mama

Izbor psa za porodicu sa autističnim detetom

Recommended Posts

Hijerarhija, navela sam vec, nije nikakav problem ukoliko iskoristite svu onu hiljadu drugih stvari da steknete nenasilno, prirodno autoritet kod psa. Nije penjanje na namestaj i krevet automatski vezano za penjanje po hijerarhijskoj lestvici. Postavljajte dosledna i jasna pravila i zahteve odmalena. Naucite na rezim koji vam odgovara i nema problema. Posebno ne sa staficem ako njega uzmete. 

Francuski bulog ili boston terijer jesu male rase ali aktivne i agilne i mogu da isprate, kako da ne mogu. Francuz je klovn jedan veseljak jedan e sad kado njega za letnje aktivnosti malo problem kratka njuska i pretnja pregrevanja. Utoliko je stafic primereniji. 

Najcesce se u terapijske svrhe koriste Pudle, koje generalno i ne moraju biti mali psi,jer ih ima u svim velicinama. Osim sto brzo uce, vole decu i kod dobre genetike (kao i kod svih ostalih rasa) nisu lajave, histericne i trpeljive su. Ne linjaju se, ne osecaju se,  pa su naravno, jako pogodne za stan. O tome da ne mogu pratiti dnevne aktivnosti vase, mislim da ce pre biti obratno, ali je dobra strana sto se jako brzo prilagode tempu zivota porodice u kojoj su. Mogu ja ovde jako puno pisati o njima, ali i na netu ima dosta toga, pa razmislite i o toj opciji.

Dok sam pratio temu pade mi pudla na pamet, ali ja neću da predlažem rasu jer nemam lično iskustvo. Moja komšinica koju sam preporučio mami za konsultaciju recimo posle šarplaninca uzimala je samo nerasne pse do srednje veličine i kaže da je to za njenog brata najbolje.

@mama    Nemojte da nas ostavite bez finalnog odgovora. Prema tome kada i ako uzmete psa napišite nam za koju ste se rasu odlučili.

Dragi svi, izvinjavam se što nisam odgovarala neko vreme, zbog poslovnih obaveza sam malo tu, malo nisam. Nisam još donela konačnu odluku, još uvek razmatram, informišem se, obzirom da bi kuca došla kod nas najranije u aprilu. Svakako planiram da vam javim šta je ishod, kao i da nastavim da budem aktivna na forumu, imala bih mnogo šta da naučim. Trenutno vršim pregovore sa ostatkom porodice na temu rase (i da li uopšte da bude rasan), stafići i dalje imaju jako lošu reputaciju kod nas. Moja majka je odrastala uz ovčare, pa je tako njen predlog, baziran isključivo na strahu od staforda, estetici i nekim dečijim idealima - švajcarski ovčar... 

Kod mesanca vam je jedini malo problem da ne znate u sta i kako ce izrasti. Mesanci se biraju i za kanisterapiju ali kad vec pokazu sta je u njima konkretno i kakvi su. Kod rasnog psa imate ipak kakve takve odrednice kakva bi orijentaciono ta narav trebalo da bude. 

Mozda, to bih verovatno ucinila ja, pitati te neke stranske institucije koje se bave obukom pasa za autisticnu decicu i ljude, koje rase su im se pokazale najbolje u radu sa tom vrstom problema. Nema veze sto vas pas nece biti striktno i formalno kanisterapeut, ali pozeljno je da ima neke odlike koje psa za takav rad kvalifikuju.  Pa njihov neki spisak staviti onda na vecanje porodici. 

Majku mozda upoznati za sa nekim bull staficima pa ce i sama videti kolike su maze prema ljudima. 

Poslala sam nekoliko mailova, za sada sam dobila samo jedan odgovor, koji se odnosio isključivo na zlatne retrivere i labradore, ali sam sklona da odbacim njihovu listu kao konačnu, prosto zato što oni skoro isključivo rade sa labićima i retriverima. Iskopala sam neke tekstove koji se odnose i na rase i na sam izbor šteneta, neke stvari su mi jasnije, ali se nadam opširnijem odgovoru neke od institucija, koje sam kontaktirala...Najviše se pominju upravo labradori, zlatni retriveri, pudle, stafići, ali i nemački i švajcarski ovčari, bernski planinski psi, pa čak i bigl. U suštini ostaje činjenica da je najbitniji karakter jedinke.

Nemackog ovcara ili ovcara, da sto da ne, s tim sto bih ja, ali pitanje je imate li takvu mogucnost, preferirala stene iz uzgoja za pse vodice i asistente. 

Bernski planinski pas bi mi dosao kao interesantan izbor.  Ili i kraljevski, veliki pudlon :inlove:. Ko ne voli izlozbene frizure moze da ga sisa ravnomerno i puslica je od psa. 

3 hours ago, mama said:

Trenutno vršim pregovore sa ostatkom porodice na temu rase (i da li uopšte da bude rasan), stafići i dalje imaju jako lošu reputaciju kod nas. Moja majka je odrastala uz ovčare, pa je tako njen predlog, baziran isključivo na strahu od staforda, estetici i nekim dečijim idealima - švajcarski ovčar...

Pse treba birati i po veličini i po zdravlju. Bernski ovčar je mnogo lep i pitom pas i ne znam da li je pravilo jer ne poznajem rasu, ali par komada koje srećem imaju problema sa nogama, verovatno displazija. Vama ne treba bolešljiv pas i još jedna briga u kući. Drugo, jako su veliki i teški pa kada jednog dana treba da se podignu na nešto ili ponesu jako je teško. Rekao bih da je pametno birati veličinu sa kojom vlasnik sam može da se izbori, ne možemo baš uvek da računamo na dodatnu pomoć.

Koliko sam ja shvatila njima nije problem velicina, osim nesto bas prema velicini doge.

Ti svajcarski planinci imaju 4 rase raspon i u kilazi veliki a jedino je bernski ono bas dugodlaki. Za displaziju ne znam i to je do nacionalne populacije, nedge vise negde manje, kod mene na vaze bas za pse gde ces na to natrcati, gora je reputacija po tom pitanju i NO i svajcarca belog. 

Meni su oni, bernski posebno slatkis tako trobojni a on cupav, volim cupave pse, sta da radim, a narav sto sam sretala je zaista bila jedna fina, bez one ostrine koju u sebi imaju NO. ako bi po pitomoj predivnoj neznoj stabilnoj naravi :inlove: ja bih irskog setera ali on je lovacki, on je za drugo. 

Ne znam kakva je komunikacija sa malenom princezicom za koju se uzima kucov, da li postoji mogucnost da ona na neki nacin od ponudjenog izabere nesto sto u njoj izaziva neku prijatnost?

Mislim od tog sto dolazi u obzir za autisticno dete. 

Edited by Tuncay

Bernski nije uopšte u opticaju, baš zbog veličine, ipak je to previše, nego sam ga samo navela kao jednu od rasa navedenih kao pogodnih za osobe sa autizmom. Trenutno su opcije stafić, ovčar i pudla. Eventualno neko starije štene mešanca... Mada ipak naginjem rasnim psima, jer se tu uglavnom zna kakve su predispozicije (i fizičke i temperamentalne) tj. s kakvim "materijalom" se radi. Uzevši u obzir i karakter jedinke, naravno.

Princeza ne ume da priča, nema pokazni gest i generalno jedino što može da pokaže je da li joj se sviđa nečije prisustvo ili ne (kikoće se ili pokušava da se skloni). Vidim da naginje ka većim psima, par puta su nam prišli neki maltezeri i jorki, nije se uspaničila, ali se onako stisla skroz, nije se pomerila dok nisu otišli. Jorki se još propeo uz nju da je lizne, štene veselo, a ona kao statua. Još su te kuce manje nego mačkić kog smo imali... Dok npr. imamo labradora i NO u zgradi, njih je i hranila iz ruke (na moje insistiranje i uz bliski nadzor vlasnika, pošto sama ne bi inicirala), nekako je slobodnija, nije htela da kuce odu. Realno, mogu samo da pretpostavljam šta joj je u glavici, možda ja pogrešno tumačim njenu gestikulaciju. 

23 minutes ago, Tuncay said:

Koliko sam ja shvatila njima nije problem velicina, osim nesto bas prema velicini doge.

Ti svajcarski planinci imaju 4 rase raspon i u kilazi veliki a jedino je bernski ono bas dugodlaki. Za displaziju ne znam i to je do nacionalne populacije, nedge vise negde manje, kod mene na vaze bas za pse gde ces na to natrcati, gora je reputacija po tom pitanju i NO i svajcarca belog. 

Meni su oni, bernski posebno slatkis tako trobojni a on cupav, volim cupave pse, sta da radim, a narav sto sam sretala je zaista bila jedna fina, bez one ostrine koju u sebi imaju NO. ako bi po pitomoj predivnoj neznoj stabilnoj naravi :inlove: ja bih irskog setera ali on je lovacki, on je za drugo. 

Ne znam kakva je komunikacija sa malenom princezicom za koju se uzima kucov, da li postoji mogucnost da ona na neki nacin od ponudjenog izabere nesto sto u njoj izaziva neku prijatnost?

Mislim od tog sto dolazi u obzir za autisticno dete. 

Rekoh da ne poznajem rasu tako da možda nije ni nacionalni problem već čista slučajnost, nisam se raspitivao. Meni su takođe izuzetno lepi. Ima jedan sa niskom ogradom pored kojeg često prolazimo i on se ubi da dohvati moju i onjuši, a moja ga ne zarezuje ni jedan posto, neće ni da ga pogleda (rofl)! Ženska posla! Seter nikako nije dobar za ovu namenu zato što su dugo nezreli i hiper aktivni pa i sami traže mnogo pažnje i rada. Naravno, prepitomi su i to bi moglo, ali tek kada poprilično odrastu.

20 minutes ago, mama said:

Bernski nije uopšte u opticaju, baš zbog veličine, ipak je to previše, nego sam ga samo navela kao jednu od rasa navedenih kao pogodnih za osobe sa autizmom. Trenutno su opcije stafić, ovčar i pudla. Eventualno neko starije štene mešanca... Mada ipak naginjem rasnim psima, jer se tu uglavnom zna kakve su predispozicije (i fizičke i temperamentalne) tj. s kakvim "materijalom" se radi. Uzevši u obzir i karakter jedinke, naravno.

Iskreno i ja naginjem rasnim psima najviše iz razloga koje je Tuncay već navela. Primetili ste da izbegavam da predložim bilo koju rasu, ali ja bih ipak izbacio ovčara iz igre bez nekog obrazloženja. Staforde volim, sviđaju mi se, a pudle su već poslovično pravi kućni psi. Jedino što pudla ume ponekad da bude prgava pa ne znam kako bi podnela sva "mučenja" koja deca umeju da sprovedu. Pretpostavljam da bi kao i većina pasa dobrog karaktera jednostavno pobegla, ali otkud znam. Stafordi su stabilni i verujem i trpljiviji. Pazite, ja nisam imao staforda, ali po svemu što sam video trebalo bi da je tako.

Izbegavajte te male pse koji skaču na nju bez obzira što su dobronamerni. Labrador ne skače i reaguje kada mu pruži ruku pa ga zato i prihvata.

Edited by Sava

Jedina stavka koju vidim kao potencijalni problem kod staforda je zakon, koji u BG nalaže da uvek imaju korpu i budu na kratkom povodniku, bez obzira na postignut stepen socijalizacije... Što mislim da je besmisleno maltretiranje psa, koji nije opasnost po okolinu, takođe dosta ograničava zajedničke aktivnosti sa detetom napolju. Ne znam koliko se ljudi realno drže tog zakona, nisam primetila pse tog tipa u komšiluku. Za sve rase koje nisu u "bull" tipu, povodac i korpa nisu obavezni, ukoliko ima položenu poslušnost. Sve ima i dobre i loše strane... O pudlama baš ništa ne znam, sem da moraju da se šišaju i da se ne linjaju. :D 

I to je nesto. Znaci u nekoj teoriji a verovatno i u praksi moze joj se uzivo pokazati neki pas neke od rasa koje vam dodju u izbor, pa videti sta princezica kaze.

Jer kaze a ja imam apsolutno poverenje u vas da kao majka uocavate tacno tu razliku hoce/nece. Moguce da princezi odgovara nesto smirenije rezervisanije.  Ja sa ovim autisticnim deckicem prijatelja imam iskustvo da mu smetaju ili pokusava da ignorise neke nametljivije gestove, bilo na kanisterapiji psece, ili one uobicajene prijateljske gestove odraslih kada dojdemo u posetu, pa onda mazimo decicu, zapitkujemo, onako milim glasom zivkamo. Ja kada sam dosla prvi put vece bilo drustvo, glasno, odabrala sam prema njemu neku chow chow (funny) smirenu rezervisanost, tu sam ako hoces, i mali je potpuno iznenadio roditelje, muvao su malo po sobi i trpezariji kao da ne primecuje nikog a onda je iz neke svoje potrebe otisao zagrlio oca i na par sekundi spustio glavu u krilu i onda iznebuha prisao i isto uradio i meni.  I otisao u sobu da igra igrice sta li.  Pa je kad smo odlazili opet u nekoj radosnoj euforiji izleteo da se pozdravi onim sportskim pozdravom, kad daju kos.

Ma, ja mislim, da posto imate volje i vremena, kada nadjete jedno stabilno smireno stene da cete uspeti da vaspitate i adaptirate psa da bude za klincezicu doprinos. 

5 minutes ago, mama said:

Za sve rase koje nisu u "bull" tipu, povodac i korpa nisu obavezni, ukoliko ima položenu poslušnost. Sve ima i dobre i loše strane... O pudlama baš ništa ne znam, sem da moraju da se šišaju i da se ne linjaju. :D 

Na vreme da vam kažem da boldovano nije tačno. Povodac je obavezan za svakog psa izuzev na posebno obeleženim prostorima za pse gde je dozvoljeno slobodno puštanje. Korpa je druga priča i ona nije obavezna izuzev za tkzv. opasne pse uz još nekoliko ograničenja.

4 minutes ago, mama said:

O pudlama baš ništa ne znam, sem da moraju da se šišaju i da se ne linjaju. :D

Pudle su superiska psi. Lovacki pas prvobitnim davnim namenama i poreklom. Nepravedno ih prati neka reputacija Fifi gazi pravo, lakirani nokti zbog tih izlozbenih frizura. Mogu da se sisaju ravnomerno na odredjenu duzinu jer moraju da se sisaju ali opet ta dlaka je za one kojima smeta linjanje.  Prepametne, lako uce, aktivne ali bez one destruktivnosti koje mogu da imaju neke neuposlene ovcarske rase. 

Smireniji temperament kod sredinjih i velikih. Velika pudla meni bozanstveni jedan pas. 

da8f59bb8b5a5c45cf44a4fb3d77511b.jpg CopperPepxVal.jpg

Mislim, rade groomer (ne svi, normalnima ispod casti) na zahtev vlasnika (manjine) sve i svasta od jadnih pasa. 

mikeymousedog_2593302k.jpg

57 minutes ago, Tuncay said:

Pudle su superiska psi.

Dobra ova frizura a-la erdel terijer.

Jedan od naših omiljenih drugara je muška srednja bela pudla. Nema baš izložbenu frizuru, ali naginje ka njoj. Mnogo su mi slatki on i Kvini, kao ono dvoje pudla i bul u filmu Bejb, s tim što je u filmu pudla žensko, a bul muško. Meni su baš ovako simpatični, Kvini bul - žensko, a pudla muško. Znam da to kod pasa nema nikakve veze ko je koja rasa, al meni je slatko.

I meni su pudle sasvim OK. Pored francuskog buldoga i bostonskog terijera, jedna od omiljenijih rasa iz IX FCI grupe.