se mnogo opteretila. Osecam se vrlo nesigurno.

Nemojte se uopste opterecivati niti osecati nesigurno, samo posmatrajte kako prilazi taj covek ili dete, deca znaju da pridju totalno rizicno, pa posle pas kriv a ne roditelj i vlasnik psa koji su to morali da sprece i posmatrajte i reakciju svog psa. Jasno je pokazao da ne zeli da mu taj covek pridje a u takvim situacijama psa ne kaznjavati, dovoljno je najcesce da zamolite coveka da prilazi opreznije i da psa kratko ignorise, uvek mozete da kazete "kuca je udomljena iz azila", bla bla bla a ljudi obicno budu tada predusretljivi pa kao prihvate ko zna kroz kakve mukice je prosla pa vam se ne namecu. 

31 minutes ago, Tuncay said:

Posto se ne desava sa svima, najverovatnije pogresan prilaz psu, neiskren kako rece Sava a moze i iskren ali nevest a najcesca greska koju radi masa ljudi, posebno sa manjim psima, je da se uz osmeh i pruzenu ruku nagnu nad psa, sto je za psa koji nije sitematski mustran socijalizacijom da sve to otrpi ako vec po prirodi nije rasa odusevljena svakim covekom, svakako jedna potencijalno ugrozavajuca situacija. Kazem, ljudi, pa cak i mnogi kuckari to rade masovno posebno sa malim psima i bas sa biglovima, jer oni su zacrtani negde kao snupike a ne vode racuna ljudi da je to samostalan lovacki pas. 

Znam to, ne po mojim psima koji su uceni od steneta sto vi niste imali priliku, da i to otrpe, nego i na vlastitoj kozi sam osetila jer me je jedan jedini put u zivotu ujeo pas, kao dete, za lice, upravo kada sam se nagnula na tu tecinu mesankicu lilikicu a pre toga smo se danima lepo mazile i igrale. Potpuno neujedljivo kuce, a na to je reagovala, nije cak ni bio ujed vec vise udarac zubima. 

Evo sta ljudi rade, kako pozdravljaju tudje pse a ne bi trebalo. 

7051625_orig.jpg

Nemojte se uopste opterecivati niti osecati nesigurno, samo posmatrajte kako prilazi taj covek ili dete, deca znaju da pridju totalno rizicno, pa posle pas kriv a ne roditelj i vlasnik psa koji su to morali da sprece i posmatrajte i reakciju svog psa. Jasno je pokazao da ne zeli da mu taj covek pridje a u takvim situacijama psa ne kaznjavati, dovoljno je najcesce da zamolite coveka da prilazi opreznije i da psa kratko ignorise, uvek mozete da kazete "kuca je udomljena iz azila", bla bla bla a ljudi obicno budu tada predusretljivi pa kao prihvate ko zna kroz kakve mukice je prosla pa vam se ne namecu. 

Da, desilo se kao na prvoj slici i jos uz ciku "KAKO LEPAAAA KUCAAAA" i direkt na Kicka.

Moram reci da mi Kicko ima oko 15kg- nije bas mali pas!

Definitivno cu povesti racuna o tome kako mu prilaze ljudi i zamoliti ih da se to uradi na prihvatljiv nacin!

Hvala na savetima! 

1 hour ago, Maya10 said:

Moram reci da mi Kicko ima oko 15kg- nije bas mali pas!

Mali ne mislim samo na toy plisone, nego pse do velicine srednjeg, veliki su nemacki ovcar i tako to, pa dalje nego mislim na manje hajde da kazem pse koje ljudi dozivljavaju kao bezopasne. A bigla svakako, ko od nas nije poklonik stripova i filmica sa Snupijem, a Snupi je bigl. Znaci, izlozeni ste vecem riziku da se ljudi tako neoprezno bacaju na vaseg psa jer im je sladak, nego na nekoga koji seta ovo.

kangal-fotograflari.png

Unapred se zato naoruzate saznanjem da bas vama i Kicku to moze da se desi a ponovo upozoravam na decu, deca su rizican faktor, otmu se roditeljima kontroli pa prilaze bas tako kako ne treba. Ja, posto moji nisu mali ali su neodoljivo cupavo ljudima slatki pa misle da im je i narav plisana sto definitivno nije, namcor je to, ne voli strance, ja biram da kontrolisem tudju decu, premda imam tu pogodnost da su svi od mene od steneta, neki od rodjenja i namenski ih kada je za to vreme socijalizujem da znaju da su ljudi blesavi, i glupiraju se ali da se to moze otrpeti.

Vama je proslo to pogodno vreme za tu primarnu socijalizaciju, ali mozete prvo da pazite kako nepoznati prilaze i da to korigujete, drugo mozete da zamolite druge kuckare, poznanike, da polako vezbate Kicka da ima i takvih ljudi koji ce uraditi to. Znaci taj dobrovoljac koga pas ne zna, polako prilazi i polako se sa malo veceg rastojanja naginje, vi posmatrate psa i dok je miran, ne pokazuje naznake nelagode nagradjujete. Mislim moze i to da se odradi strpljivo i polako, da mu simulirate sa poznanicima prijateljima takve prilaske dok ne skopca da ima ljudi koji to eto tako i da to nije preteca situacija. 

Svakako mu samo nemojte skracivati povodnik kada nastoji da se skloni od nelagodne situacije, neka se on povuce kad mu je neprijatno, jer ako covek skrati povodnik i onemoguci psu da se skloni cesto se desi da pas onda mora da izabere agresivnu reakciju, u stilu napad je najbolja odbrana, koju nikako ne bi samo da je imao metar dva prostora da se skloni. 

@TuncayDefinitivno cu poraditi na tome! 

Povodac mu nisam skracivala, bas iz tog razloga kako ne bi pomislio da je u bezizlaznoj situaciji i da ne bi napao iz straha! 

Hvala vam od srca i nadam se da cemo uspeti da prevazidjemo strah!