Borislav#

Dogo argentino ili americka Akita?

Recommended Posts

Poštovani ljubitelji pasa,

obraćam vam se jer imam dilemu a mislim da nepostoji bolje mesto od ovog sajta da se ta moja dilema, reši.

Tek od skoro sam član kinološkog društva i planiram da nabavim svog psa, ako sve bude onako kako sam zamišljao, krajnji cilj je jedna-odgajivačnica.

Problem sada nastaje oko izbora psa, pored svih kriterijuma koje sam postavio (odlike pasa, navike, osobine itd..) sveo sam izbor na dve rase.

Dvoumim se između dve rase iz grupa II FCI grupa molosi i V  grupa,primitvni psi. Dogo argentino ili američka Akita?

Unapred zahvalan na pomoći, svakako vas ima, koji mnogo više znate od mene o ovim rasama.

Pozdrav ,razlika hmmm je ipak velika !Primitivac je prica za sebe ,samostalan i nezavistan ali sa amerikancem je prica jos malo drugacija jer je paren sa molosima i ovcarima tako da je manje primitivan od rodjaka mu japanca!O dogosima moze neko ko ih ima na forumu bolje ,dogos je veliki plijenas i borben i domintan pas ali to isto vazi i za amerikanca ,obe rase nisu za pocetike u kinologiji !Obuciti se moze svaki pas samo je pitanje kako i koliko ,ovi psi jesu i mogu biti super (svidja mi se izbor) ali po meni traze malo iskustva vise ili intezivnog ucenja sto teorijskog sto prakticnog !Srecno!

On 4/6/2018 at 9:15 AM, Borislav# said:

Poštovani ljubitelji pasa,

obraćam vam se jer imam dilemu a mislim da nepostoji bolje mesto od ovog sajta da se ta moja dilema, reši.

Tek od skoro sam član kinološkog društva i planiram da nabavim svog psa, ako sve bude onako kako sam zamišljao, krajnji cilj je jedna-odgajivačnica.

Problem sada nastaje oko izbora psa, pored svih kriterijuma koje sam postavio (odlike pasa, navike, osobine itd..) sveo sam izbor na dve rase.

Dvoumim se između dve rase iz grupa II FCI grupa molosi i V  grupa,primitvni psi. Dogo argentino ili američka Akita?

Unapred zahvalan na pomoći, svakako vas ima, koji mnogo više znate od mene o ovim rasama.

ja ti preporucujem da ides na topice tih rasa i tamo se raspitas posto su ti ambicuje velike. ovde mozda i ne vide ti ljudi, nema potrebe da naglasavas da zelis odgajivacnicu.

a da su razliciti, jesu i to dosta. mislim da je i trziste razlicito , pa se raspitaj i sklopi neki plan.

4 hours ago, Red Army said:

Pozdrav ,razlika hmmm je ipak velika !Primitivac je prica za sebe ,samostalan i nezavistan ali sa amerikancem je prica jos malo drugacija jer je paren sa molosima i ovcarima tako da je manje primitivan od rodjaka mu japanca!O dogosima moze neko ko ih ima na forumu bolje ,dogos je veliki plijenas i borben i domintan pas ali to isto vazi i za amerikanca ,obe rase nisu za pocetike u kinologiji !Obuciti se moze svaki pas samo je pitanje kako i koliko ,ovi psi jesu i mogu biti super (svidja mi se izbor) ali po meni traze malo iskustva vise ili intezivnog ucenja sto teorijskog sto prakticnog !Srecno!

Hvala na odgovoru, u pravu si za obe rase, raspitujem se, čitam, nisam ni toliko neiskusan što se pasa tiče..takođe, dostupna mi je ovde u mom gradu  jedna odgajivacnica Dogo-a koju redovno posećujem..nemam baš priliku da se često susrećem sa amerikancima..osim na izložbama..

definitivna odluka je da će biti jedna od ove dve rase..volim krupne, dominantne pse koji su sami po sebi izazov..

Po mome mišljenju, ne bi bilo loše da malo budete u kontaktu s obe rase, pa tako izaberete. Istina je da su obe rase dominantne i krupne, ali karakteri definitivno nisu isti. Kako navede @Red Army primitivac je primitivac, a po onome što ja poznajem o akitama, i dominantniji i ostriji  od ostalih (možda da mu parira malamut). Dogo argentino, iako ga kod nas ne priznaju kao lovačku rasu jer nema sledoglasnost, ima te gene u sebi i u matičnoj zemlji se koristi u lovu na divlju svinju.

U svakom slučaju, ako krećete u uzgoj, ne birajte bilo šta, tek da imate rasu. Birajte prvenstveno ZDRAVE jedinke, kao bazni uzgoj. Manje se bazirajte na pehare i slično, više na pravilnost anatomije i karakter.  A pehari i titule, ne znače (nažalost)  da je pas ni anatomski pravilan ni da karakterom  odgovara rasi. Trebalo bi da je tako, ali često nije, pa treba dobro pripaziti, jer marketing i izvikanost kuje/priplodnjaka i nije neka smjernica da ćete imati ZDRAVOG psa što i jeste najvažnije.

Ja sam krenula kao dijete sa šarcima, pa sa njemačkim ovčarima i pronašla se u dobermanima. Karakterom mi najviše odgovaraju.

A s rasom (doberman)  sam dvije godine bila u svakodnevnom kontaktu, prije nego sam ja sama nabavila štene i evo, tri decenije sam s rasom. S rotovima dvije decenije.

Od prije nekoliko godian kibicujem vajmarca, jer je 7ma grupa još relativno zdrava (nema mnogo incesta i nasljednih bolesti bar do sada), a vajmarac je oštar u odnosu na druge rase iz 7me grupe i u maticnoj zemlji polaze i ispit i po ipo programu (a slican je fizicki nekupiranom dobermanu).  Ovo o sebi sam napisala kao primjer. 

11 hours ago, Borislav# said:

Hvala na odgovoru, u pravu si za obe rase, raspitujem se, čitam, nisam ni toliko neiskusan što se pasa tiče..takođe, dostupna mi je ovde u mom gradu  jedna odgajivacnica Dogo-a koju redovno posećujem..nemam baš priliku da se često susrećem sa amerikancima..osim na izložbama..

definitivna odluka je da će biti jedna od ove dve rase..volim krupne, dominantne pse koji su sami po sebi izazov..

Super je da imas odgajivacnicu tu gde si !Dobar nacin da upoznas pse ,obrati paznju na ovo sto ti je Petite navela jer je to azbuka kinoloska!Evo da ti dodam i ja jako obratiti paznju na zdravlje kod pasa !Srecno i tu smo slobodno pitaj sta te zanima jos ,ako znamo a drzim da ce neko od nas na forumu znati !

Edited by Red Army

Da se ne zahvaljujem svima posebno, evo ovako koristim priliku da kazem, hvala svima!

Kada nabavim psa, krenem da realizujem svoje planove, javljam se da se pohvalim :)