MihajloLe

STENE DOBERMANA,PITANJA

20 posts in this topic

Pozdrav svima,citam vas vec dugo i do sada mi je dosta pomogao ovaj forum.Uzimam dobermana za dva meseca jer jos sisa pa moram da sacekam.Planiram da ga cuvam u stanu koji ima 65 kvadrata i sad imam nekoliko pitanja:

1) Da li je bolje da mu uzmem kavez da tu spava ili da mu sam napravim krevet na podu gde ce da lezi?

2)Da li samo da ga hranim granulama jer hocu da se lepo razvije ili trebam da mu dodam jos nesto

3)Citao sam da doberman nije za neiskusne vlasnike i da nije pozeljno da se uzima ako mi je prvi pas.Da li cu ja imati problema sa njim? Ja sam veoma odlucan da ga imam i procitao sam dosta i pogledao snimke o dresuri i gotovo da sam sve zapamtio kako trebam da postupam i iskreno mislim da cu uspeti da izadjem na kraj sa njim.

4)Da li mogu da ga setam kada ga dobijem jer on ce imati 2 meseca kad ga uzmem i plus ce biti zima pa ne znam da li se moze prehladiti?

To bi bilo to,nadam se da vam nije problem da mi odgovorite.

E da,psa uzimam iz odgajivacnice dobermana u Leskovcu i stenci su od super roditelja.

Ja sam to prošao sa štenetom NO, takođe u stanu.

Najbolje bi bilo da mu napraviš krevet na kojem će da leži (ako bude uspelo, kod mene nije). Improvizovao sam mu kućicu ispod pisaćeg stola koji se ne koristi ali nije hteo tu. Ima 2-3 mesta u stanu na koja se najradije parkira.

Spava pored ulaznih vrata od stana, to mu je jedno od omiljenih mesta. Voli da boravi ispod stola u dnevnom boravku I ispod stola u kuhinji pa sam hteo da mu ispod pisaćeg stola u jednoj sobi improvizujem kućicu ali tu nije hteo da bude.

Moja je preporuka da ga hraniš isključivo granulama, ja sam tu kiksirao, popustio mu , sada jede samo meso. Pošto se radi o stanu, zbog mirisa ,prljanja, ipak preporučujem granule. Ako mu budeš davao drugo osim granula onda će on to drugo izabrati I neće hteti granule.

Kao početnik mislim da ćeš moći sa dobermanom jer ga uzimaš kao štene I zajedno ćete stasavati.

Vreme kada ćeš da ga izvedeš u javnost proveri sa veterinarom , koliko treba da prođe od vakcina, pa tek tada krenite u šetnje.

Dobermani su osetljiviji na hladnoće od NO , pa s obzirom da je štene I da će biti hladnije vreme, najbolje da za to konsultuješ nekog dobermandžiju ili veterinara.

Srećno.

2 hours ago, Pitagora said:

Ja sam to prošao sa štenetom NO, takođe u stanu.

Najbolje bi bilo da mu napraviš krevet na kojem će da leži (ako bude uspelo, kod mene nije). Improvizovao sam mu kućicu ispod pisaćeg stola koji se ne koristi ali nije hteo tu. Ima 2-3 mesta u stanu na koja se najradije parkira.

Spava pored ulaznih vrata od stana, to mu je jedno od omiljenih mesta. Voli da boravi ispod stola u dnevnom boravku I ispod stola u kuhinji pa sam hteo da mu ispod pisaćeg stola u jednoj sobi improvizujem kućicu ali tu nije hteo da bude.

Moja je preporuka da ga hraniš isključivo granulama, ja sam tu kiksirao, popustio mu , sada jede samo meso. Pošto se radi o stanu, zbog mirisa ,prljanja, ipak preporučujem granule. Ako mu budeš davao drugo osim granula onda će on to drugo izabrati I neće hteti granule.

Kao početnik mislim da ćeš moći sa dobermanom jer ga uzimaš kao štene I zajedno ćete stasavati.

Vreme kada ćeš da ga izvedeš u javnost proveri sa veterinarom , koliko treba da prođe od vakcina, pa tek tada krenite u šetnje.

Dobermani su osetljiviji na hladnoće od NO , pa s obzirom da je štene I da će biti hladnije vreme, najbolje da za to konsultuješ nekog dobermandžiju ili veterinara.

Srećno.

Hvala ti puno na odgovoru,a jel ima nesto na sta posebno trebam da obratim paznju sto se tice cuvanja u stanu

Posle navikavanja na vršenje nužde van stana, problem će biti grickanje nameštaja, obuće......nekada to I neće biti grickanje nego jedenje.......period kada počne da menja zube pa posle toga.

Treba mu dati igračke glodalice u tu svrhu, kada ga uhvatiš da gricka nedozvoljeno, onda ga resetuješ sa NE ! , tada mu daš glodalicu ili neku kosku ili neku staru papuču.......

Posle xy meseci problem će biti rešen (rofl).

Ma ja sam nabavljao I sprej protiv grickanja nameštaja (ima u PET shop) , nije baš doneo drastičnu promenu a kada sam nabavio biber sprej da sa njim prskam nameštaj , nekako je baš u to vreme I prestao da grize, imam utisak da je prestao zato što mu je prestalo da bude zanimljivo a ne što sam ja trudom uspeo.

Što se tiče penjanja na krevet itd, to zavisi od vašeg kućnog reda, možda mu dozvolite a možda I ne, vasa stvar.

U stanu imam I 2 mačke pa znam da je ljubomoran što one mogu na krevet a on ne, supruga mu dozvoljava da se penje ali ja NE.

Kako vreme bude prolazilo, imaćeš verovatno još pitanja, pa izvoli slobodno.

Posto sam skoro prosla kroz istu situaciju kao sto ces i ti uskoro mogu da dodam par stvari. 

Moj savet ti je da ga u pocetku ne pustis po celom stanu barem dok ne nauci cemu pelena sluzi (i ako su generalno dobermani smotani jako kad su mali i sanse da bude do pola na peleni a piski pored su relativno velike :) ). Danteu je bilo dozvoljeno pola stana sa tim da su u jednoj prostoriji pored boxa bile pelene i nigde vise, tu je bio nekih 5 dana nakon cega mu je dozvoljen ceo stan osim kuhinje. Ne znam kako je kod tebe ali nasa kuhinja je mala i jos dodatno ja sam smotana i bas mi nije ok da se tu setka stene/pas tako da od prvog dana je ucen kako je kuhinja zabranjena zona, on sad ima 4,5 meseca i uredno ceka ispred otvorenih vrata bez pogovora.

Sto se tice boxa nama je bio u funkciji jaaaako kratko, sad samo sluzi za hranu i vodu. Izbor je na tebi ali moras razmisliti unapred i proceniti stene kad se opusti u kuci. Moj je brzo shvatio sta sme da se zvace, a sta ne (unistio je samo jednu rucku od ormara) tako da i kad je sam je pusten ali ogranicen na jednu sobu.

Za hranu vazi pravilo da u pocetku jede isto kao i kod odgajivaca pa menjas hranu postepeno ako ta koju je odgajivac koristio "nije dobra". Dante je do 3 meseca bio na 5 obroka sad je na 4, jede granule i meso + dodatci ishrani (za hrskavice i zglobove).

Setati ga sigurno neces sa 2 meseca jer nije zavrsio sa svim vakcinama protiv zaraznih bolesti, a kod nas ih ima na svakom cosku i rizik je preveliki. Prva setnja je kad zavrsi sa vakcinama i prodje karantin. Ako cu da sudim na osnovu mog stenca onda ce mu sigurno biti hladno, prva promena vremena i njemu je napolju bilo hladno u roku od 10 min tako da sad ima jaknu koju nosi u vecernjim setnjama, kad ide u drustvo ili ce biti aktivan nema potrebe za tim ali uvece/nocu mora.

Jedna jako bitna stvar je da ako na primer odlucis da ne sme na krevet tako bude zauvek nema onoga mozes danas jer mi se svidja kad gledas tv sa mnom, a sutra druga prica i odjednom zabranjeno. Sta god da ga ucis  moras biti istrajan.

Srecno :) 

Naravno da pored granula treba da dobija jos svasta nesto ako hoces kvalitetno da ga hranis (nisam pobornik granula, moj pas ih ne jede uopste).

To sto Pitagorin pas hoce da jede samo meso, ne znaci da ce svaki pas hteti samo meso, neki nece hteti meso uopste itd..  A Pitagora, koliko sam ukapirala, tvoj pas nece ni sve vrste mesa da jede, tako da, tvoj pas je razmazen i to je do tebe.

Imas dosta tema o ishrani, pa imas vremena da procitas sta je to sto treba da jede.

Hvala svima na savetima mnogo mi znace..

A jel mogu ja da ga izvedem ispred zgrade samo da izvrsi nuzdu i odmah da ga vratim da bi ga naucio da to radi napolju,a ne u stanu

Da, razmazen je do daske, mojom krivicom, mnogo razmazeniji nego deca. Pravio sam gresku sto kada nesto nije hteo da jede odmah sam mu servirao nesto drugo pa gospodin prvo cita sta ima na jelovniku, onda se razmislja , hoce nece, ceka specijalitet kuce.....nemoj praviti gresku kao i ja. 

3 hours ago, MihajloLe said:

Hvala svima na savetima mnogo mi znace..

A jel mogu ja da ga izvedem ispred zgrade samo da izvrsi nuzdu i odmah da ga vratim da bi ga naucio da to radi napolju,a ne u stanu

To je pitanje iskljucivo za lokalnog veterinara koji ce preuzeti zdravstvenu brigu o njemu. To ne moze da kaze niko od nas, zato sto pojma nemamo kakva je trenuta epidemioloska situacija u tvom kraju. Znaci, kada stene dodje, na pregled kod VET-a i sa njim videti kako ce dalje sema vakcinacije i njemu postaviti sva ta pitanja, jer on zna koje boljke trenuto haraju na mestu gde ce se setati stene. 

Samo veterinar i to lokalni je u stanju da proceni sta je veci rizik tu gde zivis i za to konkretno stene, da nesto ukaci ili da okasni sa socijalizacijom, jer ako ceka da se zavrsi komplet vakcinacija, onda kasnis sigurno, tj. propustas onaj kljucni period kad mu je pravo vreme za to od osme nedelje zivota.  

Ja sam u Beogradu, uz blagoslov veterinara izvodila odmah, nisam cekala ni jedan jedini dan. Ali to je bilo nekad i u odredjenom kraju, Kosutnjaku, i rasa je takva da ako covek zeli da sve bude potaman  rizicno  je malo propustati kljucni period socijalizacije, ali nije iskljuceno da sam danas u Beogradu da bi isti VET rekao nesto drugo. 

Znaci, ovde nista mi forumasi, nego zaista samo veterinar odgovara na to pitanje. 

20 hours ago, MihajloLe said:

3)Citao sam da doberman nije za neiskusne vlasnike i da nije pozeljno da se uzima ako mi je prvi pas.Da li cu ja imati problema sa njim? Ja sam veoma odlucan da ga imam i procitao sam dosta i pogledao snimke o dresuri i gotovo da sam sve zapamtio kako trebam da postupam i iskreno mislim da cu uspeti da izadjem na kraj sa njim.

Zavisi od tebe da li ces imati problema sa njim. Radije pitaj ako nisi siguran, cak i nesto sto ti se cini kao bezveze pa te malo blam da pitas. Ko pita ne skita a svako ko uzima prvog psa vec prvih dana vidi da u teoriji sve izgleda nekako a u zivotu i praksi malo drugacije, ali nema ti druge nego da se upustis u vaspitavanje, socijalizacijau i od prvog dana kada dodje postavljanja elementarnih pravila. 

Pohvalno je sto ne ides grlom u jagode, nego prikupljas informacije i znanja. 

Vodi racuna samo da je rasa energetska bomba, treba izbiti tu energiju, pametnice su i lako pocinju da se dosadjuju a kad se dosadjuju umeju da budu i destruktivni, mislim na stvari, namestaj itd. 

Srecno,

p.s. ako ne podje glatko, uvek imas varijantu raznih psecih skolica za osnove poslusnosti, dobiska je radni pas, hoce da radi, hoce da mu bude ispunjeno i strukturirano vreme. 

17 hours ago, Pitagora said:

Da, razmazen je do daske, mojom krivicom, mnogo razmazeniji nego deca. Pravio sam gresku sto kada nesto nije hteo da jede odmah sam mu servirao nesto drugo pa gospodin prvo cita sta ima na jelovniku, onda se razmislja , hoce nece, ceka specijalitet kuce.....nemoj praviti gresku kao i ja. 

Taj problem je lako resiv, ali ti ocigledno neces da ga resis :wink:

Izgladnjivanjem i onim hoćeš nećeš ? Pokušao ali kada vidim da nakon 2-3 dana granule žvakne tek koliko da ostane u životu , odustao sam, možda sam trebao nastaviti....mekanog sam srca.

Možda me podseća na mene kada sam bio dete i nisam hteo da jedem pa sam se kasnije provalio, takva nam je bila i mačka, sada i on kako sazreva čini mi se da postaje bolji, manje je muke nego ranije.

Možda još uvek tražim čaroban recept koji će i njemu i meni biti po volji pa mi stan neće ličiti na kasapnicu.

Ako imaš ideju napiši,i MihajloLe kao pokretač ove teme će imati koristi od toga.

On 30.9.2017. at 17:27, Pitagora said:

Izgladnjivanjem i onim hoćeš nećeš ?

Ta metoda je u pitanju, naravno pod pretpostavkom da je pas  zdrav i da od konkretne hrane nema odredjene tegobe. Samo sto to nije izgladnjivanje, ti psu dajes da jede.

On 30.9.2017. at 17:27, Pitagora said:

Možda me podseća na mene kada sam bio dete i nisam hteo da jedem pa sam se kasnije provalio, takva nam je bila i mačka, sada i on kako sazreva čini mi se da postaje bolji, manje je muke nego ranije.

Aaa,  znaci to je kod vas genetski :giggle:

Zasto bi ti stan licio na kasapnicu? Naseces, popakujes, zaledis.. treba ti malo vise vremena ako uzmes vecu kolicinu, ali si posle miran neko vreme.

Ali prvo pas mora da te uzme za ozbiljno :lolsign:

17 minutes ago, - K A R I M - said:

Ta metoda je u pitanju, naravno pod pretpostavkom da je pas  zdrav i da od konkretne hrane nema odredjene tegobe. Samo sto to nije izgladnjivanje, ti psu dajes da jede.

Aaa,  znaci to je kod vas genetski :giggle:

Zasto bi ti stan licio na kasapnicu? Naseces, popakujes, zaledis.. treba ti malo vise vremena ako uzmes vecu kolicinu, ali si posle miran neko vreme.

Ali prvo pas mora da te uzme za ozbiljno :lolsign:

Nije genotipski nego fenotipski (rofl).

Moja omiljena hrana su čvarci, slanina, burek a pas hoće neku krtinu, tek treba da ga naučim da bude kao ja.

Posted (edited)

Pa i Zagor to nesto kao gotivi te cvarke, taj burek, zar ne? 

Dogoni se na cvarak pretvaraju u robota fokusiranog u mene ko malino IPO3, svetska klasa, , koja sam veleposednik cvaraka, nema sibanja, nema kuja u teranju, ima samo cvarak (lmao).

Burek sa sirom cuvaju svi moji a koji god pas dodje u posetu i bude mu ponudjen burek ili gibanica pretvara se takodje u pretorijanca, ne zna za milost, za druga, za majku, oca, zenu, decu...kada je burek u pitanju. :giggle:

A slanina, slanina je vec notorna cinjenica, slanina nije smela da se jede kada je onaj prvi moj pas koji nas je toliko izezao i izmaltretirao sa tim nejedenjem, da ne znam uopste kako je dorastao do tih 40 kg skoro, potjano jedenje slanine kada pas spava, da nas ne nahvata, zavrsavalo je zescim svadjama ko je mljackao pa psa probudio pa hoce i on, a svi smo zanemarli savrseni lovacki nos, njuska slaninicu i u snu. 

Znaci, te tri stavke su vrlo visoko u hijerarhiji vrednosti za pse, ne samo za Zagora. Kakva krtina, kad su cvarci, burek i slaninica. 

Edited by Tuncay

E da, jos samo da navikne na tako masno...dobije proliv, ponekad posumnjam da ima gastritis....na cvarke za pse nije bas nesto odusevljen , cvarke za ljude sam mu neko vreme davao kao nagradu pa smo prestali jer jedino za loptom luduje. Na hranu je indiferentan , do sada jedino piletinu nije odbijao. Voleo bih da ga nateram na te cvarke, burek, tada ce biti moj pas ! Ako ne uspem moracu da ga predam u vlasnistvo nekom makrobioticaru ili dijetalcu koji samo krtinu voli (police).

Posted (edited)

(lmao) o neee, nista ono za pse, samo sve sto nezdravije za ljude. Evo meni dati Zagora, ja navucem sve na burek,cvarke, slaninicu :clown: Nista loptica, ne bacam lopticu. Pa ga tako iskvarenog vratim vlasnicima. Dovoljno mi 14 dana, probavala. 

Edited by Tuncay

E pa da je malo blize pa i da se proba. Ovako, od ove piletine bojim se da ce prestati da laje i poceti da kvoca. A i stalno startuje golubove a nijednog dosada nije uhvatio. Mada, na brisanom je prostoru a ne u sumi, nemoze da se prikrade. Pravi je kokosar. Dosta se igrao loptom sa decacima i preskako konopac sa devojcicama , izigravao pticara, da ga ne bi strefila kriza identiteta vodim ga kod nekog tipa da malo grize rukav. Ide mu od ruke taj rukav.

Mihajlo, citas li sta pisemo na tvojoj temi ? ne javljas se.

Bio sam na ekskurziji,sinoc sam se vratio

Citam sve i prikupljam informacije,drago mi je sto ova tema ide dobro.Ne mogu docekati da uzmem stene mnogo sam uzbudjen (rofl)

Nisam nesto u rasi specijalno ali kao radna pasmina imala je moje zanimanje.Pre svega za pocetnika u rasi treba znati da je rasa radna i da pored sou kinologije i dalje je to u njoj prisutno nazalost nije jedini reper ali to je druga tema .Ja ih nikad necu drzati iz razloga sto rasa ne moze da se drzi zimi napolju a druga stvar jako su posesivni i puno draze vlasnika sto i nije lose ali ni to mi nije po ukusu.Doberman je radni pas to znaci da je pas kome su AGRESIJE dignute u procesu stvaranja rase ,agresije poput plijena i zastite i u odredjenoj meri i teritorije ,tako da agresija nije strana pasmini i to se mor uzeti u obzir.Znaci treba se raditi na kontroli tih nagona u smislu vaspitanja ,socijalizacije ali pod mus i osnovnog skolovanja jednike.Ono sto mi je kod dob. prelepo je sto je rasa i dalje u radnim merama ,to je jednostavno pas zvani atletska eleganicija .Iskerno nije mi po volji da malo radi ,da ni odgajivaci ne rade puno sa psima te rase u radnom smislu .Bilo bi super da planiras sa njim neki sport .I obrati paznju na zdravlje .Nasa sefica Sanja ima dobermane i ona bi ti mogla dati bolje smernice sigurno.