Sign in to follow this  
Followers 0
Wizz

Par pitanja u vezi psa

11 posts in this topic

Pre svega pozdrav ljudi.

Nov sam na forumu pa se nadam da sam postavio pitanje na pravo mesto.

Imam kuce koje je mesanac nlt i staforda (otac staford majka nlt). Kuce je zenskog roda i stara je oko 5 meseci.

Kod mene je 2 meseca i poceo sam da je dresiram od prvog dana.

Zna da sedne, da pruzi sapu i da legne.

Jos uvek se mucim sa njom da dodje kad je pozovem jer imam veliko imanje i ona uvek nadje neku zanimaciju. Kada dodje nagradim je naravno ili izmazim.

Pored nje imam i muzjaka NO koji je star 11 godina i pulina koji ima 8 godina. Kada se ona zaigra sa njima, gotovo da me ne konstatuje.

Ako imate neki savet kako da je naucim da dodje kada je zovem? Mozda je bolje da naucim da dodje na zvizduk nego na komandu "dodji" ? 

Takodje nabavio sam je zbog gamadi, gde se pokazala kao prava mala  zver.

I imam jos jedno pitanje, kako bih mogao da je naucim da laje kada mi neko dodje?

Kad neko od gostiju ili komsija dodje kod mene, ona mase repom :D

No je maza i laje samo na druge pse, a pulin se pokazao kao pravi cuvar pa laje i na nepoznate pse i na ljude.

Da li da pustim kuce u blizini pulina kada znam da ce neko doci, pa da ona vremenom postane teritorijalno agresivna?

Inace pulin mi je u prvom dvoristu, u drugom su mi NO i ova mesanka.

Psi su vezani i imaju svoju kucicu. Budu pusteni oko 3h dnevno gde ih ja fizicki zamaram (igramo se) , naravno dam im i slobodu da istrazuju.

Nadam se da vas nisam zbunio sa ovim pitanjima, napisao sam se mozda i vise nego sto je trebalo al reko bolje da  napisem da znate kakva je situacija.

Hm, dugo godina imaš pse a postavljaš pitanja kao da si početnik.

Dresiraš je od prvog dana , već dva meseca, zna da sedne, da šapu I da legne ? Znam mnoge pse koji umeju da daju šapu I ništa više osim toga ne znaju a njihovi vlasnici misle da imaju pametnog psa jer ume da da šapu.

Koliko mi je poznato NLT nije baš oduševljen da dolazi kada ga vlasnik zove a tvoja ženkica je povukla na NLT jer je zver za tamanjenje gamadi.

Ako je stara 5 meseci I zaigra se sa ostalim psima ne čudi me što neće da ti dođe. Moraš je izdvojiti, raditi sa njom nasamo , po mogućstvu u nekom ograđenom prostoru, da budete sami I da ne može da odskita.

Kada savlada tu lekciju biće ti svejedno da li je na zvižduk ili na glas.

Lajanju na nepoznate može se naučiti pod mentorstvom pulina.

Čudi me da tvoj NO ne laje na nepoznate mada sam čuo da ima takvih koji su loši čuvari ali to im je do genetike.

Toliko od mene dok ti se ne javi neko stručniji.

1 hour ago, Pitagora said:

Hm, dugo godina imaš pse a postavljaš pitanja kao da si početnik.

Dresiraš je od prvog dana , već dva meseca, zna da sedne, da šapu I da legne ? Znam mnoge pse koji umeju da daju šapu I ništa više osim toga ne znaju a njihovi vlasnici misle da imaju pametnog psa jer ume da da šapu.

Koliko mi je poznato NLT nije baš oduševljen da dolazi kada ga vlasnik zove a tvoja ženkica je povukla na NLT jer je zver za tamanjenje gamadi.

Ako je stara 5 meseci I zaigra se sa ostalim psima ne čudi me što neće da ti dođe. Moraš je izdvojiti, raditi sa njom nasamo , po mogućstvu u nekom ograđenom prostoru, da budete sami I da ne može da odskita.

Kada savlada tu lekciju biće ti svejedno da li je na zvižduk ili na glas.

Lajanju na nepoznate može se naučiti pod mentorstvom pulina.

Čudi me da tvoj NO ne laje na nepoznate mada sam čuo da ima takvih koji su loši čuvari ali to im je do genetike.

Toliko od mene dok ti se ne javi neko stručniji.

Imam 22 godine i imam pse od kad znam za sebe. Samo im nisam posvecivao puno paznje. Poslednjih 9 godina kako sam sazrevao shvatao sam njihovu ulogu i polako je rasla ljubav prema njima. Sada ne bih mogao da zamislim zivot bez psa.

Da hoce kujica da da sapu, sedne i legne. Ucio sam je postepeno i uz igru i valjda je tako brze shvatila.

Pokusacu kao sto si rekao da je izdvojim i posvetim malo vise paznje dresuri.

A sto se NO tice ja vecu mazu od psa u zivotu nisam video. Ne znam, valjda smo ga previse razmazili kad je bio mali :D

Hvala ti na odgovru, svaka pomoc mi znaci.

U dresuri postoje ometajuci faktori. Prisustvo drugog psa je suvise veliki ometajuci faktor za stene tog uzrasta. I kada ti stene kada ste sami bude dolazilo na komandu opet ce biti problem kada  drugi psi budu bili prisutni. Sto vise vremena sa njim nasamo. Mami ga sa hranom ili sa igrackom dok ne vidis na sta bolje reaguje i samo budi strpljiv. Imas tri razlicita psa, imas velike sanse da postanes veliki poznavalac pasa.

Gle naseg Pitagore ,deserosavetodavac  ehe bravo ,za pokretaca postavite sliku tog mixa stalno trazim da vidim to terijera tipa bul i ntl .Pisacemo na temi malo ...uzdravlje...

Kada imate vise pasa super jer jer tu stvari prirodno se ispoljavaju tj copor ima veliki uticaj ,psu je potrebna socijalizacija ,vaspitanje i minimalna obuka ako se radi o psima ljubimcima ,ne bi trebalo da je terijer ni previse agresivan na teritoriju tj taj nagon mu je malo doziran u odnosu i na pulina i na no inace psi kopiraju kad su u copru tako da nije bas ni pozeljeno da takav terijer to ima aludiram na vecu teritorijalnost ,NTL JE savrsen pas  tj pravi terijer ....zanimljiv je mix vidjao sam ntl sa manim linijama pitova strasni psi za terijer poslove vauuuu ........inace poslusnost i terijer su ono malo u koliziji hehe u smislu ljubimca a u smislu radnog psa plus.

Edited by Red Army

Kada imate vise pasa super jer  tu stvari prirodno se ispoljavaju tj copor ima veliki uticaj ,psu je potrebna socijalizacija ,vaspitanje i minimalna obuka  sa vase strane ako se radi o psima ljubimcima minimalno napomena jer  imate copor vise akcenat dajet glavnom psu da se izn ad njega ,ne bi trebalo da je terijer ni previse agresivan na teritoriju tj taj nagon mu je malo doziran u odnosu i na pulina i na no inace psi kopiraju kad su u copru tako da nije bas ni pozeljeno da takav terijer to ima aludiram na vecu teritorijalnost a teritorijalnost povalci agresiju,NTL JE savrsen pas  tj pravi terijer ....zanimljiv je mix vidjao sam ntl sa manjim linijama pitova strasni psi za terijer poslove vauuuu ........inace poslusnost i terijer su ono malo u koliziji hehe u smislu ljubimca a u smislu radnog psa plus,ntl je jednostavno ludo hrabar i borben pas ..ja mislim najludji od svih i jedna od retkih pasa koja je kakrakterno bliska piticu u nagonskom smislu...vecita je debata i kod samih terijerdzija oko selekcije i da li da se forsira ludi borac ili univerzall lovac ali da je opicen jeste .....napomena ..ntl ne zna da cuva kao psi koji imaju izrazenu teritoriju ovcari i pastiri i njegovo cuvanje prostora je lose je r cuvanje tesko radi iz odbrane no iz nagona plijena borbeno lovackog i onda je jbg zajebano ide kao napadac a imao sam prilike da vidm sta moze ntl od 8 kg gize opako...pusti ga da radi ono sto je u njemu da to je da tamani stetocine.,da je lepo vodljiva bez uskih komandi ne treba ti to .Srecno .

Red Army hvala ti puno na odgovoru.

Pojasnio si mi neke stvari.

Postavicu sliku za par sati ove moje male azdaje :D

Staf x ntl ....extra je...koliko ima ono meseci?

Edited by Red Army

Hvala. Krajem meseca puni 6 meseci. 

To kuce je vise nego hiperaktivno.

Igram se sa njom oko sat vremena i to intezivno, znaci ona trci stalno, i kada se odmori za nekih 20m bukvalno kao da se resetovala, moze ponovo .

Edited by Wizz