Recommended Posts

a inace bully kutta vs tosa je sigurna pobeda bulli kutte(moje misljenje,jer sam gledao i borbe tosa inu)

Ivane da te upozorim da ovdje ne koristiš buno riječ borba jer će ti moderatori banovati temu.Sigurna ili ne to se nezna ima tosa od 45-90kg.A u kutte dosta variraju i izgledom i performansama.Inače ti je ovako u Japanu uglavnom tosa,u Pakistanu Kutta,u Španjolskoj presa, u Rusiji volkodav itd itd.Svaki cigo svojeg konja hvali.Ako imaš prijatelja iz pakistana raspitaj se o još nekim legendarnim vrstama iz toga kraja svijeta Sindh mastiff,Aryan moloss sve su ovo legendarni gladijatori i samo ih ima u tome djelu svijeta.

Nisi verovatno dobre tose pogledao :wink: Ne treba mesati nikako ove ukrasne tose koje si mogao da pogledas na na ruskim ili one kineske 3 kategorije sto se mogu videti na kineskim sajtovima,sa pravim tosama.

U Pakistanu koliko sam uspeo da vidim su dovezli 2 tose osrednjeg kvaliteta iz Koreje jednu i jednu iz Japana.(mozda ima jos ne znam).

Ono sto sam uspeo da pogledam 1:1.I to tose koje u opste nisu top klasa i kvalitetne BK.

Na jednom medjunarodnom forumu koj je nedavno ugasen gde su pisali odgajivaci iz celog sveta koji se bave radnim psima,jedan pakistanac inace ekspert za bully kute (Suliman),znaju ga neki sa ovog foruma,taj uzgajivac BK je dao na 3 internet strane sa sve slikama video zapisima i anatomskim crtezima,fenomenalno,rekao bih pravo naucno objasnjenje razlike izmedju BK i tose.Inace covek je vrlo obrazovan i ugledan.

Posto pravila ovog foruma ne dozvoljavaju da se ulazi u detalje tog objasnjenja,mogu ukratko da navedem kao zakljucak da je on dao prednost bully kutti na otvorenom a tosi u kavezu.Naravo racunajuci na teske tose i teske BK,ne mogu se porediti tose od 45kg i BK od 90kg medjusobno.Naveo je da tosa ima jaci ugriz i bolje rvacke sposobnosti a BK neke druge kvalitete koji dolaze do izrazaja na otvorenom prostoru.

Takodje sam imao priliku da pricam sa nekim Korejskim odgajivacima koji sami drze i tose i bully kutte i volkodave (neki od njih imaju neverovatno velike uzgajivacnice i broj pasa za nase pojmove).Tosa je trenutno u apsolutnoj kategoriji neprikosnovena u Koreji.Gledao sam i miks tosa-bk ,psa od preko 100kg (ogroman za glavu veci od teskasa tosa i bk, negde sam cuo i 116kg ali da ne pominjem tacnu cifru da ne pogresim).Pas je iz Koreje, jako dobar ali opet nije u najvisoj klasi u Koreji gde vladaju tose.Njegov vlasnik ima bolje ciste tose od njega.

Ne zelim da ovaj moj post zvuci kao da ga pisem da bi rekao da je jedna rasa bolja od druge.Naprotiv uvek sam bio protiv toga da kazem za neku rasu da je najbolja,svaki pas je jedinka za sebe i sve treba individualno posmatrati.Sto se tice bully kutte mislim da je to jedna fenomenalna rasa i sam bih rado drzao pravog predstavnika te rase kada bih uspeo da dodjem do njih.Inace ima vise tipova BK,kako sam opet cuo od pakistanaca koji ih uzgajaju,sada u zadnje vreme bivaju sve popularniji BK takozvanog novog performance tipa.Sto mi je iskreno zao jer se meni vise svidjaju neki stari tipovi,ali posto se tamo psi uzgajaju iskljucivo radi radnih sposobnosti novi tip daje bolje rezultate.Inace taj novi tip je malo olaksan,brzi je i eksplozivniji od tradicionalnih tipova i ima i dodataka drugih rasa u sebi (konkretno neke od naj trofejnijijih linija idu iz ubacivanja engleskog hrta u stari tip BK).

Radujem se sto se i na nasim prostorima pojavljuje ova divna rasa i zelim uspeha ljudima koji su je doneli,naravno uz opasku da nikad ne zaborave da je zdravlje i karakter na prvom mestu kod takve rase a da je lepota u drugom planu.

Takodje se izvinjavam i moderatorima ako sam slucajno negde u tekstu prekrsio neko od pravila,ali molim da nista ne brisu jer sam se iz petnih zila trudio da objasnim sustinu ove rase a da ostanem u pravilima foruma i moj post se odnosi iskljucivo na opis rase i namenjen je razjasnjavanju sustine rase da nebi po hiljaditi put kao i kod svih novih egzoticnih rasa dolazilo do zablude i stvaranja laznog mita ili negativnog imidza koj kasnije moze da steti rasi.Setimo se samo kuda su neke rase odvele zablude tipa da pit bul ima ugriz od 900kg sto je ravno naj jacem zabelezenom ugrizu nilskog krokodila od 6 metara,ili price o beskrajnoj krvolocnosti,neosetljivosti na bol,blokadi vilice i slicno.Siguran sam da jedino istina moze da doprinese shvatanju i popularisanju svake rase a da bajke,pogotovu bajke koje su sklone da pse predstave kao neke masine za ubijanje mogu naneti najvise stete bilo kojoj rasi i kao sto smo se vec mnogo puta uverili dovode na kraju do bespotrebne panike i satanizovanja pojedinih rasa i do zabrana drzanja koje su utemeljene na sustinskom ne poznavanju zabranjene rase.

Evo malo i razlicitih tipova BK

Da podijelim neke novije slike od kutta in UK.

Real Deal's ACE ( 2 god, import Pakistan)

realdealace.jpg

Real Deal's ZENA (sestra od Ace'a, imp.Pakistan)

ova ženka dala je jedno leglo sa Abu-om, trenutno očekuje slijedeće sa Bajou-om

zenau.jpg

KingBullyKutta' BYSON (17 mjeseci star, iz legla Bajou x Trixie, rođeni brat od moje Malene)

najviši bully u UK, visok 38 inča ( 97 cm) u grebenu

byson16months38inches.jpg

Jah Jatt's JESSY (14 mjeseci na slici, ženka iz legla Bajou x Trixie)

jesse10mossistomalena.jpg

Mohammed's GYPSY ( 9 mjeseci na slici, još jedna ženka iz legla Bajou x Trixie)

gipsyk.jpg

TRIXIE (ženka 2 1/2 godine, imp. Pakistan)

trixiem.jpg

BAJOU (mužjak 2 1/2 godine, imp. Pakistan)

bajou4.jpg

Prelepa rasa, izuzetno mi se svidja anatomska gradja i odusevljava me da sa takvom krupnom gradjom ima takvu agilnost i izdrzljivost. Bio sam ubedjen da ima veze sa Nemackom Dogom.

Pratim vec pola godine ovu rasu a nisam znao da na ovom forumu ima tema o njoj. 

Svaka cast odgaivacu koji je uvezao zenku u nase krajeve i molim ga da nas obavestava o njenom razvojuj(karakter i zdravlje a i koja slika) :-)

Slucajno sam naleteo na snimak kod jednog korejskog odgaivaca da je pas pusten na kangala i da je vrlo brzo izgubio.

Da farbaju im sape.

Bully Kutta uvezen u Afganistan je dobio sampiona Afganistana (Sage kochee ili Arijskog molosa ili afganski tip SAO kako god volite).

Ja sam preko neta prijatelj sa vodecim uzgajivacima te pasmine u Pakistanu i Indiji.Bez problema bi mi poklonili stenad iz naj boljih radnih linija ali cak i da mi poklone stene troskovi prevoza i ostale neudobnosti tipa letenja okolo posto nema direktnih letova,raznoraznih dozvola i ostalog cine nemogucim misiju da postanem vlasnik jednog takvog psa.

BK je pas izuzetne kondicije za svoju velicinu,relativno slabijeg ugriza,ali ozbiljni pripadnici ove rase nebi imali problema sa kangalima.Od rase Tosa Inu koju ja drzim se razlikuju po tome sto su to takmicari na otvorenom prostoru,slabijeg ugriza i rvackih sposobnosti ali bolje kondicije ukoliko uzmemo teskase u obzir.Ima vise tipova BK i oni se razlikuju kako fizicki tako i po temperamentu.

Stare originalne linije tipa Tully Bully su tromije,jace fizicki ali sa slabijom kondicijom.Nove radne linije su ukrstane sa engleskim hrtom i daleko su bolje kondicije i brze,sa malo manjom fizickom snagom ali za upotrebu bolje.

Karakter je kod vrhunskih linija na zavidnom nivou,jaci nego kod pastirskih pasa,snaga i ugriz malo slabiji ali 90% slucajeva nece imati problema sa pastircima.Sto se tosa tice,laksi ne mogu ali teskasi mogu ravnopravno sa njima na otvorenom prostoru.Za kavez nisu,to je tosina teritorija.

U svakom slucaju jedna zdrava i predivna radna rasa i rado bih drzao jednog kvalitetnog primerka te rase ali geografska udaljenost cini svoje.Ne znam sta su uvezli u Evropu pa ne mogu nista da kazem o radnim sposobnostima pasa te rase uvezenih u Evropu.Kao kod svake radne rase i tu ima ogromnih razlika u kvalitetu,kao sto svaki pit nije pravi pit i kao sto svaka tosa nije prava tosa a ono sto po evropskim izlozbama od tose gledamo je u glavnom tihi uzas u pogledu radnih sposobnosti tako i za ovu rasu isto vazi.

Ako su pravi primerci uvezeni i na nase prostore to svakako podrzavam i zelim uzgajivacima svaki uspeh i srecu u daljem uzgoju.

Што им фарбају шапе? Ја сам пре пола године чуо за расу и колико сам укапирао, најпопуларнији су ови за борбе...можда сам и погрешно свхатио, али мислим да је то пас прављен за борбе, по овом што си ти написао у већини поста.

Kakva je ova rasa u poređenju sa pitovima? Ako su pitovi bolji u borbi, da li bi bilo dobro da se BK-u doda pit? Da li su ta ukrštanja do sada rađena? Pozdrav!

Ni jedna velika rasa nije dobra za ukrstanje sa pitom ukoliko ne pravis bandoge kao pse za body guard.Uvek dobijes u takvim kombinacijama losije i od velikih i losije i od pitova.

Prevelika je razlika u masi psa a pita kada povecas gubis na kondiciji a ne dobije nikad istu snagu kao opet dosta tezi pas kod njega i gubis na mentalnom sklopu ukoliko je pit pravi game.Takva kombinacija puca i od jednih i od drugih.

Nisam ni mislio da se tim ukrstanjem poboljsa pit vec da se poboljsa BK. Hvala na odgovoru :smile:

Nista :) ,postoje krosevi BK sa manjim psima bul tipa tj Gull terijerima koji su izgledom i karakterom naj blizi originalnim bull terijerima.Ti psi su jako dobri ali ne mogu sa BK teskasima.

Na zalost pit ne moze da popravi ni jednu veliku rasu pasa iz razloga sto se u takvim krosevima dobijaju dosta laksi psi.A ti laksi ne mogu da se nose sa tezima.

Dobitna kombinacija za popravljanje BK se pokazao engleski hrt.Dobijaju se neznatno laksi psi a sa boljom kondicijom.

Dobrp bi bilo kad bi se Belzebub javio sa novim fotkama... Ima li noviteta sto se tice BK na nasim prostorima? Nesto mi se cini da su ovo sve klasicni mjesancio, ni priblizno standardizovani...

On 1/25/2018 at 3:43 PM, Mastin1 said:

Jos jedna 'radna' rasa u nizu.

Jeste, edit te tvoje krave.

Tosaken, veliko postovanje. Apsolutno je tvoje znanje o tim psima, ali ne samo ja garantujem, da pita , ne od 15kg, vec od 40 NIKO ne moze da dobije nikad.

kankgali, tose i sl.

Pse ove rase sam cesto gleda Pakistan i Indija pogotovo Kasmir i uopste granica izmedju te dvije drzave . Posto imaju mnogo lokalnih naziva najlakse ih je nazvani Pakistanski ili Indiski Mastif ionako se te dvije drzave bore oko njihovog vlasnistva tj priznanja cija je rasa . Ono sto je lose je sto svaki iole slican pas se potpada pod to . sto stvara jaku konfuziju . standardi i u Pakistanu i u Indiji postoje (neznatno razliciti) ali njihova primjena je da ne kazem nepostojeca . Rodovnik se izdaje na licu mjesta (tipa treba mi deset titila nikakva frka papir trpi sve)

Najujednacenije pse sam vidjeo u Avganistanu i to prema Iranu Kandahar herat i ta linija . Koriste se za cuvanje koza i useva (a tamo samo jedan usjev uspjeva) . Izuzetno agresivni . jaki , izdrzjivi po pitanju hrane i vode , I za njihove uslove jako jako skup pas . Za nas nije ali to nije bas drzava odakle bi se uvezao pas , vjerujte im mnogo razloga .

Povremeno vidim oglase po Evropi cak i kod nas i je bilo ali kako znati sta kupujete kad i oni sami ne znaju kakav treba biti ,

Nazalost rasa ce verovatno nestati je Pakistan i Indja se nikad nece dogovoriti a da se to i nekim slucajem desi proci ce decenije i decenije dok se odgajivaci i nazovi sudije (rekoh vam kako se dobija rodovnik) natjeraju da se drze standarda