Kristijan192

Nabavka Američkog buldoga

Recommended Posts

3 hours ago, Kristijan192 said:

Stedim pare pa uzimam jedno zensko stene američkog buldoga, pa ako moze neki savet, inače imam 15 god jos malo pa 16 pa polazem za sudiju na izlozbama. 

prejak pas za tvoje godine

Znam 2 godine ide da si stažista, nije mi prvi pas trenutno imam Nlt i cau cau a imao sam rotvajlera tata je imao 3 komada, svestan sam kakav je pas i da se korpa mora nositi i svega toga socijalizacija od malih nogu za takvog kera

Nema veze koliko si pasa cuvao. Jos si mali da skontas o cemu ti pricam. Ja na tvoje godine sam citala i citala i citala. I sam znala tacno sta zelim, koji pas, koje linije, a pre svega sam mogla odgovoriti zasto. 

Ja licno ne cenim all round sudije :) i idem samo zbog druzbe. Sa druge strane specijalka je nesto drugo. Tu se vidi ko sta uradio i ko kako sudi. U Amerika ne mozes da staziras ako nemas ne znam koliko godina odgoj i ne znam koliko shampione. Ali to je Amerika.

Zasto bas a.buldog i sto ti posebno njih izdvaja ,super je da neko se interesuje za pse ali treba uciti o psima ,mlad si imas sve vreme.Koje je sve sudija pa sto ne bi bio ovaj mladic zar ne ?Razumite ga ,to su klinacke zelje a one su jak postrekac.Srecno momce i UCI.

Neka, neka, neka pise kerovi to mi ne smeta, ne smeta mi ni sto sanjari i masta da bude gos´n sudija, cak mi mozda ni ne smeta sto hoce da uzme zensko stene americkog buldoga, ukoliko ce se o njemu brinuti otac a decko koliko moze a moze puno ali izdaleka ne sve u 15. godini iz koje hita ka 16.  Vidim, otac imao rotvajlere, nadam se da se otac brine o NLT a posebno da chow chow nije prepusten tinejdzeru. 

Smeta mi sto je nas Kinoloski savez Srbije neozbiljan, zaista je to neozbiljno i degradira malo sudije kada ne postavlja nikakve uslove koji se podrazumevaju ma i u nekim susednim kinologijama o UK sa njenim razradjenim programom skolovanja sudija + da covek koji postaje sudija mora da ima oh ho ho nesto iza sebe i da ne govorim.  Ovo navodi na svom sajtu KSRS 

Kandidat za Pripravnika može biti svaki član kinološkog društva koji najmanje godinu dana aktivno deluje u okviru kinologije. Kandidat mora imati najmanje 17 godina psa u svom vlasništvu. Kandidat za kinološkog pripravnika mora imati završenu najmanje srednju školu -IV stepen. Pri prijavi, prilaze se fotokopija diplome overena u Sudu ili Opštini, formular popunjen i overen u kinološkom društvu kao i uplata prema važećem cenovniku KSRS.Pripravnik dobija kompletnu literaturu i 5 potvrda za stažiranje. Pripravnički staž traje najmanje 6 meseci, a najviše 3 godine u kom roku je pripravnik dužan da stažira na 5 manifestacija. Kada završi pripravnički staž, overene potvrde / overavaju se na manifestacijama na kojima pripravnik stažira / se šalju u Kinološki savez Republike Srbije i prijavljuje se polaganje za kinološkog sudiju koje se vrši jednom godišnje u prostorijama saveza.“

Na sajtu ne vidim odgovarajuci pravilnik. 

Dok je vec susedni kinoloski daleke ozbiljniji, sijaset svih mogucih pravilnika na njihovom sajtu, kad zelim da citiram a da ne prevodim nesto od smernica FCI onda odem kod njih, pa copy paste :giggle:

Kod njih ovako: 

Kinološke organizacije koje skrbe o uzgoju jedne ili više pasmina pasa mogu HKS-u predložiti sudačke pripravnike za suce za ocjenjivanje oblika ili rada pasa one osobe koje zadovoljavaju sljedeće uvjete: 1. U vrijeme prijavljivanja za pripravnika za jednu ili više pasmina, kandidat mora dokazati: a ) za sve suce - da je punoljetan - da je bio aktivan član kinološke udruge – članice HKS-a u periodu od najmanje pet godina - da ima dokaz o završenoj najmanje srednjoj stručnoj spremi - da ima dokaz o nekažnjavanju 67 b ) za suce za oblik - da je uzgajivač s registriranom uzgajačnicom, te da su psi iz njegovog uzgoja upisani u hrvatsku rodovnu knjigu, - da je uspješno izlagao pse kroz period od najmanje pet godina

I sada zasto meni da smeta neko sanjarenje decka od 15 godina, kada nije sanjarenje nego surova zbilja posto mu nas kinoloski  dozvoljava da se za dve godine, dakle u 17. prijavi za pripravnika, da stazira pola godine i eto njega u ringu. 

Pa se posle pitaju (ne pitaju se) zasto kada covek zaista zeli da zna kakvog ima psa, kada mu je zaista stalo do misljenja arbitra, bira sacicu sa celog sudijskog spiska ili ceka da dodje neko odnegde, sa severa, preko kanala i sto rece nade nasa od preko bare da mu on kaze.

10 hours ago, Kristijan192 said:

nije mi prvi pas trenutno imam Nlt i cau cau a imao sam rotvajlera tata je imao 3 komada,

Idi ti sine, prijavi se da staziras IIFCI, nemoj, ljubim te samo FCIV. 

A kerica am.buldokcica uzmi, kerusicu, al´tata da bude glavni. 

Edited by Tuncay

Tata ce biti glavni oko buldoga to nije pas za zezanje, a ja vec oko godinu dana kupujem knjige i citam sajt ovaj ne zelim ja biti gosn sudija posto su pola uzasni i oni su upravo i stvorili takvog eng buldoga, NO, čau čau...AB zelim jer prvenstveno volim velike i prave pse, zelim skotovu liniju jer je radna,  ja volim radne pse jer za njih imam vremena,za sudiju je promenjeno zvali ja i otac bilo je sa 16,za sudiju zelim poloziti jer volim pse i svestan sam da ja sa tim godinama ne mogu nikom da pametujem i da moram uciti od iskusnijih, ali svako ina svoj pocetak. 

Nlt je prvenstveno moj pas i pas je savrsen nasao sam je na ulici tacnije 3je njih neko bacio i ja sam ih pokupio. Dobra je sa ljudima i psima radi spring pole, flirt pole istracavam je i po njivi i po gradu ne fali joj nicega u zivotu  hranim je iskljucivo ja ali ona je jednostavno ne znam volim je previse sa njom provodim par sati dnevno o cau cau brine otac ali to je druga prica... 

Ja ne vidim godine kao toliki problem po pitanju zrelosti i sposobnosti nekog da odgoji i kontrolise psa. Ja sam imala nepunih 16 godina kad sam uzela Dvajta (malinoa), od momenta kad je dosao bio je moja i samo moja obaveza. Moji mi jedino finansijski pomazu oko njega, s obzirom da sam trenutno student i da nemam posao. Tako da uz dosta truda i volje, moze se to izvesti. 

Jedina stvar zbog koje ja ne bih uzimala psa u tim godinama (i to kazem samo zato sto sam ja sebi taj problem napravila) je taj sto za godinu dvije od tog momenta dolazi fakultet (ako planiras upisivati nesto) i sve obaveze koje idu s njim, sto prilicno zakomplikuje zivot. Pogotovo ako si u situaciji kao ja, gdje je pas samo i iskljucivo tvoja obaveza. Opet kazem nije neizvodivo, ali nije ni jednostavno. 

Pa ja sam sa13 god nasao tog Nlt i lepo je odgojen nikog nece ujesti svi mogu da ga maze ali recimo neko da digne ruku na mene pretvori se u zver jako me brani ali zna kad je sala kad nije a sa psom se potukla jednom kad je baba neka pustila pinca nenormalnog i baba jedno 50 m dalje prica sa drugom babom ne ferma i ja sad znam sta ce da se desi i krenem odatle i on dotrci i skoci na nju i ova ga otrese ko krpu normalno razdvojim ih i tako 2 3 puta posto pinc nije na povocu dzaba ga razdvajas kad ne prestaje da napada i onda baba dosla a inace je bas dobar pas...

7 hours ago, Kristijan192 said:

Tata ce biti glavni oko buldoga to nije pas za zezanje, a ja vec oko godinu dana kupujem knjige i citam sajt ovaj ne zelim ja biti gosn sudija posto su pola uzasni i oni su upravo i stvorili takvog eng buldoga, NO, čau čau...AB zelim jer prvenstveno volim velike i prave pse, zelim skotovu liniju jer je radna,  ja volim radne pse jer za njih imam vremena,za sudiju je promenjeno zvali ja i otac bilo je sa 16,za sudiju zelim poloziti jer volim pse i svestan sam da ja sa tim godinama ne mogu nikom da pametujem i da moram uciti od iskusnijih, ali svako ina svoj pocetak. 

Nlt je prvenstveno moj pas i pas je savrsen nasao sam je na ulici tacnije 3je njih neko bacio i ja sam ih pokupio. Dobra je sa ljudima i psima radi spring pole, flirt pole istracavam je i po njivi i po gradu ne fali joj nicega u zivotu  hranim je iskljucivo ja ali ona je jednostavno ne znam volim je previse sa njom provodim par sati dnevno o cau cau brine otac ali to je druga prica... 

Eee, pa super sine, onda nabavite kujkicu americkog buldoga i pod supervizijom tate lepo preuzimi sve ono sto mozes, kako oboje rastete i ti i kujka preuzimaces vise. 

A oko izlozbi, za sudiju pricekaj zaista, skocio bi u mojim ocima ako bi sacekao da makar ispunis one kriterijume Hrvatskog kinoloskog, znaci da iza tebe bude nesto, neki tvoji rezultati, samo tvoji, ne tatini. Nista tebi ne brani da se vec sada aktiviras u lokalnom kinoloskom drustvu, ionako ti je makar godinu dana rada u njemu preduslov i u Srbiji.

A ono sto bi bilo primereno i dobar put da se ukljucis u izlozbena desavanja (posto vec hoces da budes gos´n sudije, jelte) a mozes vec sada, pa cak ni ne moras da imas svog psa za to, baci se na junior hendling. Jer na kraju krajeva to nije samo prezentiranje, nego i malo poznavanja i rase i pasa. Ja ovde kad vidim neku klincadiju, ma neki su sa 16,17 godina ravni skoro profijima. I to cak i deca koja nisu iz odgajivackih porodica, nega imala zarku zelju i tome se posvetila. 

http://www.fci.be/en/Junior-Handling-105.html

Prouci, mozda te zainteresuje, imas jos 1,5 godinu da se tome posvetis.  Ponavljam, ne moras cak ni da imas svog psa za hnedlanje, mozes neko fino vaspitanog prigodnog od tatinih prijatelja ili ljudima iz kinoloskog drustva. 

U pravu si da svako ima svoj pocetak, ovaj sa hendlingom bi ti bio dobar, taj da ides odmah na sudiju nije bas najispravniji put, tj. pocetak treba da bude nesto drugo, izlaganje, hendling, uzgoj, pa tek nakon nekoliko godina kada to imas iza sebe onda bi bilo primereno da ides eventualno i na varijantu sudije. 

Edited by Tuncay

Razumem iskusniji ste prihvatam proucicu to, a moj nlt je socijalozovan toliko da sam na ulici nasao mace i prihvatila ga je nazalost je uginulo ja i tata trazimo novo... 

Jel pratis forum ,jesi izcitao sta?Kako ti se cini pisanje ,koje teme si pratio i koje forumase bas me zanima i super da te zanima radna kinologija .Slobodno iznesi svoj stav ,dileme koje imas i slicno.

5 hours ago, Red Army said:

Jel pratis forum ,jesi izcitao sta?Kako ti se cini pisanje ,koje teme si pratio i koje forumase bas me zanima i super da te zanima radna kinologija .Slobodno iznesi svoj stav ,dileme koje imas i slicno.

Pratim ja forum vec 6 meseci nisam obracao paznju bas na imena forum je okej ima dosta tema uglavnom citam teme o dresuri i Nlt-u, pitovima i terijerima raznim terijeri su mi nesto najbolje ali radni. :) Nlt mi se razboleo od krpelja, znam da je offtopic ali ono ima temoeraturu 40,3 ali izvucice se... 

Dosadno mi je strasno nemam skim da radim spring i flirt pole i koga da setam i istrcavam, navikao sam svaki dan bar 2 sata na nju da potrosim.a sa tuncay sam pricao za taj Junior hendling trebam sad da nazovem ove moje lokalne da vidim kako to ide posto u srbiji to...  

Edited by Kristijan192
Greska

Sedi malo sa njom kada je bolesna. Takodje pomozi tati sa ostalim sta treba a vreme do oporavka terijerke iskoristi da malo proucis americke buldoge.  Svrati do kioloskog drustva, uclani se i vidi sta tamo ima da se radi pomogne, volontira. 

Pa eto, nema mesta dosadjivanju. 

Meni vala kada mi je neki od pasa bolestan nikako nije dosadno, donesi, prinesi, napoj, pomazi, sedi onako malo pored psa, kad su bolesni uglavnom ne znam gde mi je glava nega pored redovnog posla. 

Edited by Tuncay

23 hours ago, Tuncay said:

Sedi malo sa njom kada je bolesna. Takodje pomozi tati sa ostalim sta treba a vreme do oporavka terijerke iskoristi da malo proucis americke buldoge.  Svrati do kioloskog drustva, uclani se i vidi sta tamo ima da se radi pomogne, volontira. 

Pa eto, nema mesta dosadjivanju. 

Meni vala kada mi je neki od pasa bolestan nikako nije dosadno, donesi, prinesi, napoj, pomazi, sedi onako malo pored psa, kad su bolesni uglavnom ne znam gde mi je glava nega pored redovnog posla. 

Ma meni je dosadno je sam navikao da radim sa njom, a ovako sam ceo dan sa njom unutra sinoc je prvi put prespavala unutra i veceras ce pustimo je preko dana ali pre nije spavala, AB proucavam tako da vise nema klipa na you tube da nisam pogledao za njih pitove i jagteriere a za kinolosko drustvo moram da vidim kad tata bude imao vremena posto sad su mu se kola pokvarila pa popravlja. PS terijerka se izvukla kaze vet za nedelju dana  sve po starom da nastavim i trazim neku cicu da udomim

2 hours ago, Kristijan192 said:

AB proucavam tako da vise nema klipa na you tube da nisam pogledao

Onda nastavi da proucavas sto nije na YouTube, sto ima po klupskim sajtovima, nekad i po sajtovima renomiranih odgajivaca iz maticne zemlje. 

Kinolosko drustvo pozovi telefonom, pa se raspitaj, popricaj malo sa njima kako bi mogao da se aktiviras kad se uclanis. Ne moras da cekas tatu da odes. 

16 hours ago, Kristijan192 said:

Ma meni je dosadno je sam navikao da radim sa njom, a ovako sam ceo dan sa njom unutra sinoc je prvi put prespavala unutra i veceras ce pustimo je preko dana ali pre nije spavala, AB proucavam tako da vise nema klipa na you tube da nisam pogledao za njih pitove i jagteriere a za kinolosko drustvo moram da vidim kad tata bude imao vremena posto sad su mu se kola pokvarila pa popravlja. PS terijerka se izvukla kaze vet za nedelju dana  sve po starom da nastavim i trazim neku cicu da udomim

Ako ti je pas imao piroplazmozu onda ce morati minimum mesec dana da bude na ozbilnoj postedi. Bolest je veoma opasna, unistava crvena krvna zrnca i potrebno je dosta vremena za pravi oporavak. Koliko god da ti pas bude delovao pun energije, moras da ga stedis bar mesec dana!