Nebojsa77

Šta kada se pas izgubi?

Recommended Posts

Ovih dana sam video na netu vest da je nestao jedan ruski terijer u Beogradu.

Poslednji put je viđen na Vilinim vodama. Čak se sumnja da su ga neki Cigani oteli.

Da li neko ima neku ideju šta raditi u takvim situacijama? Kako pronaći psa? Kako ga dozvati?

Prijavljeno je policiji, i pas je čipovan.

Ovo postavljam u ime tih ljudi. Svaka pomoć i savet je više nego dobrodošao.

Ako neko želi direktno da se obrati ljudima, može preko ovog instagram profila: www.instagram.com/maja_t_izquierdo/

Kod mene kad se izgubi pas, prvo se pozovu svi azili, preda obavestenje Nacionalnom registru cipovanih pasa, obavesti narod po Fejsbuku, specijalne grupe, izlepe u kraju leci sa slikom psa, opisom i telefonom, alarmiraju svi moguci i nemoguci kuckari u kraju, sirem gde je pas izgubljen, i oni sa kojima inace ne razgovarate jer ste se oko pasa posvadili, jer tu se zakopava ratna sekira a takodje i lokalni veterinari. Jer im neko moze dovesti nadjenog psa da mu ocita cip. 

Za Beograd evo neke grupe na Fejsbuku, potrazite jos neke sigurno ima a alarmirajte i sve moguce nemoguce fejs prijatelje medju beogradskim kuckarima.

https://www.facebook.com/groups/142028589306271/

Kako da ga prizove ko ga nadje i namami, ne znam. Zavisi od psa koliko je poverljiv nepoverljiv a takodje i tog coveka sto ga primeti, jer nije svako rad a ni kadar da nahvatava cernisa. 

Neki se tesko mogu nahvatati. Moje moze samo najuzi krug ljudi koje oni poznaju, cak i kada mi je stene Tunja otisao u cirkus da njusne kamile, konje i zebre a mi ga trazili i dozivali po parku, poznanica koju pozdravlja i voli a nije najuzi krug ne bi uspela da ga skemba da sa sobom nije imala svoju kuju, njegovu veliku drugaricu. Nije se dalo stene nahvatati. Ali, istina je, i mali chow zna gde stanuje pa se vraca kuci. 

U BG-u treba da se zove veterina Beograd (šinteraj) da se prijavi nestanak. Ako pas nije prijavljen mogu tužiti vlasnika za napuštanje. Oni bi navodno trebali da zovu vlasnike ako negde pokupe čipovanog psa ali se to u praksi ponekad dešava a ponekad ne. Skoro se desilo da je žena jedva našla svog psa koji je bio kod njih mesec dana, zivkala ih je ona uredno svaki dan, vikali su da nije tamo, na kraju se ispostavlio da ga jesu pokupili i to prvi dan kad je nestao ali je onda nastala jurnjava u koji je BG-azil (ima ih 5) odveden. Tako da je moj savet da se Beogradski "azili" redovno zovu a vidim da ljudi po FB okji imaju malo više iskustva savetuju i da se lično obilaze.
Policiju zabole uvce baš za nestale pse, eventualno ako se baš zna 100% da je ukraden (tipa isped radnje pa postoji snimak), tad podnose prijavu protiv nn ali teško da nešto mogu da učine u smislu aktivnog traženja psa.

FB grupa koju je ostavila Tuncay je grupa sa najviše članova za BG, post se mora redovno podizati komentarima kako bi bio u vrhu stranice.
Plakati po kraju a i šire (psi zaista lako pređu pola grada). Slika, opis psa, kontakt telefon (sa onim parčićima na cepanje) eventualna nagrada i nikako navoditi da je prijavljeno policiji da se ne bi oterali eventualni (ne)poštei pronalazači. Plakate lepiti po autobuskim stanicama, na ulazima od radnji (pita se za dozvolu), u pet-šopovima i mestima gde se okupljaju kučkari. Školska deca mogu biti od pomoći. 

Što se tiče cigana nema im druge nego da obiđu ciganmale, možda i da im ponude nagradu. Neka prate i oglase za prodaju (halo, kupujem-prodajem i ostale).

Mnogi su svoje pse pronašli bukvalno ulicu dalje od kuće u nečijem dvorištu. Sad da li neki namerno kradu ili pokupe izgubljenog sa ulice a ne znaju da treba da provere čip (ili se prave toše) to je već teško dokazati, važno je da se pas nađe.

Što brže reaguju veća je šansa da ga nađu.

Nebojša, veliko hvala!!! I hvala svima koji su odgovorili!!!! Ja sam vlasnica izgubljenog ruskog terijera.

Ostavljam oglas I ovde ukoliko neko nesto sazna

Nestao je Panta, ruski terijer, 11 meseci, Nike standardno osisan, telo oko 1, 5 cm, a glava i rep ima dosta dlake. Veoma je druzeljubiv. Cipovan je na ime Milos Sobajic. Prijavljen je policiji, veterinu, veterini. Poslednji put vidjen pre par dana na Vilinim vodama kod Tehnohemije u društvu cigana. 

IMG_20180413_202833_286.jpg

FB_IMG_1522951948600.jpg

FB_IMG_1522951957561.jpg

Edited by Maja76

Pre nego sto se pas izgubi:

1. Cipovati psa

2. Na ogrlicu okaciti medaljon sa imenom, telefonom i adresom

Nakon sto se pas izgubi:

1. Razglasiti po drustvenim mrezama https://www.facebook.com/search/top/?q=izgubljeni i nadjeni psi u beogradu

2. Odstampati i okaciti flajere po parkovima

3. Licno krenuti u potragu i dozivati psa

4. Proveriti sa Veterinom Beograd da nije pas odveden kod njih

Videla sam da VIP nudi GPS treking koji se kaci na ogrlicu, ne znam da li je neko to probao, ali deluje kao dobra ideja pogotovo ako je pas sklon bezanju.