Petite

CACIB Natalinci 2018

Recommended Posts

2 hours ago, Sava said:

..... U zemlji u kojoj je školstvo neozbiljno, privreda na nivou 50-tih, u kojoj su "Parovi" glavna obrazovna emisija itd. praktično je nemoguće očekivati ozbiljnu kinologiju.......

Očekujem. Posebno na CACIB izložbi.

3 hours ago, Sava said:

praktično je nemoguće očekivati ozbiljnu kinologiju.

Jasno, ne mozes da ocekujes, ne ocekujem ni ja, imam neku sliku svega, ali to nije razlog ni opravdanje da se skrste ruke i ne prijavljuje makar ono sto bode oci, jer sto manje ljudi prijavljuje kinoloskoj (police) to stanje postaje gore i gore. Pa onda zaista ne mozes da nadjes stene i moras da se upustis u detektivsko traganje za malobrojnim zaljubljenicima. Posto znas sta je dobro i kako treba.  A iskreno receno, nije sto si ti ispao iz stosa, evo ja pratim svoje i jos nesto malo drugih rasa koji su moja krvna grupa, znam i ono sto mozes da istrazis iz arhiva i zvanicnih izvora, znam i rekla kazala, znam i ono sto se drzi strogo pov. i veruj mi ja prelazim u drugi ekstrem, da ne mogu maltene vise nigde da uzmem stene. Ne valja i kad suvise znas, postanes zakeralo. Prijalo bi mi malo blazenog neznanja. 

Pojedose usi obicnom izlagackom svetu, bahati se to kada vidi da im sve prolazi na izlozbama. Mislim, polazi se od malog lokalnog, tu oko sebe. Pa hajde, Petite dade primer, ti si dao raniji, stariji primer, mozda se neko jos ugleda. Samo, ponavljam svakom, prvo je potrebno sesti i upoznati se po pravilnicima na sta covek ima pravo da se zali, zaista pravo, da se ne zali bezveze i propadne mu ta kaucija sto mora da da za formalnu zalbu. A posebno zbog toga sto bahati pa ni manje bahati i potpuno nebahati ne vole zalbe, vole da kazu resavajte to sa nekim drugim, mi nista ni luk jeli ni luk mirisali a posebno vole da nabrzaka isprepadaju coveka da on nema prava da se tu zali. 

Desilo se mojoj poznanici Poljakinji sa chow-ovima, u Poljskoj, znaci jezik nije barijera, ona brbljiva i lajava ne da se, ali dzaba, umesto da se pripremi, ima samo info okvirni od mene da ima pravo da se zai i kako se to radi na licu mesta i eno, ubedise je da nije imala pravo da se zali sto je sudija titulu dao chow-u sa diskvalifikacionom manom - sarenim jezikom, kao, ne moze da se zali na ocenu. Posto su znali da nisu u pravu i zbrzali su je, nisu ni uzeli pare, niti dozvolili da napise zalbu i da zalba udje u proceduru. Vlasnik chow-a regionalni KD funkcioner. 

Edited by Tuncay

I ovde su svi stavljali akcenat na ocjenu. Kao žalba na ocjenu.

Ovde nije uopšte pitanje ocjene ili plasmana, nego jedno kršenje pravilnika na očigled svih učesnika. Za skoro tri decenije koliko sam na izložbama, ja takvu bahatost nisam vidjela. Zaista sam ostala bez teksta kad sam vidjela ispunjavanje praznih ocjenskih lista i dopisivanje ocjena u katalog, u ringu, nakon završetka sudjenja - dok sam čekala da mi sudija potpiše radnu knjižicu za izvedenog psa. Ispunjavanje ocjenskih lista, za pse, koji ni izvedeni nisu. 

Da ne povjeruješ. I nije čudo da izlagači ne cijene sudijsko zvanje. Po kojem osnovu da ga cijene? Kad se kriminal radi naočigled svih. 

Jedan od bitnijih razloga je i mnoštvo svakakvih izložbi. Forum pratim putem RSS-a i tako se lako vidi da je po pravilu bar polovina tema najava kojekakvih kinoloških manifestacija. Konstantno je tako. Na prvi pogled to izgleda dobro, ali to dovodi do vrlo lakog sticanja titula. Mnogo manifestacija je i prilika za mnoge malverzacije i to ne samo kinološke prirode. Nekada je velikih izložbi bilo 5-6 godišnje u onoj tkzv. velikoj Jugoslaviji. Ljudi su se spremali za te izložbe mesecima, a konkurencija je bila najjača moguća. Jeste, bilo je i tada nameštanja, ali mogućnosti za to su bile manje. Čuvena je istinita anegdota za jednog sudiju i jednog izlagača čija imena neću pominjati jer su obojica pokojni. Uglavnom na izložbi u Temišvaru sretne sudija izlagača i kaže mu "pa gde si ti čoveče, ja sinoć večerao za CACIB-a" (rofl)(rofl)(rofl)! Ovo je zaista istina koju sam čuo iz prve ruke.

Ovo sam rekao: upravo sada (08:54) otvorim prvu stranicu "all activity" i od 25 naslova tema 21 se odnose na najave izložbi, dve su komentari na jednu ptoteklu izložbu i SAMO DVA naslova se odnose na konkretne teme o psima!!!

Edited by Sava