lea1

Ciscenje usiju i ociju kod pasa

12 posts in this topic

Nasao sam savet na internetu za usi. Stavi se jednaka kolicina jabukovog sirceta i vode, pa se vatom ciste usi. Sta mislite o tome?

Da li imate neki savjet za oci?

mi u oci nalijemo fizioloski rastvor, pa onda obrisemo vatom. Ali treba paziti da se cisti ka suznom kanalu a na od njega!

a zasto cistiti usi? o kojoj rasi je rec? 

Uši kod zdravog psa ne smeju da budu prljave ili smrdljive. Ako je tako treba se obratiti veterinaru.
Što se tiče jabukovog sirćeta+voda to nisam nikada koristio, ali čini mi se da je taj rastvor prejak. Sa druge strane svako kopanje po ušima psa najčešće je kontraproduktivno, odnosno prljavštinu nabija u ušni kanal. Postoje specijalizovana sredstva kao Otoclean na primer koja fantastično i vrlo brzo čiste ušni kanal. Nisu jeftina, ali su zaista dobra. Ako je reč samo o pranju ušne školjke onda može sirće+voda, ali ja bih radio rastvor 1:10.

Oči su tek priča za sebe. Jedino sredstvo koje možeš da koristiš bez veterinarskog pregleda i dijagnoze je fiziološki rastvor. Vrlo je delotvoran, ali mora da se koristi redovnije.

Rec je o Cane Corso, kad god da krenem sa vatom da joj ocistim usi, uvek budu prljave. Veterinar kaze samo obrisite to sa 3% hidrogen, ali to mi je nekako jako.

Moracu izgleda da odem do SRB na pregled, jer sam iz CG.

3% hidrigen nije uopšte jak. Probaj ga slobodno na sebi. 

Meni se čini agresivnije sirće - njega se ne bih usudio stavljati u svoje uši. 

5 hours ago, Sava said:

Uši kod zdravog psa ne smeju da budu prljave ili smrdljive. Ako je tako treba se obratiti veterinaru.
Što se tiče jabukovog sirćeta+voda to nisam nikada koristio, ali čini mi se da je taj rastvor prejak. Sa druge strane svako kopanje po ušima psa najčešće je kontraproduktivno, odnosno prljavštinu nabija u ušni kanal. Postoje specijalizovana sredstva kao Otoclean na primer koja fantastično i vrlo brzo čiste ušni kanal. Nisu jeftina, ali su zaista dobra. Ako je reč samo o pranju ušne školjke onda može sirće+voda, ali ja bih radio rastvor 1:10.

Oči su tek priča za sebe. Jedino sredstvo koje možeš da koristiš bez veterinarskog pregleda i dijagnoze je fiziološki rastvor. Vrlo je delotvoran, ali mora da se koristi redovnije.

(nod) upravo tako. Prljavo i smrdljivo uvo stvar je za veterinara. 

Stara vet garde i neka nova vet garda, zastupa stav da se bez potrebe psece usi ne ciste i ne diraju. Naravno ukoliko nisu prljave i smusljiive. (nema emotikn za zapusen nos (lmao))

5 minutes ago, casper2 said:

3% hidrigen nije uopšte jak. Probaj ga slobodno na sebi. 

Meni se čini agresivnije sirće - njega se ne bih usudio stavljati u svoje uši. 

Neke stvari koje funkcionisu OK kod nas ljudi su suvise za psecu kozu i dlaku. Meni nekad davno VET rekao nemoj hidrogen. Ali zaista davno. 

Inace drugarica sa basetkom gde su usi, ma sta usi, usesa problematicne, usnu skoljku, znaci celo to uvo, ne kanal, cistila je devicanskim maslinovim uljem. Po preporuci VET-a, kao neagresivan nacin da se usna skoljka ocisti. Ja probala par puta, ali moji imaju super jedne usice Majka Priroda stvorila, "nizak plamen" sama Priroda iskupirala, tako da obicno ako pas ne pati od alergija sa tim usima nema problema. 

Oko je posebna prica. U psece oko ne ide nista bez dogovora sa VET-om . Za prostor oko ociju postoje preparati razni, ali to nije samo oko. 

Edited by Tuncay

4 hours ago, lea1 said:

Rec je o Cane Corso, kad god da krenem sa vatom da joj ocistim usi, uvek budu prljave. Veterinar kaze samo obrisite to sa 3% hidrogen, ali to mi je nekako jako.

Moracu izgleda da odem do SRB na pregled, jer sam iz CG.

Zašto u Srbiju na pregled!? Valjda ima veterinara u Crnoj Gori i tako svi studiraju u Beograd :giggle:, navodno je jači univerzitet pa se diploma više ceni!

Hidrogen 3% i služi za čišćenje ušiju i može se slobodno koristiti za pranje ušne školjke. Hidrogen je korozivna materija, ali i dezinfekciona. Opet ponavljam ne sipati ništa u uvo psa osim namesnkog preparata!

Hidrogen je oksidativna materija a ne korozivna i moze se koristiti za dezinfekciju. Ako bi se sipao direktno u usni kanal bila bi malo burnija reakcija u kontaktu sa masnocom iz uveta , sustalo bi a to bi moglo da uznemiri psa. Naskodilo ne bi osim sto bi smanjilo tu masnocu iz uveta koja valjda ima i neku zastitnu ulogu u usima.

Da, vidiš kako se neke stvari zaborave kada se dugo ne rade :finger:. Tačno je da je vodonik peroksid (H2O2) oksidirajuća supstanca. Što je najgore ja sam svojevremneno uvozio vodonik peroksid u Srbiju i međunarodni transport je podrazumevao posebne mere za opasne materije (tkzv. ADR) u koju je spadao i 30 postotni vodonik peroksid. Osim u tekstilnoj industriji i medicini koristi se i u mlekarama za dezinfekciju onih velikih kazana za mleko recimo. Opet više sam pristalica čišćenja rana i slično hidrogenom nego guranja u uši. Kako sam već pomenuo hidrogen će da rastvori neke tvari u ušima, ali ako je veća količina to ne može uspešno da uradi i postoji mogućnost da napravi čep. Zato sam isključivo za te proverene veterinarske preparate tipa Otofree, Otoclean i slično bez obzira na bezobrazno visoku cenu (dosta davno sam malu flašicu platio nekih 1.500 dinara) jer posao rade baš kako treba. Ponavljam, ako je samo čišćenje delova ispred ušnog kanala u pitanju tu može da se koristi i mlaka voda, čista ili sa dodatkom jabukovog sirćeta, a naravno i hidrogen.

Što se čišćenja ušiju tiče, meni je veterinar (NOVAK) naglasio da se hidrogen ne koristi za ispiranje ušiju jer je suviše agresivan za uvo. Doduše, ne za zdravog psa, kao preventiva.

Rekli su mi da koristim rastvor borne kiseline (Acid Boricid) koji ima u svakoj apoteci i da je za zdrave uši kao preventiva sasvim dovoljno. Ja mu otprilike isperem 1 mesečno sa tim uši i to je to.

Čak i skoro kada je imao problem i intervenciju zbog popinog praseta u šapi, isto su mi rekli da ranu ne ispiram sa hidrogenom već isključivo sa povidon jodom.

Ne postoji preventiva za uši kod zdravog psa!!! Ljudi, pomirišite uvo svog psa, ako je zdrav nema nikakvog mirisa osim mirisa tkiva! Boja kanala takođe mora biti boja tkiva. Može i borna kiselina naravno, ali ne gurajte zdravom psu u uši ništa, ali apsolutno nišat bez potrebe! Oprati ušnu školjku je drugi par cipela. Hidrogen i još jedno blago crvenkasto sredstvo (stade mozak kako se zove) koriste i lekari u humanoj medicini i sasvim sigurno može i na psu.

4 hours ago, Sava said:

Hidrogen i još jedno blago crvenkasto sredstvo (stade mozak kako se zove) koriste i lekari u humanoj medicini i sasvim sigurno može i na psu.

Hipermangan ili povidon jod , verovatno povidon jod jer se hipermangan veoma davno koristio.

5 hours ago, Nebojsa77 said:

Što se čišćenja ušiju tiče, meni je veterinar (NOVAK) naglasio da se hidrogen ne koristi za ispiranje ušiju jer je suviše agresivan za uvo. Doduše, ne za zdravog psa, kao preventiva.

Veterinari nisu baš hemičari od struke.

Ne kažem da ne slušate veterinare ali znam mnoge ljude koji sebi u uvo sipaju hidrogen.

Doduše, dlaka psa može da se promeni ,obezboji, ..... farbane plavuše ,:giggle: