Sign in to follow this  
Blackkz

Kako nauciti psa da vuce

Recommended Posts

Kako da naucim psa od godinu dana (AST) koji je tek sad dosao u moje vlasnistvo da vuce? Pas nije bio setan i nece ni na povodac, ziveo je u dvoristu preko dana  a nocu u boksu, odlican je cuvar i temperamentan ali nece da ide napred i vuce?

Pre kupovine/nabavke psa morate se edukovati uopsteno o psima i rasi !Ast nije cuvar teritorije po definiciji !Moze da ima odredjenu dozu ,,cuvarskog,, nagona ka vlasniku i svom coporu i po definiciju agresivan/ostar je na pse ako se to ne urdedi obukom/socijalizacijom/stecenim iskustvom .Psu svakom pa tako i ast-u je potrebna socijalizacija na sredinu ,ljude i pse onako koliko ide ,vaspitanje tj sta moze a sta ne i osnovna obuka zarad vodljivosti .Ako nemate iskustva sa ovim nabrojanim angazujte instruktora za pse !!!!!Kinoloski pozdrav Red!

Zasto zelis da pas vuce ? Ljudi angazuju instruktore da pse oduce od toga , koriste sprave za mucenje , bodljikare, elektricne ogrlice ....a ti zelis da AST vuce , zasto ? 

Pitam jedno odgovorite mi drugo, ako ne znate da mi napisete pravi odgovor nemojte mi nista ni pisati. Niti sam nabavio niti kupio psa niti imam 15 20 godina da mi tako pisete. Pas je bio u komsiluku kod komsije koji je otisao preko i meni ostavio psa pa sam hteo da pocnem psa da setam ali on nece da ide napred i ne vuce uopste da bih presao 100 m sa njim treba mi pola sata o tome se radi. Ukoliko neko moze da  mi pomogne bio bih mu zahvalan ukoliko ne moze i ne zna neka ne pise gluposti.Dodaj Drugi Sadrzaj

Jer imao sam opciju da uzmem psa kod mene da bude ili da ga ostavim u boksu i hranim dok se ovaj ne vrati 3 meseca i da pas bude zatvoren u boksu 3 meseca, i nadje se neko da mi napise da sam trebao da se edukujem o rasi iako sam vec imao apbt koji je dosta zahtevniji od asta i vise mu socijalizacije treba da bi bio pravi pas sa kojim se moze ponositi.

Iz sturog posta ljudi koji su odgovarali verovatno nisu skapirali da je pas samo na cuvanju. Nije na odmet vec u prvom postu objasniti malo sire, makar kratko dodati imam psa na cuvanju nece u setnju. Da ljudi znaju sta da odgovore. 

Ako je pas ostavljen na cuvanje na 3 meseca i to jos u komsiluku svom, lako je moguce da u toj novoj situaciji sa novim "vlasnikom" ne zeli da se udaljava od svoje kuce, svog brloga. Tesko je psu objasniti evo, idem ja sad privremeno na tri meseca a doci cu a ovaj cika sto te je uzeo on te samo cuva i ne brini ja cu se vratiti. 

Znaci, na vasem mestu, ja bih izlazila sa njim u setnju prvo kratke samo malo tu oko kuce, pa natrag u dvoriste, podmicivala mamila malo, ako reaguje na nagrade u vidu jela mamila da polako ode sve dalje i dalje. Takodje, dala bih mu za te prve krace setnje komandu iz serije "idemo u setnju", ma smislite bilo sta ali uvek pred izlazak iz dvorista, skapirace preko tih zaista kratkih setnji i povezati da kada date tu komandu znaci da izlazite i da cete se vratiti. 

Ja kada sam morala da ostavim na mesec dana stene, peti mesec mu je bio, kod prijatelja, prvi dan uopste nije htelo da se makne od vrata, onda se otresao i poceo da gleda kako da opstane u novoj situaciji. Prvo se drzao samo u okolini te nove kuce a onda je povecavao radijus setnji. Od toga mu je ostalo posle samo da kad putujemo zajedno na odmore, ko kobac prati da li pakujem kofere, ako pakujem nema sanse da ne bude prvi u kolima, da ne bude ostavljen. 

Tada kao malom sam mu rekla drugacije nego kad normalno odlazim "idem daleko, doci cu". Kada sam nakon cetiri godine morala da ga ostavim na 14 dana kod odgajivacice, zajedno sa nasom mladom kujom, kujkica koja nije imala iskustvo ostavljanja, drzala se u setnji blizu te kuce, dok je pas ostao sasvim miran, jer sam ponovila tu posebnu frazu  "idem daleko" i normalno je strapacirao kilometre daleko od njihove kuce. 

Takodje ne mora da ide ispred vas, neka ide pored vas, za vama. Poenta je da ga oslobodite tog njegovog prirodnog poriva da se muva makar blizu svoje kuce i saceka svog vlasnika. 

Edited by Tuncay

Dodje covek na forum , ne zna sta hoce i ljudima koji pisu kaze da pisu glupost.Trazis besplatu pomoc i pljujes po ljudima koji ti je nude!Moj post da ti ga prevedem je takav zato sto nemas blage veze o psima jer da znas ne bi pitao zar ne ?Svi ste znali ,imali po desetine pasa i to po definiciji mnogo tvrdjih ali sa ovim nesto ne ide ma daj!Nauciti se osnovnoj internet kulturi pa pisati!Ljudi koji pisu pisu gratis ,utrose vreme i rade sa dobrom namerom i to treba postovati !Odjava sa teme!

10 minutes ago, Red Army said:

Dodje covek na forum , ne zna sta hoce i ljudima koji pisu kaze da pisu glupost.Trazis besplatu pomoc i pljujes po ljudima koji ti je nude!Moj post da ti ga prevedem je takav zato sto nemas blage veze o psima jer da znas ne bi pitao zar ne ?Svi ste znali ,imali po desetine pasa i to po definiciji mnogo tvrdjih ali sa ovim nesto ne ide ma daj!Nauciti se osnovnoj internet kulturi pa pisati!Ljudi koji pisu pisu gratis ,utrose vreme i rade sa dobrom namerom i to treba postovati !Odjava sa teme!

Ti ne moras nikakav gratis da pises jer na ovo sto sam ja pitao nemas nikakav odgovor i nemoj da mi se glupiras ovde preko tastature, Pas je na cuvanju al verovatno da ce ostati kod mene, Tuncay hvala na odgovoru pokusacu i tako pa valjda ce vremenom ukapirati, hvala svakom ko da bilo kakav konkretan odgovor a ne da napise odgovor tipa "ja sam najpametniji sve znam al sto bi dzabe pomogao nekom"

Odjava sa teme hahah koliko godina imas ti? To je verovatno ta hrabrost, glumis nekog pametnog govoris nekome da vredja a ti sam to radis pazi da ti se ne obije o glavu to

Na kraju krajeva kada si vec toliki poznavalac pasa i sve znas a ja nista ne znam i glup sam kao sto kazes ajde da ne pisemo ovde gluposti vec da se ja i ti nadjemo

Jel ima neko ko poznaje u pravoj meri pse i moze da da adekvatnu pomoc? Kad vece ne mogu da mi se odobre 3 komentara sto sam postavio da li moze ovaj?

11 hours ago, Blackkz said:

Pas je na cuvanju al verovatno da ce ostati kod mene, Tuncay hvala na odgovoru pokusacu i tako pa valjda ce vremenom ukapirati, hvala svakom ko da bilo kakav konkretan odgovor

Ako ce ostati, onda klasika navikavanje na povodnik i setnje, to znate od prethodnih pasa sto ste imali. Ni taj prethodni pas nije bio kao stene rodjen sa znanjem hodanja na povodniku. Vidim pride iz prvog posta da nije bio setan nego samo u dvoristu i svom boksu kod starog vlasnika. 

Mislim zaista nije nista cudno sto nece. Uzmite duzi slobodniji povodnik pa polako, klaj klaj. Sa malo strpljenja vaseg prihvatice. 

Ljudi strucni iz azila i instruktori kazu kada pas menja vlasnika ide u nove ruke da prvih 14 dana do tri nedelje prolazi u nekom snalazenju psa sta ga je snaslo i kako u novoj situaciji sa novim ljudima. Oprezni su to vreme. A potpuno navikavanje etologija procenjuje na tri meseca.

Strpljen spasen, mislim ja.  Em sto je pas mlad. Sredice se to. 

Ako vas bas mrzi da cekate, zamolite nekog sa zenkom u teranju da prodje, pa kad zamakne, krenite vi sa njim isto vanka u setnju. Ali mislim da nije potrebno. samo malo strpljenja. 

Edited by Tuncay

Evo snimak jednog slucaja stafa, zenke koja odbija da ide u setnju i udalji se od kuce, doduse njen slucaj je bas ono ozbiljan, drastican jer su je neki idiote naplasili domacom pirotehnikom, vatrometima petardama. 

Zaboravila samo da napomenem, kada izadjete sa njim pa se to nesto malo polako muvate, ne dozvoljavajte da on odluci da ce se vratiti kuci, nego ako zapne, onda bar nekoliko koraka namamite da ide jos, pa pohvalite i tek tada kada ste vi a ne on odlucili vracajte se kuci. Mozete i kao neku polukomandu da mu kazete, dobor, idemo kuci. 

1 hour ago, Tuncay said:

Evo snimak jednog slucaja stafa, zenke koja odbija da ide u setnju i udalji se od kuce, doduse njen slucaj je bas ono ozbiljan, drastican jer su je neki idiote naplasili domacom pirotehnikom, vatrometima petardama. 

Zaboravila samo da napomenem, kada izadjete sa njim pa se to nesto malo polako muvate, ne dozvoljavajte da on odluci da ce se vratiti kuci, nego ako zapne, onda bar nekoliko koraka namamite da ide jos, pa pohvalite i tek tada kada ste vi a ne on odlucili vracajte se kuci. Mozete i kao neku polukomandu da mu kazete, dobor, idemo kuci. 

Slicna situacija je i kod mene, probacu na sve nacine pa javljam rezultate, probao sam da mu bacam hranu ispred i onda ide napred i vuce al cim prestanem sa hranom vraca se na staro

Pa ne treba da bacašhranu ispred, nego da držiš ispred njuške da je njuši, ali mu je ne daš. Tako ga mamiš i daš mu posle nekog vremena (recimo posle deset koraka).

Pa onda sledeću granuli ili šta mu već daješ... 

25 minutes ago, Blackkz said:

Slicna situacija je i kod mene, probacu na sve nacine pa javljam rezultate, probao sam da mu bacam hranu ispred i onda ide napred i vuce al cim prestanem sa hranom vraca se na staro

Probajte onda kao sto radi ovaj tip. On je nesto drasticno ne prisiljava, ali blagi pritisak povodnika daje do znanja da nece ici natrag. Bodriti i kada ide napred, opet ponavljam, nije bitno da ide ispred vas ni da vuce, neka ide pored, neka ide iza, neka zaastaje i njuska ali polako klaj klaj sve dalje i dalje.

Za tu hranu ima jedno super pomagalo, zamisljeno za druge stvari kao interaktivna igracka za psa, ali vama moze da posluzi. Loptica koja u sredini ima spiralu po kojoj kada se kotrlja ispadaju granule ili poslastice. 

2_1308872299-boomer_vollgummi_4b9d09a3a9

Nisu uopste skupe te loptice, zamisljene su da se pas zabavlja sa njom sam, kotrlja njuskom a ispada mu klopa, ali vi mozete da je upotrebite da je zakotrljate polako u setnji ispred njega pa ce mu poslasitce ispasti same u toku kotrljanja. 

Samo zelim da naglasim da sa tim astom ne verujem da je to nesto sto treba resavati na silu, jer jednostavno pas nije izvodjen u setnju pa ni ne zna da njegove srecnije psece kolege to tako normalno idu sa svojim ljudima u setnju a pride je ostavljen. Kazem, samo vi njega bodrite, podsticite, mamite, koji korak duze, koji korak dalje a kada bi kao ova kuja da se vrati ili se ukopa, onda samo blagim zaista blagim pristikom povodnika ne dozvolite da se vrati, nego namamite jos malo dalje. A naredite povratak kad vi hocete.