Sign in to follow this  
dzeza

Genetika

Recommended Posts

Interesuje me koliko stene povuce genetskog materijala od oca i majke odnosno da li je to u sustini razlicito za svakog psa. Konkretno moje stene Haskia je crno bijele boje sa plavim ocima...Otac mu je potpuno bijel a majka crno bijela takođe oboje sa plavim ocima...Roditelji su srednjeg rasta odnosno u nekom standardu. Sta se moze ocekivati kada pas poraste tj. da li ce vise liciti na majku zbog same boje ili ...Moze li se desiti da on bude krupniji od roditelja ili ce ostati u njihovoj razini sto se tice visine i tezine..? Hvala

Moze se ocekivati i jedno i drugo i trece ,upravo to je genetika jer geni nisu samo od oca i majke ,u kinologiji je poznat termin prenosivac gena znaci tj da pas priplodnjak ili rasplodna zenka u velikoj meri prenosi na potomstvo genetske osobine vezna za karakter ili anatomiju,ali sve u svemu genetika je jedna siroka oblast i naravno pokriva skoro sve koji ucestvuju u istoj !Uzivaj sa haskijem,kinoloski pozdrav !

Velika je lutrija ta kombinatorika gena. Može biti pravilna raspodela gena, (distribucija slučajnih ali i uslovnih događaja) kako kažu statističari, ali ne mora, život je velika lutrija. sa mnogo nepoznatih pravila.

Moja kujaj e proletos okotila 7 mužjaka i 1 ženkicu, malo ko je poverovao dok nije došo da se uveri.

Sa druge strane, samo jedno štene nije nasledilo masku ni boje od oba roditelja.

Mislim da se ne treba previše opterećivati šta će i kako potomci naslediti, posebno ako se ne lično ne poznaju svi preci iz bar tri prethodne generacije. Onda dolazi bezrazložno do nekakvih razočarenja kod početnika jer ne poznaju ni karakter ni zdrastveno stanje predaka, jer ih zanima samo boja dlake, očiju.... a pas je i karakter, i instikti ....  i mnogo toga drugog što se ceni.

Svakako da ne treba papriti pse sa očiglednim manama ni po koju cenu. 

Edited by zmanic

Da bas to ,genetika je lutrija .Znam da toga ima kod mix pasa koliko hoces ,znam za mix sarac no gde su psi bili dobar deo cisti sarci u leglu antomski ali su npr davali pse blize ovcaru sa ponovnim parenjem sa sarplaninikom ,kao sto kaze zmanic lutrija,mada sustina odgajivackog posla je uklapanje genetskog potencijala da bi se u idealu dobila jednika koja odgovara standardizaciji pasmine!Pas ima nasledne osobine kao sto je antomija ,karakter i temperament (cud) od ovih osobina karaker je podlozan promeni tj uticaju stecenog ,cud i anatomija su genetske crte!

Hvala na odgovorima...Tacno je da mi je ovo prvi pas pa me mozda iz tog razloga i interesuju neke stvari koje mozda i nisu toliko vazne...Zasad je stene zdravo i dobro napreduje,obavio sam prve vakcinacije i ciscenja od parazita i pokusavam da ga sto vise mogu socijalizujem.Roditelje steneta sam vidio pri preuzimanju i to je sve sto imam od informacija.Jedino sto sam primjetio na muzjaku(ocu) su malo nerazvijenija leđa...Prodavac mi je rekao da ga je vrlo rano prvi put pario i da od toga dolazi taj nedostatak...Nadam se da to nece imati nekog uticaja na mog psa...Pozdrav

Nema na cemu ,anatomske anomalije mogu biti obostrane tj i genetske ali i stecene npr ako pas nema dovoljno fiz aktivnosti ,slaba hrana i tome slicno,srecno sa psom!!!!!Ako je pas od roditelja sa papirima tj rodovnikom i ako je ocenjen sa ocenom ogovarajucem za parenje to na papiru znaci da bi trebalo da da psa u standardu ali to je samo teorija ....