Sign in to follow this  
Shadow1

Pitanje o dresuri psa

Recommended Posts

Pozdrav. Nov sam na ovom forumu tako da imam par pitanja vezana za uzgoj psa. Kupio sam stene Staforda (muzjak) starosti 2 meseca, pa me zanima sledece. Kako da dresiram svog psa da cuva dvoriste i kucu (znam da ima vec dosta ovih tema, ali ja nisam nasao nista konkretno o AST, nalazio sam o Sarplanincima i ostalim psima, koji nisu iste naravi kao AST.) Ukoliko vec ima tema, molim vas uputite me i oprosite ako spamujem forum. Zeleo bih da dresiram psa da cuva dvoriste i kucu, ne naravno kao sto ce vecina da pomisli da zelim da moj pas nekoga izujeda, ali barem da skoci na kapiju i da zalaje da mi da znak da neko zeli da udje u dvoriste. Imam veoma zanimljivu situaciju u dva dvorista do mene. Drugar ima zenku AST, koja uopste ne reaguje kada neko udje u dvoriste mogu  nju da iznesu sa sve imovinom, ona nista, a drugi komsija ima obicnu kako ih mi nazivamo "dzumaru" ne znam kako bih se drugacije izrazio da biste me razumeli, od tog psa ne moze da se udje u dvoriste, vec je par komsija za malo bilo pocepano. Pa ne bih zeleo da dodjem u tu situaciju da imam rasnog psa koji je gori od macke. DA NAPOMENEM NEMAM NOVAC DA PLATIM PROFESIONALNOG DRESERA, PA CU MORATI SAM DA SE MUCIM..

1. AST po definiciji nije čuvar. Po definiciji je pas koji živi sa porodicom i najsrećniji je kada je pored svoga vlasnika.

Znači prosek proseka je nikakav čuvar, mada ima izuzetaka. Vremenom će usvojiti teritoriju i prisvojiti je, ali osim da deluje svojom pojavom na potencijalnog agresora ne nadajte se više.

Moja ženka reaguje, srećom, kada neko priđe kapiji, ali samo stavom i pozornošću. Verovatno se sabije uz zemlju i čeka da se neko poizgra, ali se ne oglašava. Nismo isprobali kako bi reagovala na uljeza.

8 hours ago, zmanic said:

Vremenom će usvojiti teritoriju i prisvojiti je, ali osim da deluje svojom pojavom na potencijalnog agresora ne nadajte se više.

Da li je moguce obuciti ga za uzbunjivanje, alarmiranje? Lavez, preko komande glas, kada neko zastane kod kapije ili pokusava da je nezvan otvori? 

Ne zna lopov da je to samo alarm vlasniku,  obavestavanje a masa ljudi ni ne zna kakvi su terijeri tipa bull prema ljudima, nego odmah vicu krvoloci, pa verovatno i lopovi bar ne bi ulazili. 

17 hours ago, Shadow1 said:

Pa ne bih zeleo da dodjem u tu situaciju da imam rasnog psa koji je gori od macke.

Daleko od toga da je gori, nije ta komsijska gora od macke, nego normalna. Jednostavno svaka rasa ima svoje, selekcija je trazila druge stvari pa jednostavno nije za cuvara, premda ima njih obucenih za bodigarda ali to je obuka pod profi rukovodjenjem i nadzorom. 

Ako moze ovo sa glasom kao alarm, reci ce nam Zmanic, uz klevete i budalastine medju pucanstvom koje prate rasu, to bi bilo, mislim dovoljno da lopovi radije ne zalaze. 

I ja sam do pre par godina slusao razne price za Pitbulove i Staforde, kako ce svaki da te zakolje i ostale gluposti. U pocetku nisam bas mnogo verovao u to, ali novinari i ljudi pocnu da te ubedjuju u to sto oni misle da je istina. Kada sam  prvi put pomazio Staforda, shvatio sam da su to sve lazi i gluposti. Pas je veoma druzeljubiv i miran, najvise mi se svidja kod njih sto su puni energije i zivahni. Hvala za odgovore....

Ma kakav lavež, nisam ni pokušavao to da radim.

Nera je prolajala tek sa više od godinu i po. Ali kad se oglasila smrzli smo se.

Šiva laje samo kad njoj nešto treba ili negoduje kad izlazim bez nje kroz kapiju.

@Shadow1 : Podledaj PP i javi mi se.

Edited by zmanic

Napisao @zmanic vec sto bih i ja napisala.

Vi kad stavite tablu 'cuvaj se psa', ne morate sliku neke rase, samo neka bude tabla - i bilo koja rasa (ili ne rasa) da je u dvoristu - po mome iskustvu, svi ce paziti da ne nagaze tu.

I obavezno zvono na kapiju. 

On 2/3/2018 at 21:36, ganga07 said:

DRUGARI JEL IMA NEKO KNJIGU O DRESURI PASA U PDF BIO BI VEOMA ZAHVALAN? draganinex@gmail.com

Imate pp.