Sign in to follow this  
Petite

Obrok za psa - priprema

Recommended Posts

Mene ubacuju u raznorazne cukeće grube po fb. Pa ću neka pitanja sa tih grupa, a koja se tiču teme u naslovu prenijeti  i ovde.

Jer je to pokazatelj znanja popriličnog broja vlasnika kada je ishrana pasa u pitanju. 

'a papaju li paseki nutelu?' ('jedu li psi nutelu') 

'moj pas je ukrao pečeni kukuruz sa kuhinjske ploče i pojeo je cijeli kukuruz. Da li će uginuti od toga?' 

On 2/8/2018 at 18:07, Tuncay said:

Daleko od toga da im je jedino bitno. Ali je jedan od elemenata koji se prati jer moze da signalizira probleme a pas ne ume da kaze. 

Naravno da je bitna stolica kao i mokraca. I to svi vlasnici treba da znaju.

Prvo sto vet pita je stanje stolice, mokrace i da li pas ima temparaturu (ako odvedemo psa po bilo kom osnovu kod veta).

Evo  jednog pitanja postavljenog na BK by @staford

''Dobar dan.Cuo sam da se stafordima daje jednom mjesecno komadic manji zivog mesa pa me zanima je li to tacno i zasto se daje?'' 

On 2/8/2018 at 21:42, Sava said:

Sve u svemu ako sam ja dobro shvatio temu mislim da bi daleko korisnije bilo da umesto primedbi i dopuna nečijh tekstova napišete kako konkretno izgleda obrok vaših pasa.

Sad citam ovo, pa postoji citava tema od 40 i kusur strana u ovom podforumu, sa menijima koje smo nekada kacili na forum :)
Dnevni meni a la balkankinology chefs RECEPTI

A evo i od mene mali doprinos :) 

b5dab82dca00.jpg

On 2/9/2018 at 3:01 PM, Berna22 said:

Koliko vremena psu treba da završi ceo proces digestije, zavisi od toga šta jede. Opšte je poznato da se industrijska hrana vari mnogo duže od prirodne, recimo. S obzirom da je pas u suštini karnivor koji je evoluirao u omnivora, podatak koji ima Sava je verovatno neki prosek.

Pas ima mnogo kraća creva od čoveka, te hrana kad napusti želudac prođe mnogo brže kroz ostatak procesa varenja. U proseku, psima treba oko 8 sati da završe proces varenja za razliku od čoveka kome treba između 20 i 30 sati, s toga ne postoji bojazan da se pas razboli od određenih bakterija (npr salmonela) usled konzumiranja sirovog mesa, dok je kod ljudi to popriličan rizik.

Dosta toga je tacno u ovome, a ne da psu treba 8 sati za meso?

Osim toga napomenutog, na duzinu varenja utice i rasa, pa i same jedinke u okviru rase,, generalno zdravlje, kolicina vode koja se unosi, nivo aktivnosti...

Samo bih ispravio ovo industrijska u suvu hranu koju duze vari, dok industrijska moze  biti i konzerve sa manje=vise prirodnom hranom

On 2/13/2018 at 7:15 PM, Petite said:

Evo  jednog pitanja postavljenog na BK by @staford

''Dobar dan.Cuo sam da se stafordima daje jednom mjesecno komadic manji zivog mesa pa me zanima je li to tacno i zasto se daje?'' 

Ja sam zamolio momka da promeni nick, ako ne vi to uradite. I posle stafordi na losem glasu! A kako ne bi?!