Sign in to follow this  
Wizz

Nabavka novog nemackog ovcara i par pitanja

Recommended Posts

Poz ljudi.

Pre mesec dana je uginuo moj nemacki ovcar. Bio je star 12 godina i 15 dana. Pokazao se kao pravi predstavnik te rase,dobar cuvar lepog izgleda i pravi prijatelj.

Cekao sam da prodje zima tj hladnije vreme da bih nabavio novog nemackog ovcara.

Sada gledam po oglasima i primecujem da su im cene nenormalno visoke. I radne linije i izlozbene su preskupe za moj budzet.Video sam i par oglasa gde su cene povoljnije ali ti kucici vise lice na mesance NO nego cistokrvne.

Zanima me da li poznajete nekog da prodaje ovu rasu povoljno? 

Pod povoljno podrazumevam da kosta ispod 100e, jer sam ja student koji radi i studira u isto vreme i veoma cenima novac.

Prethodnog nemackog ovcara sam dobio od prijatelja, koji na zalost ne drzi vise ovu rasu.

Najvise bih voleo da pas bude radne linije, jer mi je potreban aktivan pas koji ce da mi cuva objekat iza kuce. Naravno provodice skoro ceo dan sa ukucanima.

Tako da li mozete da mi date neki savet u vezi kupovine i cene? Kao sto sam naveo treba mi pas pre svega da bude ljubimac,prijatelj i cuvar. Izlozbe me ne zanimaju.

I jos jedno pitanje, kad odem u odgajivacnicu /kucu gde se prodaju stenci nemackog ovcara, kako da prepoznam pravog koji ce ispuniti moje uslove? Na sta najvise obratiti paznju?

Izvinjavam se ako sam bio suvise opsiran.

Neces pronaci kvalitetnog psa za tako male pare. (nadam se da ne smeta sto ne persiram, ali posto rece da si student, pretpostavljam da smo tu negdje s godinama)
Razmisli sta hoces od psa, ako ti treba ljubimac, bolje mozda udomiti nekog (moze se naci NO na poklon, sve ih je vise na ulici), a ako hoces nesto ozbiljnije, bolje skupi pare i kupi kvalitetnog psa. Od stancera bolje nemoj uzimati.

Zenka sa slike, ne znam sta smatras pod tim 'radna'. Meni vise djeluje da je u pitanju kucno leglo (pocev od ovoga 'www.halooglasi.com', pa do kondicije zenke na slici). 

15 hours ago, Ghandi_bl said:

Neces pronaci kvalitetnog psa za tako male pare. (nadam se da ne smeta sto ne persiram, ali posto rece da si student, pretpostavljam da smo tu negdje s godinama)
Razmisli sta hoces od psa, ako ti treba ljubimac, bolje mozda udomiti nekog (moze se naci NO na poklon, sve ih je vise na ulici), a ako hoces nesto ozbiljnije, bolje skupi pare i kupi kvalitetnog psa. Od stancera bolje nemoj uzimati.

Zenka sa slike, ne znam sta smatras pod tim 'radna'. Meni vise djeluje da je u pitanju kucno leglo (pocev od ovoga 'www.halooglasi.com', pa do kondicije zenke na slici). 

Radna linija je po pravilu vrsta nemackih ovcara koji imaju ravna ledja i  bolje nagone. A izlozbena je ona sa krivim ledjima.

Ne bih udomljavao psa iz razloga sto sam uvek uzimao stence stare do max 4 meseca i obucavao ih od malena.

Takodje lutalice su obicno miroljubive prema ljudima, i trce ka strancima da se igraju.

Meni treba pas koji ce biti teritorijalno nastrojen u smilsu da ce javljati kada se neki stranac priblizi. Ne mora da napada "uljeze", taj deo mogu i ja, al je bitno da me obavesti kad neko nepoznat kroci na teritoriju.

Wizz , mislim da ti je Ghandi dala dobar savet, sa druge strane bas te nesto ne razumem, naime imao si ovcara vise od 12 g , kazes da si uvek uzimao stence mladje od 4 meseca , znaci, bilo ih je vise. Po tome se vidi da imas iskustvo a ipak na forumu pitas kako da izaberes stene. Za tu cifru koju spominjes dobices macku u dzaku a ako udomis nekog procenices sta udomljavas s obzirom na iskustvo koje imas. Treba imati na umu onu narodnu : kolko para tolko muzike. 

NO iz radnih linija ≠ NO sa ravnim ledjima, i ne gleda se po tome. Da ti psi cesto imaju otvorenije uglove nego izlozbeni, ali nije to presudno da pas bude iz radnih linija. Liniju iz koje je pas

gledate po rodovniku, tj. precima. Znaci preci pasa radne linije ce biti dokazani u radu. 

Ne razumijem ovu stavku za lutalice, kakve to veze ima? Moze se naci i stene ili mlad pas za udomiti. 

Psa je moguce nauciti da bude alert dog, cak stavise, nije to neka komplikacija. Naravno, genetika ima vaznu ulogu u karakteru psa, ali za tu funkciju ne mora biti neki specijalno karakteran pas. A manje vise uglavnom nesigurni psi laju bez neke obuke kad neko udje na njihovu teritoriju, cisto iz razloga da otjeraju potencijalnu prijetnju od sebe. 

@Pitagora, slazem se u potpunosti. 

Sto se izbora steneta tice, evo jedan poucan tekst (doduse ovo je vise za izbor uzgajivaca). Dobar uzgajivac bi Vam trebao znati odabrati stene iz legla na osnovu onoga sto mu kazete za sta Vam pas treba. 
http://rujanajeger.com/index.php/razno/item/425-15-pitanja-koja-trebate-pitati-kada-kupujete-čistokrvno-štene

Edited by Ghandi_bl

Napisao sam da sam uvek uzimao mlade pse do 3 meseca, ali nisam spomenuo vucijake. Uzimao sam druge rase tog uzrasta. Pošto imam 21 godinu imao sam 2 vucijaka. Jedan je bio stariji od mene 2 godine, a drugog sam dobio sa 12 godina. Slozicete se da dete ne opaža i ne pamti tako dobro sto se tice zivotanja. Za njega je samo bitno da je kuca lepa i da hoce da se igra. Ovu sam temu otvorio jer sam mislio da cete me posavetovati kako da poznam pravo kuce iz gomile drugih. 

A ne bih uzimao tj udomljavao mesance jer nemacki ovcar ipak uteriju strah u kosti kolko-tolko, tako da nikom nece biti svejedno da udje nenajavljen. 

Mozda bih uzeo mesanca nekog pastirca, al je pitanje u sta bi taj pas narastao, a preterano dugodlake rase ne volim. 

On 1/30/2018 at 6:04 PM, Wizz said:

Sada gledam po oglasima i primecujem da su im cene nenormalno visoke. I radne linije i izlozbene su preskupe za moj budzet.Video sam i par oglasa gde su cene povoljnije ali ti kucici vise lice na mesance NO nego cistokrvne.

Upravo si i sam primetio. 

1 hour ago, Wizz said:

Ovu sam temu otvorio jer sam mislio da cete me posavetovati kako da poznam pravo kuce iz gomile drugih. 

Problem je sto te budzet sputava a sputava i nas jer ni mi ne mozemo iz te cenovne kategorije da ti pomognemo da odaberes perspektivno stene NO. Mozda mozemo savetom da pomognemo kako da nadjes nagonski perspektivno konkretno stene u legu mesanaca ili prosto u leglu pasa, a da lice na NO, ali ako zelis savet za NO, onda moramo da iscitavamo i rodovnik. A steneta ispod 100 evra a da mu rodovnika zaista oslikava uspesne radne pretke, toga, ja mislim nema, ili bi morala da bude neka luda sreca da neko poklanja maltene leglo pa imas opet ti ludu srecu da natrcis.

Znaci, nije da ne zelimo da ti pomognemo, nego zaista ne mozemo. 

21 hours ago, Wizz said:

Radna linija je po pravilu vrsta nemackih ovcara koji imaju ravna ledja i  bolje nagone. A izlozbena je ona sa krivim ledjima.

To nije bas tako. To je narodski negde nekako maksimalno uprosceno i izvitopereno. Mozes imati liniju sa ravnim ledjima a da bude katastrofalna za rad. Mozes imati liniju sa "krivim" ledjima a da ima nagone za rad ko zmaj. 

5 hours ago, Tuncay said:

Upravo si i sam primetio. 

Problem je sto te budzet sputava a sputava i nas jer ni mi ne mozemo iz te cenovne kategorije da ti pomognemo da odaberes perspektivno stene NO. Mozda mozemo savetom da pomognemo kako da nadjes nagonski perspektivno konkretno stene u legu mesanaca ili prosto u leglu pasa, a da lice na NO, ali ako zelis savet za NO, onda moramo da iscitavamo i rodovnik. A steneta ispod 100 evra a da mu rodovnika zaista oslikava uspesne radne pretke, toga, ja mislim nema, ili bi morala da bude neka luda sreca da neko poklanja maltene leglo pa imas opet ti ludu srecu da natrcis.

Znaci, nije da ne zelimo da ti pomognemo, nego zaista ne mozemo. 

To nije bas tako. To je narodski negde nekako maksimalno uprosceno i izvitopereno. Mozes imati liniju sa ravnim ledjima a da bude katastrofalna za rad. Mozes imati liniju sa "krivim" ledjima a da ima nagone za rad ko zmaj. 

Hvala ti na temeljnom obrazlozenju. Pomogla si mi da shvatim neke stvari.

Edited by Wizz

On 2/1/2018 at 2:09 AM, Ghandi_bl said:

NO iz radnih linija ≠ NO sa ravnim ledjima, i ne gleda se po tome. Da ti psi cesto imaju otvorenije uglove nego izlozbeni, ali nije to presudno da pas bude iz radnih linija. Liniju iz koje je pas

gledate po rodovniku, tj. precima. Znaci preci pasa radne linije ce biti dokazani u radu. 

Ne razumijem ovu stavku za lutalice, kakve to veze ima? Moze se naci i stene ili mlad pas za udomiti. 

Psa je moguce nauciti da bude alert dog, cak stavise, nije to neka komplikacija. Naravno, genetika ima vaznu ulogu u karakteru psa, ali za tu funkciju ne mora biti neki specijalno karakteran pas. A manje vise uglavnom nesigurni psi laju bez neke obuke kad neko udje na njihovu teritoriju, cisto iz razloga da otjeraju potencijalnu prijetnju od sebe. 

@Pitagora, slazem se u potpunosti. 

Sto se izbora steneta tice, evo jedan poucan tekst (doduse ovo je vise za izbor uzgajivaca). Dobar uzgajivac bi Vam trebao znati odabrati stene iz legla na osnovu onoga sto mu kazete za sta Vam pas treba. 
http://rujanajeger.com/index.php/razno/item/425-15-pitanja-koja-trebate-pitati-kada-kupujete-čistokrvno-štene

Moja mesanka staforda x nlt je naucila da bude alert dog uz mentorstvo pulina. Bili su zajedno u dvoristu i kad bi pulin zalajao ja bih mu dao poslasticu. Kuja je skontala da ce biti nagradjena svaki put kad javi da je neko dosao na njenu teritoriju.

E sad u drugom dvoristu bi bio samo taj NO. Igrao bi se naravno sa mojim ostalim psima, ali ne znam kako da od njega napravim alert psa. 

Ne mogu uz pomoc pulina jer i on i ova moja kuja laju samo kada neko dolazi u prvi objekat dok u drugom ignorisu sve. 

Priznajem dosta manje vremena provode u tom drugom objektu, mozda zato i nisu razvili teritorijalnost al mi je sad mnogo da obucavam ta 2 psa zbog 1 koji treba da dodje.

Imas neki savet kako bih mogao da ga naucim ? Danas mi dolazi stene od 2.5 meseca :)

Sam si upravo opisao nacin :)
Ako ne moze uz drugog psa koji vec to radi, mozes da ga naucis da laje na komandu. I izdajes tu komandu kad god neko dodje, i onda nagrada. Kad prvi put javi da je neko dosao bez komande obilnija nagrada, po mogucnosti vise vrijednosti (u smislu ako je uobicajena nagrada granula, ova nek bude sir, meso i sl.). S tim da ce ti trebati neki pomocnik, ili jos bolje, vise njih, da igraju ulogu toga ko dolazi. 
Ocekujemo neku slicicu stenca ovdje :D  

Ako je pas sa dobrim nagonima ne bi ni trebao da ga ucis. Onog bivseg , da li si ucio ? 

Moj zivi u stanu , nisam ga ucio jer nisam umeo , to mi je prvi pas. Lajao je kao blesav u pocetku na sve koji su ulazili u zgradu jer nam je stan iznad ulaza, tek kasnije je ukapirao sta je njegova teritorija i sada laje samo kada cuje zvono na vratima. Jos je moja supruga pokusavala da ga oduci od toga , ona to ne voli , ali ne vredi, laje iako mentora nije imao , odnosno, mentor mu je bila starija macka , imamo ih dve , dakle, samouk je , genetika valjda, moju majku hoce da pocepa kada dodje u posetu.

11 hours ago, Pitagora said:

Ako je pas sa dobrim nagonima ne bi ni trebao da ga ucis. Onog bivseg , da li si ucio ? 

Moj zivi u stanu , nisam ga ucio jer nisam umeo , to mi je prvi pas. Lajao je kao blesav u pocetku na sve koji su ulazili u zgradu jer nam je stan iznad ulaza, tek kasnije je ukapirao sta je njegova teritorija i sada laje samo kada cuje zvono na vratima. Jos je moja supruga pokusavala da ga oduci od toga , ona to ne voli , ali ne vredi, laje iako mentora nije imao , odnosno, mentor mu je bila starija macka , imamo ih dve , dakle, samouk je , genetika valjda, moju majku hoce da pocepa kada dodje u posetu.

Nisam ga ucio, ali nije nesto preterano ni lajao. Dosta smo ga razmazili kad je bio mali. Secam se da ko kod da je dosao kod nas on bi nam pomazio psa. Zato i nije bio neki lajavac.

Tu smo dosta pogresili. Preko dana skoro da nije ni lajao, ali je nocu bio glasan :D 

Ovog malog smo nocas smestili u boks. 

Otac je isao nesto da ga proveri nocas oko 23h,ali je isao lagano da ga ne probodu. Mali  je valjda osetio da neko ide i poceo je da laje na njega. Ja nikad srecniji. Mali ima svega 8 nedelja i vec brblja :) 

12 hours ago, Ghandi_bl said:

Sam si upravo opisao nacin :)
Ako ne moze uz drugog psa koji vec to radi, mozes da ga naucis da laje na komandu. I izdajes tu komandu kad god neko dodje, i onda nagrada. Kad prvi put javi da je neko dosao bez komande obilnija nagrada, po mogucnosti vise vrijednosti (u smislu ako je uobicajena nagrada granula, ova nek bude sir, meso i sl.). S tim da ce ti trebati neki pomocnik, ili jos bolje, vise njih, da igraju ulogu toga ko dolazi. 
Ocekujemo neku slicicu stenca ovdje :D  

Bice slika samo da ga uslikam lepo. Dosta je nemiran pa je tesko uslikati ga u pravoj pozi.

Da ne otvaram novu temu, imam jedno pitanje.

Stene je malo krupnije(bucmastije) nego sto bi trebalo. Primetio sam da mu malo drhte noge kada seta ili kada stoji duze na njima.

Pre nego sto legne ukrsti zadnje noge u kravljem stavu i legne. U toku setnje zadnje noge su mu paralelne i ne cesaju se jedna u drugu.

Forsiram ga da seta sto vise i da se krece generalno. Danas sam mu kupio eservit ad3eb+ kapi. Receno mi je da stavim oko 10 kapi u hranu i da mu dajem jednom dnevno.

E sad pitanje je, da li kapi da mu dajem na svaki drugi dan ili svaki dan? Negde sam procitao na ovom forumu od coveka koji ima najbolje NO u Srbiji da se te kapi daju tipa 10 dana po 10 kapi dnevno i onda 10 dana pauze. Procitao sam takodje da im je kalcijum neophodan, ali takodje ne valja ga ni davati u preteranim kolicinima.

Posto kuce pre nego sto ce da legne ukrsti zadnje noge, da ga ne ucim jos uvek na komandu sedi? Mislim da bih trebao jos malo da sacekam da mu ojacaju misici ali gledam na internetu kako uce NO pribliznog uzrasta razne komande koje ukljucuju komandu sedi.

I da napomenem, da me ne prozivate na iskustvo, jer poslednji put kad sam imao stene NO imao sam 9 godina, tako da sam zaboravio masu stvari.

Hvala vam u napred na odgovorima.

Prvo, obavezno ga ocisti od parazita. Dalje, nikako nemoj dozvoliti da ti stene bude buckasto, bolje neka je i mrsav, ali svaki gram viska u stenecoj dobi je potencijalni kostano-zglobni problem kada pas odraste, a to narocito vazi za velike rase. Pas je jako mali i ne treba da ga forsiras da se seta, ostavi ga da ima aktivnosti koliko je to njemu potrebno. I takodje kontrolisi igru sa ovo dvoje drugih pasa, oni su odrasli i psi koji (s obzirom na rase u sebi) verovatno imaju energije na pretek, a stene je jos mlado i nerazvijeno i ne sme da ima puno fizicke aktivnosti. Za stence je uvek najbolje da imaju druge stence sa kojima bi se igrali.

Cime ga hranis?

Just now, - K A R I M - said:

Prvo, obavezno ga ocisti od parazita. Dalje, nikako nemoj dozvoliti da ti stene bude buckasto, bolje neka je i mrsav, ali svaki gram viska u stenecoj dobi je potencijalni kostano-zglobni problem kada pas odraste, a to narocito vazi za velike rase. Pas je jako mali i ne treba da ga forsiras da se seta, ostavi ga da ima aktivnosti koliko je to njemu potrebno. I takodje kontrolisi igru sa ovo dvoje drugih pasa, oni su odrasli i psi koji (s obzirom na rase u sebi) verovatno imaju energije na pretek, a stene je jos mlado i nerazvijeno i ne sme da ima puno fizicke aktivnosti. Za stence je uvek najbolje da imaju druge stence sa kojima bi se igrali.

Cime ga hranis?

Znaci ok je da je stene lenjo? Pod lenjo podrazumevam da u jednom trenutku trckara a u drugom da lezi i da ga mrzi da ustane.

Ociscen je od parazita. Za 10 dana treba da primi injekciju. Ok pusticu ga da seta koliko bude hteo, necu ga previse forsirati.

Ova 2 starija psa ga nisu najbolje prihvatila, pa se ni na igra sa njima. 

A sto se tice hrane ne znam koja je, znam samo da je skupa. Kupio sam je od veterinara. Mislim da je pedigree junior ili tako nesto. Oko 900 dinara je 3kg hrane.

Znam da je ishrana kljucna za razvoj psa.

Sve u svemu ne dopada mi se sto pas 80% vremena lezi. Sve vise sumnjam da ima slabe noge. 

Kada sedi sedi lepo, nema onaj medvedji sed ili kako se vec zove. U toku hodanja lepo mu idu noge, samo je jos nejak pa mu drhte.

Pokusacu da mu malo redukujem ishranu, smanjicu mu 10% hrane koliko mu je uzgajivac davao, pa cu videti rezultate.

Stene od dva meseca mnogo spava i treba da spava mnogo. Ono nije lenjo vec nije u stanju da dugo stoji/hoda/trci sa totalno nerazvijenim kostanim i misicnim sistemom. A da bi se lepo razvilo ne smes da ga forsiras, pusti ga da mu se zglobovi lepo formiraju, a ne da trpe neke duge setnje ili trcanje/igru. Naravno da treba da ima fizicku aktivnost, ali umereno dok je mali. Ako sumnjas da pas ima problem sa nogama najbolje da ga pogleda veterinar.

Ako kg hrane kosta 300din onda mislim da nije pedigree, ne verujem da to djubre toliko kosta, ali ako ipak jeste pedigree obavezno promeni hranu. Na dzaku od granula ti pise sastav.

Just now, - K A R I M - said:

Stene od dva meseca mnogo spava i treba da spava mnogo. Ono nije lenjo vec nije u stanju da dugo stoji/hoda/trci sa totalno nerazvijenim kostanim i misicnim sistemom. A da bi se lepo razvilo ne smes da ga forsiras, pusti ga da mu se zglobovi lepo formiraju, a ne da trpe neke duge setnje ili trcanje/igru. Naravno da treba da ima fizicku aktivnost, ali umereno dok je mali. Ako sumnjas da pas ima problem sa nogama najbolje da ga pogleda veterinar.

Ako kg hrane kosta 300din onda mislim da nije pedigree, ne verujem da to djubre toliko kosta, ali ako ipak jeste pedigree obavezno promeni hranu. Na dzaku od granula ti pise sastav.

Ne znam ime hrane iz razloga sto mi je pukao dzak, pa je devojka bacila dzak i stavila hranu u kesu :giggle:

Ne forsiram ja njega tipa da ga stavim na povodac i da ga setam, to nikako. Pustim ga iz boksa i ja setam a on uz mene.

U ponedeljak cu ga odvesti kod veterinara za svaki slucaj.

Iskreno zaboravio sam da su NO osetljiviji u razvoju od ostalih rasa. Secam se da je moja mesanka staff x nlt sa 2 meseca bila neumorna, jurila je macke, muve,bube ma sve samo nije lezala :D 

Zato sam imao malo veca ocekivanja sto se tice ovog steneta. 

Hvala ti na savetima .

Hrani par dana tako kako se hranio kod odgajivaca, postepeno prelazi na novu hranu. Stenad su na to osetljiva. Ne sme nagli prelaz. 

9 hours ago, Wizz said:

Forsiram ga da seta sto vise i da se krece generalno. Danas sam mu kupio eservit ad3eb+ kapi. Receno mi je da stavim oko 10 kapi u hranu i da mu dajem jednom dnevno.

E sad pitanje je, da li kapi da mu dajem na svaki drugi dan ili svaki dan? Negde sam procitao na ovom forumu od coveka koji ima najbolje NO u Srbiji da se te kapi daju tipa 10 dana po 10 kapi dnevno i onda 10 dana pauze. Procitao sam takodje da im je kalcijum neophodan, ali takodje ne valja ga ni davati u preteranim kolicinima.

To se posavetuj sa veterinarom. Da li i koliko i kako ces dodavati bilo sta zavisi od sastava hrane. Pitaj u petshopu sta si kupio i nek ti daju onaj deo dzakceta sa uputstvom, sa doziranjem za stene koje starosne tezinske kategorije i koliko obroka treba da mu dajes. . Kad se ne zna koje granule dajes niko ti odgovorno ne moze posavetovati sta i da li da dodajes. Hrane su razne. 

Stene ima dan rasporedjen po blokovima, malo se igra i krece a onda kljokne i spava. Neki moji su to radili maltene iz zaleta, divljalo igralo se i odjednom se srucilo i ko plisana igracka, ko krpa, zaspalo. Pa se onda ponov sveze digne. Sa stenetom se vise igraj nego da se forsira u neku ravnomernu setnju. 

1 hour ago, Wizz said:

Iskreno zaboravio sam da su NO osetljiviji u razvoju od ostalih rasa.

Ne bih rekla da su nesto osetljviji. Ali spadaju u velike pse i paznja koja se mora posvetiti ispravnom razvoju zglobova kao i tip energije im je drugaciji nego kod terijera koji su svi energetske bombe. 

Evo jednog agilnog (od radnih) nesto mladjeg od tvog, 8 nedelja. 

Edited by Tuncay

Da vam se pohvalim. Jutros kad sam ga pustio iz boksa kao da je drugo kuce u pitanju. Mali trci, igra se, skace ma ne staje.

Izgleda da je strah bio po sredi prethodnih dana.

E sad samo da ga socializujem sa ova moja 2 odrasla psa i bice milina :) 

Mada kako su poceli bice veselo :D 

Ha, Tuncay , ti bas volis da druge kompleksiras !

Stene je vrh !

Da  , na snimku nije NO nego je gvozdeno sivi NO ! 

ja pravim razliku izmedju njih , mozda misam u pravu ali ipak.

Koja je Pitagora po tebi razlika izmedju radnih i izlozbenih ovcara ANATOMSKO/KARAKTERNA!I sta drugi misle voleo bi da cujem,sta kaze Tuncay?Ghandi_bl vidim da ste aktivni na temi pa i za vas isto pitanje?

Edited by Red Army

15 minutes ago, Pitagora said:

Ha, Tuncay , ti bas volis da druge kompleksiras !

Ne, nisam uopste ni na tren, vec kao kada bih postavljala nekom svoje tunje sunje trudim se da nadjem ono kako otprilike nekako treba u optimalu. Ghandi i drugi koji se razuemju daleko vise od mene mogu da daju neki komentar, meni je bilo stalo da pokazem u pokretu zdravo pravo stene.

Takodje, poucno je i dobro se vidi bas na ovom snimku da ljudi odmalena u promisljenom programu pripremaju za sport i rad stenad, tako da je i to znacajan element posle tog epiteta "radni"  a podela se vuce vise prema orijentaciji odgajivaca - na izlozbe ili rad, sport takmicenja. Inace, i izlozbeni ne mogu a da ne prodju tu "radnu proveru" a radni ne mogu a da nemaju ocenu sa izlozbe. Kod stenaca sa rodovnikom. 

Jeste NO, nema razlika da pravis rexi, sivonja, crni, to je NO.  Evo ti sa smotre priplodnih pasa i kujkica klupske iz odgajivacnice koja programski odbija podelu na radne i paradne i ide i na jedno i na drugo.