Vaske98

Staford se plasi vode, star dve godine

Recommended Posts

Pozdrav, pre svega da vas upoznam sa problemom kod psa, pas se od malena plasi vode i nikada nije hteo da ulazi u vodu ni kroz igru ni kada smo mi u vodi, a sve se jos pogorsalo kada je bio na dresuri, na drasuri je bio sa nekih 7 meseci i bio je tamo 3-4 meseca, a dreser sve pse koji su mu na dresuri uci da ulaze u box tako sto ih prska sa vodom... Kako bih ja sada to mogao da ispravim i da li je uopste moguce to da se ispravi, jer i kada mu sipam vode on bezi od vode, kada polivam dvoriste sa vodom on se plasi i bezi...Aa da napomenem da nema problema dok se kupa sasvim normalno niti je agresivan niti se trese niti je u nekom grcu tako isto i dok pije vodu sve normalno...

Za to sto je pogresno uradio dreser (ljudi moji, pazljivo birajte ljude koji ce vam obucavati pse) lek je desentizacija korak po korak.

Znaci, ako se plasi tog polivanja, onda pustiti samo tanak mlaz vode i poloziti crevo na zemlju pa otici do njega i malo ga zamajati, moze i pomocnik, bilo ko iz porodice da barata crevom a vi da se bakcete psom. Stvorite vrlo veselu atmosferu, na drugoj temi sam pisala, neverovatno je kakav efekat ima u situacijama straha kod pasa kada se covek smeje, veselo pevusi, prica razdragano sa psom, uopste glupira se klovnira i veseli. 

Isto kada mu sipate vodu, sipajte polako, pred njim, neka on bude dalje koliko mu je zgodno i koliko uspeva da bude smiren, Cim je smiren toliko da uzme hranu nagradite. 

Znaci poenta je da ne izbegavate situacije sa vodom, vec da mu dozvolite da ih prati iz daljine i prvo da ih smanjite, znaci ne ono puno polivanje bast,e vec namenski da on ukapira da to nista nije.  A posle da polako postepeno smanjujete distancu od neprijatne situacije.

Za kupanje u rekama, potocima, moru, jezerima, setajte se po plazi, pored vode, na obali, igrajte, tamo gde je plicak, ulazite u vodu, opet polako prvo vise sa strane pa mic po mic do same vode, ako ima omiljenu igracku bacite je blizu u vodu da moze da ugazi. Samo strpljivo ne forsirajte.  

Imala sam na starateljstvu pitbula koji nije bio nimalo plasljiv, niti mu se sta ruzno desilo ali jednostavno je imao paniku od vode. Vlasnika nerviralo pa ga je jednom uneo u vodu i jednostavno pustio da pliva., Pit se uspanicio i u panici je plivao samo prednjim nogama zadnje nista. I nije hteo da udje za nama ni po koju cenu. E onda smo tako polako a kada se ohrabrio da gaca po plicaku, onda sam ga malo povela dalje da gubi tlo pod nogama a kada se opet uspanicio, jednostavno sam podmetnula ruku i postavila mu i zadnji trap u horizontalni polozaj i poce pas da pliva ko ledolomac. 

Edited by Tuncay

Normalno skroz jede kada mu sipam vodu na 10cm bukv od njega, cak i kada im menjam vodu on dodje do mene lize me ceka da pije i pije sve redovno, ali kada vidi da ja izlazim sa vodom nekada mi pridje i gleda sta radim dok je skroz uz mene, a nekad odma samo krene ka kucici ili sa neke daljine da gleda sta radim.. pokusacu tako kako ste mi objasnili da pustim mlaz vode da se igram sa njim i da ga navodim tamo, a sto se tice igracaka svaku igracku posle 2-3 dana unsiti, tako da nema omiljene igracke haha :D isto tako i malena, isto je ast, ona ce za 10ak dana 6 meseci, ali ona se plasi samo mlaza vode na crevu, a kada im im sipam vodu odma dolazi prilazi pije bez straha, ali pokusacu kako ste mi rekli, hvala Vam.

Ja sam imao davno taj problem sa kupanjem, plivanjem (strah od vode) i rešio sam ga tako što smo otac i ja otišli sa dva psa (jedan se plaši vode, drugi ne) na malu branu. Ja otišao sa jedne strane sa oba psa, otac na drugu stranu obale i pozove "njegovog" koji je odmah skočio i krenuo ka njemu, a ovaj drugi je skroz zaboravio da se plaši i odmah za njim buć i pun gas :) Onda obrnuto, otac sa oba psa a ja preko sam i kad sam počeo da ga dozivam, prvo je cvileo, skakutao, krene stari koji se ne plaši opet prvi, onda i moj stari drug Bak. Postupak ponovii više puta i onda sam mogao i sam sa njim. 

Samo strpljivo, lagano i bez forsiranja. Biće on Staford Čavić :D

Dresere neću da komentarišem... 

Hahah, ovo mi se bas svidja, zanimljivo zvuci, a zvuci mi i kao efikasno, moracu da pokusam i tako nesto, ali ovde kod nas u Subotici nema bas gde da se ode tako sa psima... 

AST se uči da pliva. Imalo je na Forumu primera  staforda koji NE ZNAJU DA PLIVAJU, čak smo imali i skakanje spasioca po svog psa u reku, pre 7-8 godina... To treba imati na umu.

AST ima negativnu plovnost i mora da mrda nogama kako bi se održavao na površini vode.

Dobro, nisam u primeru naveo da su nemački ovčari u pitanju. Sa stafordima nemam iskustva. A prvi put čujem da mora da se uči da pliva.

Ima pasa koji nisu bas plivaci, problem umeju da budu kratke noge, dugo telo, kratka njuska, uopste gradja, preobilato krzno. 

Za staforde nisam znala, kazem taj pit je sve dok mu se ne postavi zadnji trap takodje u horizontalan polozaj plivao uspanicen radeci samo prednjim nogama. A to bas nije pametan nacin za plivanje posebno u brzim rekama potocima, u moru sa talasima. 

Znaci, ne moze se automatski podrazumevati da ce svaki pas to bas instinktivno kako treba. 

2 hours ago, zmanic said:

AST se uči da pliva. Imalo je na Forumu primera  staforda koji NE ZNAJU DA PLIVAJU, čak smo imali i skakanje spasioca po svog psa u reku, pre 7-8 godina... To treba imati na umu.

AST ima negativnu plovnost i mora da mrda nogama kako bi se održavao na površini vode.

Kao da sam se  prepoznao cini se(smoke). Ja sam ga spasio na splavu na adi, 50 ljudi gledalo. Kao sekira stoji vertikalno?! Jos skinem majicu , pa me razvalio noktima i njegovim gicanje. Bio je i bez ogrlicee da mogu otpozadi da ga vucem, srecom bilo blizu, pomogli  ljudi da ga izvucem na taj kafic/splav

Sve tacno, a ja izgreban. Nismo recimo plivali vise,po plicaku, ja ga drzao za am, mada je super za razvoj misica. Bukne nakon 4 treninga, grudi posebno.

Edited by olikan

3 hours ago, zmanic said:

Nisi jedini, ne bih rekao da se tebe sećam.

Znam da sam pisao, mozda nisa jedini.

Ali stvarno su tragedija od plivaca. On je skocio u vodu sto sam ga ja mamio, bio  u vodi... i vidim kuce koje prednjim nogama mase u vertikali i  tone!

Iskreno, prvi put čujem da postoje psi koji ne umeju da plivaju!? Da li to znači da bi se ast udavio ako upadne u vodu? Priznajem da mi je nejasno! Ne vidim ni jednu fizičku anomaliju na ast-u zbog koje ne bi mogao da pliva. Šta znam, meni je ovo potpuno strano jer svi moji seteri su voleli vodu i bili dobri plivači, ali ne tako dobri kao labradori recimo.

Naravno da ti je strano kad imas vrhunske plivace iz tvoje kategorije lovackih. Taman posla da oni imaju problem. Ili njuf. E sada, meni isto nije jasno zasto staford ili pit ima problem, jer ne vidim anatomski nikakav razlog za to. Ali ako je negde pravljen od starih bull pasa i terijera a buldozi i bokseri imaju problem, sta ja znam. Evo pisanije o plivanju i psima.

http://www.animalplanet.com/pets/do-all-dogs-know-how-to-swim

Deli dakle u tri kategorije:

- rodjeni plivaci

- psi koji se mogu nauciti da plivaju

-  nepopravljivi i sa njima se bezi od svih vodenih aktivnosti 

Ja bih dodala jos jednu kategoriju 

- savrseni plivaci koji izbegavaju plivanje, to su moji, hoce u vodu, jasta, ali da gacka leti u plicaku, hladi se, do one linije gaza koju imaju brodovi, pravi sapama talasice ali bez prekog razloga ne pada im na pamet da plivaju, krzno im ne smeta zacudo, pliva to ko delfin, savrseni rad nogu, telo horizontalno nos iznad vode, ali nece samo od sebe ako ne vidi zasto.

Zmanic je lepo napisao, potreban je koordinirani rad i prednjih i zadnjih nogu. Vidjala sam pse, ne samo tog naseg pita koji su radili samo prednjim nogama, dok kako napisa olikan, zadnje noge tonu, pas skoro vertikalno.  Od takvog plivanja samo prednjim nogama nema mnogo vajde, pas uspanicen, umori se vrlo brzo. 

E sada da li bi se udavio AST? Ne znam. Recimo tom pitu je zaista bilo dovoljno da ga covek u vodi namesti u horizontalni polozaj. Ali evo video, nije AST ali nema veze. Ne bih ja isla na rizik. 

Vidiš moja poslednja keruša je bila zimsko štene i prvi put sam je odveo na vodu u proleće sa nekih recimo 7-8 meseci. Znao sam da je u tom uzrastu malo teže navići psa, ali je naravno moguće. Na Ušću je tada bio izuzetno visok vodostaj i voda je prekrila ceo kej tako da se beton nije video. Moja je srećno gazila po vodi, zabavljala se, došla do ivice koju nije videla i odjednom propala u vodu i potpuno potonula. Nakon nekog vremena je isplivala i nastavila da trčkara. Nedugo zatim je ponovo propala, ali ovaj put bila toliko dugo pod vodom da sam se baš uplašio i već spremao da skočim za njom, kad ona ispliva! Mislio sam da je to kraj njenom plivanju i da se zaplašila za ceo život. Na moju i njenu sreću ništa od toga, zavolela je vodu tako da je i na -6 Celzijusa plivala budala! Prethodne pse sam učio na vodu več kao štence od 2-3 meseca i imao sam veliki problem da im u hladnom periodu zabranim plivanje pa sam uglavnom tada izbegavao terene pored vode.

I meni je jedino jesenje stene obozavalo vodu, sa njom sam imala najvise problema da ne otvara plivacku sezonu na nasem jezercetu vec krajem februara, bez obzira na to sto je tako isto nekako tek sa 8 meseci doprla prvi put do vode.  Jedino prvog sam ciljano, jos kao 2,5 mesecno stene ucila na Adi da ide u vodu i pliva, prvo nije hteo, svi su ga mamili i zvali, morala sam ja da zagazim u vodu i tek onda je krenuo ali odmah savrseno. Nije mu padalo na pamet da pliva sam od sebe, ali je ulazio za nama u vodu. Prestala sam da ga zovem kada me vec odrastao zamalo nije udavio u Dunavu u vikendici, otplivali smo prilicno daleko a on je uradio uobicajenu stvar mnogih pasa, ignorisao da u vodi nismo uspravni mi ljudi i popeo mi se na ledja, ogrebotine kao da me bicevalo na stranu, nego bas nije prijatno plivati u glavnom toku Dunava sa tada 37kg na ledjima. 

I svi ostali super plivaci, Ajuskica je cak bila i veliki gnjurac. 

Jedino o Sabi ne znam da li bi plivala ili ne, jer je nikada ne pustam u vodu zbog njenih psihomotirckih napada. Cini mi se preopasno i suvise velik rizik, da psa koji povremeno ima pomracenje svesti i napade pustim u vodu da mu se to desi negde na sred reke ili jezera. 

Ovaj video, mada ne znam koliko mu je verovati, posto moje ubraja u poluplivace a ja znam da umeju savrseno, navodi kao glavnu manu za stafbulice, bulterijere pa znaci i za amstafe to sto imaju kompaktnu masu, puno misica, i relativno krace noge za tu masu da budu dobri plivaci. Kao faktor rizika navodi se i dubok grudni kos. 

https://www.youtube.com/watch?v=2YnzzibTroc

U svakom slucaju poenta je da nisu svi psi bas od prirode rodjeni da budu vodoljupci i da ne znaju svi odmah od prirode da bezbedno plivaju. 

Edited by Tuncay

Ja sam sa mojom bul terijerkom par puta bila na Adi. Prvi put kad sam je vodila imala je godinu dana i odmah je uletela u vodu, čak je i krenula prema onoj vodenoj kosačici trave koja je prolazila nedaleko od nas. Prošle godine sam je opet vodila, ali nije htela da pliva, odmah se vraćala prema obali.

Pre neki dan sam joj kupila ovaj pojas za plivanje (spasavanje :smile:) koji se vidi na nekim psima u ovom videu što je postavila Tuncay. Jedva čekam da isprobamo. Iako sam se uverila da zna da pliva, ovaj pojas će joj nadam se pomoći da se manje umara i da duže može da izdrži plivajući.

49 minutes ago, Tuncay said:

Ovaj video, mada ne znam koliko mu je verovati, posto moje ubraja u poluplivace a ja znam da umeju savrseno, navodi kao glavnu manu za stafbulice, bulterijere pa znaci i za amstafe to sto imaju kompaktnu masu, puno misica, i relativno krace noge za tu masu da budu dobri plivaci. Kao faktor rizika navodi se i dubok grudni kos. 

Eto, nešto sam novonaučio na forumu, zaista nisam imao pojma o negativnom odnosu prema vodi za te rase. Nisam ni razmišljao o tome jer kada odem na vodu tu su i drugi psi koji rado plivaju pa onda i ne vidim te koji neće. Najslađe mi je na Adi Huji. tamo ima jedan mali čopor uličnih pasa i posebno jedna keruša leti spava pa joj bude vrućina, bućne se u Dunav, ohladi pa vrati na spavanje :)!

6 minutes ago, snatch said:

Pre neki dan sam joj kupila ovaj pojas za plivanje (spasavanje :smile:) koji se vidi na nekim psima u ovom videu što je postavila Tuncay.

(rofl)(rofl)(rofl)!!! He, he, pojas za spasavanje...

Sledeće je valjda pojas nevinosti (rofl)!

=================================================================================

Šalu na stranu, za postravljača teme verovartno neće važiti ovo što sam napisao, ali nije nemoguće. Ja svoje štence učim na vodu tako što ih odvedem pojako toplom danu na reku i nađem neku malu uvalicu. Tada štene držim u rukama malo nagnuto prema nazad i lagano ga približavam vodi. Videćete da već u vazduhu instiktivno radi nogama. Lagano ga spusti u vodu da se pokvasi odozdo, glava nikako ne sme da se gura u vodu. Onda ga izvadim i pustim da se osuši. Nešto kasnije ponovim isto, ali ovog puta ga nakon laganog i nežnog spuštanja u vodu i pusti, otpliva nekoliko metara i izađe. Kod mojih je ovo uvek bilo dovoljno.

Jao, tek sad sam videla ovaj video sa francuskim buldogom (funny).

Ja kad moju bul terijerku vodim da pliva, obavezno ulazim i ja sa njom, da ne bi dolazilo do ovakvih situacija da obučena ulećem za njom. Za ovu sezonu pripremila sam i lagan gumirani povodac od 5m, da mogu da je izvučem ukoliko bude bilo potrebe.

6 minutes ago, Sava said:

Sledeće je valjda pojas nevinosti (rofl)!

Vidi, pošto ne nameravam da je parim, to sa pojasom nevinosti uopšte nije loša ideja :smile:

1 hour ago, snatch said:

Ja kad moju bul terijerku vodim da pliva, obavezno ulazim i ja sa njom, da ne bi dolazilo do ovakvih situacija da obučena ulećem za njom. Za ovu sezonu pripremila sam i lagan gumirani povodac od 5m, da mogu da je izvučem ukoliko bude bilo potrebe.

Mislim da ne moras, kad si se vec uverila da zna da pliva a ne teras je silom. Zaista je poenta u tome da ledja psa budu vodoravno a pas radi i prednjim i zadnjim sapama. Ni onim stilom prednje noge samo,  vidjala i druge pse i :inlove: dzukelice koji nemaju nikog rasnog u sebi, nece se udaviti ukoliko je obala blizu, ali takav nacin plivanja iscrpljuje.  U ceskom jeziku cak postoji i termin za takvo plivanje pasa "a la kujica stil"  i to je starija rec, pa jezik valjda ukazuje i potvrdjuje da je takvih pasa poluplivaca vazda bilo. 

Evo za postavljaca teme otprilike kako to izgleda polako nenametljivo sa dva psa, jedan plivac drugi, pit, se boji vode. Prvi put kad je pit zaplivao i on je tako panicno samo prednjim nogama. 

Ali, u svakom slucaju, ja bih bila odevena i pripremljena tako da mogu da udjem u vodu.  I kad se malo oslobodi ako ne predje u pravi stil da podmetnem ruku pod stomak da ispravim u horizontalni polozaj. 

Edited by Tuncay

1 hour ago, Tuncay said:

Mislim da ne moras, kad si se vec uverila da zna da pliva a ne teras je silom. Zaista je poenta u tome da ledja psa budu vodoravno a pas radi i prednjim i zadnjim sapama. Ni onim stilom prednje noge samo,  vidjala i druge pse i :inlove: dzukelice koji nemaju nikog rasnog u sebi, nece se udaviti ukoliko je obala blizu, ali takav nacin plivanja iscrpljuje.  U ceskom jeziku cak postoji i termin za takvo plivanje pasa "a la kujica stil"  i to je starija rec, pa jezik valjda ukazuje i potvrdjuje da je takvih pasa poluplivaca vazda bilo.

Ali, u svakom slucaju, ja bih bila odevena i pripremljena tako da mogu da udjem u vodu.  I kad se malo oslobodi ako ne predje u pravi stil da podmetnem ruku pod stomak da ispravim u horizontalni polozaj. 

Zna da pliva, ali kratko je trajalo to plivanje da bi usavršila stil. Bilo je tu i grebanja, dupe je tonulo ali nije joj se desilo da cela potone. Ja ulazim prva da bih je namamila, a i da bih joj pridržavala stomak kad zatreba. Meni je ionako zanimljivo da sam u vodi zajedno sa njom. Trebalo bi ovaj pojas za plivanje dosta da joj pomogne oko tog ostajanja u horizontalnom položaju, da ne moram da joj pomažem. Vidim po recenzijama da ljudi hvale te pojaseve, da su i psi sa tri noge i psi koji imaju ortopedskih problema proplivali uz pomoć njega. Veterinar mi je rekao, zbog njenog kolena, da moram polako da je navikavam na plivanje, prvo 5 minuta nedeljno, pa da postepeno povećavam minutažu i učestalost plivanja, jer se potpuno druga grupa mišića koristi za plivanje u odnosu na hodanje/trčanje. Zato sam i kupila pojas, da bih smanjila intenzitet plivanja, kako ne bi preopteretila mišiće.

Ja garantujem da bi se moj pas udavio,taj prvi put, posto je vec bio ispod vode. Vertikalno je padao dole, pokusavajuci prednjim nogama da se izvuce, A moze da nauci da pliva,cak neki lepo to rade , skacu, lete, ali daleko od lovackih pasa i sl.Sto je najgore i ja sam mislio da svi psi mogu da plivaju, ali eto, tako je bilo. Rec nisam preterao. Ja sam mislio da i svi ljudi plivaju, odrzavaju se bez problema, nije tako.

Generalno ne voli vodu, barice je preskakao, kupanje u kadi najveca kazna, cak se i ljutio, iskakao iz kade na plocice, padao, tako da sam ga za zivota samo ja kupao.

Evo koji ne mogu

https://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/can-your-dog-swim-why-some-dog-breeds-cant-swim.html

Edited by olikan