MedoMedo

Mesanci - lutalice

Recommended Posts

Ima nas dosta, samo je forum malo "oslabio", ostalo je samo nas nekoliko koji diskutujemo na temama. Ima dosta mešanaca u vlasništvu ljudi sa foruma, par tema je i otvoreno u podformu Predstavite svoje pse koji nemaju rodovnik ili ne pripadaju ni jednoj FCI grupi

Ja imam Donu, mešanku (pretpostavljamo) nemačkog lovnog terijera. Pronađena je u februaru 2008 godine kao jednomesečno polusmrznuto štene sa još uvek plavkastim očima, odnosno ona je pronašla nas, ušla je u auto servis na ibarskoj magistrali u kojem smo trenutno bili i otišla je kući sa nama. Sada je to jedno debeljuškasto svorenje koje ima svoj jastuk pored radijatora.
Pored nje imam i nemačku ovčarku. Bubu smo uzeli kada je imala otprilike godinu dana u martu 2011 iz šinteraja u Staroj Pazovi u kojem je boravila u kavezu metar sa metar čekajući dan kada će je "uspavati" (ovo je blaga reč jer njihove metode tad nisu bile baš humane a verujem da se ništa posebno nije promenilo). Inače je završila u šinteraju jer je čovek sa psihičkim problemima kod kojeg je bila i koji je koristio kuću u vlasnistvu opštine odveden u ustanovu. Prilično je bila istraumirana i imala je prolematično ponašanje a sada je jedna razmažena "džukela" koja juri zečeve u šetnji i uživa u povremenom kupanju na Savi .
Maks, nemački ovčar koji je kod mojih roditelja (u avgustu napunio godinu dana) isto nije imao lep početak života. Par dana nakon što se rodio vlasnik kuje je poginuo, oni su bili prepušteni sami sebi jedno nedelju dana dok nisam saznala za njih. Preživelo je troje štenaca od desetoro, zajedno sa majkom su bili neuhranjeni, imali demodikozu, gliste, a Maks je imao i neke inficirane rane na nozi i repu (ujed pacova ili se povredio na limove među kojima su živeli) tako da je od svoje treće nedelje života bio na antibioticima a rane smo ispirali dva puta dnevno. Kao uspomena na te dane ostali su čelavi ožiljci na nozi i repu ali je on sad jedan relativno zdrav pas koji je prerastao standardnu visinu, ima 70cm i 45kg. Majka mu je još uvek kod mene u komšiluku ali je sada izlečena i sterilisana a roditelji poginulog dečka su nakon što su se oporavili malo od šoka ipak počeli relativno da vode računa o njoj uz moju pomoć.

Nije lako biti pas na balkanu, retki su oni rođeni pod srećnom zvezdom koji završe u domu punom ljubavi a ne na lancu u zadnjem dvorištu ili na ulici gde životare čekajući mali znak pažnje ljudi koji će ih na trenutak učiniti srećnim.

Uf. Procitala sam dva puta sve sto si napisala. Svaka cast. Bravo! I ja sam takodje mog Srecka (ciju forku ne mogu da postavim na profil zbog mg a ja se ne razumem bas dobro u to) pronasla na poslu, radim na tv i dolazili su ljudi neki u goste da uzivo u programu udomljavaju pse i mace. Moj supeug i ja samo oduvek zeleli kucu i to mesanca, jer smo hteli da usrecimo neko kucence znajuci da ce uvek neko kupiti ono rasno. Srecko je bio malesan sa demodexom (nadam se da sam pravilno napisala) za 10 dana je naucio da piski i kaki napolju na travi. Ima god dana, mesanac nem ovcara i ne znam jos cega, ali najvise podseca na tu vratu jesino sto ima klepave usi. :)) presladak je, umiljat, jedno presrecno kuce, uvek za igru i nema mira tj retko kad. Ali kao i tvoj pas Max mislim da ni moj Srecko nije imao lepo “detinjstvo” i damas dan je isprepadan od drugih kuca iako je veci od svih njih. Mnogo cvili za sve. Zna neke osnovne komande dodji sedi i sl. Napunio je ivaj mesec 1 godinu i interesuje me da li ce on prestati da cvili? Inace cvili kada je neko tu kada je sam spava ili jede pokucnice, ne cuje se ziv. :))) pozdrav 

Kao što napisa Witch, forum je oslabio a nekada je bilo 895 online članova (rekord na statistici foruma), sada samo nekoliko članova učestvuje.

Udomljavanje mešanaca je aktuelno, kod mene ima dosta slučajeva, vrh je jedan mladi bračni par koji je udomio mešanca povređenog u saobraćajki , nabavili su mu invalidska kolica, šataju ga redovno, kuca se kreće samo prednim nogama a umesto zadnjih su točkovi.

Dogodi se I po neki promaš u srećnim pričama kada su mešanci u pitanju. Medo, kažeš da je tvoj mešanac NO I još nečega , da ima klempave uši, prepada se od drugih kuca iako je veći, mnogo cvili, ima godinu dana  ?

Baš jedan takav je bio kod mene u komšiluku, isti takav mešanac NO, klempav,  cvileo, plašljiv, godinu dana,....vlasnici su se mnogo trudili oko njega, sve isto kao što si opisala.....I jednog dana napao u stanu ćerku vlasnika baš onu koja se od 3 dece najviše  bavila sa njim. Neobjašnjivo. Pre toga su primećivali da je počeo da reži u stanu bez ikakvog opravdanog razloga. Nisu imali izbor , uspavali su ga, veterinarka im je rekla da će se to sigurno ponavljati pa su morali tako da postupe.

A je l' veterinarka postavila dijagnozu nekog ozbiljnog neuroloskog poremecaja pa je savetovala da se pas uspava? Ako nije, onda neka se ne mesa u oblast koju ne poznaje, njena profesija se ne bavi ponasanjem pasa.

Plasljiv pas u stanu sa troje dece i jos odraslih - meni zvuci jezivo. Ima dosta pasa koji bas i ne trpe da ih deca gnjave, a jos zamisli da taj pas mora da trpi svakodnevno dosadjivanje, pa jos u stanu...majko moja.. Ljudi iz najboljih namera rade totalno pogresne stvari, pa se onda pitaju kako se ovo ili ono desilo. Pas sigurno nije poceo da rezi bez razloga, osim nekog teskog oboljenja, ali to sto niko nije primetio u kom smeru ide prica, ne znaci da je neobjasnjivo to sto je pas ujeo.

Karim, dobro ste to primetili. Ima tu sumnjivih stvari. Deca su ostajala sama u stanu sa psom, roditelji nisu bili prisutni. Psa je u šetnju vodio samo otac u prisustvu 1 ili 2 deteta. Koristili su teletakt da bi psa vaspitali ,  jer ga drugačije nisu mogli naučiti vršenju nužde u stanu ???? .

Da, mnogo toga se ne uklapa a zašto je veterinarka dala takav savet I da li ga je uopšte dala to ne znam. Šta je tu je. Jedno neuspešno vlasništvo nad udomljenim psom.

1 hour ago, Pitagora said:

Koristili su teletakt da bi psa vaspitali ,  jer ga drugačije nisu mogli naučiti vršenju nužde u stanu ???? .

Tu je zrela ta porodica da joj se oduzme pas. Apsolutno. Guju pusta pa posle se pita sto je pas plasliv, sto je rezao i sto je na kraju ujeo. 

4 hours ago, Pitagora said:

Baš jedan takav je bio kod mene u komšiluku, isti takav mešanac NO, klempav,  cvileo, plašljiv, godinu dana,....vlasnici su se mnogo trudili oko njega, sve isto kao što si opisala.....I jednog dana napao u stanu ćerku vlasnika baš onu koja se od 3 dece najviše  bavila sa njim. Neobjašnjivo. Pre toga su primećivali da je počeo da reži u stanu bez ikakvog opravdanog razloga. Nisu imali izbor , uspavali su ga, veterinarka im je rekla da će se to sigurno ponavljati pa su morali tako da postup

Kako bez opravdanog razloga? Kako neobjasnjiv, zlostavljas psa, dovodis ga u permanentni stres u najmanju ruku ko zna sta je jos bilo, ko zna koji opravdani razlog je bio da ujede to dete, a onda ga proglase neuroticnim i opasnim i defektnim pa ga ubiju. Jao, majko moja, aman ljudi sto uzimate pse, tj. sto ljudi izmaju pse, pa hiljadu puta bi tom psu bio bolji zivot lutalice ma kako tezak i opasan bio. 

Taj mucenik iz tvog komsiluka koji je cvileo i plasio se nije paralela niti za poredjenje sa bilo kojim drugim psom koji cvili ili je plasljiv ili plah, dok se ne uporede konkretno ponasanje detaljnije, okolnosti u kojima zivi i ne uzme cela anamneza. Jer upadas u nesto sto, mislim, nije bila namera, da je kao da si porucio pokretacu teme : a da, bio takav jedan kao tvoj, pa ce i tvoj da vas izujeda. 

6 hours ago, MedoMedo said:

Mnogo cvili za sve. Zna neke osnovne komande dodji sedi i sl. Napunio je ivaj mesec 1 godinu i interesuje me da li ce on prestati da cvili? Inace cvili kada je neko tu kada je sam spava ili jede pokucnice, ne cuje se ziv. :))) pozdrav 

Ima brbljivih pasa i takvih rasa pa i mesanaca tih rasa. Ima "pistaljki" pasa sa tim cviljenjem a ne da nisu plasljivi, ne da nisu imali nesretno stenecinstvo nego upravo suprotno, poznavala sam i :inlove: jednog nesnosnog sa tim zapevanjem i cviluckanjem a u pitanju je bio jedan vrlo samouvereni, nadobudni sa psim zestok sibadzija doberman. Rasa je glasnija a ovaj dobiska je vrlo lepo ukacio sta pali pa nemilice i obilato koristio i zloupotrebljavao.  Kada bi cula vristanje patuljastog snucija nasih prijatelja, krike od srece, ne znas sta je to da li cvili, laje, dere se, euforija od srece, euforija kad neko dodje, euforija citava 4 sprata dok silazi sa vlasnicom liftom da im samo predam nesto ispred ulaza a on misli da sam dosla da ga vodim u setnju. Dogoni mojih prijatelja isto imaju jedan sirok glasovni spektar, ma covek, pardon pas orkestar. 

Takodje kolicina vokalnih izraza koje ce pas sa vlasnikom upotrebiti ponekad zavisi i od toga koliko mi umemo da citamo neverbalne. Kod izrazito cutljivih rasa, suzdrzanije mimike hteo ne hteo, mora, nauci. Pa u mnogim situacijama, ne svim, psu otpada potreba da se nesto bilo kako oglasava, kada je covek i bez lajanja, cviljenja, rezanja, jodlovanja, stektanja, zavijanja i sta sve jos moze jos da se navede ukapirao sta pas zeli da mu kaze. 

Za ovo konkretno Sreckovo pevusenje morala bi opisati kako to izgleda, snimak recimo, u kojim situacijama, vrati film natrag pa da se vidi, naci ce se neko iskusniji na forumu da ti kaze sta bi moglo biti. Meni je bitno da on ne cvili, ne laje i ne zavija kad ostaje sam, miran je, zadovoljan, spava, nema strah od separacije. To je jako vazno a pises i da je veseo razigran. E sto se boji vecih pasa to je neka druga prica. Za to nije mora niko da ga zlostavlja niti ista ruzno mnogo da mu se desi. 

@MedoMedo Ako pas cvili samo u vašem prisustvu verovatno dobija nešto zauzvrat tim cviljenjem čin ne odustaje. Dajem banalan primer: gledate televizor, pas se probudi i počinje da cvili a vi vašu pažnju usmeravate na njega. Ovo ne mora da bude baš očigledna pažnja kao što je maženje ili davanje hrane, nekim psima je sasvim dovoljno da im se neko obrati u trenutku cviljenja i on smatra da je postigao "cilj", privukao je vašu pažnju i sledeči put će ponoviti postupak. 
Nemački ovčari znaju da budu glasniji. Ta moja ženka iz azila kada je prošao period "oporavka" i kada je počela da se ponaša kao relativno normalan pas ispuštala nenormalne krike od sreće kada vidi povodac. Dakle od trenutka kad ja uzmem povodac u ruke, stavim joj ogrlicu pa sve dok ne izađemo na kapiju urlala je od sreće jer ne može da dočeka da izađe iz dvorišta u šetnju. Ti krici su zaista bili užasni a glasni su bili do te mere da je jednom komšija istrčao napolje sa motkom jer je mislio da neko na ulici ubija psa od batina. Problem smo rešili tako što sam je terala da sedne ispred kapije i ne izlazimo napolje dok se ne smiri. Dakle cviliš i urlaš ne izlazimo napolje, budeš fina i mirna dobijaš nagradu u vidu šetnje. Ovo je naravno trajalo, u početku smo znali da stojimo ispred kapije i da se šetamo po dvorišu do kapije i nazad dobrih 15 minuta dok ne dođe u "polumirni" stadijum pa smo izlazile napolje.
Ona recimo kada je u kući počinje sa nekim bezveznim cvilkanjem kad joj se mazi. Ako tad ne ustanem da joj uslišim želju cvilkanje prerasta u mukanje, zatim ustaje i seda pored mene i nastavlja sa cvilkanjem, pa me čačka šapom i na kraju uvali glavu u krilo a ako i tad ne počnem sa češkanjem kreće i da gura glavu sve grublje i grublje. Ovakvo ponašanje joj inače nije dozvoljeno i sankcionišem je slanjem na mesto a posle nekog vremena je ja pozovem da je izmazim. Sa njom moram tako jer spada u one pse koje vole povremeno da pokušaju da se ispentraju u hijerarhiji a svako popuštanje smatra uspehom i potvrdom da ona sad postaje glavna.
Kao što reče Tuncay obratite pažnju kada se Srećko vama "obraća" cviljenjem i šta vi radite u tim situacijama. Da li Srećko dobija "nagradu" za svoje cviljenje?

@PitagoraHoror priča. Ostavljati psa samog sa malom decom, psa koji je inače režao po kući? "Trudili" se oko njega tako što su koristili teletakt ogrlicu? Da meni deca skaču po glavi iako ih uporrno upozoravam da to ne rade a ruke su mi vezane vala bi ih i ja u jednom trenutku ujela. Stručnog veterinara koji glumi da se razume u ponašanje i psiju pasa da ne komentarišem. Mogli su svašta uraditi pre nego što je došlo dokle je došlo, konsultovati stručnjaka, okolne kučkare barem. Svako ko ima bar malo iskustva sa psima bi ih uputio na to da mnoge stvari rade pogrešno.

2 hours ago, Tuncay said:

Tu je zrela ta porodica da joj se oduzme pas. Apsolutno. Guju pusta pa posle se pita sto je pas plasliv, sto je rezao i sto je na kraju ujeo. 

Kako bez opravdanog razloga? Kako neobjasnjiv, zlostavljas psa, dovodis ga u permanentni stres u najmanju ruku ko zna sta je jos bilo, ko zna koji opravdani razlog je bio da ujede to dete, a onda ga proglase neuroticnim i opasnim i defektnim pa ga ubiju. Jao, majko moja, aman ljudi sto uzimate pse, tj. sto ljudi izmaju pse, pa hiljadu puta bi tom psu bio bolji zivot lutalice ma kako tezak i opasan bio. 

Taj mucenik iz tvog komsiluka koji je cvileo i plasio se nije paralela niti za poredjenje sa bilo kojim drugim psom 

Ma nije ni ujeo sto je najgore , samo je "napao".  A nije mi bila namera da ukazem na fizicku slicnost psa i ponasanje sa primerom Medinog psa. Medin pas se izvodi nekoliko puta dnevno, pisala je  to na drugoj temi a pas kojeg sam opisao , vidjao sam ga samo uvece.Preko dana je bio po vasceli dan sa decom u stanu, izlazili nisu. Pitam se sta su mu to mala deca radila jer roditeljske kontrole nije bilo. A otac koristio teletakt za tako smesne stvari, za vrsenje nuzde. Ko zna da li je obliznja veterinarka i rekla to na sta se oni pozivaju, na uspavljivanje nije odveden kod nje nego u neko selo.

E da! Prvo hvala vam ljudi na odgovorima. Srecko je razmazen i ja sam za to kriva. Upravo se igrao sa omiljenom igrackom na krevetu, ispala je i poceo je da cvili i gleda u mene da mu je dohvatim sa poda da gospodin ne ustaje. Kada sam je dohvatila cviljenje je prestalo. Ja sam u pocetku mislila da hoce napolje pa sam ga izvodila 100 puta dnevno, nekada i na dva sata. Opet isto. Jako je pametan sto me je oduzevilo kod njega. Brzo uci, vise cak i ne vuce vec ide pored kada mu dam komandu. Ali ovo cviljenje uf. Veterinar kaze da ce prestati kada odraste jos malo... on je pre par dana napunio god. Uzela sam ga sa nepuna 3 meseca. 

@Tuncay Boji se malih pasa. Maltezera najvise. Sav se nakostresi. Od glave preko kicme do repa se najezi. 

Evo sada lezi gleda tv sa mnom i cvili slabije ali cvili. 

E sad sto se tice tih ljudi koji su uspavali kucu, znate sta ovaj moj Srecko obozava decu, nema deteta u kraju koje ga ne pomazi kada ga setam, ali posle 10 min i manje postaje nervozan jer ga izgnjave mnogo. Kako li je bilo tom psu koji je bio stalno sa troje dece pitaj Boga. Ali da ga uspavaju ne znam... nisam vererinar ali ta zena koja je to savetovala i uradila mislim da je pogresila. 

Pozdrav svima. 

P.s da li je mnogo da 8h od (9-17) ne ide napolje. Inace izvedem ga u 7, pa u 9 pa oko 17h pa u 22h. Hvala.

1 hour ago, MedoMedo said:

E da! Prvo hvala vam ljudi na odgovorima. Srecko je razmazen i ja sam za to kriva. Upravo se igrao sa omiljenom igrackom na krevetu, ispala je i poceo je da cvili i gleda u mene da mu je dohvatim sa poda da gospodin ne ustaje. Kada sam je dohvatila cviljenje je prestalo. Ja sam u pocetku mislila da hoce napolje pa sam ga izvodila 100 puta dnevno, nekada i na dva sata. Opet isto. Jako je pametan sto me je oduzevilo kod njega. Brzo uci, vise cak i ne vuce vec ide pored kada mu dam komandu. Ali ovo cviljenje uf. Veterinar kaze da ce prestati kada odraste jos malo... on je pre par dana napunio god. Uzela sam ga sa nepuna 3 meseca. 

@Tuncay Boji se malih pasa. Maltezera najvise. Sav se nakostresi. Od glave preko kicme do repa se najezi. 

Evo sada lezi gleda tv sa mnom i cvili slabije ali cvili. 

E sad sto se tice tih ljudi koji su uspavali kucu, znate sta ovaj moj Srecko obozava decu, nema deteta u kraju koje ga ne pomazi kada ga setam, ali posle 10 min i manje postaje nervozan jer ga izgnjave mnogo. Kako li je bilo tom psu koji je bio stalno sa troje dece pitaj Boga. Ali da ga uspavaju ne znam... nisam vererinar ali ta zena koja je to savetovala i uradila mislim da je pogresila. 

Pozdrav svima. 

P.s da li je mnogo da 8h od (9-17) ne ide napolje. Inace izvedem ga u 7, pa u 9 pa oko 17h pa u 22h. Hvala.

To sto se nakostresi kada vidi maltezere ne znaci da je strah. Da mi je znati koja rasa pasa voli maltezera bilo bi mi lakse. Vise volim da mi u susret ide  komunalna policija nego maltezer.

Sto se tice razmazenosti , poradi na tome. Moj je razmazen kada je hrana u pitanju. Voleo bi da  ja zvacem umesto njega.

Termini setanja psa su vise nego dovoljni. 

Sto se tice veterinarke koja je predlozila uspavljivanje , pa , nisam bas siguran u tu pricu koju je taj vlasnik servirao , napisah da ga nije uspavao kod nje nego ga odveo u neko selo....

Gledaj, nece, kako ti je lepo @witch rekla, zato sto de facto nagradjuje to cviljenje. Podstices nesvesno time sto ga ili nagradis paznjom ili necim sto uradis, kao to da mu podignes ili prinesec tu igracku. Ako je kod tebe od 3. meseca sada mu je godinu dana, pa Sreculence je imao 9 meseci da te izdresira tim cviljenjem da skocis kako on cvilne a i sebe da je to nesto sto ce upaliti, uvek i posto je to tako efikasno ponasanje, onda ga je razradio i doveo do perfekcije (funny). Znaci to sto je rekao veterinar da ce prestati jos malo da odraste, nema veze s mozgom. Nece, veruj mi, psi su pametni, ja se nekad salim da ja ovde radim, bavim se poslovima, zaradjujem da oni imaju mesiste u ciniji a oni digli sve cetiri noge u vis i imaju celo moje radno vreme da smisle kako ce me prevesti zednu preko vode (lmao)

Znaci vi morate da promenite odnos da on vidi da to cviljenje iz tih razloga ne deluje. Tu nije ucutkivanje na mestu, jer neki laju ili cvile da dobiju paznju bilo kakvu, pa cak i kada je to grdnja kao nemoj. Pogledaj ovde na forumu ima sigurno tema kako oduciti od bezrazloznog lajanja, odnosno tog lajanja koje sluzi za privlacenje paznje vlasnika.  Mislim, tu morate vi malo da poradite, zato sto ima i jedna stvar o kojoj covek ozbiljno ne razmislja, isto recimo i kada razmazi psa kada je u pitanju hrana. Ti time dobijes psa kod koga ne znas da li cvili zato sto mu je zaista nesto, ili samo onako. I mozes da previdis neku za njega opasnu po zdravlje situaciju jer ces misliti eno ga opet cvili, takav je da cvili. 

Maltezera najvise. Sav se nakostresi. Od glave preko kicme do repa se najezi. 

Onda ga sklanjaj od malih, zato sto to kostresene, najezena dlaka veceg psa na malog to ja nista ne volim. Cesto ume da preraste u napad.  A mali nemaju mnogo sanse. 

moj Srecko obozava decu, nema deteta u kraju koje ga ne pomazi kada ga setam, ali posle 10 min i manje postaje nervozan jer ga izgnjave mnogo.

Nemoj dopustati da ga ugnjave. Pomno prati da ga maze samo dotle dok je to njemu prijatno i njemu predstavlja radost. Jer i tu, zna se nacin kako se pas brani od necega sto mu je davezno, posebno na povodniku ili iz situacije iz koje ne moze da ode.  A dovoljno je da rezucne ili skljocne zubima, cak i da ne udari zubom osetljivu neznu deciju kozu, pa da bude bezveze proglasen za agresivnog. Znaci, tu je jako bitno da postavite pravilo da Srecko zna da cete ga odbraniti vi od decijeg gnjavljenja, te on nema potrebe da ista resava. Tu ste vi.  

Cak i kada je pas svetac, oreol mu iznad glave, kao kod ovog kangala a dete davezno i bezborazno da bi zasluzilo vaspitnu meru, pas mora nekako da resi situaciju, ovaj kangal je resio da to ucini kroz igru kao sto bi uradio sa stenetom, pa je mali poceo da kukumavci da ga odrasli spasavaju. Ali, sa mnogim psima ovo bi se izrodilo u igracku placku. 

Edited by Tuncay

32 minutes ago, Pitagora said:

Da mi je znati koja rasa pasa voli maltezera bilo bi mi lakse

Sto ste svi nesto navrli na maltezere?  Moji nemaju nista protiv.  Mislim ne samo licno moji koji nikada nece napasti malog. 

Cufta je maltezer, Mini zenka chow-a starija od maltezera. 

Moj mesanac nije sa ulice vec je iz one tipicne seoske price-prvi stenci se u vodu bacaju, da to se idalje radi tuzno ali istinito. Ove godine je krocio u svoju 15 godinu i on je jedan od onih koje vidite kako polako sa bakom setaju. Baka se sad sali kako su isti gluvi i sa zakasnelim reakcijama :giggle:

Sto se tice lutalica u gradu od kad znam za sebe mi ispred ulaza imamo copor, imaju svoje kucice, hranu, vodu, vakcinisani su i svi ih smatramo za nase dvorisne pse. Jedino kad je zima i sneg spavaju u ulazu, sami traze da udju sami traze da izadju i tako vec godinama unazad. Ti psi su rasli sa decom, odraslima, penzionerima i sad smatraju 3 ulaza oko tog malog dvorista za svoj copor. Toliko su oni naviknuti na nas i mi na njih da smo ih jednom prilikom pre par godina vratili iz azila koji ih je jedan dan dosao i uzeo. Sva deca u kraju su bila ocajna i svaki deo asfalta je bio izvrljan kredom kako ih zele nazad, ali nadjeni su i vraceni "kuci". Ako me secanje dobro sluzi sve 3 su prosisale 10 godina, po njima se i ne vidi samo neka zalutala seda tu i tamo.

Kad je Dante dosao morala sam dobrih mesec dana da im objasnjavam kako me on nece pojesti i kako nema potrebe da dizu galamu na njega, idalje se vise obraduju kad me vide bez njega ali barem smo dosli do nekog kompromisa.

14 hours ago, Tuncay said:

Onda ga sklanjaj od malih, zato sto to kostresene, najezena dlaka veceg psa na malog to ja nista ne volim. Cesto ume da preraste u napad.  A mali nemaju mnogo sanse. 

Medo, obrati pažnju na to kostrešenje. Moj NO je već neko vreme postao agresivan na mužjake. Nakostreši se , pretvori se u ježa koliko se naježi. Posle toga sledi napad. Ne bira. Napada I veće od sebe a ne samo manje.

Bolje je kada se nakostreši, predvidljiv je , tako znaš šta možeš da očekuješ.

Evo jos jednom bukvalno svetac pasa a roditelje, odnosno odrasle koji daju detetu uputstva kako sve da gnjavi psa, iako je dete suvislo pa ne bi bas toliko, slatkis nece da leze na psa da ga prlja cipelicama, ali sta da radi, odrasli mu kazu, roditelje puskom tandzarom ili jos bolje onom nasom narodnom poslovicnom motkom.  Ja ne znam da li bih se suzdrzala da vidim takve roditelje kako teraju dete da mustra tudjeg psa, sta bih im sve rekla. Moje, ne dolazi u obzir. Samo lepo i pristojno. Nisu moji nicija igracka.  Zasita pastirci zdrave prave glave, svaka cast, ovi na snimku. 

4 hours ago, Pitagora said:

Medo, obrati pažnju na to kostrešenje. Moj NO je već neko vreme postao agresivan na mužjake. Nakostreši se , pretvori se u ježa koliko se naježi. Posle toga sledi napad. Ne bira. Napada I veće od sebe a ne samo manje.

Bolje je kada se nakostreši, predvidljiv je , tako znaš šta možeš da očekuješ.

I Aris je bio takav (kostrešio se na druge mužjake) do onog incidenta kod parkića. Rešavala sam to tako što sam se zaustavljala i govorila da sedne, pa ako iskulira dobijao je nagradu. Kulirao je sve osim onih puštenih koji krenu da kidišu na njega i teže je bilo sa ženkama jer je hteo da se igra sa njjima. Ukoliko je mužjak bio normalan sa strpljivim vlasnikom puštali smo ih da se upoznaju.

Što se mešanaca tiče, kada sam definitivno rešila da umem psa, htela sam prvo da udomim nekog. Drugarica, iskusna kučkarka, mi reče "Nemoj za za prvog psa nekog iz azila, ko zna kroz šta je prošao i sa čim ćeš morati da se nosiš." Danas ne verujem da sa bilo kojim psom "lakše". Ako napraviš grešku u koracima možeš da upropastiš svakog. Jedino što se to na manjim rasama manje vidi.  

Edited by Aris - sibirski haski

Ima lutalica koje su harizmaticne i koje postanu maskota sokaka. Sretao sam takve. Ima i onih koji nisu projatni za susret sa vodicima pasa narocito ako formiraju copor. O jednom takvom primeru sam pisao vec na ovom forumu.

Sada cu spomenuti Milutina. To je bio jedan krupan mesanac , mnogo veci od NO, ziveo je u mom bloku do prosle jeseni. Bio je lokalni bos , kerovodjama nije pravio probleme, naprotiv, kada bi neka kerusarka setala sa psom on se kavaljerski pridruzivao i setao pored njih kao body gard. Najcesce sa jednom komsinicom koja je izvodila bandogusu i mopsica. Bandogusa je bila opaka , ujedljiva , sve joj je trebalo osim body garda ali Milutin se zastitnicki ponasao i prema njima. Nijednom psu iz kvarta nije pravio problem. Bio je pravi serif. Moj Zagor je tada bio stene i Milutin nas je samo posmatrao....ako se negde stvorila neka pseca guzva on je dolazio ali je nekako imao ulogu plavih slemova. 

Cuo sam da je lajao i startovao neke ljude , karakteristicnog izgleda , svaki od startovanih je imao kacket i izgled takav da bi mu i milicioner trebao pogledati licnu kartu. Reagovao je burno na takve ali nikoga nije ujeo. Odomacio se pored jedne mesare gde su imali masnog razumevanja za njega.

Ti sumnjivi likovi na koje je reagovao su ga prijavljivali zbog toga. Komunalci i sinteri su morali reagovati. Njihovi pokusaji da ga uhvate su izazivali smeh i navijanje komsiluka , za Milutina naravno. Imao je instinkt i najcesce kada se sinteri pojave od Milutina ni traga. ....

Posle ko zna koliko pokusaja i brukanja, uspeli su i odveli ga u azil. Pojedinci su govorili da ce naci nekoga da ga udomi ali se to nije desilo. Milutin je uspavan . Neprijatan je bio samo onima na koje bi i posteni dvonosci trebali lajati.

Greota, sto se niste dogovorili da mu negde nadjete utociste.  Nama su davno u Beogradu kreteni otrovali jednog takvog. Sarka, velicine sarplaninca, predivno bice.  Nasla sam ga mrtvog u sumici. E plakala sam ko kisna godina. Nazalost nismo nikada saznali koji kreten je to uradio. 

Edited by Tuncay

@Pitagora Da, hvala. On za sada ne pokazuje agresivnost, vise se sklupca od straha i glavu savije. Posle toga se opusti i bakostresenos prodje. 

@Malle Jao to je divno sto hranite kuce ispred zdrage. I nase spavaju u ulazu samo njih dvoje dok dvoje ima svoju kucicu. Moje komsije stvarno vidno brinu o njima. Ja ih hranim skoro svakog dana. I oni vole Srecka nikada ga ne napadaju. Uvek se izigraju sa njim. Tako da verujem da ce i sa Danteom biti isto 

@Tuncay Panovaj kangal ima zivce kao konj.  U zadnje vreme deci ne dozvoljavam da ga previse maze, par min i ja ga odvedem sa izgovorom da mora da piski i kaki. Ta deca nisu ni nalik ovom detetu sa snimka. Ali svakako obracam paznju da ga ne uznemire previse. 

E da, Srecko obozava da juri laser. Kao macka je dok kod moje drugarice i kod vecine pasa nema zainteresovanosti da tu vrstu igre. A on moze 24h da juri laser. 

Pozdrav. 

Ovo sam napisala jutros, ali nije se postovalo zbog smajlica. 

Interesuje me da li moze mesanac konkretno Srecko da se dresira i sa 1 god? Kazu mi da je kasno. Ne bih ga davala na dresuru vec sa njim da radim svaki dam po malo. Ako neko zeli moze da mi preporuci tehnike dresure jer nisam upucena. 

Nikad nije kasno za dresuru. Moja preporuka je da krenes kao da je stene i polako gradi.

Ne znam kako stojis sa engleskim ali za osnovnu poslusnost meni je ovaj kanal bio super https://www.youtube.com/user/zakgeorge21 , pozitivna metoda i polako sve. Baci pogled na playliste posto ima sortirano. Uvek ima opcija skolice gde ti radis sa psom uz pomoc trenera.

Sto se tice lasera ja nisam za njega, a nakon sto sam procitala Pitagorine muke sa istim jos vise sam protiv :X

Gost
This topic is now closed to further replies.