MilicaD

Rotvajler stene - 2 i po meseca - ishrana

Recommended Posts

Pozdrav svima, nova sam na forumu i nisam znala gdeda postujem, pa otvaram novu temu.

Dobila sam stene rota i kod mene je vec nedelju dana, za 10 dana napunice 3 meseca, posavetovali su me da ga hranim na sledeci nacin:

Ujutru - oko 100 gr juneceg mesa (sirovo ili prokuvano)

Popodne- casa od 2dcl granula potupoljenih u mleku,jogurtu ili vodi

Uvece - oko 100gr pilecih grudi

Ja sam joj uz meso dodala i pirinac,prokuvam meso i pirinac pa izmesam.

Zanima me vase misljenje, posto prvi put imam rotvajlera, da li je ovaj nacin ishrane zadovoljavajuc i da li nesto treba da promenim?

Inace, meni ona deluje kao napredno stene i debeljuca je, sve pojede sto joj se da vrlo brzo, da li treba da joj povecavam porciju?

Nije pas sprevljanje torte pa da se meri sve u gram. Za početak ti je matematika OK, ali predstoji vam faza zvrzanog rasta te se sve menja na dbevnom nivou i uvečava 2-3 puta za par meseci. Ja bih granule davao uveče, ako već moraju da se daju.

Tačne količine određuju se na osnovu stanja i kondicije psa.

Veterinar mi je rekao da joj izbacim meso i sve ostalo od priloga i dajem samo granule neke dobre (da je to dovoljno) da bi joj bila sjajna dlaka i sve ostalo u redu sa zdravljem....a odgajivaci su me posavetovali ovako da je hranim. Voli da jede meso i navikla je, tako su je i oni hranili, ja joj ne bih menjala...Sad ne znam koga da poslusam.

Ne merim u gram, ali onoliko dajem otprilike koliko sam napisala, danas sam joj dala vise, nije sve pojela.

Lenja je, kad joj povodnik stavim ukopa se, jedva je malo namamim hranom,nece da ide..ali inace je u dobrom stanju i krupna. Rekli su mi i da je ne izvodim jos dok ne primi trecu vakcinu.

18 hours ago, MilicaD said:

Sad ne znam koga da poslusam.

Odgajivace. Ukoliko su im psi u odgajivacnici pravi, zdravi, pokretni, sjajne dlake i pametnih zivih rotovskih ociju. 

Veterinar ce najverovatnije biti "granulas", ima i tu raznih struja, skola, da ste naleteli na nekog drugog VET-a mozda bi rekao izbacite granule hranite domacom hranom, dok bi treci preporucio BARF-ovanje a sasvim hiljaditi "plenaski" nacin ishrane, da se psu daje sveze ubijena zivotinjica sa sve kozom, krznom, noktima itd, mada mislim da su takvi u velikoj manjini. Ali ima, nije da nema. 

18 hours ago, MilicaD said:

Ne merim u gram, ali onoliko dajem otprilike koliko sam napisala, danas sam joj dala vise, nije sve pojela.

Ima i tu otprilike nekih okvirnih brojki, kod domace ishrane, recimo, generalno uputstvo je od 30 do 60 g hrane po kilogramu zive vage psa. Donja granica je za starije i odrasle neaktivne pse, ja svojima u tom uzrastu dajem oko 40 do 45g po kg zive vage, ali oni jedu kuvano sve, ceo dnevni obrok. Granule pogledajte na dzakcetu koji je ta kolicina koju dajete kao granule procenat dnevne doze, pa onda izracunajte onu domacu hranu koliko nje. 

Mislim, sve je to samo orijentaciono, retko kada mora kod nekih bolesnika da se meri maltene na gram (imam tu cast sa kujkom vec 14 godina) glavno je da pratite kako raste, kako se razvija, da ne bude buca debeljuca, radije mrsavica, jer rotic je to, mali buckasti rot = preslatki rotic ali uglavnom kao odrasli = pas sa ortopedskim problemima.  Radije nek je mrsavija, zakon su ona poslednja dva rebra, neka se razvuce rast radije na duzi period nego da naglo izdziglja. 

Nije na odmet redovno vagati stene i pratiti kako se razvija dok raste i razvoj traje. Dokle god moze zajedno, stene u narucje, na ljudsku vagu, pa odibiti sebe a kad vise ne moze onda kod VET-a. 

Evo otprilike kako bi trebalo da izgleda, opet sve je samo vrlo okvirno, ali da ne tapkate i da se ne brinete. 

U svakom slucaju uzivajte, jako kratko traje stenecinstvo, posle nam zao sto su tako brzo odrasli. 

sagarekaja.jpg?ver=0

http://www.letstalkrottweilers.com/rottweiler-growth-chart.html

rottweiler-growth-chart.jpg

Edited by Tuncay

Hvala :)

Malopre mi je iskakila kesu,pojela izgleda i sva je mrtva..odakle joj kesa ja ne znam, i nece da jede.

Lenja je i pored toga i ja mislim da je ste bucmasta, ali veterinar je rekao da nije i da je bas kako treba, bila krupnija od svojih sestara. Na povodnik nece, a i rekli su mi da je ne izvodim dok ne primi trecu vakcinu.

23 hours ago, MilicaD said:

Odgajivace  definitivno. 

Vidim da su ti sugerisali da meso dajes kuvano ili sirovo - bolje daj sirovo. Skuvaj pirinac i kratko povrce (mozes i sirovo da izblendiras) i pomesaj sa sirovim mesom. Ubaci ribu (ljudi obicno daju papaline) i zumance. Svaku novu namirnicu koju budes uvodila, uvodi postepeno i pomalo da ne bi imala probleme sa varenjem.

Svinjetinu nikako nekuvanu. Mleko, jogurt, surutka i mladi nemasni sir obezbeđuju kalcijum a trebalo bi da već pomalo može da krcka i pileća leđa prokuvana. Riba je isto odličan izvor minerala (jedu je sa kostima). Štenci velikih rasa bi trebalo da budu malo mršaviji i nikako bucmasti da ne bi opterećivali zgobove u fazi rasta.

On 5/16/2018 at 5:53 PM, MilicaD said:

Lenja je, kad joj povodnik stavim ukopa se, jedva je malo namamim hranom,nece da ide..ali inace je u dobrom stanju i krupna. Rekli su mi i da je ne izvodim jos dok ne primi trecu vakcinu.

Ajde stoti put da ponovim: naši veterinari (za razlikuod zapadnih) ne uče skoro ništa o ishrani pasa, ishranom prvenstveno stoke se kod nas bavi Poljoprivredni fakultet. O ishrani uvek pitaj iskusne odgajivače, posebno one za koje znaš da im psi izgledaju dobro i da su dugovečni. Veterinare pitaj za bolesti, to je njihov fah. Naravno, znaju i veterinari, nisu oni baš duduci za ishranu, ali po pravilu preporučuju samo suvu hranu, samo retki će da ti predlože jelovnik sa svežom hranom.

Na povodac psa moraš da privikavaš, malo po malo i sasvim nežno. Ako ga tako vodiš na nešto lepo (šetnja napolju recimo) jako brzo će da se privikne, za dan-dva.

Znam da veterinari preporučuju i tu tkzv. booster vakcinu i izvođenje tek posle nje, ali ja sam izvodio posle druge. Naravno uvek budi oprezna i pazi gde psa vodiš. Pogrešno je shvatanje da pas ne sme da se sruži sa drugim psima neko vreme jer virus može da pokupi i na drugi način recimo sa trave ako je neki zaraženi pas ispustio slinu nešto ranije. Biraj pouzdanije terene gde nema đubrišta u neposrednoj blizini, idi malo dalje od zgrada gde je manje pacova i uličnih pasa koji su najčešće tamo gde ima nekakve hrane - čitaj đubreta.

Hvala svima na odgovorima,poslusacu vas. 

Ja mislim da je ona mooozda malkice bucmasta,veterinar rekao da je bas kako treba. Mogu da vam stavim slike.

Nepodnosljiva je sa zavijenjem, kukanjem, lajanjem cim je stavim u box, plasim se da joj i komsije nesto ne urade, zato sam je danima drzala pustenu iza kuce. Sad je u boxu, vec satima kuka i laje. U kucicu da udje nece, stavim joj hranu da je namamim, udje,pojede i izadje. A nocu je ovakvo njeno urlikanje nepodnosljivo, zale se komsije, a jednom sam je samo ostavila preko noci.