ivan d

TRENING ZA STAFORDE

65 posts in this topic

Pozdrav na temi! 

Sto se tice Staforda sa pocetnog pitanja. Danasnji Stafordi se uvelike razlikuju od Pit Bullova koji su nekada bili zapravo jedan te isti pas.. Ali selekcijom za 4x4 i Izlozbe oni su se danas udaljili kako u fizickom tako i psihickom smislu.. Tako da je Staford danas dosta krupan pas, i sa njim treba znati oko treninga, ishrane itd. Za Vaseg Staforda je najbolje, da ima sto vise slobodne setnje ili istrcavanja na travnatoj povrsini ( ukoliko je stabilan prema drugim psima ) ili da ga osobno setate ali duze setnje. Ono sto Vi trebate paziti, da ga ne preforsirate! 

Ako je dobar prema drugim psima, pustite ga da se igra sa njima, jer tokom igre stjece ravnotezu, i vremenom se kroz setnje, slobodno trcanje i igru sa psima, razvija u zdravu jedinku. 

Oprtaci, mu nece iskriviti ledja jer rijec je o psu jakih ledja i muskulature cijelog tjela. Oprtacima tokom setnje, pas razvija grudni kos, dobija ispravna jaka ledja, ispravan stav kao i zadnje noge. ( Uostalom nemate Pekinezera, vec Staforda ) Kao takav treba da bude uzor danasnjim modernim Izlozbenim srodnicima. Koji su unisteni pod okriljem Kinoloskog saveza! Ukoliko zelite zdravog i jakog psa, poslusajte savjet i necete pogrijesiti..

Jos jedan bitan faktor je kvalitetna ishrana! Ako nije problem, postavite sliku Vaseg psa, i kojom hranom ga hranite. Pozz

Pozdrav na temi! 

Sto se tice Staforda sa pocetnog pitanja. Danasnji Stafordi se uvelike razlikuju od Pit Bullova koji su nekada bili zapravo jedan te isti pas.. Ali selekcijom za 4x4 i Izlozbe oni su se danas udaljili kako u fizickom tako i psihickom smislu.. Tako da je Staford danas dosta krupan pas, i sa njim treba znati oko treninga, ishrane itd. Za Vaseg Staforda je najbolje, da ima sto vise slobodne setnje ili istrcavanja na travnatoj povrsini ( ukoliko je stabilan prema drugim psima ) ili da ga osobno setate ali duze setnje. Ono sto Vi trebate paziti, da ga ne preforsirate! 

Ako je dobar prema drugim psima, pustite ga da se igra sa njima, jer tokom igre stjece ravnotezu, i vremenom se kroz setnje, slobodno trcanje i igru sa psima, razvija u zdravu jedinku. 

Oprtaci, mu nece iskriviti ledja jer rijec je o psu jakih ledja i muskulature cijelog tjela. Oprtacima tokom setnje, pas razvija grudni kos, dobija ispravna jaka ledja, ispravan stav kao i zadnje noge. ( Uostalom nemate Pekinezera, vec Staforda ) Kao takav treba da bude uzor danasnjim modernim Izlozbenim srodnicima. Koji su unisteni pod okriljem Kinoloskog saveza! Ukoliko zelite zdravog i jakog psa, poslusajte savjet i necete pogrijesiti..

Jos jedan bitan faktor je kvalitetna ishrana! Ako nije problem, postavite sliku Vaseg psa, i kojom hranom ga hranite. Pozz

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Poznavajuci tvoje postove i znanje , mozes ti to dosta bolje. Ovo je trening, setnja za devojcicu koja ima asta.

Slobodno napisi trening da ast dodje u pit formu.

I molim te malo manje podcenjivanja cele rase. Nisu bas svi otisli u mastife, teskih kostiju , labrnje, sa 40 plus kg i gradje ko autobusi.

Kao i da su se potpuno izgubili u svetu tkz. socijalizacije i beze od macaka i skice kad ih ciuavava ili pudlica napadne. Ima ih. A ima i drugacijih.

Pozdrav

Edited by olikan

Olikan,

govoreci u globalu danasnji Stafordi jesu unisteni.. Tu nema podcjenjivanja vec govorim cinjenice. Nisam pratio ko pise, nit idem za tim da moze i neko djete da pise tu :) 

Ako uzimamo u obzir vecinu, oni jesu unisteni selekcijom, sto i dokazuje njihov nekadasnji i danasnji fizicki izgled, mentalni sklop u glavi. Znam ja da postoje iznimke, i licno poznajem 2 takva, ali manjina su na spram moderne kinologije pod okriljem FCI. Di se npr Staford ako kida na druge pse, pokazuje temprerament itd, diskvalificira i mora da napusti ring. Sa drugarom sam obisao mnoge Europske i Svjetske izlozbe i zaista rijetko vidjeo Stafa da ima svoj temperament koji treba da ima. 

Okvirno sam napisao sta bi bilo dobro u praksi, ali tesko je detaljnije reci nesto, jer ne poznajem navedenog Staforda kao i njegove navike i sta voli ili ne voli da radi. Pozz

Olikan,

govoreci u globalu danasnji Stafordi jesu unisteni.. Tu nema podcjenjivanja vec govorim cinjenice. Nisam pratio ko pise, nit idem za tim da moze i neko djete da pise tu :smile:

Ako uzimamo u obzir vecinu, oni jesu unisteni selekcijom, sto i dokazuje njihov nekadasnji i danasnji fizicki izgled, mentalni sklop u glavi. Znam ja da postoje iznimke, i licno poznajem 2 takva, ali manjina su na spram moderne kinologije pod okriljem FCI. Di se npr Staford ako kida na druge pse, pokazuje temprerament itd, diskvalificira i mora da napusti ring. Sa drugarom sam obisao mnoge Europske i Svjetske izlozbe i zaista rijetko vidjeo Stafa da ima svoj temperament koji treba da ima. 

Okvirno sam napisao sta bi bilo dobro u praksi, ali tesko je detaljnije reci nesto, jer ne poznajem navedenog Staforda kao i njegove navike i sta voli ili ne voli da radi. Pozz

Pit bull, ne treba meni za mog trening. On ima 12 godina. A sad znas i za treceg koji odmah ide, pa i  sada.Evo ga na avataru mom. Za ljude ko mackica, poznati , nepoznati...

Pogledaj kako ja zamisljam asta na temi radni psi vs. izlozbeni. Kontrola se mora uspostaviti, a ne ubiti karakter borca. Jel se mma borac tuce u spoljnom svetu, restoranu bez razloga. Ali ako ga diras..

Nije dijete i njemu ne treba ast.

Dobro vece svim clanovima!

Ja sam nov na forumu.

Vlasnik sam AST-a starog 9 meseci.

Zanima me kakav trening mogu da radim prema njegovoj starosti, koliko mogu da ga opteretim?

Sta je najbolje za njega, koje vezbe?

Trenutno samo radimo trcanje, medjutim imam problem kada se setamo uvek skace i juri kraj povoca, zasto?

Ovo mi je prvi Staford u zivotu, svaka preporuka treninga neka informacija oko ove rase...kakav je to pas, sve bi' mi dobro doslo!

Unapred hvala clanovima foruma!

Izvini, a kako si ga hranio do sada? Ako si gAa sad dobio to je drugo.

Pitanje koje si postavio ne moze imati konkretan odgovor. U zavisnosti cime ga hranis. Ako su granule, a ja ti to toplo preporucujem, lako je, ima tabela i sto kvalitetnije. Mozes ponekad junece mleveno, surutku, pilece grudi.

Neki forsiraju BARF ishranu, ja nemam vremena ni zivaca, a pas ima 13g i nikad bolestan. Dobro, genetika je jako vazna. 

Zavisi i koliko ga puta dnevno hranis itd

Nije komplikovano.

Dobro vece svim clanovima!

Ja sam nov na forumu.

Vlasnik sam AST-a starog 9 meseci.

Zanima me kakav trening mogu da radim prema njegovoj starosti, koliko mogu da ga opteretim?

Sta je najbolje za njega, koje vezbe?

Trenutno samo radimo trcanje, medjutim imam problem kada se setamo uvek skace i juri kraj povoca, zasto?

Ovo mi je prvi Staford u zivotu, svaka preporuka treninga neka informacija oko ove rase...kakav je to pas, sve bi' mi dobro doslo!

Unapred hvala clanovima foruma!

Toliko je napisano o tome da me ne cudi sto ostade bez odgovora. Imas i posebnu temu,  a i ast temu. Sedi, citaj i vezbajte.

Srecno

Zdravo narode!

Vidim da i nije aktivna tema ali pokušaću!

Ovako kupio sam AST-a mužijaka starog 5,5 meseca, skoro 6.

Nisam mu prvi vlasnik, a prvi vlasnik ga je držao napolju u boksu sa svojom braćom, a pored su bili i roditelji.

E sad kod mene je unutra u kući danas je treći(možda i četvrti kada budete čitali) i imam par pitanja.

Da li će mu biti teško da se navikne na mene i moje roditelje ?

Sedi jedva jede jedino kada mu ja dajem, a još manje pije vode šta bih mogao po tom pitanju ?

Nije ni na povodac učen, bili smo danas/juče(zavisi kada čitate) u maloj šetnjici prešli smo nekih 300 metara i tu je stao nije išao dalje, verujem da će mu trebati vremena da se navikne na mene i na povodac koliko od prilike i da li postoji mogućnost da ga "nateram" da on mene vodi na početku?

Ne dam mu da bude dominantan ali ga moram pustiti pošto ne bi krenuo da li je to greška?

Stari vlasnik mu je davao hranu tipa kuvane džigerice i tako te kuvane stvari da probam sa granulama za juniore ili da nastavim kao stari vlasnik ?

Po kući i nije aktivan legne na jedno mesto i tako leži slabo se kreće kako bih mogao to da negiram?

Inače prvi put sam vlasnik ast-a i volio bih da čujem sve savete koji bi mi pomogli :D!

Pozdrav !

Nece mu biti tesko da se navikne.

Proveri kod veterinara njegovo zdravlje, ako je sve u redu , kada se navikne jesce bez problema.

Kako da on tebe vodi? Polako ga navikavaj da ne ide ispred tebe blagim korekcijama, glasovniim i povotcem. Nema nikakvih treninga sem setnje i malolloptice do godinu dana.

Ja sam licno za kvalitetne granule. Ako imas vremena procitaj nesto o BARF ishrani,, ima na temi ishrana pasa.

Neka lezi. Hoces lom da ti pravi, a bice i toga ako dozvolis.

Stavi psa na svoje mesto, socijalizuj ga sto viise sa ljudima, po mogucstvu im sa psima, ali za ovo drugo ne ocekuj da bude o.k. sa istopolnim.

Uzivajte.

Ja imam staforda koji je star godinu dana, e sad njemu su ramena i grudi jako zbijeni, tj nisu rasirena ramena kao sto bi trebalo. Da li postoji nesto sto mogu da radim sa njim da mu se to rasiri i da li je dobro da mu kupim am i da ga pustim da vuce? Nadam se da cete pomoci :) 

Kad otopli plivanje. Sa godinu dana je mlad za bilo kakvu vuču tereta.

Pored toga to nije vezba za to. Vise za zadnje udove i kicmeni stub. Kao sto rece Zmanic plivanje, trcanje sprintom po 20,30 m3nara, trckanje oko 1,5 dva kilometra zagrevanje. I hrana kvalitetna sa puno proteina. 

Edited by olikan

Interesuje me kakav će moj staff biti pošto je već sada izrastao dosta u visinu ,imam u gradu par staforda koji su niži pa ako možete da mi pošaljete sliku .Pitanje nije vezano za temu ali ako bih mogli da mi pomognete to mi je prvi pas

On 22.12.2008. at 8:14, Vladimir Cirakovic said:

Evo malo saveta.. Psa tokom setnje uci da ne vuce, nemoj ga setati na amu, amovi krive kicmu { prave amove za vucu kojima se povodac kaci iza ili pored zadnjih nogu ne krive kicmu i njih ne mozes lako naci, znaci svaki am kojem se povodac kaci na ledjima ne valja!!!}. Pokusaj da ga vodis na davilici, jer stafordi vole da vuku i da se takmice, sa ovim ces to malo suzbiti. Pustaj ga da se igra sa drugim psima! A sto se tice debljine tvog psa, smanji mu ishranu to jest svedi je na najkvalitetnije. On je mlad pas i ne mozes od njega ocekivati masu i definiciju! Sto se tice treninga, malo se igraj sa lopticom ali ga nemoj mnogo forsirati.. Pas treba da ulazi u trening postepeno tek od nekih 10 - 11 meseci!!

Sto se tice vrste treninga, evo nekih po meni najboljih vezbi za psa!

Tokom pripreme {treninga} pas mora dobijati obilniju i kvalitetniju ishrani kao i vitamine!!!

Plivanje:

Nemoj psa bacati ili na silu terati u vodu od toga ce dobiti fobiju od vode i plivanje ce mu biti mucenje i stres a ne igra! Cesto ces morati i ti da udjes u vodu, bar na pocetku dok se pas ne oslobodi! Plivanje ti je najbolja vezba koja postoji za sve pse pa i za njih! Ali ne sme se pas preforsirati, polako kreni od 5 min pa povecavaj svake nedelje po 2-3 min, nemoj ici preko 30-40 min! Dva puta nedeljno je psu sasvim dovoljno da se zabavi a da da svoj optimalni maksimum! Ako ga budes vodio svaki dan, psu ce to dosaditi i imaces muke sa njim!

Trcanje:

Lagano trcanje, pas treba da ti ju uz nogu, ne sme da sprinta vec da kaska, ako si nekad isao ili gledao staforde na izlozbama onda znas kako! Trudi se da trcite po mekanoj podlozi {zemlja-trava}. Ni u ovoj vezbi nemoj forsirati, pocni da ga vodis u duge setnje kao priprema za ovu vezbu! Sa trcanjem pocni sa 5 min i svaki sledeci put povecavaj za 1 min!

Skokovi:

Pas kroz igru ako si primetio voli da skace i to mu je odlicna vezba za razvijanje zadnjih nogu! Skokovi po dubokom snegu su najefektivniji jer iziskuju najvise snage! Preskakanje razlicitih prepreka itd...

Sto se tice vilice, velike junece kosti su najbolje! Daj psu da ih gricka onako velike, pored ogromne zanimacije razvice misice vilica poprilicno.

Ali zapamti da je tvoj pas jos mlad i da se sa nim sad samo treba igrati i uvoditi blagu dresuru { komanda dodji, donesi, pored - noge kod trcanja ...}, jer ti je to preduslov za ostale vezbe i treninge u buducnosti!

Ako te jos nesto zanima, pitaj slobodno, bolje pitati nego skitati!!!!

Pozdrav