mama

Izbor psa za porodicu sa autističnim detetom

Recommended Posts

Hvala svima na trudu i lepim rečima, žao mi je ako nekome deluje da sam vam protraćila vreme. Situacija se sama nametnula, nisam imala izbor u datom trenutku. Kuci smo dali prostora da se navikne na novu sredinu, rekla bih da će to potrajati malo duže. Ostavljaju jedna drugu na miru, lutkica nije zainteresovana za kucu, ja pokušavam s kucom da se zbližim i da je podmitim, ne znam da li je do neke traume ili prosto temperamenta (fizički je zdrava), ali iako je prošlo skoro nedelju dana, kuca i dalje najviše voli da bude kod mog brata u sobi, šćućurena u ćoškiću kreveta. Jako je uznemirava kad je u istoj sobi sa devojčicom, zato što je mala (pogotovo poslednjih dana) izuzetno vesela, ciči, smeje se glasno, maše ručicama. Svi ćemo se maksimalno potruditi da se kuca uklopi i da joj bude dobro i sve će biti učinjeno da ima dobar život. U najgorem slučaju, ako nikako ne bude mogla da se navikne na lutkicu, preseliće se kod moje tetke, gde će biti jedino "dete". Da ne zvučim bezosećajno, jednostavno ne želim dodatno da je stresiram, ako je preživela neku traumu i da forsiram situaciju po svaku cenu. Činjenica da nisu svi kompatibilni sa svima. Pratimo razvoj situacije, nastavićemo da se javljamo i nadamo se najboljem. :)

Meni sasvim sigurno niste protraćili vreme, a ubeđen sam i ostalima.
Naprotiv, vaš stav je skroz razuman. Ništa na silu, pustite da se situacija razvije sama od sebe.

23 hours ago, mama said:

Da ne zvučim bezosećajno, jednostavno ne želim dodatno da je stresiram,

Ne, niste bezosecajni. Sa Princezicom se mora voditi racuna da to pre svega nesto njoj da. Ja bih videla i birala negde neko malo vise flegma stene a svakako jedno stabilno, ne plaho. Jer sa tim stenetom treba da se odradi socijalizacija tako da joj bude sasvim normano i ok i viska i cika i smeh i trckaranje dece a posebno Princezice. Varijanta sa tetkom je meni super i OK. 

Edited by Tuncay

Update: Mališa je otisao kod tetke, nakon što se situacija nije popravila, što je eskaliralo ujedom mene. Tamo je par dana, ali je dramatično smireniji. Donekle se osećam loše, ali je bar kuca dobila dom u kom će biti bezbedan i gajen pod uslovima koji mu više odgovaraju.

Idemo dalje.

6 - 7 meseci. 

Ja sam kriva u potpunosti, ali iz najbolje namere. Povlacio se, ja sam htela da pomazim, kako bi se opustio i ispao je kurslus. Nista strasno, ogulio mi je kozu na ruci, jasno mi je da je moja greska, ali je bio definitivni alarm da nema svrhe da ga forsiram u kombinaciju gde je i dete s autizmom ukljuceno. Pogotovo sto je jedan od glavih razloga uzimanja psa upravo dete. Malo osecam grizu savesti sto smo ga dali dalje, ali cenim da je tako najbolje za sve ukljucene, a i nisam primetila da se nesto narocito vezao za nas. Da je agresija nastala iz zelje za dominacijom, s time bih umela da se nosim, imam utisak da bi se i moglo korigovati dosta lakse, nego plasljiv karakter psa.

Viste razumna žena, psu će biti dobro. Nego zanima me da li je mala uopšte pokazala bilo kakvo interesovanje za psa? Ako jeste, u kom smislu?

Mom komšiji je pas praktično sve. Viđamo se gotovo svaki dan i uvek me pita isto pitanje "gde ću da idem sa Reom". On recimo oko 9 ujutru krene sa psom i obiđe maltene čitavu opštinu i vraća se tek negde oko ručka. Ne znam kako funkcioniše popodne.

Posle par dana se oslobodila, pa je sama trazila da ide u drugu sobu da trazi kucu. Nije htela da je dodiruje, samo da je gleda izbliza. Leprsala je rucicama od uzbudjenja i kikotala se (ko je imao kontakta sa autisticnom decom, znace na sta mislim kad kazem "leprsanje"), ali joj nisam davala da to radi onoliko koliko je htela, jer je uznemiravalo psa. Imam utisak da ce ostvariti jako lep kontakt sa stabilnijim psom.

Uopste nemojte sebe da krivite, tata Princezice je u najboljoj nameri pogresio. Ako budete uzimali stene onda flegma jedno stabilno stene i sa tim stenetom maksimalno pazljivo raditi socijalizaciju i navikavanje na sve zvuke, pokrete, ma sve sto decica mogu da izvedu. Napolju sa decom angazovati neku masu decice koja ce mu ostaviti pozitivno iskustvo. Setati se negde, voditi ciljanog gde su klinci iz obdanista, oni umeju da naprave veliku ciku viku i obezbediti da to stenetu bude prijatno. Ako podjete na varijantu starijeg steneta ili mladog psa, onda opet, jedan od glavnih kriterijuma da bude kako je socijalizovan na decu. 

Mislim, to nije problem, ako se postavi kao "radni" zadatak. Ja to radim uvek zato sto rasa nije bas odusevljana mazenjem i gnjavazama ali potrebno mi je, zato sto nasim parkom u vreme moje glavne setenje spartaju klinci iz nekoliko obdanista, ko zeleznicka smo stanica sa decicom, ko vozici. I jako je pouzdano kada od steneta naviknete. Nista sto deca mogu da smisle od graje im ne smeta. Pisala sam, ovaj poslednji Tunjajko Sunjajko je kao stene preziveo desant klinaca iz obdanista, ceo razred se otrgao kontroli uciteljice, svi su se stustili da ga pepanog maze, tapkaju, stipkaju, naravno zvucne kulise uz to. Odrasla kuja je otrpela, ali jedva, samo zato sto sam bila uz nju i drzala svoju ruku na njusci a Tunja Sunja je uzivao u toj gnjavazi. I kad je odrastao kada vidi klince iz obdanista ume da sturne za njima. Na srecu, sve uciteljice i klinci u parku ga znaju. 

Desava se ,dosta je faktora ,socijalizacija je proces ,zbog specificnosti situacije drzim da aktivniji pas ne bi bilo dobro resenje,postupili ste ispravno i odgovorno nasli ste mu dom!Srecno i tu smo ako mozemo bilo kako pomoci!Nazalost o kanisterapiji ne znam puno i jako malo ljudi kod nas je u materiji (ako neko zna ljude nek pise) ali drzim da bi odgovarajuci pas sigurno bio od pomoci (to se radi ,psi se koriste i za t o) Misljena sam da je tu bitan i odabir i rase ali i jednike kao i svakoj oblasti radne upotrebe!Jos jednom srecno !!!!Pas bi trebao da je sto mirnijeg karaktera !Psi su prilagodljive zivotinje.

Edited by Red Army

15 hours ago, mama said:

Posle par dana se oslobodila, pa je sama trazila da ide u drugu sobu da trazi kucu. Nije htela da je dodiruje, samo da je gleda izbliza. Leprsala je rucicama od uzbudjenja i kikotala se (ko je imao kontakta sa autisticnom decom, znace na sta mislim kad kazem "leprsanje"), ali joj nisam davala da to radi onoliko koliko je htela, jer je uznemiravalo psa. Imam utisak da ce ostvariti jako lep kontakt sa stabilnijim psom.

Da, video sam više dece sa tim problemom i znam da ne reaguju sva isto, ali koliko sam zapazio sva su najčešće prilično razdragana. Takođe znam da ponekad imaju veliko interesovanje za psa, a u drugom trenutku su nezainteresovana. Reklo bi se po vašem pisanju da bi vašoj devojčici ipak prijao pas, ali kao što rekoste stabilniji, a pretpostavljam da pod tim podrazumevate pre svega mirnijeg i staloženijeg psa. Teško je to postići kod šteneta jer i oni su deca. Odrastao pas je idealan za takve želje. Sada ste imali psa neko vreme pa sagledali i obaveze i koliko možete da ih ispunite. Ako posle svega mislite da bi trebalo da imate psa pokušajte ponovo, ali sa pažljivijim izborom jedinke. Možda je najbolje za sada da se u parkićima vaše dete povezuje sa tuđim psima, moguće je i to. Devojčica (2,5 g.) koju sam opisao u nekom mom prethodnom tekstu upravo to postiže. Ima dosta rasa koje su jako tolerantne na decu.

Pas je velika obaveza, toga sam svesna, ali je i velika radost, tako da bi obe jako uzivale u novom clanu porodice. Jasno mi je da sa stenetom mora puno da se radi, ali obzirom na okolnosti, verujem da je stene ipak najbolji izbor - samo stabilno stene. Svo vreme insistiram na fizicki aktivnom psu, prosto zato sto jako puno vremena provodimo napolju (a kad je ona u vrticu, ja dosta setam, dzogiram i imam energije za visecasovni rad sa psom), i princezica je veoma aktivna (kao navijena, stalno skace, smeje se, prevrce i sl). Definitivno sam odlucila da to bude stafordski bul terijer, mislim da nam najvise odgovara po karakteru, a i nasem stambenom prostoru. Uzeli bi ga tek od aprila, jer cu imati 6 meseci slobodno sa posla od tad, pa bih mogla u startu mnogo vise da mu se posvetim. Naravno, javljam razvoj situacije. Hvala vam svima na pomoci i odvojenom vremenu, izuzetno mi znaci!

Tu je malo rizik u parkicu sa tudjim psima. Tu mora jako jako dobro da poznaje tudjeg psa jer svi mi dugogodisnji kuckari znamo da nije bas pametna ideja oslanjati se na ono sto vlasnik kaze. Jer svi listom tvrde "nece, nece". 

Nece biti problem ako uzme jedno stabilno samopouzdano, mozda malo flegma stene. Kada poradi na tome da se i te cike i razdraganost decija, pa i neki napad besa, ima i toga kod dece sa posebnim potrebama zavrse tako da stenetu ostane upisano u glavici proslo pozitivno onda se to zaista ucvrsti i bude jako pouzdano. Evo onog mog Tunjajka, taj mali komsija je dete koje je zbog toga sto se plasi izlozeno vise napadima pasa. Sa dogonom nismo uspeli da ga upoznamo, kanisterapijski rot nas je prvo osetio potrebu da na njega lane jedno BUF, kada se sav tako ukicio, upiljio razrogacenih ociju u njega i mlatarao rukama a Tunjajko je od devete nedelje skoro svaki radni dan bio sa njim u igri i makar jednoj setnji. I sasvim prirodno je to stene prozivljavalo, napravila samo radosnu pozitivnu atmosferu i ucilo stene uz te klince iz obdanista i tog malog kakva sve mogu da budu deca i da je sa njima sve OK. Da je pozitivno biti sa decom. 

1 hour ago, mama said:

Pas je velika obaveza, toga sam svesna, ali je i velika radost, tako da bi obe jako uzivale u novom clanu porodice. Jasno mi je da sa stenetom mora puno da se radi, ali obzirom na okolnosti, verujem da je stene ipak najbolji izbor - samo stabilno stene. Svo vreme insistiram na fizicki aktivnom psu, prosto zato sto jako puno vremena provodimo napolju (a kad je ona u vrticu, ja dosta setam, dzogiram i imam energije za visecasovni rad sa psom), i princezica je veoma aktivna (kao navijena, stalno skace, smeje se, prevrce i sl). Definitivno sam odlucila da to bude stafordski bul terijer, mislim da nam najvise odgovara po karakteru, a i nasem stambenom prostoru. Uzeli bi ga tek od aprila, jer cu imati 6 meseci slobodno sa posla od tad, pa bih mogla u startu mnogo vise da mu se posvetim. Naravno, javljam razvoj situacije. Hvala vam svima na pomoci i odvojenom vremenu, izuzetno mi znaci!

Dobro, jasno vam je da sa štenetom morate da prođete sve "dečije bolesti" od piškenje i kakenja po kući do ugriza iglica od zubića i neprestanog skakanja po ljudima. Lilčno nisam imao staforda, ali ih je dosta u mom okruženju i jako pozitivno sam orijentisan ka njima. Posebno volim jednu kerušu na koju se moja dvesta puta izdrala, a ona sve strpljivo podnela. Ja volim taj aktivni temperament kod pasa. Jasno vam je da je kod izbora rase presudno uskladiti temperament psa sa svojim, nadam se da ste i vi temperamentni. April-maj je najbolje vreme i da štene jako brzo naučite da ne vrši niždu u kući, a obično se kaže da su prolećni štenci bolji od zimskih. Dobro je što volite da budete napolju, takvi psi moraju da se "izduvaju". Poljubite princezu u moje ime!

2 hours ago, mama said:

U kinoloskom smislu aktivnost (pojacana) je vezana sa karakterom i cudi(narav) psa ,stava sam da treba mirniji pas (fizicki) a to je i mentalno (karakterno)onda !Rasa je stvar izbora sbt je i delom terijer tako da nzm ne kazem da ne moze ima primera da su terijeri tipa bul bili ,,,dadilje,, uslovno receno ...mada.....drzim da ce pas biti od pomoci i detetu i vama !

Edited by Red Army

Imate na forumu temu o SBT-u, do duse nije bas aktivna, ali ima clanova koji su vlasnici rase i odgajivaca pa ce vam sigurno dati savete iz prve ruke oko naravi i ostalih rasnih karakteristika.

Na KSS sajtu ima 4 registrovane odgajivacnice SBT-a, od kojih su vecina, ako ne i svi vlasnici ovde pa ih mozete kontaktirati.
https://ksrs.rs/odgajivacnice/?rasa=stafordski-bul-terijer&mesto=&search-term=

Takodje cini mi se da ih ima ili je imao i Bercek iz Zrenjanina.

Ako vec nema ogajivacnica u vasoj blizini, onda ce vas sigurno neko od odgajivaca uputiti na vlasnike pasa koje su prodali negde blizu vas, pa mozete da uspostavite kontakt i vidite pse. Mada bi najbolje bilo otici direktno u odgajivacnicu i videti celo leglo, kako se svako stene ponaosob ponasa, kao i naravno roditelji.

Meni je zapala jedna stvar za oko, a cini mi se da to niko nije prokomentarisao na prethodnim stranicama, zasto iskljucivo muzijak?

Srecno!

Hvala Vam, pogledacu, mada sam uspostavila kontakt sa jednom pouzdanom osobom. Muzijak, jer imam iskustva samo sa muzijakom (doduse druga rasa), pa mi je poznat teren, a i kastracija (o cemu razmisljam, jer ne trazim psa za izlozbe i rasplod, mada je podlozno razgovoru, ukoliko je to uslov odgajivaca) je nesto manje invazivan zahvat za muzijake, nego za zenke. A iako znam da nije potkovano nikakvim naucnim dokazom, iz mog iskustva i iskustva ljudi oko mene, stekla sam utisak da se muzijaci vise vezuju za zene.

3 hours ago, mama said:

A iako znam da nije potkovano nikakvim naucnim dokazom, iz mog iskustva i iskustva ljudi oko mene, stekla sam utisak da se muzijaci vise vezuju za zene.

Ne. Vezuju se za onog za koga treba i odaberu da se vise vezu. Ali nema veze. I kanisterapiju rade podjednako i muzjaci i zenke. 

Bilo bi dobro da je stene iz odgajivacnice gde su i decica u porodici, pa su stenad i jos pre odlaska u novi dom navikla na njih. Ali, nije pod moranje. Odradicete vi pazljivo taj deo socijalizacije maksimalno, uverena sam. 

Javite kad stigne prinova steneca za Princezicu.